Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε8 και γνωστοποίηση υπερωριών.


isologistiki

Ερώτηση

Σχετικά με το έντυπο Ε8 θα ήθελα κάποιες γνώμες για να είμαι σίγουρη .

1.Σε 5μερο και 8ωρο για την επιπλέον εργασία την Κυριακή (8ωρες) που προέκυψε εκτάκτως , στο Ε8 δηλώνουμε μόνο τις 3 ώρες , καθώς οι πρώτες 5 αποτελούν υπερεργασία?

2.Σε 5μερο και 4ωρο δεν υπάρχει θέμα υπερωριών αν δεν υπερβαίνει τις 45 ώρες εβδομαδιαίως. 

3.Για επιπλέον εργασία 2ωρών , πέραν του 8ωρου σε μια ημέρα δηλώνουμε μόνο την μία ώρα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 ώρες πριν, isologistiki said:

Σχετικά με το έντυπο Ε8 θα ήθελα κάποιες γνώμες για να είμαι σίγουρη .

1.Σε 5μερο και 8ωρο για την επιπλέον εργασία την Κυριακή (8ωρες) που προέκυψε εκτάκτως , στο Ε8 δηλώνουμε μόνο τις 3 ώρες , καθώς οι πρώτες 5 αποτελούν υπερεργασία?

2.Σε 5μερο και 4ωρο δεν υπάρχει θέμα υπερωριών αν δεν υπερβαίνει τις 45 ώρες εβδομαδιαίως. 

3.Για επιπλέον εργασία 2ωρών , πέραν του 8ωρου σε μια ημέρα δηλώνουμε μόνο την μία ώρα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1. Δεν είναι υπερωρία η απασχόληση που περιγράφετε. Αν η απασχόληση είναι νόμιμη, ήθελε τροποποίηση το πρόγραμμα.

2. Τροποποιητικό ωραρίου και φυσικά αν σε μόνιμη βάση γίνεται αυτό, πρόκειται για πλήρη απασχόληση.

3. Η ένατη ώρα είναι υπερεργασία (και στο 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Δήλωθηκε η απασχόληση κανονικά πριν την έναρξη της, γιατί δεν είναι υπερωρία?

2,3. Αρα δηλώνουμε τη μια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, isologistiki said:

1.Δήλωθηκε η απασχόληση κανονικά πριν την έναρξη της, γιατί δεν είναι υπερωρία?

2,3. Αρα δηλώνουμε τη μια ώρα.

1.Γιατί είναι εργασία 6ης ημέρας σε πενθήμερο σύστημα και προσαυξάνεται με 30%

2.Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 4/9/2017 at 6:30 ΜΜ, isologistiki said:

Σχετικά με το έντυπο Ε8 θα ήθελα κάποιες γνώμες για να είμαι σίγουρη .

1.Σε 5μερο και 8ωρο για την επιπλέον εργασία την Κυριακή (8ωρες) που προέκυψε εκτάκτως , στο Ε8 δηλώνουμε μόνο τις 3 ώρες , καθώς οι πρώτες 5 αποτελούν υπερεργασία?

2.Σε 5μερο και 4ωρο δεν υπάρχει θέμα υπερωριών αν δεν υπερβαίνει τις 45 ώρες εβδομαδιαίως. 

3.Για επιπλέον εργασία 2ωρών , πέραν του 8ωρου σε μια ημέρα δηλώνουμε μόνο την μία ώρα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Καλο απογευμα  εγω θα σου πω την δικη μου αποψι

Για το ερωτημα 1

Οταν ο εργαζομενος υπαληλλος  εργασει ΕΚΤΑΚΤΩΣ  Κυριακη ειναι υπερεργασια και δικαιουται μονο προσυξηση 75% του  ημερομισθιου και αν εργαστει και  πανω απο 5 ωρες πρεπει να του δωσεις και ρεπο στην επομενη βδομαδα.αλλιως δικαιουται 1,75.

Στο ερωτημα 2

Εφοσον ο εργαζομενος εχει συμαβαση πενθημερη τετραωρου και απασχοληθει εκτακτως περαν του ωραιου του  η μια ωρα μετα το τετραωρο εως τις 40 ωρες ειναι κανονικη εργασια και αμοιβεται χωρις προσαυξηση απο 41-45  ειναι υπερεργασια και οι υπολοιπες υπερωρια.

]Στο ερωτημα 3

Σε εργασια 6 ημερων απαγορευεται να εργαζεται πανω απο 8 ωρες την ημερα θελει ειδικη αδεια αν το κανεις για καποιο σοβαρο λογο.

Σε εργασια δε 5 ημερων η ενατη ωρα ειναι υπερεργασια και η 10η υπερωρια και ο 5μερος  κανονικα απαγορευεται να εργαζεται  συνολικα πανω απο 10 ωρες την ημερα , και πληρωνεται αναλογα ποσες εχει κανει στο παρελθον για το Β εξαμηνο του 2017 ειναι 30 ωρες

Αυτα νομιζω εγω απο τα λιγα που ξερω τα οποια αλλαζουν και μας μπερδευουν συνεχεια και χωρις με σαφηνεια να καλυπτουν και  ολες τις περιπτωσεις . Αν καποιος συναδελφος εχει αντιθετη αποψι την συζηταμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...