Jump to content
  • 0
sotos1956

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΣΥΝΔΡΟΜΩΝ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Question

Καλημέρα μας.    Ισχύει ότι οι αποδείξεις πληρωμής δικαιωμάτων εγγραφής ή συνδρομών των μελών των σωματείων, συλλόγων ή άλλων ενώσεων και οργανισμών υπόκεινται σε αναλογικό τέλος 1.2% (παρ. 2 του αρ. 30 του ν.δ. 60/1946). Δηλαδή , μαζί με την συνδρομή θα πρέπει ο αθλητικός σύλλογος να παρακρατεί και το χαρτόσημο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΣΕΛ. 720, ΡΕΠΠΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ,  ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ, έκδοση 2010:

Από την Διοίκηση έχει γίνει δεκτό, ότι απαλλάσσονται απο το τέλος χαρτοσήμου της ανωτέρω διάταξης του άρθρου 30 παρ.2 του Ν.Δ. 60/1946 οι αποδείξεις είσπραξης των συνδρομών των μελών των ερασιτεχνικών αθλητικών σωματείων , λόγω του κοινωφελούς σκοπού, που επιδιώκουν, καθόσον με την δράση τους αποβλέπουν στην προαγωγή της αθλητικής ιδέας και συντελούν στην επι υγιών ,κοινωνικών,ηθικών και εθνικών βάσεων ανάπτυξη της αθλούμενης ελληνικής νεότητας. (Υπ.Οικ. Σ.4417/737/1976).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις Αθλητικών Σωματείων

ΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Α. ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ
ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ «ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΟΡΚΩΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ (Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ.)»

Τα Αθλητικά Σωματεία, έχουν έσοδα από εγγραφές καθώς και από συνδρομές-εγγραφές μελών τους. Με βάση την απόφαση του Yπ. Oικονομικών, Σ. 882/120/1982 - ΦEK 109B Απόδοση τελών χαρτοσήμου περιπτώσεων απόφασης ορίζεται:

«Eπί των αποδείξεων πληρωμής δικαιωμάτων εγγραφής ή συνδρομών των μελών των σωματείων, συλλόγων ή άλλων ενώσεων και οργανισμών, τα οφειλόμενα επ΄αυτών τέλη χαρτοσήμου καταβάλλονται με αποδεικτικό πληρωμής, μέσα στις προθεσμίες, που ορίζονται στο άρθρο 30 παρ. 1 του K.Φ.Σ. (βλ. απόφαση Yπ. Oικονομικών, Σ. 882/120/1982 - ΦEK 109B).»



 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η απόφαση του 1982 αναφέρεται γενικά σε συνδρομές σωματείων, συλλόγων ή άλλων ενώσεων.

Η απόφαση του 1976 που μνημονεύει ο Ρέππας στο βιβλίο του αναφέρεται ειδικά σε συνδρομές ερασιτεχνικών σωματείων.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εάν είναι σε ισχύ η απόφαση του 1976,

α) τότε ΜΟΝΟ για τα αθλητικά σωματεία Δεν υπάρχει χαρτόσημο στις συνδρομές των μελών. Σωστά??

β) για όλους τους υπόλοιπους  (σωματεία, συλλόγους, ενώσεις κλπ), σύμφωνα με την απόφαση του 1982, υπάρχει υποχρέωση απόδοσης τελών χαρτοσήμου στις συνδρομές των μελών. Σωστά??

Παρακαλώ όποιος έχει καταλάβει καλύτερα το θέμα να βοηθήσει.

ευχαριστώ

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×