Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έναρξη μουσικού με ΑΠΥ


dmarin

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας σε ένα θέμα που με βασανίζει. Είμαι οικονομολόγος και εργάζομαι σε μια επιχείρηση με πλήρες ωράριο ασφάλιση ΙΚΑ (25ένσημα/μήνα). Παράλληλα είμαι και χρόνια μουσικός και όπου εργαζόμουν με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ασφαλιζόμουν με ΙΚΑ κανονικά σαν μισθωτός. Επειδή δεν κατέχω καθόλου από λογιστικά (ασχολούμαι με άλλα θέματα) θέλω τα φώτα σας.

Επειδή τους καλοκαιρινούς μήνες προκύπτουν δουλειές με σχέση "μη εξαρτημένης εργασίας" πχ. μια εμφάνιση σε ξενοδοχείο, club κλπ παρουσιάζεται η ανάγκη για έκδοση ΑΠΥ για να είμαι καλυμμένος και εγώ και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Συνεπώς επειδή δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω και έχω ρωτήσει και 2 λογιστές και ο καθένας λέει τα δικά του:

1) Πρέπει να πάω για αρχή στην εφορία να κάνω έναρξη επαγγέλματος σαν "εκτελεστής μουσικών έργων" και να αιτηθώ για έκδοση μπλοκάκι ΑΠΥ;;

2) Πρέπει να κάνω κάτι άλλο με ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ; 

3) Θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αυτό με την άλλη μου την δουλειά από πλευράς ΙΚΑ; έχω ήδη πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ

4) Φαντάζομαι θα έχω απαλλαγή από ΟΑΕΕ, αλλά για τα εισοδήματα που θα προέρχονται απο ΑΠΥ (και όχι από την πρωινή μου δουλειά) θα φορολογούμαι ως ελεύθερος επαγγελματίας;

5) Εάν πάνε όλα τα παραπάνω καλά από εκεί και πέρα πως έχουν τα πράγματα; πχ.

    καθαρή αξία (αμοιβή): 1000 € 

    + φπα 13% (βαραίνει τον πελάτη): 130€ (είναι επί της καθαρής αξίας ή μετά την αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών;)

    - παρακράτηση φόρου 20% (επειδή είναι το ποσό πάνω από 300€): 200 €

    +/- κρατήσεις ΙΚΑ 16% (με επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς το ποσοστό): 160 €

Συνεπώς εάν θέλω να βάλω καθαρά 1000 στην τσέπη θα πρέπει ο πελάτης να πληρώσει το φπα (που έτσι και αλλιώς γίνεται) και τις κρατήσεις ΙΚΑ) δηλαδή να μου δώσει 1290 - 200 (παρακράτηση) = 1090 € 

Και ποιος μου λέει ότι ο πελάτης θα αποδώσει τα παρακρατηθέντα 200€ φόρο και τα 160 € στο ΙΚΑ; μπορώ να είμαι με κάποιο τρόπο καλυμμένος;

Θα μπορούσα να τα αποδώσω εγώ αυτά τα ποσά σε εφορία και ΙΚΑ ώστε να είμαι 100% καλυμμένος;;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...