Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εμφάνιση φόρου εισοδήματος και προκαταβολής σε διπλογραφικά βιβλία ατομικής επιχείρησης


d13

Ερώτηση

Ατομική επιχείρηση εντάχθηκε στην τήρηση διπλογραφικών βιβλίων λόγω τζίρου από 01/01/2017.

Θα εμφανισθεί στην απογραφή έναρξης την 01/01/2017 ο φόρος εισοδήματος και η προκαταβολή του φορολογικού έτους 2016; Πως θα γίνει ο υπολογισμός του σωστού υπολοίπου καθώς για τα φυσικά πρόσωπα περιλαμβάνεται στο εκκαθαριστικό και φόρος εισοδήματος που δεν αφορά την επιχειρηματική δραστηριότητα.

Ποιες εγγραφές θα πρέπει να γίνουν στα διπλογραφικά βιβλία της ατομικής επιχείρησης για την εξόφληση και ποιες θα γίνονται στο τέλος της χρήσης για το φόρο εισοδήματος και την προκαταβολή αφού στην τελική εκκαθάριση μπορεί να μην προκύπτει καν φόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ανοίγεις στον 40. κεφάλαιο ατομικών επιχειρήσεων.

στον 33 . άνοιξε "ατομικός λογαριασμός επιχειρηματία".  αναλήψεις θα κάνει από δω.

τα κέρδη προ φόρων κάθε έτους θα τα πιστώνεις εδώ.

θέλει να πληρώσει τον φόρο ,θα κάνεις ανάληψη.   θέλει να φάει ,ανάληψη.

θέλει να μεταφέρει κάτι στον 40 ,από δω.

Αν μπορείς να ξεχωρίσεις τον φόρο κάντο σε υπολογαριασμό ,λόγω ατομικής δεν είσαι υποχρεωμένος γιατί υπάρχουν και άλλες πηγές εισοδήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η κατάσταση αποτελεσμάτων που συντάσσεται σύμφωνα με τα ΕΛΠ τι ποσό θα εμφανίζει στο πεδίο "Αποτέλεσμα περιόδου μετά από φόρους";

Το ίδιο με αυτό των αποτελεσμάτων προ φόρων; 

Είναι σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και οι παρακρατήσεις των φόρων που γίνονται κατά τη διάρκεια του έτους (συναλλαγές με δημόσιο...), θα πηγαίνουν στον 33 αντί στον 54.01.02 Παρακρ. φόρος εισοδ. (αντίθετος);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , d13 said:

Η κατάσταση αποτελεσμάτων που συντάσσεται σύμφωνα με τα ΕΛΠ τι ποσό θα εμφανίζει στο πεδίο "Αποτέλεσμα περιόδου μετά από φόρους";

Το ίδιο με αυτό των αποτελεσμάτων προ φόρων; 

Είναι σωστό;

τα ΕΛΠ λένε ,αν μπορείς να διαχωρίσεις τον φόρο κάντο.  (παρέχεται η δυνατότητα να μην το κάνεις) διάβαστο λίγο ,μην δεν θυμάμαι καλά.

τον φόρο ,προκαταβολές,παρακρατήσεις μπορείς να τα βάλεις και στον 54.01 και τα μετά από φόρους στον 33 ή όλα στον 33 και τα διαχωρίζεις σε υπολογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,επειδή έχω μπερδευτεί λίγο σε Α.Ε

στην κατάσταση Β 1.1 στο φόρο εισοδήματος μπαίνει  το  υπόλοιπο που προκύπτει από το φόρο της χρήσης μείον την προκαταβολή του προηγούμενου έτους όπως στο έντυπο Ν δηλαδή, ενώ στην κατάσταση Β 2.1  μπαίνει ο φόρος της χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, musabelis είπε

Καλημέρα,επειδή έχω μπερδευτεί λίγο σε Α.Ε

στην κατάσταση Β 1.1 στο φόρο εισοδήματος μπαίνει  το  υπόλοιπο που προκύπτει από το φόρο της χρήσης μείον την προκαταβολή του προηγούμενου έτους όπως στο έντυπο Ν δηλαδή, ενώ στην κατάσταση Β 2.1  μπαίνει ο φόρος της χρήσης?

Στον ισολογισμό μπαίνει το υπόλοιπο , φόρος μετά τον συμψηφισμό με τυχόν παρακρατήσεις και προκαταβολές ,ενώ στα αποτελέσματα χρήσεως  φαίνεται ο φόρος που επιβαρύνει το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, KABONTOROS είπε

Στον ισολογισμό μπαίνει το υπόλοιπο , φόρος μετά τον συμψηφισμό με τυχόν παρακρατήσεις και προκαταβολές ,ενώ στα αποτελέσματα χρήσεως  φαίνεται ο φόρος που επιβαρύνει το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης χρήσης.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά παρατηρώ από ισολογισμούς άλλων συναδέλφων ότι βάζουν και στον ισολογισμό και στα αποτελέσματα στο πεδίο φόρος εισοδήματος  το ίδιο νούμερο και μου μπήκαν ιδέες για τις πράξεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, musabelis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά παρατηρώ από ισολογισμούς άλλων συναδέλφων ότι βάζουν και στον ισολογισμό και στα αποτελέσματα στο πεδίο φόρος εισοδήματος  το ίδιο νούμερο και μου μπήκαν ιδέες για τις πράξεις μου

πχ στον πρώτο ισολογισμό θανε ίδιο το ποσό αν δεν υπάρχουν παρακρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...