Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MINAS89

ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ 60% ΛΟΓΩ ΑΜΟΙΒΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ

Question

Καλημέρα σας.

Μισθωτός σε Δημόσια υπηρεσία, πρόκειται να κάνει αίτηση συνταξιοδότησης τον Σεπτέμβριο. Παράλληλα σκοπέυει να παρέχει υπηρεσίες εισηγητή σεμιναρίων και να πληρωθεί με τίτλο κτήσης μέσα στο 2017.

Σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4387 νομίζω πως δεν διευκρινίζεται αν υπάγεται στην μείωση κατά 60% της σύνταξης του, στην περίπτωση που απασχοληθεί και πληρωθεί με τίτλο κτήσης.

Αντιμετωπίζει κάποιος συνάδελφος ίδια περίπτωση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
20 ώρες πριν, MINAS89 said:

Καλημέρα σας.

Μισθωτός σε Δημόσια υπηρεσία, πρόκειται να κάνει αίτηση συνταξιοδότησης τον Σεπτέμβριο. Παράλληλα σκοπέυει να παρέχει υπηρεσίες εισηγητή σεμιναρίων και να πληρωθεί με τίτλο κτήσης μέσα στο 2017.

Σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4387 νομίζω πως δεν διευκρινίζεται αν υπάγεται στην μείωση κατά 60% της σύνταξης του, στην περίπτωση που απασχοληθεί και πληρωθεί με τίτλο κτήσης.

Αντιμετωπίζει κάποιος συνάδελφος ίδια περίπτωση;

Καλημέρα

Nομίζω οτι το κλειδί βρίσκεται στην διατύπωση ".....οι οποίοι αναλαμβάνουν εργασία ή αποκτούν ιδιότητα ή δραστηριότητα υποχρεωτικώς υπακτέα στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ...."

Μέχρι στιγμής , τουλάχιστον , δεν έχει διευκρινιστεί , αν οι αμοιβές με τίτλο κτήσης υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οι αμοιβές με τίτλο κτήσης θα υπαχθούν στον ΕΦΚΑ με ειδοποιητήριο, εκτός και εάν αλλάξει αυτό και πρέπει να μπουν απδ..είναι ακόμα στον αέρα πιστεύω..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, agrevelos said:

Καλημέρα

Nομίζω οτι το κλειδί βρίσκεται στην διατύπωση ".....οι οποίοι αναλαμβάνουν εργασία ή αποκτούν ιδιότητα ή δραστηριότητα υποχρεωτικώς υπακτέα στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ...."

Μέχρι στιγμής , τουλάχιστον , δεν έχει διευκρινιστεί , αν οι αμοιβές με τίτλο κτήσης υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ.

Εμένα προσωπικά με μπερδεύει το ότι στο αρ.36 του νόμου 4387 για την παράλληλη ασφάλιση συμπεριλαμβάνεται στην παράγραφο 2 ο όρος ''απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης''. Επίσης στην εγκυκλιο 27/2017 του ΕΦΚΑ και στην εγκυκλιο 1/2017 του υπ. εργασίας στον προσδιορισμό του εισοδήματος συμπεριλαμβάνονται επίσης οι τίτλοι κτήσης. Τεράστιο μπέρδεμα και ο χρόνος μας πιέζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν , MINAS89 said:

Εμένα προσωπικά με μπερδεύει το ότι στο αρ.36 του νόμου 4387 για την παράλληλη ασφάλιση συμπεριλαμβάνεται στην παράγραφο 2 ο όρος ''απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης''. Επίσης στην εγκυκλιο 27/2017 του ΕΦΚΑ και στην εγκυκλιο 1/2017 του υπ. εργασίας στον προσδιορισμό του εισοδήματος συμπεριλαμβάνονται επίσης οι τίτλοι κτήσης. Τεράστιο μπέρδεμα και ο χρόνος μας πιέζει.

Αν ήταν μόνον αυτό που μας μπερδεύει , καλά θα ήταν.

Για το θέμα , έχουν γραφτεί και έχουν λεχθεί διάφορα αντικρουόμενα .

Πάντως , αν και από τον νόμο είναι σαφές ότι υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές , δεν αποκλείεται με μια εγκύκλιο να το αναιρέσουν .

Δεν θά είναι άλλωστε η πρώτη φορά πού με εγκύκλιο παρερμηνεύουν  διατάξεις νόμου.

Βέβαια αυτό (συνήθως) γίνεται σε βάρος των πολιτών.

Στην αναμονή λοιπόν.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 λεπτά πριν , agrevelos said:

Αν ήταν μόνον αυτό που μας μπερδεύει , καλά θα ήταν.

Για το θέμα , έχουν γραφτεί και έχουν λεχθεί διάφορα αντικρουόμενα .

Πάντως , αν και από τον νόμο είναι σαφές ότι υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές , δεν αποκλείεται με μια εγκύκλιο να το αναιρέσουν .

Δεν θά είναι άλλωστε η πρώτη φορά πού με εγκύκλιο παρερμηνεύουν  διατάξεις νόμου.

Βέβαια αυτό (συνήθως) γίνεται σε βάρος των πολιτών.

Στην αναμονή λοιπόν.

 

 

Μόλις μίλησα και με ΕΦΚΑ και με το τοπικό υποκ/μα ΙΚΑ. Κανείς δεν ξέρει τπτ και η απάντηση ''κλειδί'' από το ΙΚΑ ήταν να κάνει αίτηση συνταξιοδότησης μετά την λήξη της απασχόλησης με τίτλο κτήσης. Τι άλλο μας περιμένει δεν ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, MINAS89 said:

Μόλις μίλησα και με ΕΦΚΑ και με το τοπικό υποκ/μα ΙΚΑ. Κανείς δεν ξέρει τπτ και η απάντηση ''κλειδί'' από το ΙΚΑ ήταν να κάνει αίτηση συνταξιοδότησης μετά την λήξη της απασχόλησης με τίτλο κτήσης. Τι άλλο μας περιμένει δεν ξέρω.

Απο την πόλη έρχομαι .... και στην κορφή κανέλα , δηλαδή

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...