Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ


muzik79

Ερώτηση

Καλησπέρα. Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα ώστε να γίνει μια συζήτηση μήπως και βρούμε κάποια λογική λύση.

Π.χ. σερβιτόρος σε καφέ. ΤΕΚΜΑΡΤΟΣ με εκ περιτροπής απασχόληση και τα σχετικά. Ωραία. Πες οτι την μια εβδομάδα δουλεύει Δευτέρα και Πέμπτη. Την επόμενη εβδομάδα Τρίτη και Σάββατο και πάει λέγοντας. Δηλαδή, με λίγα λόγια δεν υπάρχει στάνταρ πρόγραμμα.  Επειδή μου έχει βγει η ψυχή και το λάδι στο να αλλάζω κάθε φορά συμβάσεις, να κάνω pdf, υπογραφές μπλα μπλα μπλα πριν αρχίσει η κάθε εβδομάδα και να προλάβω μην καβαλήσει η παλιά σύμβαση την νέα (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ), μήπως υπάρχει άλλη λύση? Γιατί οι σερβιτόροι είναι 10. Και γίνεται μην πω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, muzik79 said:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα ώστε να γίνει μια συζήτηση μήπως και βρούμε κάποια λογική λύση.

Π.χ. σερβιτόρος σε καφέ. ΤΕΚΜΑΡΤΟΣ με εκ περιτροπής απασχόληση και τα σχετικά. Ωραία. Πες οτι την μια εβδομάδα δουλεύει Δευτέρα και Πέμπτη. Την επόμενη εβδομάδα Τρίτη και Σάββατο και πάει λέγοντας. Δηλαδή, με λίγα λόγια δεν υπάρχει στάνταρ πρόγραμμα.  Επειδή μου έχει βγει η ψυχή και το λάδι στο να αλλάζω κάθε φορά συμβάσεις, να κάνω pdf, υπογραφές μπλα μπλα μπλα πριν αρχίσει η κάθε εβδομάδα και να προλάβω μην καβαλήσει η παλιά σύμβαση την νέα (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ), μήπως υπάρχει άλλη λύση? Γιατί οι σερβιτόροι είναι 10. Και γίνεται μην πω τι.

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που λέτε.

Θα φτιάχνετε συμπληρωματικό ωραρίου πχ ανα εβδομάδα κα είστε έτοιμος.Ούτε συμβάσεις θα αλλάζετε ούτε υπογραφές χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, noslave said:

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που λέτε.

Θα φτιάχνετε συμπληρωματικό ωραρίου πχ ανα εβδομάδα κα είστε έτοιμος.Ούτε συμβάσεις θα αλλάζετε ούτε υπογραφές χρειάζονται.

Φίλε ευχαριστώ κατ αρχήν για την απάντηση σου. Το έκανα αυτό ακριβώς που λες αλλά με πρίζοσαν οτι πρέπει να το κάνω έτσι όπως προανέφερα. Οτι κάθε φορά πρέπει να φτιάχνω νέα σύμβαση και τροποποιητικό πίνακα. Έχω πεθάνει. Δεν παλεύεται άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν γράψεις στην ατομική σύμβαση οτι θα απασχολείται πχ δύο φορές την εβδομάδα τόσες ώρες και οι μέρες απασχόλησης θα καθορίζονται με το μηνιαίο πρόγραμμα που θα  υποβάλλεται κάθε μήνα στην εργάνη?θα ασχολείσαι μια φορά τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, muzik79 said:

Φίλε ευχαριστώ κατ αρχήν για την απάντηση σου. Το έκανα αυτό ακριβώς που λες αλλά με πρίζοσαν οτι πρέπει να το κάνω έτσι όπως προανέφερα. Οτι κάθε φορά πρέπει να φτιάχνω νέα σύμβαση και τροποποιητικό πίνακα. Έχω πεθάνει. Δεν παλεύεται άλλο.

ποιός σε πρίζοσε?!!

Κάνε τη δουλειά σου όπως σου περιγράφω και είσαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, noslave said:

ποιός σε πρίζοσε?!!

Κάνε τη δουλειά σου όπως σου περιγράφω και είσαι κομπλέ!

Βρε εγώ συμφωνώ με σένα, απλά πολλοί λογιστές το κάνουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Αν γράψεις στην ατομική σύμβαση οτι θα απασχολείται πχ δύο φορές την εβδομάδα τόσες ώρες και οι μέρες απασχόλησης θα καθορίζονται με το μηνιαίο πρόγραμμα που θα  υποβάλλεται κάθε μήνα στην εργάνη?θα ασχολείσαι μια φορά τον μήνα.

Είχα ρωτήσει κάποτε στον επόπτη εργασίας και μου είχε πει οτι πρέπει να τους δηλώνουμε στάνταρ ώρες και μέρες. Δεν μπορείς να στέλνεις πρόγραμμα και να τον αλλάζεις κάθε φορά γιατί το νόημα της εκ περιτροπής απασχόλησης είναι οτι τον απασχολείς π.χ. μια φορά την εβδομάδα και πρέπει να του δίνεις το δικαίωμα για ανεύρεση και άλλης δουλειάς. Δεν μπορείς να του αλλάζεις την μέρα όποτε θέλεις. Πρέπει να ξέρει ο υπάλληλος συγκεκριμένα ποια μέρα εργάζεται. Το οποίο γίνεται ανάποδα. Όποτε θέλει ο εργάζόμενος δουλεύει. Άλλα τέλοσπάντων. Γι αυτό σου λέει κάνε τροποποίηση σύμβασης. Για να είναι εν γνώση του η αλλάγή της μέρας εργασίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, noslave said:

ποιός σε πρίζοσε?!!

Κάνε τη δουλειά σου όπως σου περιγράφω και είσαι κομπλέ!

Είχα ρωτήσει κάποτε στον επόπτη εργασίας και μου είχε πει οτι πρέπει να τους δηλώνουμε στάνταρ ώρες και μέρες. Δεν μπορείς να στέλνεις πρόγραμμα και να τον αλλάζεις κάθε φορά γιατί το νόημα της εκ περιτροπής απασχόλησης είναι οτι τον απασχολείς π.χ. μια φορά την εβδομάδα και πρέπει να του δίνεις το δικαίωμα για ανεύρεση και άλλης δουλειάς. Δεν μπορείς να του αλλάζεις την μέρα όποτε θέλεις. Πρέπει να ξέρει ο υπάλληλος συγκεκριμένα ποια μέρα εργάζεται. Το οποίο γίνεται ανάποδα. Όποτε θέλει ο εργάζόμενος δουλεύει. Άλλα τέλοσπάντων. Γι αυτό σου λέει κάνε τροποποίηση σύμβασης. Για να είναι εν γνώση του η αλλάγή της μέρας εργασίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλά σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις δεν υπάρχει στάνταρ ωράριο. Οι καφετέριες αλλάζουν κάθε βδομάδα τα ωράρια τους και τους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη συμβαση μερικης/εκ περιτροπης βαζεις πχ

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

Και καθε βδομαδα θα δινεις συμπληρωματικο πινακα με τις ημερες & ωρες εργασιας,χωρις να χρειαζεται να αλλαζεις καθε φορα τις συμβασεις.

Μπορεις σε μια βδομαδα να δηλωσεις και παραπανω ημερες αν χρειαστει χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις παλι τη συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπ

2 ώρες πριν, floydpink said:

Στη συμβαση μερικης/εκ περιτροπης βαζεις πχ

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

Και καθε βδομαδα θα δινεις συμπληρωματικο πινακα με τις ημερες & ωρες εργασιας,χωρις να χρειαζεται να αλλαζεις καθε φορα τις συμβασεις.

Μπορεις σε μια βδομαδα να δηλωσεις και παραπανω ημερες αν χρειαστει χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις παλι τη συμβαση.

Μπορεις σε μια βδομαδα να δηλωσεις και παραπανω ημερες αν χρειαστει χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις παλι τη συμβαση.

Είναι  σίγουρο το παραπάνω?? Σε συννενόηση με την επιθεώρηση εργασίας εμείς καταθέσαμε συμβάσεις με ώρες ανα μήνα π.χ. 24 ,36 ,38  και ημέρες σύμφωνα με πρόγραμμα εργασίας.....Κάθε μήνα κρατάμε σταθερές τις ώρες και αλλάζουμε το πρόγραμμα .

έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με αυτό σε σημείο που θα αφήσω τον πελάτη  όμως αν μπορείς να προσθέτεις ημέρες εργασίας χωρίς νέα Ε9 αυτό θα ήταν καλό. Η επιθεώρηση μας είπε ότι δεν μπορεί να αλλάζουν αισθητά  οι ώρες απασχόλησης ανα μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν , asteras5 said:

Μπ

Μπορεις σε μια βδομαδα να δηλωσεις και παραπανω ημερες αν χρειαστει χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις παλι τη συμβαση.

Είναι  σίγουρο το παραπάνω?? Σε συννενόηση με την επιθεώρηση εργασίας εμείς καταθέσαμε συμβάσεις με ώρες ανα μήνα π.χ. 24 ,36 ,38  και ημέρες σύμφωνα με πρόγραμμα εργασίας.....Κάθε μήνα κρατάμε σταθερές τις ώρες και αλλάζουμε το πρόγραμμα .

έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με αυτό σε σημείο που θα αφήσω τον πελάτη  όμως αν μπορείς να προσθέτεις ημέρες εργασίας χωρίς νέα Ε9 αυτό θα ήταν καλό. Η επιθεώρηση μας είπε ότι δεν μπορεί να αλλάζουν αισθητά  οι ώρες απασχόλησης ανα μήνα. 

Όπως έγραψα πριν, δεν μπορείς να προσθέτεις ημέρες ή ώρες χωρίς νέα σύμβαση και νέο τροποποιητικό πίνακα και πόσο μάλλον μόνο με έναν απλό συμπληρωματικό. Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Να έφτιαχνες μια σύμβαση και μετά με ένα πρόγραμμα και έναν συμπληρωματικό να τον κάνεις ότι θέλεις. Αυτή ήταν η απάντηση από τον επόπτη. Το θέμα είναι οτι δεν παλεύεται αυτό το σύστημα. Κάθε εβδομάδα νέες συμβάσεις και νέοι πίνακες.Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμεις καταθέσαμε Ε9 ως εξής

ημερες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ

ωρες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ

ΩΡΕΣ ΜΗΝΙΑΙΩΣ    24

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

και ένα βαρδιολόγιο συνημμένο κάθε μήνα με συμπληρωματικούς πίνακες ως εξής: 

ΒΑΡΔΙΟΛΟΓΙΟ ΜΗΝΟΣ ................ 
Ον/μο εργζ                        Π 1/9   Σ 2/9   ΚΥ 3/9
εργαζόμενος ....Α......     . 20-22                  22-24
εργαζόμενος ...Β.....                    22-24       20-22
εργαμενος    ....Γ.....                     20-22      18-20
 

Εμφανίζουμε δηλαδή όλο τον μήνα με τις ημέρες τους και τις ώρες απασχόλησης. Τώρα που βλέπω το δημοσίευμα σας ίσως και στο ημέρες εβδομαδιαίως να έργαφα σύμφωνα με βαρδιολόγιο .Διότι από εκεί ξεκίνησαν όλα . Δεν είχα σταθερές ημέρες εργασίας.

Είναι όλοι μερικής και μη καθημερινή.  Δεν ξέρω αν καλύπτομαι όμως με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

¨Οπως είπε ο floydpink μπορείς ακόμη και να προσθέσεις ώρες-ημέρες.Έχεις δικαίωμα στην εκ περιτροπής (και στη μερική) να αυξήσεις τις ώρες εργασίας.Όπως και στην πλήρη έχεις το δικαίωμα να μειώσεις τις ημέρες για χρονικό διάστημα 9 μηνών μονομερώς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς Ε9 όμως? αυτό είναι το ζητούμενο δηλαδή εμένα θα με βόλευε 

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

και να στέλνω κάθε μήνα βαρδιολόγιο χωρίς να τηρείται το .

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται Ε9 με το να τύχει κάποιες φορές να εργαστεί παραπάνω ημέρες.Ο ΙΚΑΣ αρπάζει εισφορές,ο μισθωτός αποδοχές και όλοι είναι ευχαριστημένοι!

Είναι σαν να λέμε ότι για να κάνει υπερωρίες ο εργαζόμενος πρέπει να το περιγράφει η σύμβαση!

Τώρα εάν εργάζεται συστηματικά παραπάνω ημέρες τότε για το τυπικό της υπόθεσης μπορείτε να στείλετε και σύμβαση,η οποία δεν έχει κάποια διοικητική αξία πλήν ενδεχόμενης δικαστικής αντιπαράθεσης στο μέλλον.

Όπως και να έχει ο συμπληρωματικός ωραρίου είναι το μέσο απόδειξης των ημερών-ωρών που εργάστηκε ο εργαζόμενος και βάση αυτού θα υπολογιστούν μισθοί και εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν , asteras5 said:

Χωρίς Ε9 όμως? αυτό είναι το ζητούμενο δηλαδή εμένα θα με βόλευε 

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

και να στέλνω κάθε μήνα βαρδιολόγιο χωρίς να τηρείται το .

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16.

το απολύτως τυπικό είναι αυτό που έγραψες ,έτσι τα έχει και το έντυπο της σύμβασης.

εκτάκτως μπορείς να τον απασχολήσεις πχ.  και 3 μέρες-24 ώρες ως πρόγραμμα που κατέθεσες.

αν γίνεται συστηματικά ,θα σου πουν άλλαξε την σύμβαση γιατί δεν έχει νόημα το 2/16,διαφορετικά τεκμαίρεται πλήρη απασχόληση ή απασχόληση περισσότερων ημερών.

πρόσεξε όμως το ανάποδο. το min θα είναι πάντα 2-16 κάθε βδομάδα. άσχετα αν δούλεψε ή δεν δούλεψε.

 

αυτό ρώτησε αν μπορείς να κάνεις.

ημερες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ  ως πρόγραμμα.

ωρες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ  ως πρόγραμμα.

ΩΡΕΣ ΜΗΝΙΑΙΩΣ    24

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
48 λεπτά πριν , asteras5 said:

Χωρίς Ε9 όμως? αυτό είναι το ζητούμενο δηλαδή εμένα θα με βόλευε 

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16

ωραριο ημερησιας απασχολησης "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ"

και να στέλνω κάθε μήνα βαρδιολόγιο χωρίς να τηρείται το .

ημερες εβδομαδιαιως 2

ωρες εβδομαδιαιως 16.

Φίλε μου αυτό ακολουθούσα για καιρό. Έστελνα μόνο συμπληρωματικό. Τώρα τελευταία το γύρισα πάλι γιατί με άγχωσαν. Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι τελευταίο εφαρμόζετε την επισιτιστική ή την εθνική? και με αυτό είμαι μπερδεμένος επίσης έχω  2 ωρα σε κάποιους  οπότε υπογράφουμε συμβάσεις με ωρομίσθια προσαυξημένα με 7,5%???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, PROAKIS said:

το απολύτως τυπικό είναι αυτό που έγραψες ,έτσι τα έχει και το έντυπο της σύμβασης.

εκτάκτως μπορείς να τον απασχολήσεις πχ.  και 3 μέρες-24 ώρες ως πρόγραμμα που κατέθεσες.

αν γίνεται συστηματικά ,θα σου πουν άλλαξε την σύμβαση γιατί δεν έχει νόημα το 2/16,διαφορετικά τεκμαίρεται πλήρη απασχόληση ή απασχόληση περισσότερων ημερών.

πρόσεξε όμως το ανάποδο. το min θα είναι πάντα 2-16 κάθε βδομάδα. άσχετα αν δούλεψε ή δεν δούλεψε.

 

αυτό ρώτησε αν μπορείς να κάνεις.

ημερες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ  ως πρόγραμμα.

ωρες εβδομαδιαιως ΚΕΝΟ  ως πρόγραμμα.

ΩΡΕΣ ΜΗΝΙΑΙΩΣ    24

 

 

Για την επιθεωρήτρια μπορούμε να το κάνουμε λέει γιατί και οι ημέρες εργασίας ανά εβδομάδα προκύπτουν από το πρόγραμμα .

Για την υπάλληλο (που την βρήκα έξω φεύγωντας) υπάρχει θέμα λόγω του ότι οι μερικής πρέπει να ξέρουν τις ημέρες ανα εδομάδα για να μπορούν να δουλέψουν αλλού. έχω μπερδευτεί και έχω ξεχάσει ότι ήξερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Για την επιθεωρήτρια μπορούμε να το κάνουμε λέει γιατί και οι ημέρες εργασίας ανά εβδομάδα προκύπτουν από το πρόγραμμα .

Για την υπάλληλο (που την βρήκα έξω φεύγωντας) υπάρχει θέμα λόγω του ότι οι μερικής πρέπει να ξέρουν τις ημέρες ανα εδομάδα για να μπορούν να δουλέψουν αλλού. έχω μπερδευτεί και έχω ξεχάσει ότι ήξερα....

Είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω. Πρέπει να ξέρει και καλά ο εργαζόμενος τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τις μέρες(Δευτέρα-Πέμπτη)  δεν τις ξέρει έτσι και αλλιώς.

αφού λέμε 2 μέρες -16 ώρες ως πρόγραμμα.το ζήτημα είναι αν θα πρέπει να ξέρει το 2 μέρες που θα κατανεμηθούν οι 16 ώρες.

εσύ muzik79 ,καλά τα έκανες, μην μπερδεύεσαι και άσκοπα παιδεύεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Για την επιθεωρήτρια μπορούμε να το κάνουμε λέει γιατί και οι ημέρες εργασίας ανά εβδομάδα προκύπτουν από το πρόγραμμα .

Για την υπάλληλο (που την βρήκα έξω φεύγωντας) υπάρχει θέμα λόγω του ότι οι μερικής πρέπει να ξέρουν τις ημέρες ανα εδομάδα για να μπορούν να δουλέψουν αλλού. έχω μπερδευτεί και έχω ξεχάσει ότι ήξερα....

Θα εμπιστευτείτε την επιθεωρήτρια για τους εξής λόγους:

1. είναι η επιθεωρήτρια

2.Οι μέρες που θα εργαστεί ο εργαζόμενος είναι προιόν συμφωνίας με τον εργοδότη και απεικονίζεται στη σύμβαση είτε ορισμένα (πχ κάθε δευτέρα και σάββατο 09.00-17.00),είτε αόριστα (βάση του εκάστοτε κατατεθιμένου προγράμματος εργασίας).Στη δεύτερη περίπτωση αν δηλώσεις πχ 32 ώρες /εβδομάδα και στην ΑΠΔ βάλεις 24 τότε το ΙΚΑ δύναται να σου καταλογίσει επιπλέον εισφορές ενώ το αντίθετο είναι κάτι που συμφέρει το ΙΚΑ.Αντίστοιχα και ο εργαζόμενος μπορεί να αξιώσει χρήματα που δεν είναι δεδουλευμένα ενώ πάλι στην αντίθετη περίπτωση πληρώνεται κανονικά.

3.Όταν λέει η υπάλληλος ότι υπάρχει "θέμα" τι εννοεί?Υπάρχουν πουθενά κυρώσεις απο το ΣΕΠΕ ή το ΙΚΑ για τέτοιες περιπτώσεις?Η μήπως υπάρχει βλαπτική ενέργεια απο τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο?Και αν κάποιος θεωρεί ότι υπάρχει βλαπτική μεταβολή τότε η ανανέωση της σύμβασης με νέους όρους και αποδοχές ανά εβδομάδα, γιατί δεν είναι βλαπτική μεταβολή?Η απάντηση είναι προφανής!

 

Και φυσικά όλα τα παραπάνω αναφέρονται στην περίπτωση που στην εκ περιτροπής (η και μερική) αυξάνονται ώρες και ημέρες.Στο ερώτημα αν δύναται να αλλάζει το πρόγραμμα χωρίς νέα σύμβαση με τον ίδιο αριθμό ημερών/ωρών η απάντηση είναι ακόμα πιο απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν , PROAKIS said:

τις μέρες(Δευτέρα-Πέμπτη)  δεν τις ξέρει έτσι και αλλιώς.

αφού λέμε 2 μέρες -16 ώρες ως πρόγραμμα.το ζήτημα είναι αν θα πρέπει να ξέρει το 2 μέρες που θα κατανεμηθούν οι 16 ώρες.

εσύ muzik79 ,καλά τα έκανες, μην μπερδεύεσαι και άσκοπα παιδεύεσαι.

 

Πήγα και ρώτησα και μετά από συζήτηση μου είπαν οτι το σωστό είναι ο εργαζόμενος να ξέρει ποιες μέρες δουλεύει αλλά να μην ασχολούμαι και πολύ με τροποποιήσεις συμβάσεων. Να φτιάξω μια σύμβαση που να λέει τις ώρες και τον αριθμό ημερών και από κάτω να γράψω ως συννημένο πρόγραμμα και μετά συμπληρωματικό ωραρίου. Δεν είναι πολύ σωστό αλλά δεν είναι και λάθος. Τώρα άν δουλέψει παραπάνω μέρες από τις δηλωμένες καλό είναι εκεί να κάνω σύμβαση νέα. Προσωπικά θα ανεβάζω μόνο πίνακα και τίποτα άλλο. Ούτε αλλαγές συμβάσεων ούτε τίποτα. Σε καμία περίπτωση. Κουράστηκα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι μετά απο τη συζήτηση και εγώ καταλήγω στο παραπάνω όπως o συνάδελφος muzik79  να βάλουμε στα Ε9 τον χρόνο που καλύπτει στο ελάχιστο δυνατό την επιχείρηση π.χ. 

ημέρες εβδομαδιαίως      3

ώρες εβδομαδιαίως        12

ωράριο : Όπως πρόγραμμα εργασίας.

Μετά συνέχεια Ε4 συμπληρωματικό, πάντα όμως με αύξηση χρόνου με συνημμένο πρόγραμμα εργασίας. Χωρίς νέα Ε9 . 

Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...