Jump to content
  • 0
MINAS89

ΦΠΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ

Question

Καλησπέρα σας.

Σύμφωνα με τον ν.4484/17 άρθρο 67 (1/8/2017), η τιμολόγηση των κινητών και κονσολών για παιχνίδια, δεν θα υπάγεται στον ΦΠΑ κατά την έκδοση του τιμολογίου. Από αυτό που κατάλαβα είναι πως όχι, όταν πρόκειται για πώληση προς επιτηδευματία. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να εφαρμοστεί η φράση ''Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής''. Πότε και πως δλδ θα καταβάλλεται ο ΦΠΑ και πότε θα υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης; Μόνο εγώ έχω μπερδευτεί;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Παντως ακομα και μεχρι χθες επωνυμα καταστηματα πωλησης κινητης εξακολουθυουν και χρεωνουν το φπα σε τιμολογια επιτηδευματιων !

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

v. kourtis ευχαριστήσω πολύ για της ευχές σου. 

Σε δύο περιπτώσεις όπου αρνήθηκαν την έκδοση πιστωτικού το χειρίστηκα όπως αναφέρει στο (α) ο stamgalaios ως πράξη λήπτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα,

σήμερα ένας πελάτης με προσκόμισε τιμολόγιο για αγορά κινητού τηλεφώνου χωρίς φπα. εγω το καταχωρω στα παγια του κανονικα

μετα στο ΦΠΑ? και 303-333 και 362-382? αυτο καταλαβα απ οσο διαβασα αλλα θα ηθελα και επιβεβαιωση. Επιπλεον στη ΜΥΦ μπαινει κανονικα χωρις ΦΠΑ. Σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 ώρες πριν, salonikios55 said:

καλησπέρα,

σήμερα ένας πελάτης με προσκόμισε τιμολόγιο για αγορά κινητού τηλεφώνου χωρίς φπα. εγω το καταχωρω στα παγια του κανονικα

μετα στο ΦΠΑ? και 303-333 και 362-382? αυτο καταλαβα απ οσο διαβασα αλλα θα ηθελα και επιβεβαιωση. Επιπλεον στη ΜΥΦ μπαινει κανονικα χωρις ΦΠΑ. Σωστα?

όλα σωστά ,στις εισροές μόνο πράξεις λήπτη και όχι πάγια.   ότι και να αφορά το 39α.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλή σας ημέρα!!

Για την βοήθεια όλων έχω να αναφέρω τα εξής:

1) Από την πλευρά του πωλήτη και μόνον όταν πουλάει σε υποκείμενο στον φόρο:

Θα εκδίδει στοιχείο στοιχείο όπου θα αναφράφει " Απαλλαγή βάσει παρ. 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α " . Την αξία της του τιμολογίου πώλησης θα την δηλώσει στον κωδικό 349 της δήλωσης ως λοιπές εκροές χωρίς ΦΠΑ με δικαίωμα έκπτωσης

 

2α) Από την πλευρά του αγοραστή και μόνον εφόσον αυτός έχει πλήρες δικαίωμα έκπτωσης του φόρου:

Θα αναγράψει την αξία του τιμολογίου στον κωδικό 366 " Λοιπές πράξεις λήπτη" και τον αναλογούν ΦΠΑ στον κωδικό 386 . Με τον τρόπο αυτό θα ασκήσει το πλήρες δικαίωμα έκπτωσης του φόρου.

Επίσης θα αναγράψει στην ίδια φορολογική περίοδο  την αξία του τιμολογίου στον κωδικό 303 και ο αναλογούν ΦΠΑ, που θα προκύψει αυτόματα με την συμπλήρωση της αξίας, στον κωδικό 333. Με τον τρόπο αυτό, ο αγοραστής,  ως υπόχρεος για την καταβολή του φόρου, τον καταβάλει και εκπληρεί την υποχρέωση του.

Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει εκταμίευση ποσού για την πράξη αυτή.

2β) Από την πλευρά του αγοραστή και μόνον εφόσον αυτός δεν έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου:

Δεν θα αναγράψει τίποτα στον κωδικό 366 " Λοιπές πράξεις λήπτη" και τον αναλογούν ΦΠΑ στον κωδικό 386 . Με τον τρόπο αυτό δεν θα ασκήσει το δικαίωμα έκπτωσης του φόρου.

Αλλά θα αναγράψει στην ίδια φορολογική περίοδο την  αξία του τιμολογίου στον κωδικό 303 και ο αναλογούν ΦΠΑ, που θα προκύψει αυτόματα με την συμπλήρωση της αξίας, στον κωδικό 333. Με τον τρόπο αυτό, ο αγοραστής,  ως υπόχρεος για την καταβολή του φόρου, τον καταβάλει και εκπληρεί την υποχρέωση του.

Στην περίπτωση αυτή θα υπάρχει πλήρης εκταμίευση ποσού για την πράξη αυτή.

 

ìá

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω να προσθέσω το εξής:

Σε περιπτώσεις όπου εκ παραδρομής ή εν γνώσει έχουν εκδοθεί , από έναρξη εφαρμογής της διάταξης 01.08.2017, τιμολόγια με ΦΠΑ ενώ υπάγονται στην απαλλαγή βάσει παρ. 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α ,  ο αγοραστής που έλαβε τα τιμολόγια αυτά με ΦΠΑ και έχει δικαίωμα έκπτωσης φόρου, δεν μπορεί να εκπέσει τον φόρο εισροών αυτό παρόλο που τον έχει πληρώσει!!!!

Θα πρέπει να εκδώσει ο πωλητής πιστωτικό τιμολόγιο μόνο ως προς ΦΠΑ και αντίστοιχα ο αγοραστής να το αναγράψει στον κωδικό 402 στην φορολογική περίοδο που εκδόθηκε αυτό ( πιστωτικό τιμολόγιο ΦΠΑ) και να κάνει τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ για την ή τις περιόδου όπου λανθασμένα εξέπεσε τον φόρο εισροών από αυτά τα αρχικά τιμολόγια ( τιμολόγια με ΦΠΑ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει κάποιος πώς θα χειριστώ πιστωτικό τιμολόγιο που εκδόθηκε στην επόμενη χρήση? 

Συγκεκριμένα: 

Εκδόθηκε τιμολόγιο τον 9ο/2017 που αφορούσε αγορά laptop, λανθασμένα με χρέωση ΦΠΑ. Από λάθος, στην περιοδική ΦΠΑ ο αγοραστής εξέπεσε το αντίστοιχο ποσό ΦΠΑ. Τον 1ο/2018 και αφού ανακαλύθφηκε το λάθος εκδόθηκε πιστωτικό τιμολόγιο μόνο για ΦΠΑ.

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική ΦΠΑ για τον 9ο/2017, να απεικονιστεί η εν λόγω αγορά ως πράξη λήπτη (θα διορθώσω απλά την κίνηση, αφού για τη συγκεκριμένη περίοδο δεν έχω άλλο παραστατικό εκτός από το αρχικό τιμολόγιο) και να πληρωθεί το ποσό του ΦΠΑ με τις ανάλογες προσαυξήσεις. Το πιστωτικό τιμολόγιο με έκδοση 1ο/2018 πως θα το χειριστώ? Θα εμφανιστεί στην περιοδική ΦΠΑ 1ου/2018 ή δεν θα εμφανιστεί και θα πάει μόνο στη ΜΥΦ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, xbi είπε

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική ΦΠΑ για τον 9ο/2017, να απεικονιστεί η εν λόγω αγορά ως πράξη λήπτη (θα διορθώσω απλά την κίνηση, αφού για τη συγκεκριμένη περίοδο δεν έχω άλλο παραστατικό εκτός από το αρχικό τιμολόγιο) και να πληρωθεί το ποσό του ΦΠΑ με τις ανάλογες προσαυξήσεις. Το πιστωτικό τιμολόγιο με έκδοση 1ο/2018 πως θα το χειριστώ? Θα εμφανιστεί στην περιοδική ΦΠΑ 1ου/2018 ή δεν θα εμφανιστεί και θα πάει μόνο στη ΜΥΦ?

θα πάει μόνο στην ΜΥΦ  και καμία εγγραφή αν έχεις απλογραφικά.  σε διπλογραφικά χρεώνεις 50 πιστώνεις 54.

αυτό που γράφεις είναι το απολύτως σωστό.

 

το μεσοβέζικο να διορθωθεί εντός του 2018  ,με αγορές -100  φπα -24  και πράξεις λήπτη 100.

το φπα το έδωσες ,απλά "εκκρεμεί"  ο καταλογισμός προσαύξησης 9ο  με 1ο στον έλεγχο. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Η χρεοπίστωση του 50 με 54 από ότι καταλαβαίνω θα γίνει το 2017 και θα διορθωθεί η εικόνα του ΦΠΑ. Δεν κάνω λογιστική εγγραφή το 2018 (το πιστωτικό δηλαδή δεν εμφανίζεται πουθενά), αλλά θα πρέπει να συμπεριληφθεί στη ΜΥΦ του 2018. Σωστά?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 ώρες πριν, xbi είπε

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Η χρεοπίστωση του 50 με 54 από ότι καταλαβαίνω θα γίνει το 2017 και θα διορθωθεί η εικόνα του ΦΠΑ. Δεν κάνω λογιστική εγγραφή το 2018 (το πιστωτικό δηλαδή δεν εμφανίζεται πουθενά), αλλά θα πρέπει να συμπεριληφθεί στη ΜΥΦ του 2018. Σωστά?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Δικηγόρος έχει απαλλαγή φπα μικρών επιχειρήσεων λόγω τζίρου κατω από 10000. Θέλει να αγοράσει κινητό. Θα χρεωθεί φπα στο τιμολόγιο? Πρέπει να αναφέρει στο ταμείο ότι είναι απαλλασσόμενος φπα? Τι πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα. Δικηγόρος έχει απαλλαγή φπα μικρών επιχειρήσεων λόγω τζίρου κατω από 10000. Θέλει να αγοράσει κινητό. Θα χρεωθεί φπα στο τιμολόγιο? Πρέπει να αναφέρει στο ταμείο ότι είναι απαλλασσόμενος φπα? Τι πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ πολύ.

το τιμολόγιο θα εκδοθεί κανονικά με φπα αφού είναι απαλλασσόμενος αυτού!!! Είναι δηλαδή σαν ιδιώτης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis είπε

το τιμολόγιο θα εκδοθεί κανονικά με φπα αφού είναι απαλλασσόμενος αυτού!!! Είναι δηλαδή σαν ιδιώτης

Και πώς θα το ξέρει ο πωλητής? Πρέπει να το πει στο ταμείο ότι είναι απαλλασσόμενος ΦΠΑ? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και πώς θα το ξέρει ο πωλητής? Πρέπει να το πει στο ταμείο ότι είναι απαλλασσόμενος ΦΠΑ? Ευχαριστώ.

ε ναι προφανώς. Κανονικά θα πρέπει να του επιδείξει την εικόνα του taxis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ενημερωτικά, ο δικηγόρος, μόλις μου είπε ότι πήρε το κινητό, τους είπε ότι θέλει τιμολόγιο και το κατάστημα εξέδωσε κανονικά τιμολόγιο με φπα. Δεν ασχολήθηκε καν αν ο αγοραστής είναι απαλλασσόμενος ή όχι του φπα. Αυτά. Καλό βράδυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

λογικο ειναι, απο τη στιγμη που ο δικηγορος δεν αιτηθηκε τιμολογιο με την απαλλαγη για ποιο λογο το καταστημα να του ζηταγε τα επιπλεον δικαιολογητικα...το αντιμετωπισε ως κλασσικη πωληση(σιγα μη ρωτανε τον καθενα για την απαλλαγη)

αν ομως του ελεγε θελω τιμολογιο με την απαλλαγη τοτε και μονο θα του ζηταγε τα δικαιολογητικα θα εβλεπε οτι ειναι απαλλασσομενος λογω χαμηλου τζιρου αρα σε μη καθεστως φπα και αρα θα του το εκοβε κανονικα με ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, d_anastasia είπε

λογικο ειναι, απο τη στιγμη που ο δικηγορος δεν αιτηθηκε τιμολογιο με την απαλλαγη για ποιο λογο το καταστημα να του ζηταγε τα επιπλεον δικαιολογητικα...το αντιμετωπισε ως κλασσικη πωληση(σιγα μη ρωτανε τον καθενα για την απαλλαγη)

αν ομως του ελεγε θελω τιμολογιο με την απαλλαγη τοτε και μονο θα του ζηταγε τα δικαιολογητικα θα εβλεπε οτι ειναι απαλλασσομενος λογω χαμηλου τζιρου αρα σε μη καθεστως φπα και αρα θα του το εκοβε κανονικα με ΦΠΑ

Από τη στιγμή που είναι επιτηδευματίας δεν έπρεπε το κατάστημα να του εκδώσει τιμολόγιο χωρίς φπα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το κατάστημα δεν ξέρει αν ο επιτηδευματίας έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ.

Αν έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ τότε θα εκδώσει κανονικά τιμολογιο με ΦΠΑ.

Γενικώς είναι μπέρδεμα η κατάσταση...και εμένα πελάτης μου έφερε τιμολόγια με φπα 1.500  € και τώρα τρέχω για πιστωτικά..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, kotlistianos είπε

Το κατάστημα δεν ξέρει αν ο επιτηδευματίας έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ.

Αν έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ τότε θα εκδώσει κανονικά τιμολογιο με ΦΠΑ.

Γενικώς είναι μπέρδεμα η κατάσταση...και εμένα πελάτης μου έφερε τιμολόγια με φπα 1.500  € και τώρα τρέχω για πιστωτικά..

Μα αυτό ακριβώς λέω. Από τη στιγμή που το κατάστημα δεν ξέρει ότι έχει απαλλαγή και του ζητάει ο δικηγόρος τιμολόγιο, δεν έπρεπε το κατάστημα να μην χρεώσει φπα? Το κατάστημα εξέδωσε τιμολόγιο με φπα όπως έκανε πριν την έναρξη ισχύος του νόμου. Θέλω να πω δηλαδή ότι και τα ίδια τα καταστήματα δείχνουν ότι δεν πολυασχολούνται με την εφαρμογή του νόμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τα καταστηματα καλα κανουν, δε θα καθονται να ρωτανε σε καθε τιμολογιο αυτο,  αν η επιχειρηση θελει να καρπωθει την απαλλαγη και ειναι σε καθεστως φπα το λεει εξ αρχης προσκομιζοντας τα αναλογα δικαιολογητικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×