Προς το περιεχόμενο
  • 0
JVA

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ - ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΚΑ

Ερώτηση

ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟ ΕΡΓΟ. ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 31,42 ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΑ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Οσα μεροκάματα έκανε  χ  31,42

το ποσό που προκύπτει  χ 19,45% είναι οι κρατήσεις του εργαζομένου

.>>..>>>>>>>>>>>>>   χ  61,515% είναι οι κρατήσεις του εργοδότη..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
43 λεπτά πριν , JVA said:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ 20%  Η 1,20 ΣΤΟ 31,42 ?

Στα οικοδομικά; Από που προκύπτει αυτό;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
1 ώρα πριν, JVA said:

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Απ' όσο γνωρίζω δεν υφίσταται κάτι τέτοιο στις ΑΠΔ οικοδομικών.

Αυτό το 1,2 είναι συντελεστής όταν υπάρχουν τεκμαρτές αποδοχές σε λιγότερες από 5 ημέρες εβδομαδιαίως ή κάτι παρεμφερές (δεν θυμάμαι γιατί δεν έχω πρόσφατη κάποια περίπτωση), σίγουρα δεν αναφέρεται στα οικοδομικά πάντως.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Αν το 31,42 είναι το ημερομίσθιο που αναφέρεται στη σύμβασή σας και αφορά σε εργαζόμενο χωρίς προϋπηρεσία (βασικό 26,18) τότε ήδη εμπεριέχει μια προσαύξηση 20% για την 6η ημέρα της εβδομάδας (26,18*1,2=31,42) οπότε τον ασφαλίζετε με αυτό.
Αν ο εργαζόμενός σας βρίσκεται στην κλίμακα με προϋπηρεσία 12-15 ετών τότε το 31,42 είναι το βασικό της ΕΓΣΣΕ γι αυτόν και αντιστοιχεί σε εργάσιμο χρόνο 6,66 ώρες/ημέρα. Εφ' όσον λοιπόν εργάζεται με πλήρες ωράριο η προσαύξηση για την 6η ημέρα είναι 20%, επειδή (σε αριθμό ημερών) την κάνει αυτόματα το ΙΚΑ εσείς θα πρέπει να αυξήσετε το ημερομίσθιο σε 31,42*1,2=37,70.
Διαφορετικά αν ο άνθρωπός σας εργαστεί πχ τον Ιούλιο 21 ημέρες (όλες οι εργάσιμες) εσείς θα δηλώσετε μεν 21*31,42=659,82, το ΙΚΑ όμως θα προσαυξήσει τις ημέρες σε 25 οπότε οι ημερήσιες αποδοχές του θα είναι 659,82:25=26,39 που είναι χαμηλότερες από το ημερομίσθιο που αντιστοιχεί σε εργαζόμενο με τέτοια προϋπηρεσία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα σας

άλλαξε τελικά κάτι με τα οικοδομικά ένσημα και την δήλωση στην εργάνη, γνωρίζετε κάτι?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παρακαλούμε συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Θα είστε σε θέση να αφήσετε σχόλιο αφού συνδεθείτε

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.