Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KOLORIZOS

ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..στις εταιριες ΟΕ,ΕΕ με απλογραφικα βιβλια

αφου συμπληρωσω το ετνυπο Ν κανω κατευθιαν Ε1 για τους ετοχους και διασταυρωνεται με τ αφμ της εταιριας για τα κερδη

η πρεπει να υποβαλω  Έντυπο Φ - 01.043 (βεβαιωση μερισματων) και ας μην υπαρχει παρακρατηση φορου??

ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν εχεις κέρδη την χρήση , εχεις και παρακράτηση φορου και διανομη μερισματος στα απλογραφικά βιβλία. Αρα ναι πρέπει να στειλεις το μηχανογραφικό αρχειο με τις αμοιβες. Αν παλι εχεις ζημια μεσα στην χρήση δεν ασχολεισαι

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σχετικά με τα κέρδη που διανείμουν ΟΕ, ΕΕ με απλογραφικά βιβλία, ΔΕΝ διενεργείται παρακράτηση φόρου μερισμάτων. Αυτό προβλέπεται και από την ΠΟΛ 1042/2015

"Ειδικά για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες που τηρούν απλογραφικά βιβλία, στην αιτιολογική έκθεση του ν.4223/2013 και συγκεκριμένα του άρθρου 23 αυτού, με το οποίο προστέθηκε παράγραφος 4 στο άρθρο 47 του ν.4172/2013, αναφέρεται ότι «για τα πιο πάνω πρόσωπα εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 21 έως 28 του Κεφαλαίου Γ' του ν.4172/2013 που αφορούν στα φυσικά πρόσωπα και επομένως, μεταξύ άλλων, προκύπτει ότι σε περίπτωση διανομής κερδών από τους εν λόγω υπόχρεους δεν εφαρμόζεται η περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 64 του ν.4172/2013». Εξάλλου, με τις διατάξεις του δεύτερου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 ορίζεται, ότι τα κέρδη που αποκτούν οι υπόχρεοι που αναγράφονται σε αυτό το εδάφιο, σε περίπτωση τήρησης απλογραφικών βιβλίων, φορολογούνται με την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 29 (φυσικών προσώπων). Κατά συνέπεια, σε περίπτωση απόληψης κερδών από τα ανωτέρω πρόσωπα που τηρούν απλογραφικά βιβλία, δεν ενεργείται παρακράτηση φόρου, καθόσον τα κέρδη αυτά φορολογούνται μόνο στο όνομα του νομικού προσώπου ή της νομικής οντότητας.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20376
© Taxheaven"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

ναι γνωριζω οτι η παρακρατηση ειναι μηδεν

ειμαι καινουργιος στο επαγγελμα και ευχαριστω για την βοηθεια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, AGGELA said:

Αν εχεις κέρδη την χρήση , εχεις και παρακράτηση φορου και διανομη μερισματος στα απλογραφικά βιβλία. Αρα ναι πρέπει να στειλεις το μηχανογραφικό αρχειο με τις αμοιβες. Αν παλι εχεις ζημια μεσα στην χρήση δεν ασχολεισαι

 

Εγώ στέλνω και μηδενικές βεβαιώσεις (όταν έχω ζημίες)  , είναι λάθος ή απλά είναι πλεονασμός ?

Edited by SELECTOR
διορθωση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 λεπτά πριν , SELECTOR said:

Εγώ στέλνω και μηδενικές βεβαιώσεις (όταν έχω ζημίες)  , είναι λάθος ή απλά είναι πλεονασμός ?

λάθος για σε κρεμάσουν δεν είναι! αλλά δεν έχει και νόημα.

πιο πιθανόν να γίνει λάθος βάζοντας εκ παραδρομής κάποιο ποσό.

με αυτή την λογική στείλε και μηδενικά vies-intrastat-φόρους εργολάβων -φμυ κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση,

πάντως τις έχω στείλει τώρα όλες. Από την απάντήσή σου καταλαβαίνω ότι ,είναι πλεονασμός , αλλά μάλλον δεν είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ασχοληθώ ξανά για φέτος........ του χρόνου βλέπουμε.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα με κερδη σε οε με απλογραφικα η μονη μας υποχρεωση ειναι το αρχειο με τα μερισματα των εταιρων δεν γινεται καποια παρακρατηση φορου σωστα.;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, aellovel είπε

Αρα με κερδη σε οε με απλογραφικα η μονη μας υποχρεωση ειναι το αρχειο με τα μερισματα των εταιρων δεν γινεται καποια παρακρατηση φορου σωστα.;

Σωστά. Για να ενημερωθούν τα Ε1 των εταίρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και νομιζω οτι πλεον γινεται μετα απο 1 εργασιμη το Ε1 των εταιρων ενημερωμενο., τουλαχιστον καπου ειχα διαβασει κατι τετοιο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θέλω να στείλω το αρχείο με την κατανομή κερδών ΟΕ με απλογραφικά. ξέρει κάποιος συνάδελφος αν γίνεται από τα προγράμματα της ΕΨΙΛΟΝ ΝΕΤ και πως?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν στην  ίδια περίπτωση δηλαδή Ο.Ε. με απλογραφικά διανείμει κέρδη σε Ε.Ε. με απλογραφικά, θα κάνει παρακράτηση;;

στο Έντυπο Ν συμπληρώνουμε κάποιον έξτρα πίνακα για αυτήν την διανομή ; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...