Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε1 ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα

Ανέβηκαν εφέτος τροποποιητικές επικουρικές συντάξεις αποδοχών .

όταν λέει η βεβαίωση έτος αναφοράς  2015 δεν σημαίνει και φορολογικό 2015?? γιατί δεν τα βλέπω προ συμπληρωμένα?  εκτός εάν εννοεί φορολογικό 2014...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έτος αναφοράς εννοεί το φορολογικό. 

που να τα δεις προ-συμπληρωμένα στο 2016?

ή άνοιξε η εφαρμογή συμπληρωματικών για το 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ έτσι το είχα καταλάβει. αναφοράς=φορολογικό   οπότε αφού είχα αποδοχές με έτος αναφοράς 2015 στην συνέχεια 

επέλεξα έτος 2016 και πάτησα υποβολή τροποιητικής και άνοιξε ...δεν μου είχε όμως προσυμπληρωμένα τα αναδρομικά......  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Και εγώ έτσι το είχα καταλάβει. αναφοράς=φορολογικό   οπότε αφού είχα αποδοχές με έτος αναφοράς 2015 στην συνέχεια 

επέλεξα έτος 2016 και πάτησα υποβολή τροποιητικής και άνοιξε ...δεν μου είχε όμως προσυμπληρωμένα τα αναδρομικά......  

άνοιξε η εφαρμογή για τροποποιητικές αναδρομικών 2015 που υποβάλλονται απ[ό φέτος μόνο ηλεκτρονικά ?

η  τροποποιητική του 2016 ,αφορά το 2016.

(για το προσυμπληρωμένα δεν ξέρω αν θα ισχύει και σε αυτή την περίπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Συγνώμη ,

όταν επιλέγουμε υποβολή ανοίγει δηλώσεις έτους 2017 εδώ προφανώς εννοεί 2016 φορολογικό οπότε υποβάλλουμε και τροποποιητική . πηγαίνουμε ένα έτος πίσω υποβολή δήλωσεων έτους 2016 ....δηλαδή φορολογικό 2015 και εδώ μπορούμε να κάνουμε τροποποιητική . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

 Συγνώμη ,

όταν επιλέγουμε υποβολή ανοίγει δηλώσεις έτους 2017 εδώ προφανώς εννοεί 2016 φορολογικό οπότε υποβάλλουμε και τροποποιητική . πηγαίνουμε ένα έτος πίσω υποβολή δήλωσεων έτους 2016 ....δηλαδή φορολογικό 2015 και εδώ μπορούμε να κάνουμε τροποποιητική . 

δεν είναι για τα αναδρομικά αυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων για αναδρομικές αποδοχές - συντάξεις θα είναι διαθέσιμη το επόμενο διάστημα.
Οι δηλώσεις αυτές υποβάλλονται εμπρόθεσμα μέχρι 31/12/2017.

 

OK έτος εννοείς στο σύστημα υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορούμε να υποβάλλουμε τροποποιητική αλλά θα βγάλει εκπρόθεσμη υποβολή.. για τα αναδρομικά θα ανοίξει εφαρμογή.. μέχρι 31/12 έχουμε καιρό να περιμένουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη συνάδελφοι που επανέρχομαι αλλά έχω μπερδευτεί είπαμε

αναδρομικά αποδοχών

έτος αναφοράς 2014=φορολογικό=2014=χρήση 2014

έτος αναφοράς 2013= οικονομικό 2013= χρήση 2012 

Σωστά τα καταλαβαίνω??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Συγνώμη συνάδελφοι που επανέρχομαι αλλά έχω μπερδευτεί είπαμε

αναδρομικά αποδοχών

έτος αναφοράς 2014=φορολογικό=2014=χρήση 2014

έτος αναφοράς 2013= οικονομικό 2013= χρήση 2012 

Σωστά τα καταλαβαίνω??? 

έτος αναφοράς 2013 = οικονομικό 2014 = χρήση 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι θέλω να βγάλω βεβαίωση αποδοχών για αναδρομικα έτους 2012,13  απο ετεαετ και μτπυ.Το ΜΤΠΥ τα έβγαλα αλλα στο ετεαεπ στην ηλεκτρονική σελίδα μου βγάζει μόνο του 2016.Το τηλέφωνο κλασικά είναι απασχολημένο.Εχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, PETROS GRIVAS said:

Συνάδελφοι θέλω να βγάλω βεβαίωση αποδοχών για αναδρομικα έτους 2012,13  απο ετεαετ και μτπυ.Το ΜΤΠΥ τα έβγαλα αλλα στο ετεαεπ στην ηλεκτρονική σελίδα μου βγάζει μόνο του 2016.Το τηλέφωνο κλασικά είναι απασχολημένο.Εχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο?Ευχαριστώ

Στη ΔΟΥ δέχονται και την εικόνα αποδοχών του 2016, στην οποία φαίνονται και τα αναδρομικά με τα έτη αναφοράς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

την δηλωση για φορολογικο 2015 την κανουμε ηλεκτρονικα

μπαινοντας στην εφαρμογη μου βγαζει τα ιδια στο πινακακι χωρις να εχει

προσθεσει τα αναδρομικα

 

τι κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έστειλα  FAX με τα στοιχεία του συνταξιούχου και ένα email επικοινωνίας  και σε δύο μέρες μου έστειλαν τη βεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 27/11/2017 at 2:02 ΠΜ, klery said:

καλησπερα

την δηλωση για φορολογικο 2015 την κανουμε ηλεκτρονικα

μπαινοντας στην εφαρμογη μου βγαζει τα ιδια στο πινακακι χωρις να εχει

προσθεσει τα αναδρομικα

 

τι κανω?

 

 

μπορει καποιος να με βοηθησει

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να κοιτάξεις το πινακάκι του 2015 αφού τα αναδρομικά εμφανίζονται στο πινακάκι του 2016.

Εσύ απλά υποβάλλεις την τροποποιητική με την επιλογή που έχει για τα αναδρομικά και τα βρίσκει μόνο του και τα προσθέτει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

πέρσι στο taxis στις βεβαιώσεις αποδοχών δεν έλεγε έτος αναφοράς απλά εμφάνιζε μόνο τα ποσά και έλεγε τροποποιητική στα έτη που αφορούν όπου με τη βεβαίωση αποδοχών απο τον εργοδότη έβλεπα το έτος(το οποίο έλεγε αναδρομικά 2014) και κατέθεσα τη χειρόγραφη συμπληρωματική για το φορολογικό 14.Φέτος λέει έτος αναφοράς 2014  και κάνει αναφορά σε αναδρομικά ξανά,άρα θα ξανακάνω για το φορολογικό 14 πάλι χειρόγραφη συμπληρωματική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/12/2017 στις 5:14 ΜΜ, tacar είπε

Δεν χρειάζεται να κοιτάξεις το πινακάκι του 2015 αφού τα αναδρομικά εμφανίζονται στο πινακάκι του 2016.

Εσύ απλά υποβάλλεις την τροποποιητική με την επιλογή που έχει για τα αναδρομικά και τα βρίσκει μόνο του και τα προσθέτει το σύστημα.

Καλημέρα

Στη βεβαίωση αποδοχών ΔΥ του 2017 στο taxis αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016. Πηγαίνω στο 2016 και επιλέγω τροποποιητική. Όταν ανοίγω το Ε1 με την ένδειξη 1η τροποποιητική δεν μου εμφανίζει τα αναδρομικά στο 301 και μου εμφανίζει αυτά που είχα δηλώσει με την αρχική δήλωση. Κάνω κάτι λάθος;;

Επίσης στην τροποποιητική πρέπει να μου εμφανίσει μόνο τα αναδρομικά ή όλα τα στοιχεία της αρχικής σύν τις αναδρομικές αποδοχές;;;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, bar είπε

Καλημέρα

Στη βεβαίωση αποδοχών ΔΥ του 2017 στο taxis αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016. Πηγαίνω στο 2016 και επιλέγω τροποποιητική. Όταν ανοίγω το Ε1 με την ένδειξη 1η τροποποιητική δεν μου εμφανίζει τα αναδρομικά στο 301 και μου εμφανίζει αυτά που είχα δηλώσει με την αρχική δήλωση. Κάνω κάτι λάθος;;

Επίσης στην τροποποιητική πρέπει να μου εμφανίσει μόνο τα αναδρομικά ή όλα τα στοιχεία της αρχικής σύν τις αναδρομικές αποδοχές;;;

Ευχαριστώ 

Ισως να μην εχει ανοιξει το ετος για τροποποιητικες αναδρομικων ακομη....παντως αν θυμαμαι καλα απο περυσι στο κωδ.301 ή στον αντιστοιχο κωδικο επικουρικων ηταν ετοιμα και ειχαν προστεθει με τα αρχικα.....ηταν πολυ ευκολη διαδικασια.....μακαρι να το κανουν ηλεκτρονικα κ για προηγουμενα ετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ

 

Στις οδηγίες του taxis λέει ότι για τα έτη 2015-2016 εφόσον υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση η τροποποιητική γίνεται ηλεκτρονικά.

Από ότι κατάλαβα στην τροποποιητική πρέπει να έχει όλα τα στοιχεία της αρχικής δήλωσης (αποδοχές, ακίνητα, αυτοκίνητα άσχετα αν δεν αλλάζει κάτι, κτλ) συν τις αναδρομικές αποδοχές;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, tseik είπε

Ισως να μην εχει ανοιξει το ετος για τροποποιητικες αναδρομικων ακομη....παντως αν θυμαμαι καλα απο περυσι στο κωδ.301 ή στον αντιστοιχο κωδικο επικουρικων ηταν ετοιμα και ειχαν προστεθει με τα αρχικα.....ηταν πολυ ευκολη διαδικασια.....μακαρι να το κανουν ηλεκτρονικα κ για προηγουμενα ετη.

Σε ευχαριστώ

 

Στις οδηγίες του taxis λέει ότι για τα έτη 2015-2016 εφόσον υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση η τροποποιητική γίνεται ηλεκτρονικά.

Από ότι κατάλαβα στην τροποποιητική πρέπει να έχει όλα τα στοιχεία της αρχικής δήλωσης (αποδοχές, ακίνητα, αυτοκίνητα άσχετα αν δεν αλλάζει κάτι, κτλ) συν τις αναδρομικές αποδοχές;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόλο που επιλέγοντας "Τροποποιητική" ανοίγει η δήλωση, μάλλον δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα.

Έχω υποβάλει ερώτημα, αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.

Στο ποσό βάζουμε το σύνολο: Της αρχικής συν τα αναδρομικά, αλλά μάλλον θα είναι προσυμπληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, geka είπε

Παρόλο που επιλέγοντας "Τροποποιητική" ανοίγει η δήλωση, μάλλον δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα.

Έχω υποβάλει ερώτημα, αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.

Στο ποσό βάζουμε το σύνολο: Της αρχικής συν τα αναδρομικά, αλλά μάλλον θα είναι προσυμπληρωμένο.

Ευχαριστώ

Δηλαδή η τροποποιητική (όταν ανοίξει το σύστημα) θα πρέπει να έχει όλα τα στοιχεία της αρχικής δήλωσης (αποδοχές, ακίνητα, αυτοκίνητα άσχετα αν δεν αλλάζει κάτι, κτλ) αρχικές αποδοχές συν τις αναδρομικές αποδοχές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...