Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ Ν.3299/04 ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΟ Ν


spanton

Ερώτηση

Έχει αντιμετωπίσει κανείς λήψη επιχορήγησης Ν.3299/04 από εταιρεία με απλογραφικά βιβλία στα έντυπα Ε3 και Ν;

Στο Ε3 εκτός από τον κωδ.904 της πρώτης σελίδας πρέπει να καταχωρηθεί και στον κωδικό 273 ή 282 (λοιπά έσοδα δραστηριότητας) με αποτέλεσμα να αυξάνει τα λογιστικά κέρδη.

Στο έντυπο Ν όμως δεν υπάρχει (ή εγω δεν βλέπω) καμμία πρόβλεψη για την αφαίρεση του ποσού από τα κέρδη διότι σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ.7  του Ν.3299/04 η επιχορήγηση είναι αφορολόγητη.

Έχει κανείς καμμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 ώρες πριν, spanton said:

O κωδ. 045 αφορά αφορολόγητο αποθεματικό και όχι επιχορήγηση οπότε δεν έχει σχέση

αφού είναι αφορολόγητη και απλογραφικά μπορείς,

α) να μην την βάλεις καθόλου στα έσοδα

β) να την βάλεις και μέσω διαφορών λ/φ βάσης να την βγάλεις (δεύτερη σελίδα αντίστοιχο  Κ)

γ) στο Ν ,κωδικός 059  και να συμπληρώσεις το λεκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) Αν δεν τη βάλω καθόλου στα έσοδα θα έχω ανακριβή δήλωση.

β) Δεν είναι προσωρινη διαφορά ώστε να αντιστραφεί κάποια στιγμή και να φορολογηθεί ώστε να τη βάλω στον πίνακα Κ.

γ) Προσπάθησα να τη βάλω στον 059 του Ν αλλά βγάζει μήνυμα ότι ο νομικός τύπος δεν επιτρέπει την συμπλήρωση του 059.

Το μόνο που έχω σκεφθεί είναι να μπεί αρνητικά στον κωδ. 276 στη δεύτερη σελίδα του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, spanton said:

α) Αν δεν τη βάλω καθόλου στα έσοδα θα έχω ανακριβή δήλωση.

β) Δεν είναι προσωρινη διαφορά ώστε να αντιστραφεί κάποια στιγμή και να φορολογηθεί ώστε να τη βάλω στον πίνακα Κ.

γ) Προσπάθησα να τη βάλω στον 059 του Ν αλλά βγάζει μήνυμα ότι ο νομικός τύπος δεν επιτρέπει την συμπλήρωση του 059.

Το μόνο που έχω σκεφθεί είναι να μπεί αρνητικά στον κωδ. 276 στη δεύτερη σελίδα του Ε3.

λόγω απλογραφικών δεν θα είναι ανακριβής.

στον αντίστοιχο Κ ,μπορείς να την βάλεις γιατί το "αφορολόγητο" έχει κάποιες προυποθέσεις πχ. να μην μεταβληθεί η εταιρική σύνθεση χωρίς γνωστοποίηση ,να μην πουληθούν τα επιχορηγηθέντα κλπ.

οπότε νομίζω ότι στέκει εκεί σύννομα.

ο  059  τελικά είναι μόνο για ΑΕ/ΕΠΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ' ότι φαίνεται ο 059 είναι μόνο για ΑΕ/ΕΠΕ.

Γιατί λόγω απλογραφικών δεν θα είναι ανακριβής; Η κατηγορία βιβλίων καθορίζει την ανακρίβεια της φορολογικής δήλωσης;

Για τον πίνακα Κ έχω αμφιβολίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , spanton said:

Απ' ότι φαίνεται ο 059 είναι μόνο για ΑΕ/ΕΠΕ.

Γιατί λόγω απλογραφικών δεν θα είναι ανακριβής; Η κατηγορία βιβλίων καθορίζει την ανακρίβεια της φορολογικής δήλωσης;

Για τον πίνακα Κ έχω αμφιβολίες

όχι η κατηγορία ,αλλά το ότι είναι αφορολόγητη. και στα απλογραφικά δεν χρειάζεται να πιστωθεί σε ειδικό λογαριασμό.

εγώ θα προσπαθούσα για 059 -δεν την δέχεται- και μετά στον Κ. άλλη λύση δεν υπάρχει αφού δηλώθηκε.

διάβασε τους όρους του "αφορολόγητου" στην απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα διπλογραφικά που θα καταχωρούσες την επιχορήγηση ? Δεν είναι έσοδο και ποτέ δεν είχε σχέση με το έντυπο Ν ή το Φ10 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπάθησα να στείλω τη δήλωση με βάση την παρακάτω ΠΟΛ.

Επισύναψη

ΠΟΛ.1102/11.5.2015
Οδηγίες για τη συμπλήρωση και την εκκαθάριση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων φορολογικού έτους 2014

  1. Στους κωδικούς 046, 045, 041 και 099 καταχωρούνται ποσά κινήτρων, είτε βάσει αναπτυξιακών νόμων, είτε βάσει ειδικών διατάξεων νόμων προκειμένου τα νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες να τύχουν των ευεργετημάτων των σχετικών διατάξεων.

Προϋπόθεση καταχώρησης ποσών στους ως άνω κωδικούς είναι να εμφανίζονται αντίστοιχα ποσά στον κωδικό 016 «Φορολογικά κέρδη χρήσης».

Σε περίπτωση που μετά την αφαίρεση των ως άνω κωδικών από τον κωδικό 040 προκύψει ζημία, η ζημία αυτή δεν αναγνωρίζεται φορολογικά. Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση που προσαυξάνονται οι ζημίες του κωδικού 400 λόγω της αφαίρεσης των πιο πάνω κωδικών.

Δεν την παίρνει όμως γιατί τα καθαρά φορολογικά κέρδη (016) είναι μικρότερα της επιχορήγησης. Μοιράζει επίσης το υποτιθέμενο κέρδος στους εταίρους με αποτέλεσμα πολύ μεγάλο φόρο λόγω εισφοράς αλληλεγγύης και φυσικά τεράστιες εισφορές ΕΦΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, CEL said:

Στα διπλογραφικά που θα καταχωρούσες την επιχορήγηση ? Δεν είναι έσοδο και ποτέ δεν είχε σχέση με το έντυπο Ν ή το Φ10 . 

Την επιχορήγηση την καταχωρούμε στον κωδ.904 του Ε3.

Στο Ε3 εκτός από τον κωδ.904 της πρώτης σελίδας πρέπει να καταχωρηθεί και στον κωδικό 273 ή 282 (λοιπά έσοδα δραστηριότητας) με αποτέλεσμα να αυξάνει τα λογιστικά κέρδη.

Εκεί είναι που έχω κολήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν , spanton said:

Την επιχορήγηση την καταχωρούμε στον κωδ.904 του Ε3.

Στο Ε3 εκτός από τον κωδ.904 της πρώτης σελίδας πρέπει να καταχωρηθεί και στον κωδικό 273 ή 282 (λοιπά έσοδα δραστηριότητας) με αποτέλεσμα να αυξάνει τα λογιστικά κέρδη.

Εκεί είναι που έχω κολήσει.

αν διαβάσεις τις προυποθέσεις του αφορολόγητου ,σημαίνει ότι δεν είναι οριστική η απαλλαγή .

εάν δεν τηρήσεις 1 όρο αναστρέφεται.  άρα θα την πας στον Κ.

αντέγραψε τους όρους εδώ ,να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, PROAKIS said:

αν διαβάσεις τις προυποθέσεις του αφορολόγητου ,σημαίνει ότι δεν είναι οριστική η απαλλαγή .

εάν δεν τηρήσεις 1 όρο αναστρέφεται.  άρα θα την πας στον Κ.

αντέγραψε τους όρους εδώ ,να δούμε.

για ρίξτη στο Ν στον 461.

εμένα πάντως στο πρόγραμμα τον 059 τον πήρε ,για το ταχις δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω γιατί ο κωδ 904(πληροφοριακός) πρέπει να συμφωνεί με τον 273/282 . Το ίδιο μνμ βγάζει και στα διπλογραφικά . 

 Κατά την γνώμη μου σε καμία περίπτωση η επιδότηση δεν πρέπει να μπει στα έσοδα . Στην θέση σου αν έπρεπε να στείλω την δήλωση δεν θα έβαζα ούτε στο 904 ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , CEL said:

Δεν ξέρω γιατί ο κωδ 904(πληροφοριακός) πρέπει να συμφωνεί με τον 273/282 . Το ίδιο μνμ βγάζει και στα διπλογραφικά . 

 Κατά την γνώμη μου σε καμία περίπτωση η επιδότηση δεν πρέπει να μπει στα έσοδα . Στην θέση σου αν έπρεπε να στείλω την δήλωση δεν θα έβαζα ούτε στο 904 ποσό.

αφού θέλει να την βάλει και δεν ξέρει πως να την βγάλει.  τι να τον κάνουμε?

οπότε σου έγραψα τις λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επισύναψη

Ν.3299/2004

Άρθρο 8

7. Εγγραφή στον προϋπολογισμό - Απαλλαγές.
Οι επιχορηγήσεις επενδύσεων, οι επιδοτήσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης, οι επιχορηγήσεις του μισθολογικού κόστους της απασχόλησης καταβάλλονται με βάση τις διατάξεις του παρόντος και καλύπτονται από τον προϋπολογισμό Δημοσίων Επενδύσεων στον οποίο εγγράφεται η σχετική προβλεπόμενη δαπάνη για κάθε οικονομικό έτος ή/και από κοινοτικά κονδύλια.
 Στην περίπτωση της συγχρηματοδότησης επένδυσης ή της χρηματοδότησης αυτής αποκλειστικά από κοινοτικά κονδύλια γνωστοποιείται αυτό στον φορέα της επένδυσης, ο οποίος οφείλει να τηρεί τις οριζόμενες από την Κοινοτική Νομοθεσία διαδικαστικές προϋποθέσεις καταβολής της επιχορήγησης.
 Οι παραπάνω ενισχύσεις που καταβάλλονται με βάση τις διατάξεις του παρόντος απαλλάσσονται από κάθε φόρο, τέλος χαρτοσήμου ή δικαίωμα, καθώς και από κάθε άλλη επιβάρυνση σε όφελος του Δημοσίου ή τρίτου.
Τα ποσά αυτά των επιχορηγήσεων δεν αφαιρούνται από την αξία των επενδυτικών δαπανών και το μισθολογικό κόστος της απασχόλησης προκειμένου να γίνει προσδιορισμός των φορολογητέων κερδών.

Αυτό ακριβώς λέει ο Νόμος και δεν έχει βγει κάποια εγκύκλιος που να το εξειδικεύει ούτε έχει κάποιους ειδικούς όρους.

"για ρίξτη στο Ν στον 461."

Ο 461 είναι κλειδωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από την απόφαση την δική σου διάβασε τους όρους.

τι πρόγραμμα έχω ? σε αυτό είναι ανοιχτός ο 461.

μετά θα την πας στο Κ.

εάν και ο νόμος λέει δεν αφαιρούνται από τα πάγια -δαπάνες (εναλλακτικά δεν πάνε και έσοδα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναπτυξιακός Νόμος είναι δεν είναι έσοδο για την  φορολογία εισοδήματος . Σε όποιον κωδικό και να το βάλεις στο έντυπο Ν  είναι λάθος.

Επίσης θέλει προσοχή γιατί στην ουσία δεν είναι αφορολόγητο αλλά υπάρχει αναστολή της φορολογίας δλδ όταν έρθει η ώρα να λυθεί η εταιρεία αυτό θα φορολογηθεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απόφαση λέει:

Το ποσό της επιχορήγησης θα εμφανίζεται σε λογ. αφορολόγητου αποθεματικού. (η εταιρία βέβαια έχει απλογραφικά βιβλία και έτσι δεν υπάρχει τέτοο θέμα).

Το αποθεματικό δεν υπόκειται σε Φ/Ε με την προϋπόθεση ότι θα μείνει αμετάβλητο και δεν θα διανεμηθεί ή κεφαλαιοποιηθεί πριν τη δεκαετία. Αν μοιραστεί μετά τη δεκαετία φορολογήται με το 1/3 του Φ/Ε που θα ισχύει. Αν μοιραστεί πρίν τη δεκαετία φορολογήται με την παρ. 4 του άρθρου 106 του 2238/94, δηλαδή αυτολελώς.

Και στο δικό μου πρόγραμμα ο 461 είναι ανοιχτός αλλά στο ΤΑΧΙS είναι κλειδωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα ΕΛΠ η επιδότηση καταχωρίζεται στις υποχρεώσεις . Φορολογικά σύμφωνα και με την πολ 1059/2015

Στα πάσης φύσεως έσοδα των νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που αναφέρονται στα λοιπά Κεφάλαια του ν. 4172/2013 (Κεφάλαια Ε' και ΣΤ'), καθώς επίσης και οι κάθε είδους συνδρομές, επιχορηγήσεις, αποζημιώσεις στα πλαίσια της επιχειρηματικής δραστηριότητας των πιο πάνω προσώπων, κ.λπ. Διευκρινίζεται ότι όσον αφορά στις επιχορηγήσεις που εισπράττονται στα πλαίσια αναπτυξιακών νόμων (π.χ. ν. 1892/1990, ν. 3299/2004) συνεχίζουν να ισχύουν όσα ειδικότερα ορίζονται στις σχετικές διατάξεις καθώς και οι οδηγίες που έχουν δοθεί για την εφαρμογή τους, ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε (π.χ. οι επιχορηγήσεις από τον ΟΑΕΔ για την καταπολέμηση της ανεργίας αποτελούν μειωτικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού). Επίσης, σημειώνεται ότι η υπερτίμηση που προκύπτει από αναγκαστική απαλλοτρίωση ακινήτου δεν υπόκειται σε φόρο εισοδήματος, βάσει του άρθρου 17 του Συντάγματος.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20560
© Taxheaven
Σε όλες τις οδηγίες η επιδότηση δεν είναι έσοδο . Η διαφορά του 3299 είναι ότι είναι όλο το ποσό αφορολόγητο ενώ στου προηγούμενους αναπτυξιακούς ακολουθούσαμε τον γνωστό χειρισμό με τον 41.10 κ την αναλογουσα επιχορήγηση 81.01.05 για κάθε έτος .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, spanton said:

Η απόφαση λέει:

Το ποσό της επιχορήγησης θα εμφανίζεται σε λογ. αφορολόγητου αποθεματικού. (η εταιρία βέβαια έχει απλογραφικά βιβλία και έτσι δεν υπάρχει τέτοο θέμα).

Το αποθεματικό δεν υπόκειται σε Φ/Ε με την προϋπόθεση ότι θα μείνει αμετάβλητο και δεν θα διανεμηθεί ή κεφαλαιοποιηθεί πριν τη δεκαετία. Αν μοιραστεί μετά τη δεκαετία φορολογήται με το 1/3 του Φ/Ε που θα ισχύει. Αν μοιραστεί πρίν τη δεκαετία φορολογήται με την παρ. 4 του άρθρου 106 του 2238/94, δηλαδή αυτολελώς.

Και στο δικό μου πρόγραμμα ο 461 είναι ανοιχτός αλλά στο ΤΑΧΙS είναι κλειδωμένος.

οπότε  ή δεν το βάζεις καθόλου ή το πας στον Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελευταία νέα για την επιχορήγηση.

Μετά από ερώτημα στο υπουργείο απάντησαν ότι δεν έχουν ποτέ αντιμετωπίσει αυτή την περίπτωση και στο έντυπο Ν δεν υπάρχει πρόβλεψη γι' αυτό.

Η πρόταση της εταιρείας λογισμικού ήταν να παρουσιάσω κανονικά την επιχορήγηση στους κωδικούς 904 & 282 και μετά στον κωδικό 573, που κανονικά χρησιμοποιείται μόνο από ατομικές επιχειρήσεις και παράλληλα να γράψω στις σημειώσεις του Ε3 ότι η επιχορήγηση είναι αφορολόγητη.

Το δοκίμασα και δούλεψε, η δήλωση καταχωρήθηκε στο ΤΑΧΙS χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνώμη κάνεις λάθος που μπορεί να αποδειχθεί μελλοντικά  μεγάλο . Σε καμία περίπτωση δεν είναι έσοδο  η επιχορήγηση αναπτυξιακού νόμου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι άκου τις εταιρείες υποστήριξης . με χρήση κωδικού ατομικών.

αφού ήθελες να το βάλεις ,μάλλον σε ανάγκαζε λόγω του πληροφοριακού στην πρώτη σελίδα, γιατί δεν το έβαλες στον Κ και την σημείωση?

από τεχνάσματα άλλο τίποτα ,βάλτο στα έσοδα και στα έξοδα πάλι το ίδιο θα ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

Επειδή το ποσό ήταν πολύ μεγάλο δεν ήθελα σε καμμία περίπτωση να μην εμφανιστεί στο Ε3. Ουσιαστικά ακολούθησα υπόδειξη του προϊστάμενου της Δ/νσης φορολογίας Ν.Π. επειδή δεν είχαν προβλέψει τέτοια περίπτωση. Στις σημειώσεις έγραψα το κομμάτι από το άρθρο 8 του Ν.3299/04 περί αφορολόγητου της επιχορήγησης.

Δεν πιστεύω ότι μπορεί να έχω πρόβλημα στο μέλλον.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...