Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα , 

Ξέρω το θέμα σίγουρα έχει αναλυθεί ......αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα καθοδήγηση . 

Σερβιτόροι και βοηθοί αυτών. Ασφαλίζονται τεκμαρτά στην 10η (34,69€ ) οι βοηθοί και στην 12η οι Σερβιτόροι. Αυτό το αμείβονται με ποσοστά δεν καταλαβαίνω.

Στην δική μου περίπτωση έχουμε δύο βοηθούς που εργάστηκαν 18 ημέρες επί δύο ώρες την ημέρα τον Ιούνιο.Ασφαλίστηκαν με 34,69 € χ 18 . Φυσικά έχει κατατεθεί Ε9 κλπ... 

Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε στο Ζ της ταμειακής του μήνα? των συγκεκριμένων ημερών?  και στο καθαρό ποσό μοιράζουμε αποδοχές 10%, 3% ή 11% στους δύο αυτούς? Μοιράζουμε το 100% του Ζ της ταμειακής ή αναλογία ωρών εφόσον εργάστηκαν για 2 ώρες?

Γενικά αυτός ο τρόπος αμοιβής εφαρμόζεται στην πράξη?? Στην ΑΠΔ απεικονίζονται μόνο τα τεκμαρτά σωστά?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
On 7/8/2017 at 8:27 ΜΜ, asteras5 said:

Καλησπέρα , 

Ξέρω το θέμα σίγουρα έχει αναλυθεί ......αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα καθοδήγηση . 

Σερβιτόροι και βοηθοί αυτών. Ασφαλίζονται τεκμαρτά στην 10η (34,69€ ) οι βοηθοί και στην 12η οι Σερβιτόροι. Αυτό το αμείβονται με ποσοστά δεν καταλαβαίνω.

Στην δική μου περίπτωση έχουμε δύο βοηθούς που εργάστηκαν 18 ημέρες επί δύο ώρες την ημέρα τον Ιούνιο.Ασφαλίστηκαν με 34,69 € χ 18 . Φυσικά έχει κατατεθεί Ε9 κλπ... 

Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε στο Ζ της ταμειακής του μήνα? των συγκεκριμένων ημερών?  και στο καθαρό ποσό μοιράζουμε αποδοχές 10%, 3% ή 11% στους δύο αυτούς? Μοιράζουμε το 100% του Ζ της ταμειακής ή αναλογία ωρών εφόσον εργάστηκαν για 2 ώρες?

Γενικά αυτός ο τρόπος αμοιβής εφαρμόζεται στην πράξη?? Στην ΑΠΔ απεικονίζονται μόνο τα τεκμαρτά σωστά?  

 

Το πρώτο σκέλος αφορά την ασφάλιση . Εδώ το πρόβλημα σου είναι αν θα υπάρξει το +1 ημέρα ασφάλισης για κάθε εβδομάδα . Κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό το +1 ,μπορείς να δεις ανάλογα θέματα στο φορουμ . 

 Το 2 δεύτερο αφορά την αμοιβή . Στην περίπτωση σου δεν θα πάρεις κανένα ζ αλλά θα σου πει ο επιχειρηματίας τι ποσοστό και τι ποσό έδωσε στον σερβιτόρο .Αν δεν μπορεί ο επιχειρηματίας να το κάνει κ το κάνεις εσύ,όπως συνηθίζουν οι λογισταί , την επόμενη φορά θα σε βάλει να πας 2 τζατζίκια κ 3 αμστελ στο 5 κ γρήγορα . Το ποσό /ποσοστό θα το συγκρίνεις με το ημερομίσθιο ασφαλείας (ΕΓΣΣΕ ή Ν4093/12 για την πραγματική εργασία δλδ 2 ώρες + προσαυξήσεις για τυχόν αργία/νυχτερινά κτλ ) . Το μεγαλύτερο από τα 2 θα είναι η αμοιβή η οποία και πρέπει να κατατεθεί σε τραπεζικό λογ/μο  του σερβιτόρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ, 

Δεν τίθεται θέμα +1 διότι δεν εργάζεται πλήρες 8ωρό για πάνω από τρεις ημέρες την εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι ο επιχειρηματίας τον αμοίβει με σταθερό ωρομίσθιο πάνω από την ΕΓΣΣΕ έτσι έχουν συμφωνήσει. Εμένα με ξενίζει το γεγονός όπου παίρνεις απόδειξη πληρωμής και τα περισσότερα είναι κρατήσεις ΙΚΑ εργζ πολύ λίγα του μένουν  καθαρά στον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καφετέρια θα απασχολήσει ένα άτομο για 4 ώρες κάθε Σάββατο στη ταμειακή μηχανή.. θα τον δηλώσω σαν ταμία.....Για το 4ωρο αυτό πόσο είναι το ημερομίσθιο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει συμφωνηθεί επίσης με εργαζόμενη στο μπουφέ, για εργασία 4ωρη κάθε  Παρασκευή και Σάββατο, το ποσόν των 160,00.

Είμαι καλυμμένος με αυτό το ποσόν ή πρέπει να υπολογίσω 2 μέρες με τεκμαρτό ημερομίσθιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε Kotlistianos, ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεις και αν προσλάβω στην ίδια καφετέρια άτομο με 1 ημέρα εργασίας την εβδομάδα , ως ταμία ( θα χειρίζεται την ταμειακή μηχανή) αν αυτός πάει με τεκμαρτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, solwn 1 said:

Συνάδελφε Kotlistianos, ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεις και αν προσλάβω στην ίδια καφετέρια άτομο με 1 ημέρα εργασίας την εβδομάδα , ως ταμία ( θα χειρίζεται την ταμειακή μηχανή) αν αυτός πάει με τεκμαρτά?

 

μόνο οι σερβιτόροι τεκμαρτά.

Δείτε το επισυναπτόμενο.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ-ΤΕΚΜΑΡΤΑ.docx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...