Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ POS ΚΑΔ ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ


asteras5

Ερώτηση

Καλημέρα σας ,,

Η τελευταία απόφαση για τα POS είναι η εξής ........Κ.Υ.Α. αριθμ. 45231/ 2017 ?

Απορία....Νομικό πρόσωπο με κύριο ΚΑΔ μη υπόχρεο αλλά Δευτερεύουσες υπόχρεο βάζει POS ή όχι???Νομίζω όχι...

Μηχανικός με έδρα οικία αλλά έναν εργοδότη και Κύριο ΚΑΔ υπόχρεο βάζει ή όχι????

 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και αφού έτσι το ερμήνευσαν τελικά γιατί προφορικά στις ΔΟΥ οι οδηγίες ηταν να μην κάνουν μπλοκάκια όσους είχαν λιανική και ΚΥΡΙΩΣ γιατί φέτος δεν προχωρούσε το Ε3 με λιανική σε μπλοκάκι? Τι επάγγελμα κάνουμε και πως να δίνουμε σοβαρές απαντήσεις με τέτοιες αποφάσεις της διοίκησης?? (ρητορικά όλα τα ερωτήματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, stamgalaios said:

Με βάση το παρακάτω πως πρέπει να καταχωρηθεί στα βιβλία το pos?
Είναι δαπάνη ΜΔΕ  ?
Είναι πάγιο  ?
Κάτι άλλο ?
 

 

1.jpg

δαπάνη είναι. 

τώρα θα το βάλεις στον 62 ως ενοίκιο ή στον 65 ως έξοδα χρηματοδότησης και λοιπά συναφή?

εγώ όλα αυτά (θα) και τις προμήθειες τα περνάω 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για χειρογραφα απλογραφικά.

Οπότε ως δαπάνη ΜΔΕ (και τον ΦΠΑ στην αντίστοιχη στήλη) ? ή επειδή υπάρχει μια στήλη κενή μήπως είναι πιο σωστό να το αναγράψω εκεί με κάποια περιγραφή της στήλης όπως το 65 (που λες) και να περνάω εκεί και τις όποιες προμήθειες από τις συναλλαγές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν , stamgalaios said:

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για χειρογραφα απλογραφικά.

Οπότε ως δαπάνη ΜΔΕ (και τον ΦΠΑ στην αντίστοιχη στήλη) ? ή επειδή υπάρχει μια στήλη κενή μήπως είναι πιο σωστό να το αναγράψω εκεί με κάποια περιγραφή της στήλης όπως το 65 (που λες) και να περνάω εκεί και τις όποιες προμήθειες από τις συναλλαγές ?

Οπότε ως δαπάνη ΜΔΕ (και τον ΦΠΑ στην αντίστοιχη στήλη).

αν θέλεις να ξέρεις τι σου κοστίζει κάθε χρόνο φτιάξε την στήλη,υποχρεωτικό δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απόφαση γράφει για κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας .
δεν γράφει για Κωδικούς Αριθμούς Κύριας Δραστηριότητας

Εγω πάντως αυτό δεν το καταλαβαίνω μπορείτε να εξηγείσετε π.χ.

Κύριος ΚΑΔ: Χονρική πώλησ...........δεν είναι στην ΚΥΑ

Δευτερέυων ΚΑΔ: Λιανική πώληση............είναι στην ΚΥΑ

Βάζω POS ή όχι????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν , asteras5 said:

Η απόφαση γράφει για κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας .
δεν γράφει για Κωδικούς Αριθμούς Κύριας Δραστηριότητας

Εγω πάντως αυτό δεν το καταλαβαίνω μπορείτε να εξηγείσετε π.χ.

Κύριος ΚΑΔ: Χονρική πώλησ...........δεν είναι στην ΚΥΑ

Δευτερέυων ΚΑΔ: Λιανική πώληση............είναι στην ΚΥΑ

Βάζω POS ή όχι????

 

Νομίζω ότι η συζήτησή μου με τον συνάδελφο PROAKIS εξηγεί το σκεπτικό μου.

αν ο ΚΑΔ δευτερεύσας δραστηριότητας έχει τα 4 πρώτα ψηφία του στην λίστα με τους υπόχρεους θεωρώ ότι βάζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με τα freepos η εν λόγω επιχείρηση λέει:

Με καλύπτει ο νόμος που αναφέρεται στην αποδοχή καρτών;

Εάν είστε επαγγελματίας ή επιχείρηση, οφείλετε να αποκτήσετε επαγγελματικό λογαριασμό Viva Wallet και να εξαργυρώνετε εκεί τους κωδικούς από χρεώσεις καρτών. Έτσι καλύπτεστε πλήρως σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου. Ο νόμος Ν. 4446/2016 επιβάλλει την υποχρέωση αποδοχής μέσων πληρωμής με κάρτα, χωρίς να προσδιορίζει το τεχνολογικό μέσο.

και κατά βάση έχει δίκιο.
Υπάρχει όμως μια μικρή λεπτομέρεια.
λέει ο νόμος :

 Για την αποδοχή των μέσων πληρωμής με κάρτα, οι δικαιούχοι πληρωμής συμβάλλονται υποχρεωτικά με νομίμως αδειοδοτημένους Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών,

 

και το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει σύμβαση στην περίπτωση του freepos. Η απάντησή τους είναι πως όλη η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά και το μόνο που μπορούμε να έχουμε είναι η εκτύπωση των όρων αλλά χωρίς σφραγίδες ή υπογραφές.

Τι γνώμη έχετε συνάδελφοι σχετικά με αυτό;



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή την διευκρινιστική την περιμένουμε ένα μήνα τωρα. Σύμφωνα με την ΚΥΑ είναι μόνο ο ΚΑΔ της κύριας δραστηριότητας και δεν μπορούν να βάλλουν πρόστιμο για κάτι που δεν έχουν νομοθετήσει. Απο 4 Μαΐου έχουμε υποβάλλει ερώτημα τι γίνεται με όσους έχουν έδρα το σπίτι , είναι μπλοκάκιδες και γενικά δεν έχουν επαφή με το κοινό αλλά έχουν μόνο επιχειρήσεις για πελάτες . Βέβαια δεν έκανα τον κόπο να μας απαντήσουν ακόμη.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΛΩΝΙΑΤΗ ,ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

AN EXEI ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΣ 27/7 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ pOS ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, dodos said:

Αυτή την διευκρινιστική την περιμένουμε ένα μήνα τωρα. Σύμφωνα με την ΚΥΑ είναι μόνο ο ΚΑΔ της κύριας δραστηριότητας και δεν μπορούν να βάλλουν πρόστιμο για κάτι που δεν έχουν νομοθετήσει. Απο 4 Μαΐου έχουμε υποβάλλει ερώτημα τι γίνεται με όσους έχουν έδρα το σπίτι , είναι μπλοκάκιδες και γενικά δεν έχουν επαφή με το κοινό αλλά έχουν μόνο επιχειρήσεις για πελάτες . Βέβαια δεν έκανα τον κόπο να μας απαντήσουν ακόμη.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΛΩΝΙΑΤΗ ,ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

AN EXEI ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΣ 27/7 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ pOS ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

Αν η σύμβαση είναι μέχρι 27/07 δεν έχεις πρόβλημα. Εσύ έκανες αυτό που σου λένε, αν η Τράπεζα κάνει 1 μήνα να παραδώσει το POS δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αγρότες που πωλούν τα προϊόντα τους στην λαϊκή αγορά βάζουν pos ??   Στους ΚΑΔ δεν αναφέρεται πουθενά  αλλά ο πρόεδρος τους επιμένει πως πρέπει να βάλουν. Μου διαφεύγει κάτι ??  

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, pako said:

 

Αγρότες που πωλούν τα προϊόντα τους στην λαϊκή αγορά βάζουν pos ??   Στους ΚΑΔ δεν αναφέρεται πουθενά  αλλά ο πρόεδρος τους επιμένει πως πρέπει να βάλουν. Μου διαφεύγει κάτι ??  

 

Ευχαριστώ

 

 

Εάν ο κύριος ΚΑΔ δεν είναι στη λίστα δεν χρειάζεται να βάλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα

Περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή μήπως δοθει καποια διεκρινιστικη εγκύκλιος.

Το 97% του τζιρου μου είναι επιχειρήσεις και έλπιζα ότι δε θα χρειαζόταν να βάλω pos για την "ελάχιστη" λιανική που έχω.

Επειδή δε βλέπω να ανακοινώνεται κατι , σήμερα θα πάω στην τράπεζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY said:

Kαλημέρα

Περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή μήπως δοθει καποια διεκρινιστικη εγκύκλιος.

Το 97% του τζιρου μου είναι επιχειρήσεις και έλπιζα ότι δε θα χρειαζόταν να βάλω pos για την "ελάχιστη" λιανική που έχω.

Επειδή δε βλέπω να ανακοινώνεται κατι , σήμερα θα πάω στην τράπεζα!

περίμενε λίγο ....την παράταση.

σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ και μάλλον θα πάω για e-pos. από την Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , PROAKIS said:

περίμενε λίγο ....την παράταση.

σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ και μάλλον θα πάω για e-pos. από την Πειραιώς.

Κουραστηκα να περιμενω τις πολυποθητες και παντα καθυστερημενες ανακοινωσεις ,διευκρινησεις,παρατασεις....

Υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν , DENNY said:

Κουραστηκα να περιμενω τις πολυποθητες και παντα καθυστερημενες ανακοινωσεις ,διευκρινησεις,παρατασεις....

Υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση ?

 

Καλημέρα. Κι εγώ τα ίδια, θα αναγκαστούμε να πληρώσουμε 180,00 ευρώ για ένα μηχάνημα που θα το χρησιμοποιούμε 2 φορές τον χρόνο και αν. Κάποια επίσημη ανακοίνωση δεν έχω δει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, HURRICANE33 said:

Καλημέρα. Κι εγώ τα ίδια, θα αναγκαστούμε να πληρώσουμε 180,00 ευρώ για ένα μηχάνημα που θα το χρησιμοποιούμε 2 φορές τον χρόνο και αν. Κάποια επίσημη ανακοίνωση δεν έχω δει ακόμα.

Βγήκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Εάν ο κύριος ΚΑΔ δεν είναι στη λίστα δεν χρειάζεται να βάλουν

ΑΚΥΡΟ!!

Τους ήρθε η φώτιση γ@ το @#$!@%^ τους. Τελευταία στιγμή!!

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36205#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρτοποιείο με  δηλωμένο καδ μονο τον 10.71  στη ΔΟΥ  δεν ανήκει  στις επιχειρήσεις που πρέπει να βάλουν pos!! Το πρατήριο άρτου ανήκει όμως, μήπως ο φούρνος που έχει καδ μόνο 10.71 και πουλάει λιανική θα πρέπει να βάλει και καδ "πρατήριο άρτου" και συγχρονως να βάλει και pos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση και απο μενα όποιος γνωριζει ,σε περιπτωση που εχουμε υποκαταστημα ιατρειο ,πρεπει ο γιατρος να προμηθευτει πος και για  το υποκαταστημα η μπορει να χρησιμοποιει το πος που διαθετει στο κεντρικο ιατρειο του ,ευχαριστω πολυ εκ των προτερων/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, mesalas7 said:

Μια ερώτηση και απο μενα όποιος γνωριζει ,σε περιπτωση που εχουμε υποκαταστημα ιατρειο ,πρεπει ο γιατρος να προμηθευτει πος και για  το υποκαταστημα η μπορει να χρησιμοποιει το πος που διαθετει στο κεντρικο ιατρειο του ,ευχαριστω πολυ εκ των προτερων/

Υποθετικά μιλώντας, αν δεν ήταν γιατρός αλλά σούπερ μάρκετ με 2 υποκαταστήματα, δε θα έπρεπε να έχει pos στο καθένα από αυτά; Δε θα έλεγε στον πελάτη μισό να πεταχτώ στο κεντρικό να σου χτυπήσω την κάρτα κι έρχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...