Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ - ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΚΑ


JVA

Ερώτηση

ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟ ΕΡΓΟ. ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 31,42 ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο γενικός μπούσουλας στα ιδιωτικά έργα με αυτεπιστασία είναι πως την ασφάλιση την αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης της οικοδομής. Του χορηγείται Α.Μ.Ο.Ε. από τον ΕΦΚΑ, βγάζει κωδικούς ηλεκτρονικής υποβολής Α.Π.Δ.

1) δεν κάνει πρόσληψη στους τεχνίτες, 2) προβλέπεται να υπάρχει κάθε μέρα πίνακας προσωπικού αναρτημένος στον χώρο απασχόλησης, δεν υποβάλλεται αυτός κάπου 3) ζητά υπεύθυνες δηλώσεις από τους τεχνίτες για την φάση απασχόλησης, τις ημέρες και το συμφωνημένο ημερομίσθιο (αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα καθώς δεν δεσμεύεται από την Σ.Σ.Ε. Οικοδόμων) που δεν μπορεί να υπολείπεται από το νόμιμο κατώτατο (δεν έχουμε αναφορά σε Ε.Γ.Σ.Σ.Ε., δεν είναι βάση Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.) με τις 3ετίες τους έως 14/02/2012, 4) στέλνει ηλεκτρονικά Α.Π.Δ. έως τέλος του επόμενου μήνα, 5) στέλνει ηλεκτρονικά στο ΕΡΓΑΝΗ απογραφικό πίνακα προσωπικού. 

Δεν έχει σημασία αν θα επιλεγεί ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ως τεχνίτες, βοηθοί, ειδικευόμενοι ή ότι α΄λλο προκειμένου για το συμφωνημένο ημερομίσθιο, μόνο η προϋπηρεσία το επηρεάζει.

Πιθανόν για να εκδοθεί ΑΜΟΕ για τις εργασίες, να πρέπει να βγει άδεια μικρών εργασιών προηγουμένως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/8/2022 στις 4:46 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Ο θείος μου συμφώνησε με έναν μπογιατζή να του βάψει τον εξωτερικό χώρο πολυκατοικίας και του ζήτησε 10 ημέρες ένσημα.

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με οικοδομικά, δεν έχω ιδέα.

Το είχα στο μυαλό μου ότι όλα τα κανονίζει ο εργολάβος και απλά ο πελάτης- ιδιώτης πληρώνει.

Τι με συμβουλέυετε να του πω? Να μιλήσει με τον ΕΦΚΑ για να τον καθοδηγήσει?

Ποια είναι η νόμιμη διαδικασία?

Όποιος γνωρίζει από τέτοια θέματα ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, Locomondo είπε

Ο γενικός μπούσουλας στα ιδιωτικά έργα με αυτεπιστασία είναι πως την ασφάλιση την αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης της οικοδομής. Του χορηγείται Α.Μ.Ο.Ε. από τον ΕΦΚΑ, βγάζει κωδικούς ηλεκτρονικής υποβολής Α.Π.Δ.

1) δεν κάνει πρόσληψη στους τεχνίτες, 2) προβλέπεται να υπάρχει κάθε μέρα πίνακας προσωπικού αναρτημένος στον χώρο απασχόλησης, δεν υποβάλλεται αυτός κάπου 3) ζητά υπεύθυνες δηλώσεις από τους τεχνίτες για την φάση απασχόλησης, τις ημέρες και το συμφωνημένο ημερομίσθιο (αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα καθώς δεν δεσμεύεται από την Σ.Σ.Ε. Οικοδόμων) που δεν μπορεί να υπολείπεται από το νόμιμο κατώτατο (δεν έχουμε αναφορά σε Ε.Γ.Σ.Σ.Ε., δεν είναι βάση Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.) με τις 3ετίες τους έως 14/02/2012, 4) στέλνει ηλεκτρονικά Α.Π.Δ. έως τέλος του επόμενου μήνα, 5) στέλνει ηλεκτρονικά στο ΕΡΓΑΝΗ απογραφικό πίνακα προσωπικού. 

Δεν έχει σημασία αν θα επιλεγεί ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ως τεχνίτες, βοηθοί, ειδικευόμενοι ή ότι α΄λλο προκειμένου για το συμφωνημένο ημερομίσθιο, μόνο η προϋπηρεσία το επηρεάζει.

Πιθανόν για να εκδοθεί ΑΜΟΕ για τις εργασίες, να πρέπει να βγει άδεια μικρών εργασιών προηγουμένως

 

Ωραία, οπότε, να του πω να το βάψει μόνος του!

Πιο πολύπλοκο δεν μπορούσαν να το κάνουν!??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Ωραία, οπότε, να του πω να το βάψει μόνος του!

Πιο πολύπλοκο δεν μπορούσαν να το κάνουν!??

τα ποσοστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, klery είπε

τα ποσοστα?

Εισφορές ασφαλισμένου 17,32 %, Εισφορές εργοδότη 58,052 %

Επίσης εάν υποβάλετε με φόρμα την Α.Π.Δ. μπορείτε να βλέπετε τα διαθέσιμα Π.Κ. και τα αντίστοιχα ποσοστά τους.  

 

Δεν είναι πολύπλοκη διαδικασία, περίπου (αν όχι και λιγότερα) από ότι γίνεται για κάθε απασχολούμενο. Απόκτηση Α.Μ. Επιχείρησης (εδώ Α.Μ.Ο.Ε.), πίνακας προσωπικού (στην οικοδομή ένα πρόχειρο Β.Η.Δ.Α.Π., στο ΕΡΓΑΝΗ ένας απογραφικός τον επόμενο μήνα), Α.Π.Δ. ηλεκτρονικά υποβαλλόμενη, υπεύθυνη δήλωση αντί για σύμβαση πριν την απασχόληση, χωρίς διαδικασία πρόσληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 10/8/2022 στις 5:02 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Ναι, έτσι μου είπε.

ΕΦΟΣΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ(ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ) ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΣΤΕΛΝΕΤΑΙ Η ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/8/2022 στις 7:58 ΠΜ, Locomondo είπε

Εισφορές ασφαλισμένου 17,32 %, Εισφορές εργοδότη 58,052 %

Επίσης εάν υποβάλετε με φόρμα την Α.Π.Δ. μπορείτε να βλέπετε τα διαθέσιμα Π.Κ. και τα αντίστοιχα ποσοστά τους.  

 

Δεν είναι πολύπλοκη διαδικασία, περίπου (αν όχι και λιγότερα) από ότι γίνεται για κάθε απασχολούμενο. Απόκτηση Α.Μ. Επιχείρησης (εδώ Α.Μ.Ο.Ε.), πίνακας προσωπικού (στην οικοδομή ένα πρόχειρο Β.Η.Δ.Α.Π., στο ΕΡΓΑΝΗ ένας απογραφικός τον επόμενο μήνα), Α.Π.Δ. ηλεκτρονικά υποβαλλόμενη, υπεύθυνη δήλωση αντί για σύμβαση πριν την απασχόληση, χωρίς διαδικασία πρόσληψης.

Είναι λογικό να κάνει τις ίδιες διαδικασίες ένας ιδιώτης με μία επιχείρηση?

Μπορούσαν να το βάλουν σε εργόσημο.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλά είναι αυτά που δεν μπορεί να κάνει ένας ιδιώτης, σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις του απέναντι στην Διοίκηση. Ακριβώς για αυτό υπάρχουν και οι επαγγελματίες διαφόρων ειδικοτήτων. Τώρα αν η υποβολή Α.Π.Δ. αφορά λογιστή ή μηχανικό ή τον καφετζή απέναντι από τον Ε.Φ.Κ.Α....

Αυτά, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/8/2022 στις 7:54 ΠΜ, Locomondo είπε

Πολλά είναι αυτά που δεν μπορεί να κάνει ένας ιδιώτης, σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις του απέναντι στην Διοίκηση. Ακριβώς για αυτό υπάρχουν και οι επαγγελματίες διαφόρων ειδικοτήτων. Τώρα αν η υποβολή Α.Π.Δ. αφορά λογιστή ή μηχανικό ή τον καφετζή απέναντι από τον Ε.Φ.Κ.Α....

Αυτά, καλή συνέχεια.

Δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.

Μου φαίνεται λάθος να πρέπει ο ιδιώτης να κάνει τις ίδιες διαδικασίες με μία εταιρεία για να βάψει τον τοίχο της πολυκατοικίας του.

Θα έπρεπε όλα τα γραφειοκρατικά να τα αναλαμβάνει ο επαγγελματίας που θα κάνει τη δουλειά και ο λογιστής του, εννοείται.

Η γνώμη μου είναι αυτή, κουβέντα φιλολογική κάνουμε.

Εμένα θείος μου είναι, είπα να ρωτήσω τη διαδικασία, μπας και τον βοηθήσω, επειδή δεν ασχολούμαι με οικοδομικά και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα. γνωστή μου που ανακαινίζει σπίτι με το πρόγραμμα Εξοικονομώ της είπε ο. μηχανικός ότι πρέπει να βγάλει αυτή τα ημερομίσθια των εργατών. Αυτό δε θα έπρεπε να το κάνει ο εργολάβος; Ιδιώτης μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο; και αν ναι ποια είναι η διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...