Jump to content
  • 0
DK

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

Question

Εκανα ανάλωση κεφαλαίου και κατα την υποβολή της δήλωσης Ε1 μου εβγαλε το εξής μήνυμα:

Το ποσό της ανάλωσης κεφαλαίου που συμπληρώσατε είναι μεγαλύτερο από το ποσό που προκύπτει από τά αρχεία της υπηρεσίας μας. Εαν δεν προχωρήσετε σε διόρθωση του ποσού, μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσης σας η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε αντίγραφο της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ.

Υπόλοιπο για ανάλωση υπάρχει έχω φτάσει στο 2005. Μήπως γιαυτο εμφανίζει το μήνυμα; Τι πρέπει να γίνει τώρα;

Recommended Posts

• 0

Το τaxis έχει από το 2003 και μετά.  και αν έχεις ξανακάνει ανάλωση "έφαγε" την περίοδο πχ. 2003-2014 .που υπολογίζεται  ηλεκτρονικά.

οπότε ότι είπε ο συνάδελφος.

• 0
4 ώρες πριν, DK said:

Εκανα ανάλωση κεφαλαίου και κατα την υποβολή της δήλωσης Ε1 μου εβγαλε το εξής μήνυμα:

Το ποσό της ανάλωσης κεφαλαίου που συμπληρώσατε είναι μεγαλύτερο από το ποσό που προκύπτει από τά αρχεία της υπηρεσίας μας. Εαν δεν προχωρήσετε σε διόρθωση του ποσού, μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσης σας η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε αντίγραφο της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ.

Υπόλοιπο για ανάλωση υπάρχει έχω φτάσει στο 2005. Μήπως γιαυτο εμφανίζει το μήνυμα; Τι πρέπει να γίνει τώρα;

Αν είναι σωστή η ανάλωση πας στη ΔΟΥ τη δήλωση με όλα τα δικαιολογητικά, τον πίνακα της ανάλωσης και αντίγραφα των δηλώσεων των ετών που χρησιμοποίησες για την ανάλωση.

• 0

ΣΕ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΗΓΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ (ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΛΩΣΗ).

Η ΑΝΑΛΩΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ 2013-2014-2015 

3 ΕΤΗ, ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ, ΑΦΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 3000 ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ 2800 ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.

ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ, ΤΟ 2014 ΚΑΙ 2015 ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ 2016 ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.

ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ? ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΛΏΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΞΑΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝΕ?

• 0

δεν  υπάρχει  καμία   απάντηση   για  την   παραπάνω   ερώτηση  από  κάποιον  συνάδελφο   που   αντιμετώπισε   το   ίδιο  πρόβλημα           ; 

• 0

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΜΟΥ.....

ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΗΡΕΜΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΛΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΣΚΗΣΩ ΕΝΔΙΚΟΦΑΝΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΗΡΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΠΙΟ ΝΟΜΟ Ή ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ !!!!!!

ΑΥΤΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ..........................!

• 0

Μου ήρθε κι εμένα πελάτισσα που πέθανε ο σύζυγος της πέρυσι. Αυτή έχει πολύ λίγα εισοδήματα αλλά την πιάνουν τα τεκμήρια. Πηγαίνοντας στην ανάλωση μου βγάζει το γνωστό μήνυμα ότι δεν υπάρχει. Υπάρχουν ωστόσο εισοδήματα και πολλά του συζύγου. Θα κάνω πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου του συζύγου; Θα το δεχτούν χωρίς πρόβλημα;

• 0

Μπορεί να επικαλεστεί το κεφάλαιο από τις κοινές δηλώσεις που έκανε με τον θανόντα. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα!

• 0
48 λεπτά πριν , Axilleas82 said:

Μου ήρθε κι εμένα πελάτισσα που πέθανε ο σύζυγος της πέρυσι. Αυτή έχει πολύ λίγα εισοδήματα αλλά την πιάνουν τα τεκμήρια. Πηγαίνοντας στην ανάλωση μου βγάζει το γνωστό μήνυμα ότι δεν υπάρχει. Υπάρχουν ωστόσο εισοδήματα και πολλά του συζύγου. Θα κάνω πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου του συζύγου; Θα το δεχτούν χωρίς πρόβλημα;

Καλημέρα

Μπορείς να το κάνεις εφόσον υποβαλλόταν κοινή δήλωση κατά την διάρκεια του έγγαμου βίου τους.

• 0

Καλημέρα! Έχει καταλάβει κανείς τι παίρνει το taxis για ανάλωση; Έχω φορολογούμενο με πρώτη δήλωση το 2013 και μόλις για 5 έτη δεν συμφωνώ με το ποσό που με αφήνει να βάλω στον 787 (εγώ υπολογίζω ότι έχει λίγο παραπάνω). Σε άλλες περιπτώσεις, που ο φορολογούμενος έχει "φάει" όλη την ανάλωση που είχε (όπως το υπολογίζω εγώ) το taxis με αφήνει εδώ και δύο χρόνια να βάζω στον 787 μεγάλα ποσά. Που τα βρίσκει τέλος πάντων;

• 0
49 λεπτά πριν, xbi είπε

Καλημέρα! Έχει καταλάβει κανείς τι παίρνει το taxis για ανάλωση; Έχω φορολογούμενο με πρώτη δήλωση το 2013 και μόλις για 5 έτη δεν συμφωνώ με το ποσό που με αφήνει να βάλω στον 787 (εγώ υπολογίζω ότι έχει λίγο παραπάνω). Σε άλλες περιπτώσεις, που ο φορολογούμενος έχει "φάει" όλη την ανάλωση που είχε (όπως το υπολογίζω εγώ) το taxis με αφήνει εδώ και δύο χρόνια να βάζω στον 787 μεγάλα ποσά. Που τα βρίσκει τέλος πάντων;

Ρωτά το taxis που να ξέρει κάποιος να σου πει;Αλλα  και από το taxis να ξέρει κάποιος θα σου απάντηση πιστεύεις ;  

• 0

Πίστευα ότι αν πάρω στο taxis δεν θα ξέρουν τι τους γίνεται. Έκανα μια προσπάθεια μετά την απάντησή σου και η ευγενέστατη υπάλληλος μου απάντησε ότι για το συγκεκριμένο κωδικό (787) δεν υπάρχει καμία οδηγία και μόνο η ΔΟΥ είναι αρμόδια. 

Πάντως ήξερε να μου απαντήσει! Ότι δεν ξέρει!

• 0
33 λεπτά πριν, xbi είπε

Πίστευα ότι αν πάρω στο taxis δεν θα ξέρουν τι τους γίνεται. Έκανα μια προσπάθεια μετά την απάντησή σου και η ευγενέστατη υπάλληλος μου απάντησε ότι για το συγκεκριμένο κωδικό (787) δεν υπάρχει καμία οδηγία και μόνο η ΔΟΥ είναι αρμόδια. 

Πάντως ήξερε να μου απαντήσει! Ότι δεν ξέρει!

Αναμενόμενο. 

• 0

Αν το taxis ήξερε δεν θα βγαζες τα μάτια σου και θα ελιωνες το μυαλό για να βρεις πιο είναι το πραγματικό ποσο αναλύσεις που έχεις. Για φαντάσου να κλικαρες τον κωδικό και να σου είχε έτοιμο τον πίνακα ανάλωσης σου. Ούτε στο matrix δεν γίνονται αυτά. 

• 0

να κάνω μια υπόμνηση 
αν ο υπολογισμός της ανάλωσης ήταν εύκολος, ο Γραβιάς δεν θα έγραφε ολόκληρο βιβλίο 
ας μην είμαστε λοιπόν σίγουροι ότι υπολογίζουμε σωστά την ανάλωση 

• 0

Και όχι μόνο αυτός... Και άντε πες ότι είμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας, για τον υπάλληλο στη ΔΟΥ;

• 0

Ακριβώς έτσι γι αυτό  επισήμανα ότι βγάζεις τα μάτια σου και στύβεις το μυαλό σου .άλλα και πάλι είσαι σίγουρος ;;;

• 0
1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

να κάνω μια υπόμνηση 
αν ο υπολογισμός της ανάλωσης ήταν εύκολος, ο Γραβιάς δεν θα έγραφε ολόκληρο βιβλίο 
ας μην είμαστε λοιπόν σίγουροι ότι υπολογίζουμε σωστά την ανάλωση 

έτσι ειναι εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν την βγάζω σωστά  .

• 0

Κι εγώ δεν είμαι! Εννοούσα ότι και να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πολύ καλά την ανάλωση, είναι πολύ πιθανό να μπλέξει στη ΔΟΥ.

• 0

τι ανάλωση κεφαλαίου και τεκμήρια βρε παιδιά? αυτά είναι υπολείμματα  παρελθόντος!!!

για να ξεκινήσουν οι έλεγχοι με έμμεσες τεχνικές + καταγεγραμμένες δαπάνες.

παράδειγμα.

έσοδα 100 - αυτοκίνητο-σπίτι = 30 υπόλοιπο. άρα οκ.

ο ίδιος ,

έσοδα 100 -δαπάνες μέσω καρτών τράπεζας 120 -φόροι 30 =-50.  άντε γεια.

ακόμη δεν φτάσαμε στον παρόν!!!!

• 0

Καλημέρα

Η σύζυγος τα έτη 2014-2016 έχει ζημία ενώ το 2017 κέρδη. Το τεκμαρτό της εισόδημα ήταν πάντα κάτω από 3000 ευρώ και στην κοινή δήλωση με τον σύζυγο δεν φορολογήθηκε με τεκμήρια 

Μπορώ να της μεταφέρω την ζημιά??