Jump to content
  • 0
MINAS89

ΦΠΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ

Question

Καλησπέρα σας.

Σύμφωνα με τον ν.4484/17 άρθρο 67 (1/8/2017), η τιμολόγηση των κινητών και κονσολών για παιχνίδια, δεν θα υπάγεται στον ΦΠΑ κατά την έκδοση του τιμολογίου. Από αυτό που κατάλαβα είναι πως όχι, όταν πρόκειται για πώληση προς επιτηδευματία. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να εφαρμοστεί η φράση ''Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής''. Πότε και πως δλδ θα καταβάλλεται ο ΦΠΑ και πότε θα υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης; Μόνο εγώ έχω μπερδευτεί;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Δεν είσαι ο μόνος συνάδελφε!

Αναμένουμε οδηγίες εφαρμογής και μάλιστα ο νόμος ισχύει από 01/08/2017.

Ελπίζω να μην μας βάλουν να εκδίδουμε πιστωτικά ΦΠΑ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι ΦΠΑ επιβαρύνει το τιμολόγιο όταν απευθύνεται σε ιδιώτες και σε οντότητες που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ εισρόων , όπως για παράδειγμα ιατροί. Σε αντίθετη περίπτωση δεν επιβαρύνει και αναγράφεις άρθρο 39α.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, hilogic said:

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι ΦΠΑ επιβαρύνει το τιμολόγιο όταν απευθύνεται σε ιδιώτες και σε οντότητες που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ εισρόων , όπως για παράδειγμα ιατροί. Σε αντίθετη περίπτωση δεν επιβαρύνει και αναγράφεις άρθρο 39α.

Μέσες άκρες και εγώ αυτό έχω καταλάβει. Το ερώτημα είναι πως θα αποδίδεται και πότε θα αποδίδεται, όταν πρόκειτε για πελάτες με δικαίωμα έκπτωσης; Δλδ κάθε αγορά των εν λόγω αγαθών, δεν θα έχει δικαίωμα έκπτωσης; Αν δεν αναγράφεται ΦΠΑ στο τιμολόγιο, συνεπάγεται πως δεν θα μπορεί να υπάρξει δικαίωμα έκπτωσης λογικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν θα αναγράφεται ΦΠΑ στο τιμολόγιο. Ο αγοραστής θα περιλαμβάνει στην περιοδική του, την αξία του τιμολογίου και στις εισροές και στις εκροές. Άρα δεν θα υπάρχει διαφορά στο ΦΠΑ προς απόδοση, ουσιαστικά θα ειναι μηδεν. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, MINAS89 said:

Μέσες άκρες και εγώ αυτό έχω καταλάβει. Το ερώτημα είναι πως θα αποδίδεται και πότε θα αποδίδεται, όταν πρόκειτε για πελάτες με δικαίωμα έκπτωσης; Δλδ κάθε αγορά των εν λόγω αγαθών, δεν θα έχει δικαίωμα έκπτωσης; Αν δεν αναγράφεται ΦΠΑ στο τιμολόγιο, συνεπάγεται πως δεν θα μπορεί να υπάρξει δικαίωμα έκπτωσης λογικά.

Ο πωλητής θα το περνά πωλήσεις με δικαίωμα έκπτωσης(του φόρου εισροών που έκανε γενικά)  (όπως τις εξαγωγές πχ.).

ο αγοραστής με χρεοπίστωση όπως τις ενδοκοινοτικές.

και ουσιαστικά θα τον αποδίδει κατά την πώληση όταν γίνεται σε ιδιώτη ή γιατρό. που θα χρεώνει φπα.

εγώ το αγοράζω για πάγιο ,δν πλήρωσα φπα ,δεν εκπίπτω φπα και στην καθαρή -τελική αξία αποσβέσεις.

κάπως έτσι τα κατάλαβα.

μένει να βγάλουν κατάλογο των αγαθών που εμπίπτουν σε αυτό,.

πχ. ανταλλακτικά αυτών και πιο συγκεκριμένα πχ. laptop ,σταθερός υπολογιστής.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτό που συμβαίνει τώρα είναι το εξής ,με μεγάλη αλυσίδα κινητών και τάμπλετ.Κόβουν πωλήσεις με φπα ότι και να γίνει στην αρχή (ακόμα και αν  τους πας έναρξη με φπα) και μετά κόβουν πιστωτικό φπα όταν ολοκληρωθεό ο έλεγχος ! Εχω εγώ δηλ. αγορά κινητού με φπα και μετά ένα πιστωτικό φπα 5 μέρες μετά. Τι εγγραφή θα κάνω την ημερομηνία του τιμολογίου? Αν βάλω συν πλην φπα μετά θα περάσω το πιστωτικό φπα ? μπέρδεμα......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πολ.1150/2017

... Επισημαίνεται ότι η υποχρέωση του πωλητή εξαντλείται με την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου και δεν εξετάζεται από τον πωλητή τι είδους χρήση θα γίνει από τον υποκείμενο (δηλαδή εάν είναι στα πλαίσια της δραστηριότητάς του με δικαίωμα έκπτωσης ή όχι, ή ιδιωτική). Η χρήση του αγαθού από τον αγοραστή αποτελεί αντικείμενο ελέγχου της φορολογικής διοίκησης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. said:

αυτό που συμβαίνει τώρα είναι το εξής ,με μεγάλη αλυσίδα κινητών και τάμπλετ.Κόβουν πωλήσεις με φπα ότι και να γίνει στην αρχή (ακόμα και αν  τους πας έναρξη με φπα) και μετά κόβουν πιστωτικό φπα όταν ολοκληρωθεό ο έλεγχος ! Εχω εγώ δηλ. αγορά κινητού με φπα και μετά ένα πιστωτικό φπα 5 μέρες μετά. Τι εγγραφή θα κάνω την ημερομηνία του τιμολογίου? Αν βάλω συν πλην φπα μετά θα περάσω το πιστωτικό φπα ? μπέρδεμα......

να φροντίζεις να είναι στην ίδια περίοδο. τιμολόγιο +πιστωτικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν δεν είναι στην ίδια περίοδο αλλά στην επόμενη π.χ. αρχικό 10/9/2017 3ο τριμ και πιστωτικό 10/10/2017 4ο τριμ. αλλά δεν έχει σταλεί ακόμα του 3ου τριμ η περιοδική θεωρείτε ότι είναι σωστή η παρακάτω αντιμετώπιση ?

Βιβλία απλογραφικά χειρόγραφα (μία εγγραφή)
Το αρχικό τιμολόγιο 10/9/2017 με συνημμένο λογιστικό σημείωμα (?) που θα έχει το πιστωτικό και θα περιγράφει την συγκεκριμένη εγγραφή.
και στις στήλες σε απλογραφικά 
Ημερ/νία : 10/9/2017
Πάγια χωρίς ΦΠΑ : 1.000€ (την καθαρή αξία του τιμολογίου)
ΦΠΑ άρθρου 39α : 0,00€ (μηδέν)

Περιοδική ΦΠΑ μια εγγραφή (σαν να ήταν ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ) (στο επόμενο τρίμηνο δεν θα υπολογιστεί το πιστωτικό)
εισροές: κωδ.303, 307 = 1.000,00€   &   κωδ.333, 337 = 240,00€

εκροές: κωδ.366, 367 = 1.000,00€   &   κωδ.386, 387 = 240,00€

Πελατών - προμηθευτών
Δύο εγγραφές για να συμφωνούν στο τέλος και ως ποσά (αξίες & ΦΠΑ) αλλά και ως πλήθος.

 

Στην περίπτωση που έχει υποβληθεί η περιοδική τι γίνεται ?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σωστό είναι .  εγώ θα έκανα τροποποιητική αν την είχα στείλει.

για μένα κακώς η αλυσίδα εκδίδει εκ των υστέρων πιστωτικά και μάλιστα σε άλλη περίοδο.

και πως το κάνει,σε παίρνει τηλέφωνο και σου ΄λέει εκδόθηκε πιστωτικό έλα να το πάρεις μαζί με τα χρήματα?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, PROAKIS said:

σωστό είναι .  εγώ θα έκανα τροποποιητική αν την είχα στείλει.

για μένα κακώς η αλυσίδα εκδίδει εκ των υστέρων πιστωτικά και μάλιστα σε άλλη περίοδο.

και πως το κάνει,σε παίρνει τηλέφωνο και σου ΄λέει εκδόθηκε πιστωτικό έλα να το πάρεις μαζί με τα χρήματα?

 

 

οχι έρχεται ο πελάτης στο λογιστήριο και του το λες και πάει πίσω....μάλιστα επικοινώνησα με το λογιστήριο της εταιρείας και μου είπαν ότι έχουν εντολή να τα κόβουν ολα έτσι! δηλ πάντα φπα στο αρχικό και πιστωτικό μετά τον έλεγχο!'εχω τ'ωρα την ίδια περίπτωση με τον φίλο τιμολόγιο με φπα τον 9ο και πιστωτικό φπα τον 10ο....θα πρέπει να στείλω τον 9ο με φπα εκροών εισροών και το τιμολόγιο το πιστωτικό να μην το περάσω καθόλου?(είναι πιστωτικό φπα δεν επιρεάζει μυφ)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν , ΗΛΙΑΣ ΜΠ. said:

οχι έρχεται ο πελάτης στο λογιστήριο και του το λες και πάει πίσω....μάλιστα επικοινώνησα με το λογιστήριο της εταιρείας και μου είπαν ότι έχουν εντολή να τα κόβουν ολα έτσι! δηλ πάντα φπα στο αρχικό και πιστωτικό μετά τον έλεγχο!'εχω τ'ωρα την ίδια περίπτωση με τον φίλο τιμολόγιο με φπα τον 9ο και πιστωτικό φπα τον 10ο....θα πρέπει να στείλω τον 9ο με φπα εκροών εισροών και το τιμολόγιο το πιστωτικό να μην το περάσω καθόλου?(είναι πιστωτικό φπα δεν επιρεάζει μυφ)

τι έλεγχο παραπάνω κάνουν ,πέρα από την εικόνα που φαίνεται στο μητρώο?

δηλ. κανονικό φπα.

εγώ έτσι θα το έκανα ,χωρίς να λάβω υπόψη το πιστωτικό. εννοώ άρθρο 39α

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά έχετε σαφή εικόνα ως προς ποιά αγαθά εμπίμπτουν στην διάταξη αυτή;

Σίγουρα είναι τα κινητά , tablets , παιχνιδομηχανές , notebooks.

Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει με τα laptops , σταθερούς υπολογιστές (PC) .

Επίσης και για hardware συστατικά ενός PC πχ κουτί ,μνήμες , motherboard, κάρτες γραφικών , επεξεργαστή κλπ, που σε ένα τιμολόγιο πώλησης περιγράφονται αναλυτικά σε περίπτωση που ο πελάτης έχει διαμορφώσει μόνος του ένα PC για αγορά.

Το ίδιο και με ανταλλακτικά και εξαρτήματα πχ κινητών όπως οθόνες , γυάλινη ή μεταλλική πλάτη , επεξεργαστές κλπ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν , Trip_Accountant said:

Τελικά έχετε σαφή εικόνα ως προς ποιά αγαθά εμπίμπτουν στην διάταξη αυτή;

Σίγουρα είναι τα κινητά , tablets , παιχνιδομηχανές , notebooks.

Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει με τα laptops , σταθερούς υπολογιστές (PC) .

Επίσης και για hardware συστατικά ενός PC πχ κουτί ,μνήμες , motherboard, κάρτες γραφικών , επεξεργαστή κλπ, που σε ένα τιμολόγιο πώλησης περιγράφονται αναλυτικά σε περίπτωση που ο πελάτης έχει διαμορφώσει μόνος του ένα PC για αγορά.

Το ίδιο και με ανταλλακτικά και εξαρτήματα πχ κινητών όπως οθόνες , γυάλινη ή μεταλλική πλάτη , επεξεργαστές κλπ.

 

διάβασε την ΠΟΛ.

εξαρτήματα -ανταλλακτικά που πωλούνται μεμονωμένα δεν εμπίπτουν στην απαλλαγή.

φορητοί υπολογιστές εμπίπτουν ,μαζί με την τσάντα που πάνε πακέτο. έχει παραδείγματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μετά από καιρό, λόγω σοβαρής περιπέτειας υγείας, επιστρέφω στο επάγγελμα. Και φυσικά και στα προβλήματα του. Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής πρόβλημα. Ο πωλητής κινητών (έκοψε τιμ Αυγούστου με χρέωση ΦΠΑ) και τώρα  αρνείται την έκδοση πιστωτικού τιμολογίου για λόγους ΦΠΑ. Πώς θα χειριζόσασταν τέτοια περίπτωση;!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναστήσεις σας εκ των προτέρων!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα επιχειρηση κινητων που εχει πουλησει με φπα πρεπει απο 01.08 να κοψει πιστωτικο το φπα σε οτι τιμολογια υπαρχουν με τον αγοραστη υποχρεωτικα σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
57 λεπτά πριν , aellovel said:

Αρα επιχειρηση κινητων που εχει πουλησει με φπα πρεπει απο 01.08 να κοψει πιστωτικο το φπα σε οτι τιμολογια υπαρχουν με τον αγοραστη υποχρεωτικα σωστα?

υποχρεωτικά εφόσον προσκομίσεις εικόνα από το ταχις κανονικού καθεστώτος ,αφού  σαν αγοραστής ΔΕΝ εκπίπτεις το φπα.

δηλ. πρέπει να το ζητήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οποτε το πιστωτικο τιμολογιο φπα θ οδηγησει σε τροποποιητικη φπα για το τελευταιο τριμηνο βασει των οδηγιων που υπαρχουν σωστα; αν εχει καποιος ενα υποδειγμα για την ορθη καταχωρηση στη δηλωση του τριμηνου θ ηταν πολυ χρησιμο ευχαριστψ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, aellovel said:

Οποτε το πιστωτικο τιμολογιο φπα θ οδηγησει σε τροποποιητικη φπα για το τελευταιο τριμηνο βασει των οδηγιων που υπαρχουν σωστα; αν εχει καποιος ενα υποδειγμα για την ορθη καταχωρηση στη δηλωση του τριμηνου θ ηταν πολυ χρησιμο ευχαριστψ

Καλησπέρα,

Η καθαρή αξία στον 349 αντί για τον 303 που μπήκε αρχικά.

Αυτά από τη μεριά του πωλητή.

Από τη μεριά του αγοραστή, η καθαρή αξία στους 303 και 366 αντί για 362 ή 361 που μπήκε αρχικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 24/10/2017 at 1:53 ΜΜ, parmenion said:

Μετά από καιρό, λόγω σοβαρής περιπέτειας υγείας, επιστρέφω στο επάγγελμα. Και φυσικά και στα προβλήματα του. Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής πρόβλημα. Ο πωλητής κινητών (έκοψε τιμ Αυγούστου με χρέωση ΦΠΑ) και τώρα  αρνείται την έκδοση πιστωτικού τιμολογίου για λόγους ΦΠΑ. Πώς θα χειριζόσασταν τέτοια περίπτωση;!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναστήσεις σας εκ των προτέρων!!!!

περαστικά παρμενίωνα. Σιδερένιος να είσαι και γερός!!!!!!! Συμφωνώ με τον συνάδελφο που σου απάντησε...θα στείλω γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ. πές του...διαφορετικά ας το βρούν στον έλεγχο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας,

αν υποθετικά κάνουμε αυτή την διαδικασία της γνωστοποίησης .... , πως θα είναι η αντιμετώπιση του ΦΠΑ από μέρους μας ως αγοραστές ?

α) θα αντιμετωπίσουμε το τιμολόγιο σαν να είχε εκδοθεί ορθά (χωρίς φπα) και σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν δηλ. ως πράξη λήπτη κλπ κλπ? ή

β) θα αντιμετωπίσουμε το τιμολόγιο ως εκδόθηκε (δηλ. λανθασμένα) ως δηλαδή τα αντιμετωπίζαμε με έκπτωση του ΦΠΑ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν , stamgalaios said:

Καλημέρα σας,

αν υποθετικά κάνουμε αυτή την διαδικασία της γνωστοποίησης .... , πως θα είναι η αντιμετώπιση του ΦΠΑ από μέρους μας ως αγοραστές ?

α) θα αντιμετωπίσουμε το τιμολόγιο σαν να είχε εκδοθεί ορθά (χωρίς φπα) και σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν δηλ. ως πράξη λήπτη κλπ κλπ? ή

β) θα αντιμετωπίσουμε το τιμολόγιο ως εκδόθηκε (δηλ. λανθασμένα) ως δηλαδή τα αντιμετωπίζαμε με έκπτωση του ΦΠΑ ?

an είσαι σίγουρος για όσα λες ,το αντιμετωπίζεις ως πράξη λήπτη και ζητάς να σου επιστρέψουν το φπα.

που ανεξάρτητα τι αναφέρει το τιμολόγιο ΔΕΝ εκπίπτει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είμαι σίγουρος ότι αποτελεί πράξη λήπτη και ότι έτσι πρέπει να αντιμετωπισθεί.

Οπότε [μέχρι να πιάσει αν θέλετε η "απειλή"] πρακτικά θα έχω πληρώσει το φπα, δεν θα το έχω εκπέσει [και ορθά δεν θα το έχω εκπέσει] και θα περιμένω-ελπίζοντας να μου επιστραφούν τα χρήματα από τον πωλητή. 

Αϊντε να δούμε τι θα γίνει ....

Σας ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×