Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πιστωτικό ΦΠΑ


edi

Ερώτηση

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε επιχείρηση (περίπτερο) που έχει κλείσει στο τέλος του 2014, υπάρχει πιστωτικό ΦΠΑ (κάτω από 1000 ευρώ). Μπορώ να ζητήσω επιστροφή του ποσού;

Αν ναι, έχω δει οτι μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά αυτό. Ξέρετε σε ποια εφαρμογή πηγαίνω και τι παραστατικά πρέπει να επισυνάψω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, NWAE said:

ηλεκτρονικα επρεπε να το ζητησεις με την περιοδικη

δεν υπαρχει αλλη εφαρμογη

Τι να ζητήσει ηλεκτρονικά, επιστροφή ΦΠΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, NWAE said:

εχει επιλογη στην περιοδο

Έχει ανοίξει η αίτηση επιστροφής ηλεκτρονικά?

Εκτός αν εννοείτε τον κωδ. 503 της περιοδικής. Αλλά αυτό δεν είναι αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/8/2017 at 10:59 ΠΜ, NWAE said:

και ομως ειναι . και εχει γινει επιστοφη σε επιχειρηση χωρις ελεγχο και χωρις αλλη αιτηση

 

Επομενως, μπορω να κανω κατι; Δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λετε. Αιτηση τωρα μεσα ομως στην τριετια μπορω να κανω (για επιστροφη πιστωτικου φπα); Στη ΔΟΥ ή γινεται και ηλεκτρονικα; Δεν μου εχει ξανατυχει οποτε οποιος μπορει να μου περιγραψει τη διαδικασια. Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, edi said:

Επομενως, μπορω να κανω κατι; Δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λετε. Αιτηση τωρα μεσα ομως στην τριετια μπορω να κανω (για επιστροφη πιστωτικου φπα); Στη ΔΟΥ ή γινεται και ηλεκτρονικα; Δεν μου εχει ξανατυχει οποτε οποιος μπορει να μου περιγραψει τη διαδικασια. Ευχαριστω

 

Εμείς πάντως η τελευταία επιστροφή που ζητήσαμε (και λάβαμε) ήταν το Δεκέμβρη του 16 με χειρόγραφη αίτηση επιστροφής και τροποποιητικές ΦΠΑ για να μην μεταφερθεί το πιστωτικό. Άλλαξε κάτι από τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δημιουργηθεί κατά την διάρκεια των χρόνων. Από μεταφερόμενα από τη μια χρονιά στην άλλη.

Ο επιχειρηματίας έχει βγει στη σύνταξη οπότε από όταν έκλεισε την επιχείρηση δεν έιχε άλλη δραστηριότητα μετά.

Επίσης, στην τελευταία δήλωση ΦΠΑ, δεν είχε συμπληρωθεί κάτι στον κωδικό 503.

Επομένως, πρέπει να πάω στη ΔΟΥ και να κάνω μια αίτηση;

Νομίζω με τη νέα ΠΟΛ πρέπει να πιάνει μια 5ετία το περιθώριο για οποιαδήποτε απαίτηση;

Ζητείται κάτι επιπλέον από τη ΔΟΥ που πρέπει να προσκομισθεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, edi είπε

Έχει δημιουργηθεί κατά την διάρκεια των χρόνων. Από μεταφερόμενα από τη μια χρονιά στην άλλη.

Ο επιχειρηματίας έχει βγει στη σύνταξη οπότε από όταν έκλεισε την επιχείρηση δεν έιχε άλλη δραστηριότητα μετά.

Επίσης, στην τελευταία δήλωση ΦΠΑ, δεν είχε συμπληρωθεί κάτι στον κωδικό 503.

Επομένως, πρέπει να πάω στη ΔΟΥ και να κάνω μια αίτηση;

Νομίζω με τη νέα ΠΟΛ πρέπει να πιάνει μια 5ετία το περιθώριο για οποιαδήποτε απαίτηση;

Ζητείται κάτι επιπλέον από τη ΔΟΥ που πρέπει να προσκομισθεί;

 

Αν δεν αφορά πάγιο εξοπλισμό ή κάτι συναφές που να δικαιολογεί επιστροφή ΦΠΑ δε νομίζω ότι θα καταφέρεις τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, edi είπε

Κι αυτό πως μπορώ να το αποδείξω ή αντίστροφα πως μπορεί να αποδειχθεί;

Θα ζητήσουν να επισυνάψω κάτι;

σου λένε οι συνάδελφοι ,πρόσεξε (εάν δεν είναι πάγια) μην έχει αγορές 100 και πωλήσεις 80.  ήτοι δεν χτύπαγε αποδείξεις  , εξού και το πιστωτικό.

και πας για 1.000   επιστροφή και σου ζητάνε 101.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πχ. έχεις ληγμένα (τρόφιμα) ή κατεστραμμένα ή εμπορεύματα που βγήκαν στην αχρηστία στην διάρκεια των ετών, αυτό δεν μπορεί να επιφέρει ένα πιστωτικό υπόλοιπο; Γιατί πρέπει να σημαίνει οτι δεν χτύπαγες αποδείξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, edi είπε

Αν πχ. έχεις ληγμένα (τρόφιμα) ή κατεστραμμένα ή εμπορεύματα που βγήκαν στην αχρηστία στην διάρκεια των ετών, αυτό δεν μπορεί να επιφέρει ένα πιστωτικό υπόλοιπο; Γιατί πρέπει να σημαίνει οτι δεν χτύπαγες αποδείξεις; 

Τους πας τα δικαιολογητικά σε αυτά που λες, μαζί με μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι ελέφαντας και είσαι ΟΚ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...