Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατά κύριο Επάγγελμα Αγρότης


Axilleas82

Ερώτηση

Έχω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις απ' όσες έχω δει που έχω πρόβλημα με την επιλογή του αν κάποιος είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

Στην 1η έκανε έναρξη στην εφορία τον Οκτώβριο του 16 σαν αγρότης κανονικού (για πρώτη φορά, δεν ήταν ειδικού), έκανε αίτηση εγγραφής στον ΟΓΑ ο οποίος θα του βγάλει αριθμό μητρώου δεν ξέρω πότε και τα μοναδικά του εισοδήματα πέρυσι ήταν τα αγροτικά.

και 2η περίπτωση αγρότης ειδικού με μοναδικό εισόδημα το αγροτικό, πληρώνει κανονικά ΟΓΑ εδώ και χρόνια και όμως δεν είναι επιλεγμένος ούτε αυτός σαν κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

Τι πρέπει να κάνω για να τους αναγνωρίσει το taxisnet, από που τραβάει την πληροφόρηση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΝΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΕΦΚΑ ΟΓΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ 2018?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ποιος είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης το καθορίζει το υπουργείο Αγροτικής ανάπτυξης και όχι το οικονομικών.

τα παράπονα στον πατριώτη μου υπουργό Βαγγέλη Αποστόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

το ποιος είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης το καθορίζει το υπουργείο Αγροτικής ανάπτυξης και όχι το οικονομικών.

τα παράπονα στον πατριώτη μου υπουργό Βαγγέλη Αποστόλου 

μηπως να του τα μεταφερατε εσεις τα παραπονα μας μιας και ειστε συντοπιτες;; :P:P

παντως τα προβληματα που αναφερει  ο συναδελφος ειναι οντως πολυ σοβαρα και απαιτειται λυση! 

αυτοι ειδαν το 2015 τι ησουν και σε κρινανε για το 2016.... δε παει ετσι ομως ρε παιδια.. μη τρελαθουμε!  κπς ξεκινησε το 2016 τι θα κανει θα χασει το αφορολογητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Επαγγελματίας αγρότης για τις διατάξεις του νόμου 3874/2010 ορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 65 του νόμου 4389/2016. Δηλαδή :

 «Επαγγελματίας αγρότης είναι το ενήλικο φυσικό πρόσωπο που έχει δικαίωμα εγγραφής στο Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων, εφόσον πληροί σωρευτικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Είναι κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης.

αβ) Ασχολείται επαγγελματικά με αγροτική δραστηριότητα στην εκμετάλλευσή του τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του.

αγ) Λαμβάνει από την απασχόλησή του σε αγροτική δραστηριότητα το 50% τουλάχιστον του συνολικού ετήσιου εισοδήματός του και

αδ) Είναι ασφαλισμένος ο ίδιος και η αγροτική του εκμετάλλευση, όπου απαιτείται, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

αε) Τηρεί λογιστικά βιβλία, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.»

 

Εάν πληρείται τις παραπάνω προϋποθέσεις και δεν υπάρχει η σχετική επισήμανση του «κατ’ επάγγελμα αγρότη» στην φορολογική σας δήλωση, μπορείτε  να ακολουθήσετε μία διοικητική διαδικασία:

εγγραφή στην ψηφιακή υπηρεσία του Μητρώου Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων (στα περιφερειακά τμήματα του ΟΠΕΚΕΠΕ) και μετά με τα δικαιολογητικά (φορολογική δήλωση έντυπα Ε1και Ε3 και εκκαθαριστικό, δήλωση ΟΣΔΕ 2016, βεβαίωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ με τις προϋποθέσεις του πρώην ΟΓΑ) θα υποβάλλετε αίτηση χορήγησης βεβαίωσης ΜΑΑΕ, στο τοπικό Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης (πρώην ΚΕΠΠΥΕΛ), όπου θα εξεταστούν οι ανωτέρω προϋποθέσεις του επαγγελματία αγρότη. Εφόσον παραλάβετε την βεβαίωση ΜΑΑΕ με την ιδιότητα του επαγγελματία αγρότη, θα πρέπει να διερευνήσετε με το Υπουργείο Οικονομικών πως θα γίνει αποδεκτή η σχετική αυτή βεβαίωση, ώστε να συμπεριληφθείτε στους επαγγελματίες αγρότες.

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκ΄ρινιση.

Απαντηση απο το Υπουργειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου φαίνεται λίγο έως πολύ τραγικό. Θα πρέπει κάποιος που δικαιούται να είναι κατ' επάγγελμα αγρότης να κάνει όλη αυτήν την διαδικασία για να πάρει αυτήν την βεβαίωση και ακόμα και μετά από αυτό θα πρέπει να διερευνήσουμε..... πως θα συμπεριληφθεί κάποιος στους αγρότες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, Axilleas82 said:

Μου φαίνεται λίγο έως πολύ τραγικό. Θα πρέπει κάποιος που δικαιούται να είναι κατ' επάγγελμα αγρότης να κάνει όλη αυτήν την διαδικασία για να πάρει αυτήν την βεβαίωση και ακόμα και μετά από αυτό θα πρέπει να διερευνήσουμε..... πως θα συμπεριληφθεί κάποιος στους αγρότες..

Όχι πες μου ποιος φορολογούμενος θα κάνει όλη αυτή τη διαδικασία μόνος του ή πόσο θα πρέπει να τον χρεώσεις για να την κάνεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους νεοεισερχόμενους στον αγροτικό τομέα τι κάνουμε? βεβαίωση από ΚΕΠΠΥΕΛ ?

Το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο και δεν ξέρω για ποιο λόγο είναι προσυμπληρωμένο αυτό το πεδίο και δεν σου δίνει δυνατότητα αλλαγής!     

Απο το υπουργείο μου είπαν να στείλω την δήλωση με επιφύλαξη και μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , sakispap said:

Για τους νεοεισερχόμενους στον αγροτικό τομέα τι κάνουμε? βεβαίωση από ΚΕΠΠΥΕΛ ?

Το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο και δεν ξέρω για ποιο λόγο είναι προσυμπληρωμένο αυτό το πεδίο και δεν σου δίνει δυνατότητα αλλαγής!     

Απο το υπουργείο μου είπαν να στείλω την δήλωση με επιφύλαξη και μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ!!

Το ίδιο μου απάντησε το TAXIS , δήλωση με επιφύλαξη και έλεγχο απο την ΔΟΥ ..άπλα και ωραία ( τι να πω !) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, koukoulakis said:

Όχι πες μου ποιος φορολογούμενος θα κάνει όλη αυτή τη διαδικασία μόνος του ή πόσο θα πρέπει να τον χρεώσεις για να την κάνεις εσύ;

Βασικά το αποκλείω να πάω εγώ στις συγκεκριμένες υπηρεσίες με τον χαμό που θα γίνεται και για αμφίβολο αποτέλεσμα αφού στο taxisnet δεν αλλάζει κάτι. Απαράδεκτο πάντως, πρακτικά αν είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ ή όχι πρέπει να ελεγχθεί, το taxisnet φαντάζομαι τσεκάρει αν το αγροτικό εισόδημα είναι μεγαλύτερο ή όχι από τα υπόλοιπα στην εκκαθάριση. Ας ελευθερώσουν τον κωδικό και ας κάνουν έλεγχο ποιοι είναι γραμμένοι στον ΟΓΑ ή όχι.

Τώρα όπως το ακούω θα πρέπει να πάει ο πελάτης και να ταλαιπωρηθεί χωρίς λόγο για να πάρει την βεβαίωση και να τρέχουμε και εμείς στην εφορία χωρίς λόγο για το δικαιολογητικό...

Πρέπει να στείλει νομίζω η ΠΟΦΕΕ αίτημα για να ανοίξει το κουτάκι επιλογής, δεν είναι κάτι τρομερό και νομίζω ότι οι περιπτώσεις δεν είναι μεμονωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , Axilleas82 said:

Βασικά το αποκλείω να πάω εγώ στις συγκεκριμένες υπηρεσίες με τον χαμό που θα γίνεται και για αμφίβολο αποτέλεσμα αφού στο taxisnet δεν αλλάζει κάτι. Απαράδεκτο πάντως, πρακτικά αν είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ ή όχι πρέπει να ελεγχθεί, το taxisnet φαντάζομαι τσεκάρει αν το αγροτικό εισόδημα είναι μεγαλύτερο ή όχι από τα υπόλοιπα στην εκκαθάριση. Ας ελευθερώσουν τον κωδικό και ας κάνουν έλεγχο ποιοι είναι γραμμένοι στον ΟΓΑ ή όχι.

Τώρα όπως το ακούω θα πρέπει να πάει ο πελάτης και να ταλαιπωρηθεί χωρίς λόγο για να πάρει την βεβαίωση και να τρέχουμε και εμείς στην εφορία χωρίς λόγο για το δικαιολογητικό...

Πρέπει να στείλει νομίζω η ΠΟΦΕΕ αίτημα για να ανοίξει το κουτάκι επιλογής, δεν είναι κάτι τρομερό και νομίζω ότι οι περιπτώσεις δεν είναι μεμονωμένες.

αυτό ποιος θα το κρίνει ? εμείς ? οι πλάτες μας ?

αβ) Ασχολείται επαγγελματικά με αγροτική δραστηριότητα στην εκμετάλλευσή του τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

αυτό ποιος θα το κρίνει ? εμείς ? οι πλάτες μας ?

αβ) Ασχολείται επαγγελματικά με αγροτική δραστηριότητα στην εκμετάλλευσή του τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του.

Αυτό το κριτήριο δεν βλέπω πως μπορεί να επαληθευτεί ή να διαψευστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να εμπλουτίσω την συλλογή μου με προβλήματα, αγρότης κανονικού καθεστώτος που δουλεύει και ως 4ωρος μισθωτός, ως τώρα δεν είναι γραμμένος στον ΟΓΑ και ο ΟΓΑ δεν τον γράφει όσο είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Δεν μπορεί κατά την εγγραφή στο ΜΑΑΕ να εμφανιστεί ως επαγγελματίας αγρότης και φυσικά δεν μπορεί να πάρει το αφορολόγητο. Προβλέπω πολύ τρέξιμο με τις δηλώσεις με επιφύλαξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια άλλη περίπτωση που είδα σε πολλούς πελάτες είναι κριτικαρισμένο το κατα κύριο επάγγελμα και το ασφαλισμένος στον ογα ΟΧΙ!!:wacko:  ενώ πληρώνουν κανονικά ογα, παίζει ρόλο στην εκκαθάριση αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, sakispap said:

μια άλλη περίπτωση που είδα σε πολλούς πελάτες είναι κριτικαρισμένο το κατα κύριο επάγγελμα και το ασφαλισμένος στον ογα ΟΧΙ!!:wacko:  ενώ πληρώνουν κανονικά ογα, παίζει ρόλο στην εκκαθάριση αυτό? 

Το ασφαλισμένος στο ΟΓΑ αφορά αυτούς που έχουν πχ δωμάτια και είναι ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
& ΤΡΟΦΙΜΩΝ
Δ/ΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΑΓΡ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Ταχ. Δ/νση : Εθνικής Αντιστάσεως & Πολύμνιας
Τ.Θ. : 238 Τ.Κ.69100 ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Πληροφορίες : Β. Γερμανοπούλου
Τηλέφωνο & ΦΑΞ: 2531029726
Email: [email protected]
Κομοτηνή, 09/ 05 / 2017

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ενόψει των φορολογικών δηλώσεων
ορισμένοι παραγωγοί δεν φαίνονται επαγγελματίες αγρότες στο σύστημα του
Υπουργείου Οικονομικών.
Στις περιπτώσεις όπου αυτό είναι λάθος οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να
απευθυνθούν στο αρμόδιο Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης (πρώην ΚΕΠΠΥΕΛ) έχοντας
τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σε φωτοτυπίες, τα οποία είναι τα εξής:
Αστυνομική Ταυτότητα
Εκκαθαριστικό, Ε1, και Ε3 φορολογικού έτους 2015,
Ασφαλιστική Ενημερότητα ή Βεβαίωση εγγραφής στα Μητρώα του Κλάδου κύριας
Ασφάλισης ΟΓΑ
Δήλωση καλλιέργειας 2016
Με όλα τα παραπάνω έγγραφα πηγαίνουν στον ΟΠΕΚΕΠΕ να πάρουν μια
Μη θεωρημένη τετρασέλιδη βεβαίωση
και στην συνέχεια έρχονται στο ΚΕΠΠΥΕΛ για να πάρουν τη βεβαίωση
επαγγελματία αγρότη.
Επαγγελματίας αγρότης θεωρείται αυτός που έχει
1.εισόδημα τουλάχιστον 50% από αγροτική δραστηριότητα (προστίθενται και τα
δικαιώματα που λαμβάνει και είναι καταχωρημένα στον κωδικό 908 του Ε3,

2.είναι γραμμένος στον ΟΓΑ ως άμεσα ασφαλισμένος και δεν λαμβάνει αναπηρική
σύνταξη

3.ο χρόνος απασχόλησης του είναι τουλάχιστον 30% στην αγροτική εκμετάλλευση.
Για τυχόν διευκρινίσεις σε επιμέρους περιπτώσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στο
τηλέφωνο και το email της υπηρεσίας.
Μόλις ο παραγωγός σας φέρει την βεβαίωση ότι είναι επαγγελματίας αγρότης θα
κάνετε την δήλωση στην εφορία «με επιφύλαξη» ώστε να εξετασθεί το χαρτί που
τον κατατάσσει επαγγελματία αγρότη από την αρμόδια ΔΟΥ. Η αλλαγή δεν θα γίνει
αυτόματα από το σύστημα.
Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και οι νεοεισερχόμενοι επαγγελματίες αγρότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, ouz1 said:

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
& ΤΡΟΦΙΜΩΝ
Δ/ΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΑΓΡ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Ταχ. Δ/νση : Εθνικής Αντιστάσεως & Πολύμνιας
Τ.Θ. : 238 Τ.Κ.69100 ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Πληροφορίες : Β. Γερμανοπούλου
Τηλέφωνο & ΦΑΞ: 2531029726
Email: [email protected]
Κομοτηνή, 09/ 05 / 2017

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ενόψει των φορολογικών δηλώσεων
ορισμένοι παραγωγοί δεν φαίνονται επαγγελματίες αγρότες στο σύστημα του
Υπουργείου Οικονομικών.
Στις περιπτώσεις όπου αυτό είναι λάθος οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να
απευθυνθούν στο αρμόδιο Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης (πρώην ΚΕΠΠΥΕΛ) έχοντας
τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σε φωτοτυπίες, τα οποία είναι τα εξής:
Αστυνομική Ταυτότητα
Εκκαθαριστικό, Ε1, και Ε3 φορολογικού έτους 2015,
Ασφαλιστική Ενημερότητα ή Βεβαίωση εγγραφής στα Μητρώα του Κλάδου κύριας
Ασφάλισης ΟΓΑ
Δήλωση καλλιέργειας 2016
Με όλα τα παραπάνω έγγραφα πηγαίνουν στον ΟΠΕΚΕΠΕ να πάρουν μια
Μη θεωρημένη τετρασέλιδη βεβαίωση
και στην συνέχεια έρχονται στο ΚΕΠΠΥΕΛ για να πάρουν τη βεβαίωση
επαγγελματία αγρότη.
Επαγγελματίας αγρότης θεωρείται αυτός που έχει
1.εισόδημα τουλάχιστον 50% από αγροτική δραστηριότητα (προστίθενται και τα
δικαιώματα που λαμβάνει και είναι καταχωρημένα στον κωδικό 908 του Ε3,

2.είναι γραμμένος στον ΟΓΑ ως άμεσα ασφαλισμένος και δεν λαμβάνει αναπηρική
σύνταξη

3.ο χρόνος απασχόλησης του είναι τουλάχιστον 30% στην αγροτική εκμετάλλευση.
Για τυχόν διευκρινίσεις σε επιμέρους περιπτώσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στο
τηλέφωνο και το email της υπηρεσίας.
Μόλις ο παραγωγός σας φέρει την βεβαίωση ότι είναι επαγγελματίας αγρότης θα
κάνετε την δήλωση στην εφορία «με επιφύλαξη» ώστε να εξετασθεί το χαρτί που
τον κατατάσσει επαγγελματία αγρότη από την αρμόδια ΔΟΥ. Η αλλαγή δεν θα γίνει
αυτόματα από το σύστημα.
Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και οι νεοεισερχόμενοι επαγγελματίες αγρότες.

ενδιαφερουσα η πληροφορια, ευχαριστουμε! 

να υποθεσω οτι την ιδια σταση με το ΚΕΠΠΥΕΛ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ θα τηρησουν και αυτα της υπολοιπης Ελλαδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν , maria00 said:

ενδιαφερουσα η πληροφορια, ευχαριστουμε! 

να υποθεσω οτι την ιδια σταση με το ΚΕΠΠΥΕΛ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ θα τηρησουν και αυτα της υπολοιπης Ελλαδας;

Ναι σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως αντιμετωπιζεται το ποσο απο επιστροφή δημοσιονομικης πειθαρχιας(σε ποιο πυλώνα του ε3) που υπαρχει στη βεβαίωση με τις επιδοτησεις-αποζημιωσεις για τη φορολογικη δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , tseik said:

Καλημέρα!Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως αντιμετωπιζεται το ποσο απο επιστροφή δημοσιονομικης πειθαρχιας(σε ποιο πυλώνα του ε3) που υπαρχει στη βεβαίωση με τις επιδοτησεις-αποζημιωσεις για τη φορολογικη δηλωση?

μπορειτε να μας στειλετε αυτο το κομματι της βεβαιωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
48 λεπτά πριν , tseik said:

τι εννοειτε?

να δουμε λεω τη βεβαιωση στην οποια αναφερεστε.. χωρις φυσικα τα προσωπικα στοιχεια του  πελατη σας.. γ αυτο ειπα "κομματι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...