Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ - ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΚΑ


JVA

Ερώτηση

ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟ ΕΡΓΟ. ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 31,42 ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οσα μεροκάματα έκανε  χ  31,42

το ποσό που προκύπτει  χ 19,45% είναι οι κρατήσεις του εργαζομένου

   .>>..>>>>>>>>>>>>>   χ  61,515% είναι οι κρατήσεις του εργοδότη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν , JVA said:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ 20%  Η 1,20 ΣΤΟ 31,42 ?

Στα οικοδομικά; Από που προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, JVA said:

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

 

Απ' όσο γνωρίζω δεν υφίσταται κάτι τέτοιο στις ΑΠΔ οικοδομικών.

Αυτό το 1,2 είναι συντελεστής όταν υπάρχουν τεκμαρτές αποδοχές σε λιγότερες από 5 ημέρες εβδομαδιαίως ή κάτι παρεμφερές (δεν θυμάμαι γιατί δεν έχω πρόσφατη κάποια περίπτωση), σίγουρα δεν αναφέρεται στα οικοδομικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το 31,42 είναι το ημερομίσθιο που αναφέρεται στη σύμβασή σας και αφορά σε εργαζόμενο χωρίς προϋπηρεσία (βασικό 26,18) τότε ήδη εμπεριέχει μια προσαύξηση 20% για την 6η ημέρα της εβδομάδας (26,18*1,2=31,42) οπότε τον ασφαλίζετε με αυτό.
Αν ο εργαζόμενός σας βρίσκεται στην κλίμακα με προϋπηρεσία 12-15 ετών τότε το 31,42 είναι το βασικό της ΕΓΣΣΕ γι αυτόν και αντιστοιχεί σε εργάσιμο χρόνο 6,66 ώρες/ημέρα. Εφ' όσον λοιπόν εργάζεται με πλήρες ωράριο η προσαύξηση για την 6η ημέρα είναι 20%, επειδή (σε αριθμό ημερών) την κάνει αυτόματα το ΙΚΑ εσείς θα πρέπει να αυξήσετε το ημερομίσθιο σε 31,42*1,2=37,70.
Διαφορετικά αν ο άνθρωπός σας εργαστεί πχ τον Ιούλιο 21 ημέρες (όλες οι εργάσιμες) εσείς θα δηλώσετε μεν 21*31,42=659,82, το ΙΚΑ όμως θα προσαυξήσει τις ημέρες σε 25 οπότε οι ημερήσιες αποδοχές του θα είναι 659,82:25=26,39 που είναι χαμηλότερες από το ημερομίσθιο που αντιστοιχεί σε εργαζόμενο με τέτοια προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η Εκ των προτέρων γνωστοποίηση οικοδομικών εργασιών στο ΣΕΠΕΝΕΤ που είναι ενεργή, είναι σχετική με τις αλλαγές που αναμένουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, βοηθήστε με παρακαλώ στο εξής:

Έγγαμος εργατοτεχνιτης με μια τριετία, θα απασχοληθεί σε οικοδομικό εργο Δευτέρα έως Σάββατο με Εθνική Συλλογική και εγω υπολογίζω ημερομίσθιο 28,80€. Πως θα πρέπει να απεικονιστει αυτή η συνθήκη? Θα πρέπει να βάλω 25 ένσημα υπολογίζοντας κ το Σάββατο, προσέχοντας να μην ξεπεράσω τις 40 ώρες εβδομαδιαίως? Σε αυτή τη περίπτωση η προσθήκη του 1,2 είναι απαραίτητη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη. 

Από το έτος 2009 έχω να καταπιαστώ με οικοδομικά. Με φώναξε ένας φίλος (ιδιώτης) και μου λέει να αναλάβω να δηλώσω ένσημα για την οικοδομή που χτίζει. 

-Υπάρχουν διαδικασίες που πρέπει να τηρούνται  σχετικά με το ΣΕΠΕ? Αναγγελία απασχόλησης, βιβλίο -παρουσιολόγιο ή κάτι σχετικό?

-Σχετικά με την ασφάλιση . ήδη θέλει να τους ασφαλίσει με 12/2018 .Είναι αυτό εφικτό ? έχει πάρει μόνο ΑΜΟΕ. 

έχουν καταργηθεί τα ημερομίσθια και πηγαίνουμε με ΕΓΣΣΕ + τριετίες????  

Αν υπάρχει κάνα θέμα -Link  μπορεί κάποιος συνάδελφος να το κοινοποιήσει???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/1/2019 στις 5:07 ΜΜ, asteras5 είπε

Καλησπέρα καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη.  - Επίσης!

Από το έτος 2009 έχω να καταπιαστώ με οικοδομικά. Με φώναξε ένας φίλος (ιδιώτης) και μου λέει να αναλάβω να δηλώσω ένσημα για την οικοδομή που χτίζει. 

-Υπάρχουν διαδικασίες που πρέπει να τηρούνται  σχετικά με το ΣΕΠΕ? Αναγγελία απασχόλησης, βιβλίο -παρουσιολόγιο ή κάτι σχετικό? - Όχι

-Σχετικά με την ασφάλιση . ήδη θέλει να τους ασφαλίσει με 12/2018 .Είναι αυτό εφικτό ? έχει πάρει μόνο ΑΜΟΕ.  - Ηλεκτρονική απογραφή, παίρνεις κωδικούς και μέχρι 31/1 μπορείς να στείλεις ΑΠΔ Δεκεμβρίου κανονικά.

έχουν καταργηθεί τα ημερομίσθια και πηγαίνουμε με ΕΓΣΣΕ + τριετίες????  - Ναι αλλά θέλει και ΥΔ των εργατών-τεχνιτών για να είναι καλυμμένος ο πελάτης 100%

Αν υπάρχει κάνα θέμα -Link  μπορεί κάποιος συνάδελφος να το κοινοποιήσει???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάποιο παλαιό έργο και είχαν  μείνει σε εκκρεμότητα  25 ένσημα για δάπεδα, 22 για ελαιοχρωματισμούς και 10 για λοιπές εργασίες. Θα τα περάσω όλα μέσα στον 01/2019. Από τους εργάτες παίρνω υπεύθυνη δήλωση ότι εργάστηκαν αυτές τις ημέρες και ώρες.

Με τι ποσό θα υπολογίσω το ημερομίσθιο στην κάθε κατηγορία εργαζόμενου.?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Έχω κάποιο παλαιό έργο και είχαν  μείνει σε εκκρεμότητα  25 ένσημα για δάπεδα, 22 για ελαιοχρωματισμούς και 10 για λοιπές εργασίες. Θα τα περάσω όλα μέσα στον 01/2019. Από τους εργάτες παίρνω υπεύθυνη δήλωση ότι εργάστηκαν αυτές τις ημέρες και ώρες.

Με τι ποσό θα υπολογίσω το ημερομίσθιο στην κάθε κατηγορία εργαζόμενου.?

 

Καλημέρα,οι υπεύθυνες δηλώσεις για τον κάθε εργαζόμενο είναι δύο. Μία από τον εργάτη και μια από τον εργοδότη.

Ενδεικτικά αναφέρω το κείμενο του εργοδότη:

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΓΟ ΜΕ ΑΜΟΕ ..........................  ΤΟΝ..................... ΜΕ ΑΦΜ.........................................ΑΠΟ 01/1/2019 ΕΩΣ 31/01/2019 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ .......... ΕΥΡΩ. 

Αντίστοιχα, το κείμενο του εργαζόμενου: 

ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ .................................. ΜΕ ΑΜΟΕ ............................ΑΠΟ 01/01/2019 ΕΩΣ 31/01/2019 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ....... ΕΥΡΩ

Και οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να έχουμε ημερομηνία θεώρησης του γνήσιου της υπογραφής, μεταγενέστερη της ολοκλήρωσης της εργασίας,στο συγκεκριμένο παράδειγμα, μετά τη 1/2/2019, σε αντίθεση με την σύμβαση εργασίας που πρέπει να έχει ημερομηνία θεώρησης προγενέστερη της έναρξης των εργασιών 

Όσο για τα ημερομίσθια, εξαρτάται από τις τριετίες και την οικογενειακή του κατάσταση. 

Συμπληρωματικά θα αναφέρω πως ο κωδικός ειδικότητας είναι 781, οι κρατήσεις εργαζομένου 19,45% και του εργοδότη 61,51% (σύνολο 80,965%) 

Όλα τα παραπάνω αφορούν την ΕΓΣΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, KaterinaPa είπε

Καλημέρα,οι υπεύθυνες δηλώσεις για τον κάθε εργαζόμενο είναι δύο. Μία από τον εργάτη και μια από τον εργοδότη.

Ενδεικτικά αναφέρω το κείμενο του εργοδότη:

ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ............................. ΜΕ ΑΜΟΕ ..........................  ΑΠΟ 01/1/2019 ΕΩΣ 31/01/2019 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ .......... ΕΥΡΩ. 

Αντίστοιχα, το κείμενο του εργαζόμενου: 

ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ .................................. ΜΕ ΑΜΟΕ ............................ΑΠΟ 01/01/2019 ΕΩΣ 31/01/2019 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ....... ΕΥΡΩ

Και οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να έχουμε ημερομηνία θεώρησης του γνήσιου της υπογραφής, μεταγενέστερη της ολοκλήρωσης της εργασίας,στο συγκεκριμένο παράδειγμα, μετά τη 1/2/2019, σε αντίθεση με την σύμβαση εργασίας που πρέπει να έχει ημερομηνία θεώρησης προγενέστερη της έναρξης των εργασιών 

Όσο για τα ημερομίσθια, εξαρτάται από τις τριετίες και την οικογενειακή του κατάσταση. 

Συμπληρωματικά θα αναφέρω πως ο κωδικός ειδικότητας είναι 781, οι κρατήσεις εργαζομένου 19,45% και του εργοδότη 61,51% (σύνολο 80,965%) 

Όλα τα παραπάνω αφορούν την ΕΓΣΣΕ

Καλημέρα

το κείμενο του εργοδότη δεν θα πρεπει να αναφέρει τον εργαζόμενο?

και αυτό το παλιό όπου βάζαμε 45 ευρώ ημερομίσθιο με συναίνεση του εργαζόμενου καταργήθηκε ε?

αντε να τους λεμε τα ποσά τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, hapapa είπε

Καλημέρα

το κείμενο του εργοδότη δεν θα πρεπει να αναφέρει τον εργαζόμενο?

και αυτό το παλιό όπου βάζαμε 45 ευρώ ημερομίσθιο με συναίνεση του εργαζόμενου καταργήθηκε ε?

αντε να τους λεμε τα ποσά τώρα ...

Με συγχωρείτε, εκ παραδρομής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπευθυνη δηλωση του εργαζομενου ειναι hapapa

Στις δινουν και στα υποκαταστηματα του ικα μαζι με τις λοιπες οδηγιες για να δεχθουν ημερομισθιο ΕΓΣΣΕ.

Προσχοη με τις 3τιες στα οικοδομικα των οικοδομων.

Να ζητησουν απο το ικα να τους τις πει.Μπορειτε να το ζητησετε και σεις απο το τμημα οικοδομικων προκειμενου να βγει σωστα η ασφαλιση των εργαζομενων.

---------

Τα παλια ημερομισθια των 45 ευρω οπως λες δεν ειναι υποχρεωτικα.

Αν θελεις να τα βαλεις βεβαια δε θα σου πουν και οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κανείς?

Αν υπολογίσουμε ημερομίσθιο 45 ευρώ έχει την ίδια βαρύτητα για το ΙΚΑ αναφορικά με τα συντάξιμα βαρέα και ανθυγιεινά ένσημα όσο και αν υπολογίσουμε με ΕΓΣΣΕ?

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, PETROMANOF είπε

υπάρχει κάπου το πινακάκι με τα ημερομίσθια απ το φεβρουάριο του 2019 κα μετά? χμ..

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΨΑΧΝΕΙΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς εάν έχουν αλλάξει οι εισφορές από 1/6/2019?

Επίσης, η εκ των προτέρων γνωστοποίηση οικοδομικών εργασιών στο ΣΕΠΕΝΕΤ είναι ενεργή και χρησιμοποιείται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ο θείος μου συμφώνησε με έναν μπογιατζή να του βάψει τον εξωτερικό χώρο πολυκατοικίας και του ζήτησε 10 ημέρες ένσημα.

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με οικοδομικά, δεν έχω ιδέα.

Το είχα στο μυαλό μου ότι όλα τα κανονίζει ο εργολάβος και απλά ο πελάτης- ιδιώτης πληρώνει.

Τι με συμβουλέυετε να του πω? Να μιλήσει με τον ΕΦΚΑ για να τον καθοδηγήσει?

Ποια είναι η νόμιμη διαδικασία?

Όποιος γνωρίζει από τέτοια θέματα ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/8/2022 στις 4:46 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Ο θείος μου συμφώνησε με έναν μπογιατζή να του βάψει τον εξωτερικό χώρο πολυκατοικίας και του ζήτησε 10 ημέρες ένσημα.

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με οικοδομικά, δεν έχω ιδέα.

Το είχα στο μυαλό μου ότι όλα τα κανονίζει ο εργολάβος και απλά ο πελάτης- ιδιώτης πληρώνει.

Τι με συμβουλέυετε να του πω? Να μιλήσει με τον ΕΦΚΑ για να τον καθοδηγήσει?

Ποια είναι η νόμιμη διαδικασία?

Όποιος γνωρίζει από τέτοια θέματα ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

 

https://news.b2green.gr/8755/πως-πότε-απογράφονται-ηλεκτρονικά-οι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...