Προς το περιεχόμενο
  • 0

η δωρεαν παραχωρηση οικιας προς τεκνο και ο παραλογες απαιτησεις του γονεα για αποφυγη τεκμηριου


PIRATIS

Ερώτηση

Το ακουσα κι αυτο μεσα στην παραζαλη των δηλωσεων. Γονεας με 100% ιδιοκατοικουμενη κυρια πρωτη κατοικια 66 τμ  προτεινε φετος ( για αποφυγη επιπλεον τεκμηριου) να παραχωρησει δωρεαν αυτη την κατοικια στο παιδι του ( ε2 ο ιδιος ) και  πινακας 5 ε1 το παιδι κατα τα γνωστα, και ο γονεας να δηλωσει οτι φιλοξενειται απο το παιδι του, στην κατοικια που παραχωρησε. Σας ακουγετε λογικο? Τι μπορω να του αντιπροτεινω γιατι δεν μου ακουγεται και πολυ νορμαλ. Εκτος και κατι μου διαφευγει και μπορει να περασει η προταση του αν στεκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
πριν μία ώρα, PIRATIS said:

Το ακουσα κι αυτο μεσα στην παραζαλη των δηλωσεων. Γονεας με 100% ιδιοκατοικουμενη κυρια πρωτη κατοικια 66 τμ  προτεινε φετος ( για αποφυγη επιπλεον τεκμηριου) να παραχωρησει δωρεαν αυτη την κατοικια στο παιδι του ( ε2 ο ιδιος ) και  πινακας 5 ε1 το παιδι κατα τα γνωστα, και ο γονεας να δηλωσει οτι φιλοξενειται απο το παιδι του, στην κατοικια που παραχωρησε. Σας ακουγετε λογικο? Τι μπορω να του αντιπροτεινω γιατι δεν μου ακουγεται και πολυ νορμαλ. Εκτος και κατι μου διαφευγει και μπορει να περασει η προταση του αν στεκει.

που είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PIRATIS said:

Το ακουσα κι αυτο μεσα στην παραζαλη των δηλωσεων. Γονεας με 100% ιδιοκατοικουμενη κυρια πρωτη κατοικια 66 τμ  προτεινε φετος ( για αποφυγη επιπλεον τεκμηριου) να παραχωρησει δωρεαν αυτη την κατοικια στο παιδι του ( ε2 ο ιδιος ) και  πινακας 5 ε1 το παιδι κατα τα γνωστα, και ο γονεας να δηλωσει οτι φιλοξενειται απο το παιδι του, στην κατοικια που παραχωρησε. Σας ακουγετε λογικο? Τι μπορω να του αντιπροτεινω γιατι δεν μου ακουγεται και πολυ νορμαλ. Εκτος και κατι μου διαφευγει και μπορει να περασει η προταση του αν στεκει.

Γ@μώ τις ιδέες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, jim1970 said:

που είναι το πρόβλημα?

Βασει νομου δεν βλεπω κι εγω προβλημα αφου το επιτρεπει.Αλλωστε ποσοι γονεις δεν το εφαρμοζουν προκειμενου να αποφυγουν τεκμηριο. Αλλα οι περισσοτεροι γονεις ειχαν μια τουλαχιστον ακομη για να την δηλωνουν ως κυρια δικια τους για να  ιδιοκατοικουν. Το προβλημα το εντοπιζω στο οτι ο γονεας εχει μια μοναδικη κατοικια και αντι να την δηλωνει ο ιδιος οτι την ιδιοκατοικει και οτι  φιλοξενει σ αυτην το παιδι του αντιστρεφει τα δεδομενα και απο ιδιοκτητης την  κανει δωρεαν παραχωρηση και γινεται φιλοξενουμενος του παιδιου του.Αν μπορω να δικαιολογηθω σε καποιον ελεγχο δεν εχω θεμα  να το εφαρμοσω. Βασικα το προβλημα εστιαζεται στο αν υπαρχει μια και  μοναδικη κατοικια( αν υπαρχουν περισσοτερες απο μια δεν το συζητω) εχεις τη δυνατοτητα να την παραχωρεις δωρεαν στο παιδι και να φαινεται ο γονιος φιλοξενουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PIRATIS said:

Το ακουσα κι αυτο μεσα στην παραζαλη των δηλωσεων. Γονεας με 100% ιδιοκατοικουμενη κυρια πρωτη κατοικια 66 τμ  προτεινε φετος ( για αποφυγη επιπλεον τεκμηριου) να παραχωρησει δωρεαν αυτη την κατοικια στο παιδι του ( ε2 ο ιδιος ) και  πινακας 5 ε1 το παιδι κατα τα γνωστα, και ο γονεας να δηλωσει οτι φιλοξενειται απο το παιδι του, στην κατοικια που παραχωρησε. Σας ακουγετε λογικο? Τι μπορω να του αντιπροτεινω γιατι δεν μου ακουγεται και πολυ νορμαλ. Εκτος και κατι μου διαφευγει και μπορει να περασει η προταση του αν στεκει.

Εάν σε βοηθάει το έχω κάνει κι εγώ αυτό.

Πάρε του και μία Υ/Δ καλού, κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα?

Θα σου παραχωρήσω το σπίτι μου αλλά αν μπορείς να με φιλοξενήσεις μέσα?

Σαν στο σπίτι σου που λέμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν , ponzi said:

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα?

Θα σου παραχωρήσω το σπίτι μου αλλά αν μπορείς να με φιλοξενήσεις μέσα?

Σαν στο σπίτι σου που λέμε?

το θέμα είναι να στέκεται φορολογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, ponzi said:

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα?

Θα σου παραχωρήσω το σπίτι μου αλλά αν μπορείς να με φιλοξενήσεις μέσα?

Σαν στο σπίτι σου που λέμε?

Στις παράλογες απαιτήσεις (τεκμήρια), ενεργείς παράλογα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, PIRATIS said:

Βασει νομου δεν βλεπω κι εγω προβλημα αφου το επιτρεπει.Αλλωστε ποσοι γονεις δεν το εφαρμοζουν προκειμενου να αποφυγουν τεκμηριο. Αλλα οι περισσοτεροι γονεις ειχαν μια τουλαχιστον ακομη για να την δηλωνουν ως κυρια δικια τους για να  ιδιοκατοικουν. Το προβλημα το εντοπιζω στο οτι ο γονεας εχει μια μοναδικη κατοικια και αντι να την δηλωνει ο ιδιος οτι την ιδιοκατοικει και οτι  φιλοξενει σ αυτην το παιδι του αντιστρεφει τα δεδομενα και απο ιδιοκτητης την  κανει δωρεαν παραχωρηση και γινεται φιλοξενουμενος του παιδιου του.Αν μπορω να δικαιολογηθω σε καποιον ελεγχο δεν εχω θεμα  να το εφαρμοσω. Βασικα το προβλημα εστιαζεται στο αν υπαρχει μια και  μοναδικη κατοικια( αν υπαρχουν περισσοτερες απο μια δεν το συζητω) εχεις τη δυνατοτητα να την παραχωρεις δωρεαν στο παιδι και να φαινεται ο γονιος φιλοξενουμενος.

 

τι λεει ο νομος συναδελφε? μπορεις να τον κανεις copy paste εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 6/15/2017 at 5:35 ΜΜ, PIRATIS said:

Βασει νομου δεν βλεπω κι εγω προβλημα αφου το επιτρεπει.Αλλωστε ποσοι γονεις δεν το εφαρμοζουν προκειμενου να αποφυγουν τεκμηριο. Αλλα οι περισσοτεροι γονεις ειχαν μια τουλαχιστον ακομη για να την δηλωνουν ως κυρια δικια τους για να  ιδιοκατοικουν. Το προβλημα το εντοπιζω στο οτι ο γονεας εχει μια μοναδικη κατοικια και αντι να την δηλωνει ο ιδιος οτι την ιδιοκατοικει και οτι  φιλοξενει σ αυτην το παιδι του αντιστρεφει τα δεδομενα και απο ιδιοκτητης την  κανει δωρεαν παραχωρηση και γινεται φιλοξενουμενος του παιδιου του.Αν μπορω να δικαιολογηθω σε καποιον ελεγχο δεν εχω θεμα  να το εφαρμοσω. Βασικα το προβλημα εστιαζεται στο αν υπαρχει μια και  μοναδικη κατοικια( αν υπαρχουν περισσοτερες απο μια δεν το συζητω) εχεις τη δυνατοτητα να την παραχωρεις δωρεαν στο παιδι και να φαινεται ο γονιος φιλοξενουμενος.

Δε μπορώ να καταλάβω πως θα δεχθεί ένας έλεγχος φιλοξενία του ιδιοκτήτη μέσα στο ίδιο του το σπίτι, χωρίς παρεξήγηση αλλά φοβάμαι ότι οι λέξεις και η ελληνική γλώσσα χάνουν κάπου το νόημά τους και δεν το λέω για σάς αλλά για τους πελάτες που το ζητάνε.

Φιλο-ξενώ σημαίνει(δεν είμαι γλωσσολόγος, αλλά αυτό εννοούμε) φέρομαι φιλικά απέναντι σ' ένα ξένο με το να του παρέχω στέγη, κτλπ. Δε μπορεί να θεωρείται ξένος απέναντι στο σπίτι του ο ιδιοκτήτης.

Θεωρώ πως αν ο ιδιοκτήτης μένει μέσα στο σπίτι του γι' αυτόν είναι ιδιοκατοικούμενη κατοικία και κανείς δε μπορεί να τον φιλοξενήσει σ' αυτό, ούτε καν ο συνιδιοκτήτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, lightabsorber said:

Δε μπορώ να καταλάβω πως θα δεχθεί ένας έλεγχος φιλοξενία του ιδιοκτήτη μέσα στο ίδιο του το σπίτι, χωρίς παρεξήγηση αλλά φοβάμαι ότι οι λέξεις και η ελληνική γλώσσα χάνουν κάπου το νόημά τους και δεν το λέω για σάς αλλά για τους πελάτες που το ζητάνε.

Φιλο-ξενώ σημαίνει(δεν είμαι γλωσσολόγος, αλλά αυτό εννοούμε) φέρομαι φιλικά απέναντι σ' ένα ξένο με το να του παρέχω στέγη, κτλπ. Δε μπορεί να θεωρείται ξένος απέναντι στο σπίτι του ο ιδιοκτήτης.

Θεωρώ πως αν ο ιδιοκτήτης μένει μέσα στο σπίτι του γι' αυτόν είναι ιδιοκατοικούμενη κατοικία και κανείς δε μπορεί να τον φιλοξενήσει σ' αυτό, ούτε καν ο συνιδιοκτήτης. 

Αν ο ιδιοκτήτης είναι άπορος/άνευ εισοδήματος 18χρονος φοιτητής, που κληρονόμησε το σπίτι από τους παππούδες του, και μένει σ'αυτό με τους γονείς του που τον συντηρούν και φυσικά έχουν αναλάβει όλα τα έξοδα του σπιτιού, τι είναι πιο σωστό:

α)Να δηλώσει ο 18χρονος ιδιοκατοίκηση, να του βγει ένα τεκμήριο 5-6-7 χιλιάρικα, και να δηλώσουν φιλοξενούμενοι οι εισοδηματίες γονείς του.

β)Να παραχωρήσει το σπίτι στους γονείς του, οι οποίοι θα επιβαρυνθούν με το τεκμήριο και θα τον δηλώσουν ως προστατευόμενο μέλος.

Κατά τη γνώμη μου, οπωσδήποτε το Β.

Εφόσον ο δεχόμενος την παραχώρηση συντηρεί το σπίτι, γιατί να μην επιβαρυνθεί με το τεκμήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On Thursday, June 15, 2017 at 5:38 ΜΜ, ponzi said:

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα?

Θα σου παραχωρήσω το σπίτι μου αλλά αν μπορείς να με φιλοξενήσεις μέσα?

Σαν στο σπίτι σου που λέμε?

Πρωτα απ όλα μου άρεσε το τελευταίο.... . :)

Στο θέμα μας. Το τεκμήριο αφορά στη συντήρηση του σπιτιού. Ο πατέρας προφανώς δεν έχει τα ανάλογα έσοδα (ούτε ανάλωση) αλλά ο γιος δουλεύει και το συντηρεί αυτός (πληρώνει λογαριασμούς, τυχόν ζημιές κλπ). Άρα ποιος στην πραγματικότητα είναι ο κύριος και ποιος ο φιλοξενουμενος? Και όπως είπε ο συνάδελφος πριν, σε αυτόν τον τρελό φορολογικά κόσμο που ζούμε ψάχνουμε τρελές λύσεις...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλύτερα να το κάνετε ,παρά να το γράφετε. 

δεν κινούνται υποψίες ,δεν ανακινούνται "τύψεις" ,απλά φοροάμυνα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θυμάμαι που το είχε αναφέρει ο Σαφαρής σε ένα σεμινάριο του κόμβου ώς ένα απ' αυτά που δεν πρέπει να γίνονται.

Παρ' όλα αυτά η θέση του editOR έχει λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παράλογο είναι στα τεκμήρια, και οχι στην παραχώρηση... και δεν απέχει πολύ απο πραγματικότητα, όποιος έχει εισόδημα αυτός συντηρεί και το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι. Όποιος έχει τα εισοδήματα. Αν ο πατέρας δεν έχει μια και ο γιος συντηρεί με το μισθό του το σπίτι. προχώρα κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το εν λόγο θέμα το έχω ψάξει πολύ παλαιότερα και υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση της διοίκησης που λέει πως δεν επιτρέπεται η δωρεάν παραχώρηση και φιλοξενία στο ίδιο σπίτι. Αυτό που επιτρέπεται (δεν έχω δει κάτι διαφορετικό ) είναι η δωρεάν παραχώρηση πχ του 50% και το υπόλοιπο ιδιοκατοίκηση . Καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α ξέχασα να πώς ο μόνος τρόπος για αυτό που λέτε είναι η αμφισβήτηση τεκμηρίων ΠΟΛ.1076/26.3.2015............''ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές''. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να υποβάλετε την δήλωση (ίσως και με  επιφύλαξη)  και στην συνέχεια πάτε στον έφορο να αποδείξετε τα λεγόμενα. Ελπίζω να βοήθησα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Ο πατέρας έχει επικαρπία και ο γιος ψιλή κυριότητα. Ο πατέρας το παραχωρεί δωρεάν στο γιο. Ο γιος φιλοξενεί τον πατέρα.Ζούνε μαζί στο ίδιο σπίτι. Μπορεί αυτό να γίνει??  Προφανώς ο λόγος είναι και εδώ τα τεκμήρια......

Τώρα για να πω την αλήθεια αυτό πάω να το κάνω με τροποποιητική όπου από δική μου αμέλεια στην αρχική έβαλα λάθος ΑΦΜ πίσω στον πίνακα που δηλώνουμε ποιος μας φιλοξενεί και μου βγάζει την δήλωση για έλεγχο αλλάζωντας το! Λέτε να το ρισκάρω ? ή να το αφήσω ως είχε στην αρχική?? (επιπλέον στην τροποποιητική δεν αρχικοποιεί το Ε2!!) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 said:

Συμφωνώ αλλά τώρα τι κάνω που δεν το έκανα με την αρχική και μου ζητάει έλεγχο.

θα τους θυμίσεις ότι τους έχουν κόψει το μισθό ,ότι τους έχουν μειώσει το προσωπικό στη δύσκολη δουλειά που κάνουν και τους έχουν καταργήσει τα δώρα!! (πιάνει συχνά).

Μετά θα τους ρωτήσεις πώς ορίζουν το τεκμήριο κατοικίας...είναι πχ οι ΔΕΚΟ,οι φθορές,τα πετρέλαια (?)!.

Τέλος θα καταλήξεις ότι εφόσον ο υιός έχει εισόδημα ενώ ο πατέρας οχι,είναι φυσιολογικό το βάρος συντήρησης κατοικίας να πέφτει στον μικρό.

Μην ξεχνάς να τονίζεις στο ενδιάμεσο ότι το κράτος μας είναι οίκος ανοχής και τι τραβάει ο κοσμάκης κατά καιρούς..όπως πχ τώρα με τα ανασφάλιστα οχήματα.Αν σε παίρνει βρίσε και λίγο Σόιμπλε!

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 6/17/2017 at 7:28 ΜΜ, editOR said:

Αν ο ιδιοκτήτης είναι άπορος/άνευ εισοδήματος 18χρονος φοιτητής, που κληρονόμησε το σπίτι από τους παππούδες του, και μένει σ'αυτό με τους γονείς του που τον συντηρούν και φυσικά έχουν αναλάβει όλα τα έξοδα του σπιτιού, τι είναι πιο σωστό:

α)Να δηλώσει ο 18χρονος ιδιοκατοίκηση, να του βγει ένα τεκμήριο 5-6-7 χιλιάρικα, και να δηλώσουν φιλοξενούμενοι οι εισοδηματίες γονείς του.

β)Να παραχωρήσει το σπίτι στους γονείς του, οι οποίοι θα επιβαρυνθούν με το τεκμήριο και θα τον δηλώσουν ως προστατευόμενο μέλος.

Κατά τη γνώμη μου, οπωσδήποτε το Β.

Εφόσον ο δεχόμενος την παραχώρηση συντηρεί το σπίτι, γιατί να μην επιβαρυνθεί με το τεκμήριο?

Οι 2 λύσεις που προτείνει ο stavr(παραχώρηση 50% κι ιδιοκατοίκηση το άλλο 50%, είτε η αμφισβήτηση των τεκμηρίων για τους λόγους που ανέφερε) μου φαίνονται οι ενδεδειγμένες, από κεί και πέρα κι αφού η αρχική δήλωση φεύγει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα, είναι απόφαση του φορολογουμένου και δική σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 20/6/2017 at 9:04 ΠΜ, Lefteris7 said:

Καλημέρα Σταύρο

Η απάντηση της διοίκησης ήταν γραπτή ή προφορική?

Η απάντηση ήταν γραπτή , κάπου την έχω δει εδώ   στο φορουμ κιόλας αλλά δεν την βρίσκω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...