Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές Διοικητικού συμβουλίου και ανώτατο όριο


ponzi

Ερώτηση

Έστω ότι η ΓΣ αποφασίζει να δώσει Αμοιβές ΔΣ μόνο για το τρίμηνο Οκτωβρίου-Νοεμβρίου- Δεκεμβρίου (θα διατυπώνεται ρητά στο πρακτικό), οι οποίες θα καταβληθούν τον Δεκέμβριο. Το σύνολο των αμοιβων ανά μέλος δια 3 είναι πολύ πάνω από το μηνιάιο πλαφόν, δεν είναι όμως μεγαλύτερο αν διαιρεθούν δια 12. Στην ΑΠΔ του Δεκέμβρη θα ασφαλίσω 3*5860,80 ή ολόκληρες τις αμοιβές?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
18 ώρες πριν, ponzi said:

Έστω ότι η ΓΣ αποφασίζει να δώσει Αμοιβές ΔΣ μόνο για το τρίμηνο Οκτωβρίου-Νοεμβρίου- Δεκεμβρίου (θα διατυπώνεται ρητά στο πρακτικό), οι οποίες θα καταβληθούν τον Δεκέμβριο. Το σύνολο των αμοιβων ανά μέλος δια 3 είναι πολύ πάνω από το μηνιάιο πλαφόν, δεν είναι όμως μεγαλύτερο αν διαιρεθούν δια 12. Στην ΑΠΔ του Δεκέμβρη θα ασφαλίσω 3*5860,80 ή ολόκληρες τις αμοιβές?   

Κάποιος?

Μα καλά, τι κάνετε στις παραλίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 4/2017

...

- ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑΣ Ή ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ.

Παράδειγμα 1. Μέλος Δ.Σ. Ανωνύμου Εταιρίας ή Αγροτικού Συνεταιρισμού λαμβάνει αμοιβή / έναντι αμοιβής, με την ιδιότητα του μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, η οποία ανέρχεται στο ποσό των 6.000 ευρώ για τον μήνα Ιανουάριο του 2017. Συνεπώς στην Α.Π.Δ. μηνός Ιανουαρίου 2017 θα υπάρξει εγγραφή για την αμοιβή του ως μέλος του Δ. Σ., του ποσού που υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές, δηλαδή του ανωτάτου μηνιαίου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών (5.860,80 ευρώ).

Παράδειγμα 2. Μέλος Δ.Σ. Ανωνύμου Εταιρίας ή Αγροτικού Συνεταιρισμού λαμβάνει αμοιβές / έναντι αμοιβών, με την ιδιότητα του μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, οι οποίες ανέρχονται στο ποσό των 20.000 ευρώ και αφορούν χρονική περίοδο 1/1/2017 έως 31/3/2017. Στην Α.Π.Δ. μηνός Απριλίου 2017 θα υπάρξει εγγραφή μόνο για το ποσό που προκύπτει ως γινόμενο του ανωτάτου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών για την μισθολογική περίοδο του τριμήνου, ήτοι 17.582,40 € (5.860,80 € Χ 3 = 17.582,40 €).

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν , COSTAS said:

Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 4/2017

...

- ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑΣ Ή ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ.

Παράδειγμα 1. Μέλος Δ.Σ. Ανωνύμου Εταιρίας ή Αγροτικού Συνεταιρισμού λαμβάνει αμοιβή / έναντι αμοιβής, με την ιδιότητα του μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, η οποία ανέρχεται στο ποσό των 6.000 ευρώ για τον μήνα Ιανουάριο του 2017. Συνεπώς στην Α.Π.Δ. μηνός Ιανουαρίου 2017 θα υπάρξει εγγραφή για την αμοιβή του ως μέλος του Δ. Σ., του ποσού που υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές, δηλαδή του ανωτάτου μηνιαίου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών (5.860,80 ευρώ).

Παράδειγμα 2. Μέλος Δ.Σ. Ανωνύμου Εταιρίας ή Αγροτικού Συνεταιρισμού λαμβάνει αμοιβές / έναντι αμοιβών, με την ιδιότητα του μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, οι οποίες ανέρχονται στο ποσό των 20.000 ευρώ και αφορούν χρονική περίοδο 1/1/2017 έως 31/3/2017. Στην Α.Π.Δ. μηνός Απριλίου 2017 θα υπάρξει εγγραφή μόνο για το ποσό που προκύπτει ως γινόμενο του ανωτάτου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών για την μισθολογική περίοδο του τριμήνου, ήτοι 17.582,40 € (5.860,80 € Χ 3 = 17.582,40 €).

...

Την έχω διαβάσει την εγκύκλιο, ευχαριστώ. Το θέμα μου είναι αν μπορώ να αποφασίσω στη ΓΣ την καταβολή αμοιβών μόνο για ένα τρίμηνο ή για έναν μήνα, χωρίς να έρθει ο ΕΦΚΑ και να μου πει ότι έπρεπε να το διαιρέσω δια 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν , ponzi said:

Την έχω διαβάσει την εγκύκλιο, ευχαριστώ. Το θέμα μου είναι αν μπορώ να αποφασίσω στη ΓΣ την καταβολή αμοιβών μόνο για ένα τρίμηνο ή για έναν μήνα, χωρίς να έρθει ο ΕΦΚΑ και να μου πει ότι έπρεπε να το διαιρέσω δια 12.

Αφού θα υπάρχουν πρακτικά τι να μας πει και ο ΕΦΚΑ; Τι είναι, μέτοχος της ΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi said:

Την έχω διαβάσει την εγκύκλιο, ευχαριστώ. Το θέμα μου είναι αν μπορώ να αποφασίσω στη ΓΣ την καταβολή αμοιβών μόνο για ένα τρίμηνο ή για έναν μήνα, χωρίς να έρθει ο ΕΦΚΑ και να μου πει ότι έπρεπε να το διαιρέσω δια 12.

Μα αυτό ακριβώς γράφει το παράδειγμα. Είναι για ένα τρίμηνο. Δεν είναι δυνατόν να σου το κάνει δωδεκάμηνο. Θα πρέπει να κολλήσει 300 ένσημα αντί 75!!! Κορόιδα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, doctor said:

Αφού θα υπάρχουν πρακτικά τι να μας πει και ο ΕΦΚΑ; Τι είναι, μέτοχος της ΑΕ;

 

15 λεπτά πριν , COSTAS said:

Μα αυτό ακριβώς γράφει το παράδειγμα. Είναι για ένα τρίμηνο. Δεν είναι δυνατόν να σου το κάνει δωδεκάμηνο. Θα πρέπει να κολλήσει 300 ένσημα αντί 75!!! Κορόιδα είναι;

Σύμφωνοι. Αν λοιπόν αποφασίω να δώσω 10+10 χιλ σε 2 μέλη του ΔΣ μόνο για τον μήνα Δεκέμβριο και τίποτε άλλο, θα πληρώσω εισφορές στην ΑΠΔ του Δεκεμβρίου για 2 πλαφόν και όχι για 20000.

Την παρακράτηση πώς θα την υπολογίσω? Στα 10000 για τον καθένα ή στα 120000,00?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, ponzi said:

Την παρακράτηση πώς θα την υπολογίσω? Στα 10000 για τον καθένα ή στα 120000,00?

.... υπόκειται σε παρακράτηση φόρου με βάση την κλίμακα της παρ. 1 του άρθρου 15 και του άρθρου 16 μετά από προηγούμενη αναγωγή σε ετήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, COSTAS said:

.... υπόκειται σε παρακράτηση φόρου με βάση την κλίμακα της παρ. 1 του άρθρου 15 και του άρθρου 16 μετά από προηγούμενη αναγωγή σε ετήσιο.

Μου υπενθυμίζετε πράγματα που φυσικά έχω υπόψη. Ευχαριστώ γι' αυτό, αλλά μια επιβεβαίωση ζητάω για να δω τι θα κάνω.

Η αναγωγή μας δίνει 120000 ετήσιο

Να παρακρατήσω τεράστιο φόρο (βαφτίζοντας την αμοιβή μηνιαία) που όμως δεν θα πάει χαμένος ή ασφαλιστικές εισφορές (βαφτίζοντας την αμοιβή ετήσια)? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, ponzi said:

Μου υπενθυμίζετε πράγματα που φυσικά έχω υπόψη. Ευχαριστώ γι' αυτό, αλλά μια επιβεβαίωση ζητάω για να δω τι θα κάνω.

Η αναγωγή μας δίνει 120000 ετήσιο

Να παρακρατήσω τεράστιο φόρο (βαφτίζοντας την αμοιβή μηνιαία) που όμως δεν θα πάει χαμένος ή ασφαλιστικές εισφορές (βαφτίζοντας την αμοιβή ετήσια)? 

 

Κατά την γνώμη μου , αυτό θά πρέπει να το συζητήσετε με τον αμειβόμενο και να λάβει αυτός την απόφαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν , agrevelos said:

Κατά την γνώμη μου , αυτό θά πρέπει να το συζητήσετε με τον αμειβόμενο και να λάβει αυτός την απόφαση.

 

Εννοείται αυτό. Σίγουρα όμως θα ζητήσει τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αμοιβες ΔΣ δεν έχουν ένσημα , έχουν ένσημα μόνο ανάλογα τις συνεδριάσεις..

Όσο για την φορολογική εκκαθάριση που λέει ο Ponzi, ως σύμβουλος γιατί να μην του προτείνετε να του παρακρατήσετε τον φόρο βάσει συνολικού εισοδήματος , και όχι μηνιαίου επι 14 που θα πάει πολύ ψηλά και θα έχει , με βάσει αυτό το εισόδημα, επιστροφή απο την εφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/17/2017 at 9:52 ΠΜ, dynamoking said:

Οι αμοιβες ΔΣ δεν έχουν ένσημα , έχουν ένσημα μόνο ανάλογα τις συνεδριάσεις..

Όσο για την φορολογική εκκαθάριση που λέει ο Ponzi, ως σύμβουλος γιατί να μην του προτείνετε να του παρακρατήσετε τον φόρο βάσει συνολικού εισοδήματος , και όχι μηνιαίου επι 14 που θα πάει πολύ ψηλά και θα έχει , με βάσει αυτό το εισόδημα, επιστροφή απο την εφορία..

Το ερώτημα μου είναι: Αν του δώσω πχ 25000 αμοιβή για το 2017 - ας πούμε ότι το πότε και πώς θα καταβληθεί το ρυθμίζουμε μόνοι μας - την οποία τη βαφτίζω ως αμοιβή για τον μήνα Νοέμβριο και την καταβάλω τότε, ναι μεν θα πληρώσω εισφορές στο πλαφόν και όχι στα 25000, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα παρακρατήσω φόρο με αναγωγή 25 επί 12.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν , ponzi said:

Το ερώτημα μου είναι: Αν του δώσω πχ 25000 αμοιβή για το 2017 - ας πούμε ότι το πότε και πώς θα καταβληθεί το ρυθμίζουμε μόνοι μας - την οποία τη βαφτίζω ως αμοιβή για τον μήνα Νοέμβριο και την καταβάλω τότε, ναι μεν θα πληρώσω εισφορές στο πλαφόν και όχι στα 25000, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα παρακρατήσω φόρο με αναγωγή 25 επί 12.

 

ενθυμούμαι κάποια στιγμή -2015?- είχαν βγάλει μία ΠΟΛ. για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που έλεγε ότι δεν κάνεις αναγωγή σε ετήσιο.  για κοίταξε αυτή ,αν ισχύει ακόμη και αν μπορείς να το δέσεις έτσι.

αφού θα είναι τα μοναδικά εισοδήματά τους ,στο έτος από μισθωτή εργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nαι πράγματι υπάρχει αυτό με τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά και πάλι το ΄΄δίκαιο΄΄ είναι να μην γίνει αναγωγή, μιας και για έναν μήνα θα έχει μισθοδοσία, οπότε αυτό θα είναι το συνολικό εισόδημα του για το έτος, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, οποί μου δίνουν τέλος του χρόνου κάποιες αμοιβές ΔΣ, τους κάνω εκκαθάριση έτους, σαν να ήταν σπασμένη η αμοιβή σε 12 μήνες..

Για τις κρατήσεις ΙΚΑ στο μηνιαίο πλαφόν 5860,80 δεν συμφωνώ, γιατί ''φαντάζομαι'' πώς σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο του ΙΚΑ υπάρχει η πιθανότητα όπως και με τα έκτακτα bonus , να θεωρηθεί αυτή η καταβολή αμοιβών ΔΣ ώς προσπάθεια αποφυγής εισφορών.. 

Εαν υπάρχει σχετική έγκριση από ΓΣ, όπως προείπατε παραπάνω, τότε θα καλύπτεται ,αλλά χωρίς αυτήν δεν το ρισκάρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, dynamoking said:

Nαι πράγματι υπάρχει αυτό με τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά και πάλι το ΄΄δίκαιο΄΄ είναι να μην γίνει αναγωγή, μιας και για έναν μήνα θα έχει μισθοδοσία, οπότε αυτό θα είναι το συνολικό εισόδημα του για το έτος, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, οποί μου δίνουν τέλος του χρόνου κάποιες αμοιβές ΔΣ, τους κάνω εκκαθάριση έτους, σαν να ήταν σπασμένη η αμοιβή σε 12 μήνες..

Για τις κρατήσεις ΙΚΑ στο μηνιαίο πλαφόν 5860,80 δεν συμφωνώ, γιατί ''φαντάζομαι'' πώς σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο του ΙΚΑ υπάρχει η πιθανότητα όπως και με τα έκτακτα bonus , να θεωρηθεί αυτή η καταβολή αμοιβών ΔΣ ώς προσπάθεια αποφυγής εισφορών.. 

Εαν υπάρχει σχετική έγκριση από ΓΣ, όπως προείπατε παραπάνω, τότε θα καλύπτεται ,αλλά χωρίς αυτήν δεν το ρισκάρω.. 

Μιλάμε πάντα για απόφαση ΓΣ. Με τις εισφορές είναι θεωρώ λυμένο το θέμα. Αν η αμοιβή αποφασιστεί να είναι για ένα συγκεκριμένο διάστημα (πχ μήνας) τότε πάνε με το πλαφόν (εφόσον είναι μεγαλύτερη από αυτό), αν αποφασιστεί να είναι ετήσια, τότε διαιρείται δια 12. 

7 ώρες πριν, PROAKIS said:

ενθυμούμαι κάποια στιγμή -2015?- είχαν βγάλει μία ΠΟΛ. για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που έλεγε ότι δεν κάνεις αναγωγή σε ετήσιο.  για κοίταξε αυτή ,αν ισχύει ακόμη και αν μπορείς να το δέσεις έτσι.

αφού θα είναι τα μοναδικά εισοδήματά τους ,στο έτος από μισθωτή εργασία. 

Έχεις δίκιο είναι η 1179/2015:

3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, οι εκκαθαριστές μισθοδοσίας κατά την καταβολή αποδοχών από 01.08.2015 και μετά, για μισθωτούς με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, προκειμένου να υπολογίσουν τη μηνιαία παρακράτηση Φ.Μ.Υ. με βάση την κλίμακα του άρθρου 15 και τη μείωση φόρου του άρθρου 16, να περιορίζουν αναλογικά το μηνιαίο φόρο που προκύπτει σε τόσα δωδέκατα όσοι και οι μήνες που διαρκεί η σύμβαση. Συνεπώς, αν η σύμβαση είναι πεντάμηνη, η μηνιαία παρακράτηση, θα περιοριστεί σε 5/12 του προκύπτοντος μηνιαίου φόρου.

Ωστόσο υπάρχει αυτό το έγγραφο:

Δ12Α 1030493 ΕΞ 17.2.2014

2. Επίσης με τις παραγράφους 1 και 3 του άρθρου 60 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ Α' 167), το μηνιαίο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις, συμπεριλαμβανομένων των παροχών σε είδος και των εφάπαξ παροχών, υπόκειται σε παρακράτηση φόρου με βάση την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 15 και του άρθρου 16 μετά από προηγούμενη αναγωγή σε ετήσιο. Ο φόρος που παρακρατείται σύμφωνα με τις διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων μειώνεται κατά ποσοστό ενάμισυ τοις εκατό (1,5%) κατά την παρακράτηση του.

Πώς γίνεται να "εντάξω" στους μισθωτούς με σύμβαση ορισμένου χρόνου τα μέλη ΔΣ? Μπορώ να κάνω μόνος μου τέτοια διασταλτική ερμηνεία?

Δεν νομίζω? 

 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να δέσει και με τον ΕΦΚΑ ,προσανατολίσου στο "ορισμένου έργου" που είναι και "χρόνου" ...ανάλογα με την διάρκεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, ponzi said:

Το ερώτημα μου είναι: Αν του δώσω πχ 25000 αμοιβή για το 2017 - ας πούμε ότι το πότε και πώς θα καταβληθεί το ρυθμίζουμε μόνοι μας - την οποία τη βαφτίζω ως αμοιβή για τον μήνα Νοέμβριο και την καταβάλω τότε, ναι μεν θα πληρώσω εισφορές στο πλαφόν και όχι στα 25000, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα παρακρατήσω φόρο με αναγωγή 25 επί 12.

 

Συγνώμη 

Αν παρακρατήσετε φόρο σε εισόδημα 25000Χ12=300000 , απο που θα τον παρακρατήσετε ?

Δεν επαρκουν ουτε οι 25000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, agrevelos said:

Συγνώμη 

Αν παρακρατήσετε φόρο σε εισόδημα 25000Χ12=300000 , απο που θα τον παρακρατήσετε ?

Δεν επαρκουν ουτε οι 25000.

25000*12=300000

Έστω φόρος 150000 (βαριέμαι να τον υπολογίσω). 150000/12=12500 μείον το 1,5% πείτε 12300. Αυτά λέω ότι πρέπει να παρακρατήσω από μια αμοιβή 25000 για έναν μήνα.Δηλαδή, ότι θα έκανα για κάποιον που ήρθε για δουλειά για έναν μήνα και έφυγε (αορίστου, απλώς εκεί η αναγωγή θα ήταν επί και δια 14).  

Ομοίως και για τον υπολογισμό της εισφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προφορική απάντηση του υπουργείο για αμοιβή 25000 για έναν μήνα και τέλος, είναι να θεωρήσω το 25000 σαν ετήσιο και να παρακρατήσω φόρο σε αυτό και όχι να πολλαπλασίασω 25χ12, να υπολογίσω φόρο και να διαιρέσω δια 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν , ponzi said:

Η προφορική απάντηση του υπουργείο για αμοιβή 25000 για έναν μήνα και τέλος, είναι να θεωρήσω το 25000 σαν ετήσιο και να παρακρατήσω φόρο σε αυτό και όχι να πολλαπλασίασω 25χ12, να υπολογίσω φόρο και να διαιρέσω δια 12. 

αυτό λέει και η λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προφορική απάντηση του ΕΦΚΑ για το αν θα κρατήσουμε εισφορές πάνω στο πλαφόν για μια αμοιβή π.χ. 10.000€ με πρακτικό ΓΣ για έναν μήνα μόνο, ήταν να μιλήσουμε με τον ελεγκτή μας στο ΙΚΑ γιατί δεν υπάρχει προηγούμενο ώστε να το γνωρίζουν, και η γραπτή τους απάντηση μέσω email ήταν να δούμε την σχετική εγκύκλιο με τις αμοιβές ΔΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τέλος Νοέμβρη πλέον ..

αλήθεια εχουμε κάποια ενημέρωση πάνω σε αυτό το θέμα ?

Δλδ αν μπορούμε να υπολογίσουμε σε "αμοιβή κατ'αποκοπή ή που καταβάλλεται άπαξ κατ΄ετος "

ασφαλιστικές εισφορές στο υπερβαίνον του ανώτατου μηνιαίου ...η διαιρούμε δια 12 κτλπ  ?

Πέρυσι ήταν λίγο νωρίς ,,φετος μηπως κάποιος συνάδελφος εχει ακούσει κατι περισσότερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 είπε

Τέλος Νοέμβρη πλέον ..

αλήθεια εχουμε κάποια ενημέρωση πάνω σε αυτό το θέμα ?

Δλδ αν μπορούμε να υπολογίσουμε σε "αμοιβή κατ'αποκοπή ή που καταβάλλεται άπαξ κατ΄ετος "

ασφαλιστικές εισφορές στο υπερβαίνον του ανώτατου μηνιαίου ...η διαιρούμε δια 12 κτλπ  ?

Πέρυσι ήταν λίγο νωρίς ,,φετος μηπως κάποιος συνάδελφος εχει ακούσει κατι περισσότερο ?

Αν η Γενική Συνέλευση αποφασίσει αμοιβή κατ' αποκοπή που καταβάλλεται μια φορά το χρόνο και αφορά όλο το έτος, τότε θα είστε κάτω του πλαφόν (κατ' εμέ) . Αν η Γενική Συνέλευση αποφασίσει να δώσει αμοιβή για έναν συγκεκριμένο μήνα, μεγαλύτερη από το πλαφόν, και να μην ξαναδώσει όλο το έτος, τότε είστε πάνω από το πλαφόν (πάλι κατ' εμέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος διατύπωση εκανα ,, το σωστό είναι

«ασφαλιστικές εισφορές ΕΩΣ το  ανώτατο μηνιαίο ποσό  ...η διαιρούμε δια 12 κτλπ  ?»

Παράδειγμα  : Δίνουμε  στο μέτοχο πχ 10.000 Αμοιβες ΔΣ  στον μηνα Δεκέμβρη ,με απόφαση της Εκτακτης? ΓΣ,, και υπολογίζουμε εισφορές  μόνο στο μηνιαίο ανώτατο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι και βέβαια θα θεωρήσουμε οτι είναι ΜΟΝΟ για ενα μηνα ,,και δεν θα ξαναδώσουμε ,

Οοοταν αυτές οι αμοιβές θα "ελεγχθούν" απο τον ΕΦΚΑ ,,για τον καταλογισμό των ημερών  ασφάλισης , δεν εχει βγει ακόμη κάποια εγκύκλιο -  μηπως λεω μήπως ., θα έχουμε κάποια άλλη αντιμετώπιση απο την υπηρεσία ? αυτα τα ατομα θα πρεπει να εχουν και ασφαλιστική ικανότητα ε? ποσα ενσημα θα χρειαστούν αραγε  για να την ανανεώσουν ?κάπου είχα διαβάσει για συγκεκριμένο αριθμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...