Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μέλους Δ.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για την αλλαγή μέλους (αποχώρηση παλαιού μέλους και αντικατάσταση του με νέο μέλος) θα πρέπει να έχει προηγηθεί έκτακτη Γ.Σ. ή αρκεί πρακτικό Δ.Σ.

Η αλλαγή αυτή θα πρέπει να κοινοποιηθεί και στο ΓΕΜΗ και κατ’ επέκταση να γίνει αλλαγή στην εικόνα της εταιρείας στο μητρώο της εφορίας?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

σου αρκεί ένα πρακτικό Δ.Σ.

η διαδικασία είναι όπως την περιγράφεις

δλδ ΓΕΜΗ & ΔΟΥ

με προθεσμία ενός μηνός απο την ανακοίνωση του ΓΕΜΗ, άσχετα με την πραγματική ημερομηνία αλλαγής.

ελπίζω να βοήθησα

καλή συνέχεια

 

Δημήτρης Χρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Σε συνέχεια του ανωτέρου θέματος έψαξα τις σχετικές διατάξεις και νομίζω ότι σε περίπτωση αλλαγής μέλους σε Δ.Σ. ανώνυμης εταιρείας, χρειάζεται έκτακτη Γ.Σ. και αφού παρθεί η απόφαση από αυτήν, τότε με πρακτικό Δ.Σ. συγκροτείται σε σώμα το νέο Δ.Σ.

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει υποχρέωση δημοσίευσής και των δυο πρακτικών (Γ.Σ. και Δ.Σ.) στο ΓΕΜΗ και μετά αλλαγή στο μητρώο της εφορίας.

Υπάρχει κάποια άποψη πάνω σε αυτό?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικό Έκτακτης ΓΣ για την εκλογή ΔΣ

Πρακτικό ΔΣ για τη συγκρότησή του σε σώμα

Τα ανεβάζεις ΓΕΜΗ και αναμένεις την ανακοίνωση - αν είσαι Αθήνα (ΕΒΕΑ) πολλή υπομονή

Όταν βγει η ανακοίνωση έχεις 30 μέρες να κάνεις τη μεταβολή στο μητρώο της ΔΟΥ

Θα χρειαστείς

Αντίγραφα των ανωτέρω πρακτικών πρωτοτύπως υπογεγραμμένα από τον Πρόεδρο ως αντίγραφα από τα βιβλία πρακτικών

Εκτύπωση της ανακοίνωσης ΓΕΜΗ

Εξουσιοδότηση από το νόμιμο εκπρόσωπο για τη μεταβολή (γνήσιο υπογραφής)

Υπεύθυνη δήλωση από το νόμιμο εκπρόσωπο όπου θα αναγράφεις τη μετοχική σύνθεση, ώστε να προκύπτει σαφώς ότι δε χρειάζεται ασφάλιση μέλους στον ΕΦΚΑ (γνήσιο υπογραφής)

Έντυπα Μ3 και Μ7

Ένα καλό ξυπνητήρι αν η εταιρεία υπάγεται στη ΦΑΕ, για να πάρεις νούμερο κατά τις 7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διερευνώντας το θέμα κατέληξα ότι η σύγκλιση Γ.Σ. απαιτείται μόνο σε περίπτωση που τα μέλη του Δ.Σ. είναι λιγότερα από τρία μετά την παραίτηση κάποιου ή κάποιων μελών. Αν τα μέλη παραμένουν άνω των τριών και μετά τις παραιτήσεις τότε αρκεί απόφαση του Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν , RICHARD said:

Διερευνώντας το θέμα κατέληξα ότι η σύγκλιση Γ.Σ. απαιτείται μόνο σε περίπτωση που τα μέλη του Δ.Σ. είναι λιγότερα από τρία μετά την παραίτηση κάποιου ή κάποιων μελών. Αν τα μέλη παραμένουν άνω των τριών και μετά τις παραιτήσεις τότε αρκεί απόφαση του Δ.Σ.

Εκτός από τον 2190, φαντάζομαι ότι διαβάσατε και τι προβλέπει το καταστατικό της εταιρείας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο εννοείται. Αλλά νομίζω ότι δε κάθε περίπτωση (άσχετα με το τι μπορεί να προβλέπει το καταστατικό), όταν στο Δ.Σ. απομείνουν δυο μέλη μετά τις αποχωρήσεις, τότε αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει και χρειάζεται σύγκλιση της Γ.Σ. σωστά?

Αν είστε δικηγόρος θα έχετε καλύτερη γνώση επί αυτών των θεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν , RICHARD said:

Ναι έχετε δίκιο εννοείται. Αλλά νομίζω ότι δε κάθε περίπτωση (άσχετα με το τι μπορεί να προβλέπει το καταστατικό), όταν στο Δ.Σ. απομείνουν δυο μέλη μετά τις αποχωρήσεις, τότε αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει και χρειάζεται σύγκλιση της Γ.Σ. σωστά?

Αν είστε δικηγόρος θα έχετε καλύτερη γνώση επί αυτών των θεμάτων.

Γυναικολόγος εεε δικηγόρος δεν είμαι αλλά μια ματιά μπορώ να τη ρίξω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
Στις 25/2/2009 στις 10:04 ΠΜ, FAFOUTIS είπε
ixdm είπε:
 

 

Στις 15/5/2017 στις 5:33 ΜΜ, ponzi είπε

Γυναικολόγος εεε δικηγόρος δεν είμαι αλλά μια ματιά μπορώ να τη ρίξω...

 

 

Η αναίδεια και το κακό χιούμορ είναι ένα και το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FAITH είπε

 

Η αναίδεια και το κακό χιούμορ είναι ένα και το αυτό.

Φημίζομαι για το κακό μου χιούμορ. Ωστόσο, συγχωρήστε και εσείς λίγη αναίδεια και λίγο κακό χιούμορ. Τόσος καιρός πέρασε...

Περασμένα, ξεχασμένα.

Μήπως είστε δικηγόρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καλημέρα και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικό, μετά τη διενέργεια εκλογών και ανάδειξη νέου ΔΣ (αλλαγή προέδρου) ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν και τι δικαιολογητικά απαιτούνται; επίσης σχετικά με έσοδα - έξοδα και δηλώσεις προηγούμενων ετών που δεν έχουν γίνει από όποιον ήταν υπεύθυνος (;) τι πρέπει να κάνω;ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...