Προς το περιεχόμενο
  • 0
adel

Προκαταβολή φόρου σε επιχείρηση με διακοπή τέλους 2016

Ερώτηση

Σε φυσικά προσωπα με επιχειρηματική δραστηριότητα και διακοπή Νοέμβριο-Δεκέμβριο 2016 βγάινει προκαταβολή επόμενου έτους.

Υπάρχει δυνατότητα  να μην υπολογισθεί προκαταβολή εφόσον στο 2017 δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

κάποια στιγμή, παλιότερα, είχα ρωτήσει στη ΔΟΥ για το συγκεκριμένο θέμα και μου απάντησαν πως, όταν κάνω τη δήλωση και βγάλει προκαταβολή να πάω εκεί και θα το τακτοποιιήσουν..ακόμα δε πήγα βέβαια !!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
46 λεπτά πριν , adel said:

Σε φυσικά προσωπα με επιχειρηματική δραστηριότητα και διακοπή Νοέμβριο-Δεκέμβριο 2016 βγάινει προκαταβολή επόμενου έτους.

Υπάρχει δυνατότητα  να μην υπολογισθεί προκαταβολή εφόσον στο 2017 δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα ?

Είναι αδυναμία του συστύματος.

Στείλτε τη δήλωση με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί στη ΔΟΥ χωρίς την προκαταβολή.Νομίζω υπάρχει και η δυνατότητα να την στείλετε ηλεκτρονικά και στη συνέχεια με αίτηση στη ΔΟΥ να ζητήσετε να επιστραφεί η προκαταβολή λόγω διακοπής.Την 2η περίπτωση όμως δεν την έχω δει πως λειτουργεί στην πράξη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
2 ώρες πριν, adel said:

Δήλωση με επιφύλαξη βγαίνει σε έλεγχο. Θα ρωτήσω στην ΔΟΥ

Μα αυτός είναι ο στόχος! Για να εκκαθαριστεί στη ΔΟΥ και να μην υπολογιστεί η προκαταβολή.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, gianzo said:

Μα αυτός είναι ο στόχος! Για να εκκαθαριστεί στη ΔΟΥ και να μην υπολογιστεί η προκαταβολή.

Καλησπέρα. Το ίδιο ισχύει και για ΕΠΕ με διακοπή εργασιών? Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Το ίδιο ισχύει και για ΕΠΕ με διακοπή εργασιών? Ευχαριστώ.

αρθρο 71

4. Η βεβαίωση αυτή γίνεται έναντι του φόρου που αναλογεί στο εισόδημα του διανυόμενου φορολογικού έτους. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση ή οριστικός τίτλος, ο καταβλητέος φόρος υπολογίζεται με βάση το φόρο που προκύπτει από στοιχεία του εγγύτερου φορολογικού έτους.

Αρα το ίδιο ισχύει .

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
56 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

αρθρο 71

4. Η βεβαίωση αυτή γίνεται έναντι του φόρου που αναλογεί στο εισόδημα του διανυόμενου φορολογικού έτους. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση ή οριστικός τίτλος, ο καταβλητέος φόρος υπολογίζεται με βάση το φόρο που προκύπτει από στοιχεία του εγγύτερου φορολογικού έτους.

Αρα το ίδιο ισχύει .

κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε ,γιατί δεν υπάρχει "διανυόμενο έτος".  ΕΚΛΕΙΣΕ ,ΠΑΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
μόλις τώρα, PROAKIS said:

κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε ,γιατί δεν υπάρχει "διανυόμενο έτος".  ΕΚΛΕΙΣΕ ,ΠΑΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

εννοείται αρχηγέ μου....................

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Το taxinet μου απάντησε ότι στέλνουμε κανονικά την δήλωση και μετά πάμε στη ΔΟΥ για να κάνουμε τροποποιητική Ε3 για να σβηστεί η προκαταβολή..

Όταν  ρώτησα  τι κωδικό θα τροποποιήσουμε..μου είπε ότι ξέρουν στη ΔΟΥ...

Στη ΔΟΥ χτες που ρώτησα βέβαια δεν ήξεραν... :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
On 7/6/2017 at 0:23 ΜΜ, jim1970 said:

κάποια στιγμή, παλιότερα, είχα ρωτήσει στη ΔΟΥ για το συγκεκριμένο θέμα και μου απάντησαν πως, όταν κάνω τη δήλωση και βγάλει προκαταβολή να πάω εκεί και θα το τακτοποιιήσουν..ακόμα δε πήγα βέβαια !!

Μήν βιάζεσε ......έχεις καιρό :D:D

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Τι τροποποιητική ε3 θα κάνουμε και τι θα αναφέρει ?

Το taxinet μου απάντησε ότι στέλνουμε κανονικά την δήλωση και μετά πάμε στη ΔΟΥ για να κάνουμε τροποποιητική Ε3 για να σβηστεί η προκαταβολή..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Αυτό μου απάντησαν και εμένα από το taxisnet!

Σήμερα το πρωί στη ΔΟΥ μου είπαν να στείλω κανονικά τη δήλωση και να κάνω αίτηση μετά για διαγραφή της προκαταβολής..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

σε μια αντιστοιχη περιπτωση πηρα υπο μαλης τη δηλωση και πηγα στη δου σε εναν υπαλληλο στο εισοδημα και αφου ειδαν οτι οντως ειχε κανει διακοπη αφαιρεσαν την προκαταβολη

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα. Σε ΕΠΕ με θέση σε ακκαθάριση στις 29/12/2016 δεν υπολογίζει προκαταβολή στη δήλωση Ν της περιόδου 01/01/2016- 29/12/2016. Μόλις το τσέκαρα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Σε ΕΠΕ με θέση σε ακκαθάριση στις 29/12/2016 δεν υπολογίζει προκαταβολή στη δήλωση Ν της περιόδου 01/01/2016- 29/12/2016. Μόλις το τσέκαρα.

Λίγο τρελό μου ακούγεται ,γιατί έμενα σε κ/ξ σε εκκαθάριση μου έβγαλε,μήπως είχε παρακρατημένους κλπ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Η απάντηση που πήρα από το taxis:

Αξιότιμε κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

Επιλέγοντας τον κωδικό 655 της φορολογικής δήλωσης, εμφανίζεται σχετικό μήνυμα το οποίο σας ενημερώνει ότι δεν μπορείτε να συμπληρώσετε αυτόν τον κωδικό.
Θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. μετά την ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής δήλωσης.

Πάντα στην διάθεση σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)  
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
3 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Λίγο τρελό μου ακούγεται ,γιατί έμενα σε κ/ξ σε εκκαθάριση μου έβγαλε,μήπως είχε παρακρατημένους κλπ.

Προκύπτει φόρος 101500,00. Προκαταβολή φόρου τρέχοντος φορολογικού έτους 0,00. Προσθέτει Τέλος ΕΠιτηδεύματος 1450,00. Σύνολο 102950,00. Δεν βγάζει κάτι άλλο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
20 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Προκύπτει φόρος 101500,00. Προκαταβολή φόρου τρέχοντος φορολογικού έτους 0,00. Προσθέτει Τέλος ΕΠιτηδεύματος 1450,00. Σύνολο 102950,00. Δεν βγάζει κάτι άλλο.

αν σου προέκυψε απο την αποστολή σου στο ταχισ ,όλα οκ.

αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου στείλεις την 1 σελίδα του Ν ,να πάω και γω να τους γκρινιάξω....................

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
On 7/6/2017 at 0:14 ΜΜ, adel said:

Ναι χρησιμοποιώντας τους κωδικούς 655-656 της φετινής δήλωσης εφόσον όμως σταλεί η αρχική δήλωση κανονικά και στην συνέχεια τροποποιητική μέχρι 30 Σεπτεμβρίου με συμπληρωμένα τα ανάλογα ποσά στον 655-656 και κατάθεση σε ΔΟΥ για έγκριση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
3 ώρες πριν, KABONTOROS said:

αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου στείλεις την 1 σελίδα του Ν ,να πάω και γω να τους γκρινιάξω....................

Όταν τη στείλω οριστικά θα σου στείλω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

δ. Κατά την υποβολή των αρχικών δηλώσεων για τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2016 δεν θα συμπληρώνονται οι κωδικοί 655-656. Οι κωδικοί αυτοί θα συμπληρώνονται μόνο με υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης. Οι ανωτέρω κωδικοί είναι ανενεργοί και ενεργοποιούνται από την Δ.Ο.Υ. όταν ο φορολογούμενος υποβάλλει εμπρόθεσμα αίτηση (μέχρι 30 Σεπτεμβρίου) για μείωση προκαταβολής σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 70 του ν. 4172/2013, εφόσον βέβαια συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την εφαρμογή των προηγούμενων διατάξεων.

Και μεις σήμερα πήγαμε και πήραμε πρωτόκολλο στη ΔΟΥ για μείωση προκαταβολής του φόρου σε ατομική επιχείρηση που έκανε διακοπή το Μαίο 2017

και μας ειπαν δεν έχουμε οδηγίες ακόμα στο τι να κάνουμε. Βέβαια τώρα είδα τη παραπάνω παράγραφο από τον οδηγό δηλώσεων του taxisnet.  

ΠΟΛ.1034/2017, άρθρο 4, Πίνακας 6 (Πρόσθετα πληροφοριακά στοιχεία), περίπτωση δ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, Lefteris7 said:

δ. Κατά την υποβολή των αρχικών δηλώσεων για τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2016 δεν θα συμπληρώνονται οι κωδικοί 655-656. Οι κωδικοί αυτοί θα συμπληρώνονται μόνο με υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης. Οι ανωτέρω κωδικοί είναι ανενεργοί και ενεργοποιούνται από την Δ.Ο.Υ. όταν ο φορολογούμενος υποβάλλει εμπρόθεσμα αίτηση (μέχρι 30 Σεπτεμβρίου) για μείωση προκαταβολής σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 70 του ν. 4172/2013, εφόσον βέβαια συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την εφαρμογή των προηγούμενων διατάξεων.

Και μεις σήμερα πήγαμε και πήραμε πρωτόκολλο στη ΔΟΥ για μείωση προκαταβολής του φόρου σε ατομική επιχείρηση που έκανε διακοπή το Μαίο 2017

και μας ειπαν δεν έχουμε οδηγίες ακόμα στο τι να κάνουμε. Βέβαια τώρα είδα τη παραπάνω παράγραφο από τον οδηγό δηλώσεων του taxisnet.  

ΠΟΛ.1034/2017, άρθρο 4, Πίνακας 6 (Πρόσθετα πληροφοριακά στοιχεία), περίπτωση δ.

Στην δου τροποποιητικη και το αφαιρουν εκει...

Υ.Γ. Που χαθηκες εσυ ρε παλικαρι

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
On 22/6/2017 at 10:23 ΠΜ, KABONTOROS said:

Καλησπέρα. Τελικά, είχες δίκο, δυστυχώς. Σήμερα που μπήκα να τη στείλω, υπολόγισε προκαταβολή φόρου 100%. Τι γίνεται τώρα με αυτή? Όταν κάνει οριστική διακοπή εργασιών θα αφαιρεθεί η προκαταβολή? Ευχαρσιτώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Επίσης, ΕΠΕ σε εκκαθάριση πρέπει να πληρώσει τον φόρο την επόμενη μέρα της υποβολής της δήλωσης Ν και εφάπαξ? Ή κανονικά, όπως οι άλλες, έως 31/7? Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.