Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΩΝ


agelog1967

Ερώτηση

1) ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ,ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΠΗΡΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ-ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ 60€ (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΣΤΟ Ε3)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ  η ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ  ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΠΑ  ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ?

 

2)ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΥΤΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΦΕΤΟΣ ?

 

3)ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΦΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

 

4)ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όχι, δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Τα όρια τα γνωρίζω, απλά θέλω να μου πείτε εσείς πώς θα φορολογηθεί ένας π.χ. τραπεζικός υπάλληλος με αγροτική επιδότηση ας πούμε 1500 ευρώ σύνολο (βασική + πράσινη) και χωρίς να του περάσετε ούτε κάποια πώληση αλλά ούτε και ιδιοχρησιμοποίηση γιατί αυτό ανέφερα και πιο πάνω αν δείτε. Αυτός για μένα είτε θα σταματήσει να παίρνει επιδότηση, είτε θα εμφανίζει στη δήλωση του ιδιοχρησιμοποίηση ή κάποια πώληση για να μπει στο ειδικό, είτε αν επιμένετε να πάρει μόνο την επιδότηση τότε θα πρέπει να μπει στο κανονικό... Προσοχή, δε λέω ότι είναι λογικό, αυτό όμως έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει και το εξηγώ. Αν εσείς έχετε καταλάβει κάτι άλλο και μπορείτε να μου το εξηγήσετε βάσει όσων ισχύουν αυτή τη στιγμή be my guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , gianzo said:

Όχι, δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Τα όρια τα γνωρίζω, απλά θέλω να μου πείτε εσείς πώς θα φορολογηθεί ένας π.χ. τραπεζικός υπάλληλος με αγροτική επιδότηση ας πούμε 1500 ευρώ σύνολο (βασική + πράσινη) και χωρίς να του περάσετε ούτε κάποια πώληση αλλά ούτε και ιδιοχρησιμοποίηση γιατί αυτό ανέφερα και πιο πάνω αν δείτε. Αυτός για μένα είτε θα σταματήσει να παίρνει επιδότηση, είτε θα εμφανίζει στη δήλωση του ιδιοχρησιμοποίηση ή κάποια πώληση για να μπει στο ειδικό, είτε αν επιμένετε να πάρει μόνο την επιδότηση τότε θα πρέπει να μπει στο κανονικό... Προσοχή, δε λέω ότι είναι λογικό, αυτό όμως έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει και το εξηγώ. Αν εσείς έχετε καταλάβει κάτι άλλο και μπορείτε να μου το εξηγήσετε βάσει όσων ισχύουν αυτή τη στιγμή be my guest.

Καλημερα

Αυτη η περιπτωση που περιγραφετε ειναι υπαρκτη;Και αν ναι τον εχετε ενταξει στο κανονικο καθεστως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα : Συνταξιούχοι, υπάλληλοι ή άνεργοι που λαμβάνουν μόνο επιδοτήσεις <5.000€ και ιδιοκαταναλώνουν την παραγωγή, πρέπει να ενταχθούν ειδικό, γιατί έχουν «αγροτική εκμετάλλευση».

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26162
© Taxheaven

εγώ νομίζω ότι η μη πώληση σημαίνει ιδιοκατανάλωση και δεν χρειάζεται να αποδείξει ή να δηλώσει κάτι για αυτό.

άρα πάει ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 20/5/2017 at 2:04 ΜΜ, gianzo said:

Ναι αμέ, πες μου σε ποιο σύμπαν θα αποδείξεις ότι το ΔΕΝ πουλάω σημαίνει ότι έχεις πωλήσεις <15000 ....

Καταλαβαίνεις τι γράφει η ΠΟΛ και η φορολογία αγροτών γενικότερα ή με κοροϊδεύεις;

Διαβάστε λίγο και μην περιμένετε στα πάντα μασημένη τροφή

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26162

Δεν περιμένω καμία μασημένη τροφή και δεν είμαι εδώ για να κοροϊδέψω κανέναν, αγαπητέ. Διαβάζω καθημερινά, όπως οι περισσότεροι συνάδελφοι πλέον. Απλά τυχαίνει να έχουμε διαφορετική άποψη στο συγκεκριμένο θέμα. Συμφωνώ με τους συναδέλφους παραπάνω (dodos και maria00). Προσωπικά, με ενοχλεί περισσότερο ο τρόπος που απευθύνεστε σε συναδέλφους σας για το αν διαβάζουν και ξέρουν τι τους γίνετε, παρά π.χ. τα κεφαλαία του dodos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν , gianzo said:

Όχι, δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Τα όρια τα γνωρίζω, απλά θέλω να μου πείτε εσείς πώς θα φορολογηθεί ένας π.χ. τραπεζικός υπάλληλος με αγροτική επιδότηση ας πούμε 1500 ευρώ σύνολο (βασική + πράσινη) και χωρίς να του περάσετε ούτε κάποια πώληση αλλά ούτε και ιδιοχρησιμοποίηση γιατί αυτό ανέφερα και πιο πάνω αν δείτε. Αυτός για μένα είτε θα σταματήσει να παίρνει επιδότηση, είτε θα εμφανίζει στη δήλωση του ιδιοχρησιμοποίηση ή κάποια πώληση για να μπει στο ειδικό, είτε αν επιμένετε να πάρει μόνο την επιδότηση τότε θα πρέπει να μπει στο κανονικό... Προσοχή, δε λέω ότι είναι λογικό, αυτό όμως έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει και το εξηγώ. Αν εσείς έχετε καταλάβει κάτι άλλο και μπορείτε να μου το εξηγήσετε βάσει όσων ισχύουν αυτή τη στιγμή be my guest.

ε αφου δε μπαινετε σ αυτη τη διαδικασια δε θα μπω ουτε κ εγω προφανως... απλα αν βλεπατε λιγο οσα γραφατε θα διαπιστωνατε το εξης... ισχυριζεστε οτι:  100 επιδοτηση – καθολου τζιρος = κανονικο (!!)

δλδ ενας με 100 επιδοτηση και 40.000 τζιρο παει ειδικο?????????? δεδομενου οτι εχετε ακουστα τα ορια οπως ειπατε.....

 

Και αυτά που λεω ισχυουν ιδια κ απαραλλαχτα από 1/1/14 χωρις να αναφερομαι στα μπερδεματα σχετικα με το ποιες επιδοτησεις ή οχι τελικα αφορουν τα 5.000 ή ποια εισοδηματα τα 15.000 τζιρο...

παντως αν τον παραπανω τραπεζικο τον βαλατε στο κανονικο θα θελα να δω με ποια αιτιολογια δεχτηκε την ενταξη ο υπαλληλος της ΔΟΥ!!!

μαλλον το προβλημα ειναι θεμα αντιληψης κ ερμηνειας του νομου... ισως ενα σεμιναριο σας βοηθουσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Άρα : Συνταξιούχοι, υπάλληλοι ή άνεργοι που λαμβάνουν μόνο επιδοτήσεις <5.000€ και ιδιοκαταναλώνουν την παραγωγή, πρέπει να ενταχθούν ειδικό, γιατί έχουν «αγροτική εκμετάλλευση».

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26162
© Taxheaven

εγώ νομίζω ότι η μη πώληση σημαίνει ιδιοκατανάλωση και δεν χρειάζεται να αποδείξει ή να δηλώσει κάτι για αυτό.

άρα πάει ειδικό.

αν ησουν αφανης εως τωρα κ αποφασιζεις το 2017 να πουλησεις εστω 50 ευρω μελι (ή να παρεις 400 ευρω επιδοτηση ή και τα 2 μαζι), θα πρεπει να μπεις στο ειδικο!

για να μεινεις αφανης αρα να μη κανεις ε3 γ το 2017, θα πρεπει να μη κανεις οσδε, να εχεις τα μελισσια σου και ειτε να φας εσυ το μελι ή να το πουλησεις μαυρα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το διαβασα 3 φορες με αργο ρυθμο για  να δω και να καταλαβω τι ειναι ολα αυτα που γραφετε!!!

Ρε παιδια ,κολλαμε και μπερδευομαστε στα πιο απλα και αυτονοητα των αγροτων ...

Μεχρι στιγμης το πιο ξεκαθαρο απο τοτε που πρωτοβγηκαν οι Πολ το  2014 ηταν τα ορια για να ενταχθει καποιος στο ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ!!!!!

Μην δημιουργουμε ασυνεννοησια σε θεματα ξεκαθαρα...Παμε παρακατω!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , maria00 said:

αν ησουν αφανης εως τωρα κ αποφασιζεις το 2017 να πουλησεις εστω 50 ευρω μελι (ή να παρεις 400 ευρω επιδοτηση ή και τα 2 μαζι), θα πρεπει να μπεις στο ειδικο!

για να μεινεις αφανης αρα να μη κανεις ε3 γ το 2017, θα πρεπει να μη κανεις οσδε, να εχεις τα μελισσια σου και ειτε να φας εσυ το μελι ή να το πουλησεις μαυρα....

 

Σε site λογιστων Μαρια δε επρεπε να προτρεπεις σε μαυρη συναλλαγη... :D

Εγω προτεινω το μελι να ιδιοκαταναλωθει :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , maria00 said:

ε αφου δε μπαινετε σ αυτη τη διαδικασια δε θα μπω ουτε κ εγω προφανως... απλα αν βλεπατε λιγο οσα γραφατε θα διαπιστωνατε το εξης... ισχυριζεστε οτι:  100 επιδοτηση – καθολου τζιρος = κανονικο (!!)

δλδ ενας με 100 επιδοτηση και 40.000 τζιρο παει ειδικο?????????? δεδομενου οτι εχετε ακουστα τα ορια οπως ειπατε.....

 

Και αυτά που λεω ισχυουν ιδια κ απαραλλαχτα από 1/1/14 χωρις να αναφερομαι στα μπερδεματα σχετικα με το ποιες επιδοτησεις ή οχι τελικα αφορουν τα 5.000 ή ποια εισοδηματα τα 15.000 τζιρο...

παντως αν τον παραπανω τραπεζικο τον βαλατε στο κανονικο θα θελα να δω με ποια αιτιολογια δεχτηκε την ενταξη ο υπαλληλος της ΔΟΥ!!!

μαλλον το προβλημα ειναι θεμα αντιληψης κ ερμηνειας του νομου... ισως ενα σεμιναριο σας βοηθουσε!

Προφανώς και ήταν παράδειγμα αυτό που έγραψα. Όπως επίσης εγώ δεν ισχυρίστηκα αυτά που γράφετε.

Αν δεν τα καταλαβαίνετε αυτά που έγραψα και που λέτε ότι ισχυρίζομαι πάω πάσο.

Επίσης από την αρχή γράφω για ιδιοχρησιμοποίηση ή ιδιοκατανάλωση για αυτές τις περιπτώσεις αλλά μάλλον μόνο για να μου την πείτε γράφετε. Όπως επίσης το 40 χιλ τζίρο στο ειδικό δε νομίζω να το ανέφερα κάπου.

Η δική μου αντίληψη μια χαρά είναι, εσείς δεν αντιλαμβάνεστε αυτά που γράφω τα οποία δεν είναι κακοπροαίρετα, κουβέντα κάνουμε και απορίες λύνουμε. Αν είμαστε εδώ για τσακωμούς μάλλον σε λάθος site είμαστε.

Αυτά, δεν το συνεχίζω άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , gianzo said:

Προφανώς και ήταν παράδειγμα αυτό που έγραψα. Όπως επίσης εγώ δεν ισχυρίστηκα αυτά που γράφετε.

Αν δεν τα καταλαβαίνετε αυτά που έγραψα και που λέτε ότι ισχυρίζομαι πάω πάσο.

Επίσης από την αρχή γράφω για ιδιοχρησιμοποίηση ή ιδιοκατανάλωση για αυτές τις περιπτώσεις αλλά μάλλον μόνο για να μου την πείτε γράφετε. Όπως επίσης το 40 χιλ τζίρο στο ειδικό δε νομίζω να το ανέφερα κάπου.

Η δική μου αντίληψη μια χαρά είναι, εσείς δεν αντιλαμβάνεστε αυτά που γράφω τα οποία δεν είναι κακοπροαίρετα, κουβέντα κάνουμε και απορίες λύνουμε. Αν είμαστε εδώ για τσακωμούς μάλλον σε λάθος site είμαστε.

Αυτά, δεν το συνεχίζω άλλο.

 

κι ομως οπως θα δειτε παρακατω μια χαρα ισχυριστηκατε τα οσα γραφω.... εκτος κ αν τα μπλε γραμματα δεν ειναι δικα σας....

 

τα 40χιλιαρικα φυσικα δεν τα αναφερατε καπου.... ερωτηση-απορια δικη μου προς εσας ειναι, δε φαινεται;;;

κ αν η συζητηση σας ηταν καλοπροαιρετη θα λειπανε διαφορες ομορφες ατακες απ τα λεγομενα σας!!!

καλη συνεχεια!! 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , gianzo said:

Προφανώς και ήταν παράδειγμα αυτό που έγραψα. Όπως επίσης εγώ δεν ισχυρίστηκα αυτά που γράφετε.

Αν δεν τα καταλαβαίνετε αυτά που έγραψα και που λέτε ότι ισχυρίζομαι πάω πάσο.

Επίσης από την αρχή γράφω για ιδιοχρησιμοποίηση ή ιδιοκατανάλωση για αυτές τις περιπτώσεις αλλά μάλλον μόνο για να μου την πείτε γράφετε. Όπως επίσης το 40 χιλ τζίρο στο ειδικό δε νομίζω να το ανέφερα κάπου.

Η δική μου αντίληψη μια χαρά είναι, εσείς δεν αντιλαμβάνεστε αυτά που γράφω τα οποία δεν είναι κακοπροαίρετα, κουβέντα κάνουμε και απορίες λύνουμε. Αν είμαστε εδώ για τσακωμούς μάλλον σε λάθος site είμαστε.

Αυτά, δεν το συνεχίζω άλλο.

 

εγώ νομίζω ότι η μη πώληση σημαίνει ιδιοκατανάλωση και δεν χρειάζεται να αποδείξει ή να δηλώσει κάτι για αυτό.

Εδώ είναι η ουσία.

τι να γράψει στην δήλωση ως "ιδιοκατανάλωση?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , eleni1981 said:

Σε site λογιστων Μαρια δε επρεπε να προτρεπεις σε μαυρη συναλλαγη... :D

Εγω προτεινω το μελι να ιδιοκαταναλωθει :wub:

χαχαχχαχα θεα!!! :wub: επαναδιατυπωνω!! 

φατε μελι παιδια κανει καλο!!

μη το πουλατε μαυρο κανει κακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κωδικοι 037-038 θα ανοιξουν ειπαν ποιο το οφελος για τους κατα κυριο επαγγελμα αγροτες?δεν υπολογιζει προκαταβολη σε τεκμηρια αν εχουν ζημιες?ή κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1)αγροτης που συμπληρωνει τον κωδ.598 (μη ενταγμενοι σε καθεστως φπα)  ειναι αυτος που δεν εντασεται ουτε σε κανονικο,ουτε σε ειδικο καθεστως φπα, και δηλωνει αγροτικο εισοδημα που μεταφερετε στο κωδ.347 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ζ  και σε αυτη την περιπτωση δεν συμπληρωνετε καθολου ΚΑΔ.  ( ΠΟΛ 1043/2017)απο οτι εχω καταλαβει εννοει αφανεις αγροτες και μονο για το εισοδημα του 2016 θα γινει αυτο, ΣΩΣΤΑ?

2)Συναδελφος τωρα συμπληρωνει στο ε3 με τον κωδ.598 (μη ενταγμενοι σε καθεστως φπα)και βαζει ΚΑΔ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ και κωδ.597 (ασκειτε επιχειρηματικη δραστηριοτητα).

3)ο αγροτης ειναι ειδκου καθεστωτος (κατα τα λεγομενα του)αρα επρεπε να επιλεξει κωδ 596 και καδ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ  και επιπλεον να βαλει ποσα απο επιδοτησεις και πωλησεις στους κωδκους 643 και 644 (και οχι μονο στον κωδ 644)ΣΩΣΤΑ?

θελω την αποψη σας γιατα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2016 , ότι έγινε, έγινε. Οι καταχωρήσεις γίνονται ανάλογα.

Για το 2017 , και μόνο επιδότηση να παίρνει , το λιγότερο πρέπει να γραφτεί στο ειδικό ( βάση ορίων ακαθάριστων και επιδοτήσεων) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, agelog1967 said:

θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1)αγροτης που συμπληρωνει τον κωδ.598 (μη ενταγμενοι σε καθεστως φπα)  ειναι αυτος που δεν εντασεται ουτε σε κανονικο,ουτε σε ειδικο καθεστως φπα, και δηλωνει αγροτικο εισοδημα που μεταφερετε στο κωδ.347 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ζ  και σε αυτη την περιπτωση δεν συμπληρωνετε καθολου ΚΑΔ.  ( ΠΟΛ 1043/2017)απο οτι εχω καταλαβει εννοει αφανεις αγροτες και μονο για το εισοδημα του 2016 θα γινει αυτο, ΣΩΣΤΑ?  ΟΛΟΣΩΣΤΑ, ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΔ, ΜΟΝΟ ΤΟΝ 598 ΕΠΙΛΕΓΕΙ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2017 ΠΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ Ή ΑΝ ΞΕΠΕΡΝΑς ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ.... ΔΛΔ 2017 ΚΑΙ ΑΦΑΝΕΙς ΑΓΡΟΤΕΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

2)Συναδελφος τωρα συμπληρωνει στο ε3 με τον κωδ.598 (μη ενταγμενοι σε καθεστως φπα)και βαζει ΚΑΔ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ και κωδ.597 (ασκειτε επιχειρηματικη δραστηριοτητα). ??????????

3)ο αγροτης ειναι ειδκου καθεστωτος (κατα τα λεγομενα του) ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΛΔ??? αρα επρεπε να επιλεξει κωδ 596    NAI    και καδ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ  NAI AN K O KYΡΙΟΣ ΚΑΔ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ και επιπλεον να βαλει ποσα απο επιδοτησεις και πωλησεις στους κωδκους 643 και 644 (και οχι μονο στον κωδ 644)ΣΩΣΤΑ? ΑΜΑ ΕΙΧΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΝ 643 .... ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙ  ΣΤΟΝ 644 (Ή ΛΟΙΠΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 12.000) ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΠ ΤΑ 2 Ή ΚΑΝΕΝΑ ΑΠ ΤΑ 2 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΠΡΕΠΕΙ"! ΘΑ ΒΑΛΕΙ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ....

θελω την αποψη σας γιατα παραπανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω maria00 για τις απαντησεις σου

1)τωρα οσον αφορα το πρωτο ερωτημα, οποιος περιμενει να παρει επιδοτηση απο δηλωση οσδε για το 2017 θαπρεπει να παει να κανει μεταβολη στο μητρωο σε ειδικο η κανονικο καθεστως απο τωρα (βεβαια υπαρχει θεμα οτι πρεπει να γνωριζει το ποσο της επιδοτησης απο τωρα για να μπορεσει να γνωριζει το καθεστως φπα που θα υπαχθει) ετσι δεν ειναι?

 

2)στο δευτερο ερωτημα εννοω οτι ενω ο αγροτης εχει ΚΑΔ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ (1000000)στο ε3 ο συναδελφοσ εχει συμπληρωσει κωδ 598 και οχι 596 και συμπληρωμενο τον κωσ.597 ειναι σωστος αυτος ο χειρισμος?

 

3)επιπλεον γνωριζεις τι γινετε με τους αγροτες ειδικου καθεστωτος σε σχεση με τον ΕΦΚΑ πχ μισθωτος  εχει επιδοτηση απο λαδι 500€ και πωληση 1000€ θα πληρωνει εφκα και εαν ναι ποσο?

 

4)επισης διαβασα σε αρθρο του Κωνσταντίνου Νιφορόπουλου στο site οτι Κάτοχος άδειας κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης (Φ.Ι.Χ) : Θεωρείται ότι έχει αγροτική εκμετάλλευση και άρα πρέπει να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς ( αν βέβαια καλύπτει τις προϋποθέσεις εντάσσεται  στο «κανονικό» ),

τι γινετε σε περιπτωση που δεν εχει καποιος ουτε επιδοτηση ουτε πωληση,να τον βαλουμε για το 2016 ως αφανη αγροτη?

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , agelog1967 said:

ευχαριστω maria00 για τις απαντησεις σου

1)τωρα οσον αφορα το πρωτο ερωτημα, οποιος περιμενει να παρει επιδοτηση απο δηλωση οσδε για το 2017 θαπρεπει να παει να κανει μεταβολη στο μητρωο σε ειδικο η κανονικο καθεστως απο τωρα (βεβαια υπαρχει θεμα οτι πρεπει να γνωριζει το ποσο της επιδοτησης απο τωρα για να μπορεσει να γνωριζει το καθεστως φπα που θα υπαχθει) ετσι δεν ειναι? οχι! καθε 1η γεναρη το καθεστως π θα ακολουθησεις τη χρονια που ερχεται, κρινεται απ το τι εγινε την περσινη χρονια... ετσι κ αλλιως τα περσινα δικαιολογητικα πας στο μητρωο για να μπεις στο κανονικο, επιδοτησεις ή πωλησεις αναλογα... δε πας με υποθετικο χαρτι για το μελλοντικο υψος των επιδοτησεων ή πωλησεων... αρα αν ηταν αφανης το 2016 με ποσα κατω των γνωστων οριων και πει οτι κ για το 2017 σκοπευει να συνεχισει τα αγροτικα, τοτε θα μπει στο ειδικο για το 2017, αν το 2017 ξεπερασει τα ορια, το 2018 παει κανονικο....

 

2)στο δευτερο ερωτημα εννοω οτι ενω ο αγροτης εχει ΚΑΔ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ (1000000)στο ε3 ο συναδελφοσ εχει συμπληρωσει κωδ 598 και οχι 596 και συμπληρωμενο τον κωσ.597 ειναι σωστος αυτος ο χειρισμος? τι ηταν το 2016?? αφανης?? κ τωρα ειναι ειδικο??? ο κυριος ΚΑΔ ερχεται απ την προσωποποιημενη που βλεπει σημερα! αν το 2016 ηταν αφανης επιλεγετε 598 κ σβηνετε τον ΚΥΡΙΟ ΚΑΔ.... αν ηταν το 2016 ειδικο επιλεγετε 596 και κυριος ΚΑΔ 1000000

 

3)επιπλεον γνωριζεις τι γινετε με τους αγροτες ειδικου καθεστωτος σε σχεση με τον ΕΦΚΑ πχ μισθωτος  εχει επιδοτηση απο λαδι 500€ και πωληση 1000€ θα πληρωνει εφκα και εαν ναι ποσο? οχι με ΕΦΚΑ αδυνατω να καταλαβω πως θα "πιασουν" τα εισοδηματα και αυτο γτ ως τωρα για του ειδικου δεν ηταν απαραιτητη η ενταξη στον ΟΓΑ ΚΙΑ δε το εχω ψαξει πολυ!

 

4)επισης διαβασα σε αρθρο του Κωνσταντίνου Νιφορόπουλου στο site οτι Κάτοχος άδειας κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης (Φ.Ι.Χ) : Θεωρείται ότι έχει αγροτική εκμετάλλευση και άρα πρέπει να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς ( αν βέβαια καλύπτει τις προϋποθέσεις εντάσσεται  στο «κανονικό» ),

τι γινετε σε περιπτωση που δεν εχει καποιος ουτε επιδοτηση ουτε πωληση,να τον βαλουμε για το 2016 ως αφανη αγροτη? αυτο πραγματικα δεν το εχω δει κ προσωπικα δε μπαινω σ αυτη τη διαδικασια.... τι; να στειλουμε δλδ ενα κενο Ε3 για το 2016 κ απο 1/1/17 ειδικο επειδη εχει αγροτικο αυτοκινητο;;;;;

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, maria00 said:

 

ευχαριστω και παλι maria00 για τις απαντησεις σου

απλως στα ερωτηματα 3 και 4  (ΕΦΚΑ-ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ) απο οτι βλεπω δεν μπορουμε να βρουμε συγκεκριμενες απαντησεις - λυσεις τι θα κανουμε ακριβως

*καθε ιδεα καλοδεχουμενη!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.για το αγροτικο αμαξι θα περιμενουμε (γι αυτος δηλαδη που εχουν αγροτικο αμαξι ,ειναι αφανης αγροτες ,και δεν δηλωνουν εισοδημα αγροτικο) ποιο πιθανο σεναριο βλεπω να τους αφησουν να τα εχουν οσοι ειχαν μεχρι τωρα ,αλλα απο εδω και περα για να παρεις αγροτικο θα πρεπει να ενταχθεις στο ειδικο καθεστως τουλαχιστων.

2.οσον αφορα τον εφκα ,οπως σωστα λεει η maria00 ,εκεινη μου το επισημανε και εμενα ,οπως μεχρι τωρα δια να ενταχθεις στο ειδικο καθεστως δεν ηταν απαραιτητο να γραφτεις στο ογα ,τωρα ενας δημοσιος η ιδιωτικος υαπλληλος γιατι να το κανει ,και να γραφτει στον εφκα? προκυπτει απο καπου ηυποχρεωση αυτη?

3.για την φετινη δηλωση ,στους αφανης αγροτες που ειχαν αγροτικο χωρις εισοδηματα η που ειχαν μια επιδοτηση το 2016 (και που ειπαν οτι απο εδω και περα δεν θα ξανακανουν αιτηση για επιδοτηση)κανετε ε3 εστω και κενο για τελευταια φορα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , dodos said:

1.για το αγροτικο αμαξι θα περιμενουμε (γι αυτος δηλαδη που εχουν αγροτικο αμαξι ,ειναι αφανης αγροτες ,και δεν δηλωνουν εισοδημα αγροτικο) ποιο πιθανο σεναριο βλεπω να τους αφησουν να τα εχουν οσοι ειχαν μεχρι τωρα ,αλλα απο εδω και περα για να παρεις αγροτικο θα πρεπει να ενταχθεις στο ειδικο καθεστως τουλαχιστων.

2.οσον αφορα τον εφκα ,οπως σωστα λεει η maria00 ,εκεινη μου το επισημανε και εμενα ,οπως μεχρι τωρα δια να ενταχθεις στο ειδικο καθεστως δεν ηταν απαραιτητο να γραφτεις στο ογα ,τωρα ενας δημοσιος η ιδιωτικος υαπλληλος γιατι να το κανει ,και να γραφτει στον εφκα? προκυπτει απο καπου ηυποχρεωση αυτη?

3.για την φετινη δηλωση ,στους αφανης αγροτες που ειχαν αγροτικο χωρις εισοδηματα η που ειχαν μια επιδοτηση το 2016 (και που ειπαν οτι απο εδω και περα δεν θα ξανακανουν αιτηση για επιδοτηση)κανετε ε3 εστω και κενο για τελευταια φορα? ε αυτοι που ειχαν επιδοτηση το 2016 δε θα ειναι κενο το Ε3 θα συμπληρωθουν οι πυλωνες κ ακομα αν ειναι βασικη θα φορλογηθει γ αυτη, οποτε ναι στελνουμε τελευταια φορα...

οσο για τον ντορο με τα αγροτικα αυτοκινητα δεν εχω αντιληφθει απο που ξεκινησε, αυτο μου διαφευγει. αν μπορειτε δειξτε μου .... επισης το ιδιο ισχυει και για τα τρακτερ;;;;;; ή μονο αγροτικα αυτοκινητα;;; στο χωριο μου ολοι λιγο πολυ ενα τρακτερακι το χουν!! οπως και να χει τραβηγμενο μου φαινεται, οχι πως ειναι το μοναδικο σ αυτη τη χωρα φυσικα,..........

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 037-038 ΤΟΥ Ε1 ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΙΚΑΡΟΥΜΕ Η ΟΧΙ? ΝΟΜΙΖΨ ΕΚΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ Η ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Πως συμπληρώνονται οι κωδικοί 021-022 στη 1η σελίδα του Ε1?

Προ-συμπληρώνονται από το σύστημα τραβώντας στοιχεία από το Ε3 (και από το μητρώο)? 

Δηλαδή αν κάποιος είναι αγρότης ειδικού καθεστώτος θα προσυμπληρωθεί ο κωδικός 021? ή πρέπει να είναι μόνο κανονικού καθεστώτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΗ ΑΓΡΟΤΗ ΜΕ ΚΑΔ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΩΣ 31/12/2017 Η ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ  ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...