Jump to content
  • 0
MINAS89

ΦΠΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ

Question

Καλησπέρα σας.

Σύμφωνα με τον ν.4484/17 άρθρο 67 (1/8/2017), η τιμολόγηση των κινητών και κονσολών για παιχνίδια, δεν θα υπάγεται στον ΦΠΑ κατά την έκδοση του τιμολογίου. Από αυτό που κατάλαβα είναι πως όχι, όταν πρόκειται για πώληση προς επιτηδευματία. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να εφαρμοστεί η φράση ''Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής''. Πότε και πως δλδ θα καταβάλλεται ο ΦΠΑ και πότε θα υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης; Μόνο εγώ έχω μπερδευτεί;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
1 ώρα πριν, d_anastasia είπε

τα καταστηματα καλα κανουν, δε θα καθονται να ρωτανε σε καθε τιμολογιο αυτο,  αν η επιχειρηση θελει να καρπωθει την απαλλαγη και ειναι σε καθεστως φπα το λεει εξ αρχης προσκομιζοντας τα αναλογα δικαιολογητικα

Η εφαρμογή του άρθρου 39α δεν είναι προαιρετική. Καλό θα ήταν να ενδιαφέρονται και τα δύο μέρη μιας συναλλαγής για την ορθή της ολοκλήρωση. Θεωρώ ότι τα καταστήματα πώλησης είναι αυτά που θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα πρώτα, καθώς υπάρχουν ακόμα επαγγελματίες που δεν γνωρίζουν για την αλλαγή αυτή.

Επιπλέον, αν εκδοθούν τιμολόγια με λανθασμένη χρέωση ΦΠΑ, τότε αυτά θα πρέπει να δηλωθούν στην περιοδική με τον ορθό τρόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας, έχω ένα τιμολόγιο αγοράς Δεκεμβρίου που αφορά σε αγορά 2 Tablet. Γνωστή αλυσίδα καταστημάτων χρέωσε κανονικά ΦΠΑ . Τους κάλεσα για να γίνει πιστωτικό του αντίστοιχου και μου είπαν οτι θα μου το στείλουν. Τώρα μετά από καιρό μου λένε οτι δεν το έχουν κάνει και λόγω κλεισίματος χρήσης, δε μπορούν να το κάνουν. Σε αυτή την περίπτωση , τι κάνω? Εγώ το έχω καταχωρήσει στα πάγια και θα έκανα κάποια τροποιητική στο φπα αργότερα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, liafraou είπε

Καλημέρα σας, έχω ένα τιμολόγιο αγοράς Δεκεμβρίου που αφορά σε αγορά 2 Tablet. Γνωστή αλυσίδα καταστημάτων χρέωσε κανονικά ΦΠΑ . Τους κάλεσα για να γίνει πιστωτικό του αντίστοιχου και μου είπαν οτι θα μου το στείλουν. Τώρα μετά από καιρό μου λένε οτι δεν το έχουν κάνει και λόγω κλεισίματος χρήσης, δε μπορούν να το κάνουν. Σε αυτή την περίπτωση , τι κάνω? Εγώ το έχω καταχωρήσει στα πάγια και θα έκανα κάποια τροποιητική στο φπα αργότερα

Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Το αφήνεις όπως έχει. Έχεις πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθείς...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα!!

Θα ενσωματώσεις και την αξία ΦΠΑ στην αξία κτήσης των παγίων και αν εξέπεσες το ΦΠΑ αυτό , θα κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ Δεκεμβρίου 2017 και θα το αποδώσεις.

- Τώρα στην συνέχεια, δλδ τον Φεβρουάριο 2018 θα μπορούσες να ζητήσεις πιστωτικό τιμολόγιο για το αρχικό τιμολόγιο ( όχι πιστωτικό ΦΠΑ) και να λάβεις νέο τιμολόγιο χρεωστικό ξανά χωρίς ΦΠΑ με ταυτόχρονη επιστροφή του ΦΠΑ που είχες πληρώσει.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτό ζήτησα, αλλά μου είπαν πως έκλεισαν χρήση 31/12 κ δε μπορούν να κόψουν. Το φπα το είχα αποδώσει κανονικά, με τη λογική οτι θα είχα πιστωτικό αργότερα.

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν, skoutelis είπε

Καλημέρα!!

Θα ενσωματώσεις και την αξία ΦΠΑ στην αξία κτήσης των παγίων και αν εξέπεσες το ΦΠΑ αυτό , θα κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ Δεκεμβρίου 2017 και θα το αποδώσεις.

- Τώρα στην συνέχεια, δλδ τον Φεβρουάριο 2018 θα μπορούσες να ζητήσεις πιστωτικό τιμολόγιο για το αρχικό τιμολόγιο ( όχι πιστωτικό ΦΠΑ) και να λάβεις νέο τιμολόγιο χρεωστικό ξανά χωρίς ΦΠΑ με ταυτόχρονη επιστροφή του ΦΠΑ που είχες πληρώσει.

 

Αφού δεν το κάνουν λέει..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

liafraou,

Στην περίπτωση αυτή θα αρκεστείς μόνο στο πρώτο σκέλος της απάντησης:

Θα ενσωματώσεις και την αξία ΦΠΑ στην αξία κτήσης των παγίων και αν εξέπεσες το ΦΠΑ αυτό , θα κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ Δεκεμβρίου 2017 και θα το αποδώσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτοί μπορεί να μην το κάνουν, αλλά ο αγοραστής δεν έχει δικαίωμα να εκπέσει το ΦΠΑ. Επομένως πρέπει να γίνει τροποποιητική ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι, το κατάλαβα, επειδή το είχα καταχωρήσει κανονικά ,(όπως παλιά δλδ) θα ενσωματώσω στην αξία κτήσης το φπα κ θα κάνω τροποποιητική φπα με αντίστοιχη καταχώρηση στις εισροές και στις εκροές.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τι σημαίνει δεν το κάνουν αν έχεις τις προυποθέσεις?

 

2017  

14./ 100

36/24

σε 50/ 124

και πράξεις λήπτη.

2018

50/24  

σε 36/24  με το πιστωτικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ίδια περίπτωση, επιπρόσθετα, έκανα και γνωστοποίηση στην ΔΟΥ του αγοραστή, για "μη έκδοση πιστωτικού τιμολογίου" με ευθύνη του πωλητή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×