Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες μη ενταγμενοι αποριες


dodos

Ερώτηση

1.αφανης αγροτες (δημοσιοι υπαλληλοι ,μισθωτη γενικα κτλ) οι οποιοι θελουν να συνεχισουν να περνουν τις επιδοτησεις ,δεν θα εχουν ουσιαστηκα καμμια πωληση αγροτικων προιοντων ,θα πρεπει πριν παρουν την επιδοτηση (και επειδη αυτη την εποχη κανουν την αιτηση της ενιαιας ενισχυσης )να κανουν μια εναρξη σαν αγροτες ειδικου καθεστωτος ,ετσι δεν ειναι ?η τουλαχιστον αυτη η ενταξη στο ειδικο καθεστως να γινει πριν το τελος του χρονου?

αυτο σημαινει εκτος απο φορολογηση απο το 1 ευρω με 22% για αυτους ,οτι θα πρεπει να πανε να γραφτουν και στον ογα ?

θα τους ζητηθει πια και απο το μητρωο στην δου? η δεν ειναι απαραιτητο?

και αρα να πληρωνουν και ελαχιστη εισφορα 84 ευρω το μηνα?(εκτος τον αλλον κρατησεων τους ως μισθωτη?)

τα λεω καλα?

2.αγροτες ειδικου καθεστωτος που επερναν απαλλαγη απο το ογα ,(εχουν ολες τις αλλες προυποθεσεις; ,100% του εισοδηματος τους απο αγροτικα, αλλα δεν τους εχει στο ε1 κλικαρισμενους κατα κυριο επαγγελμα αγροτες μπορουν να κανουν κατι να σωσουν το αφορολογητο ?

3. τελικα τους μη ενταγμενους αγροτες ειναι τελευταια χρονια που θα μπορουμε να τους κανουμε ε3 ?απο εδω και περα θα πρεπει να ενταχθουν σε καποιο καθεστως αγροτων ?

4. αγροτες μη ενταγμενοι που ειχαν αγροτικο αυτοκινητο ,μπορουν να συνεχισουν να το εχουν ? η απαραιτητα θα πρεπει να ενταχθουν και αυτοι στο ειδικο καθεστως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κάπου διάβασα πως την Τρίτη θα ολοκληρωθεί το ανέβασμα της νέας λίστας αγροτών. Εάν και τότε δεν είναι τσεκαρισμένο, θα εξετάσω το ενδεχόμενο αναδρομική εγγραφής ΟΓΑ. (ο εν λόγω αγρότης είναι η μάνα μου, οπότε θα το ψάξω όσο πάει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεώτερα από το μέτωπο. Η μάνα μου ως άνω των 68 ετών δεν μπορεί να γραφτεί στον ΟΓΑ σύμφωνα με τον τοπικό ανταποκριτή. Άρα έχουμε αγρότη που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη και δεν είναι δυνατό να γραφτεί στον ΟΓΑ.

Άρα θεωρώ πως καλυπτόμαστε οσον αφορά τον ορισμό του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη μιας και :

Επισύναψη

αδ) Είναι ασφαλισμένος ο ίδιος και η αγροτική του εκμετάλλευση, όπου απαιτείται, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Το θέμα είναι πως στο τοπικό Κεπυελ μου λένε πως για να δώσουν τη βεβαίωση του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη πρέπει να είναι γραμμένος στον ΟΓΑ.

Έχετε καμία ιδέα/πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, GeorgeRigas said:

Νεώτερα από το μέτωπο. Η μάνα μου ως άνω των 68 ετών δεν μπορεί να γραφτεί στον ΟΓΑ σύμφωνα με τον τοπικό ανταποκριτή. Άρα έχουμε αγρότη που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη και δεν είναι δυνατό να γραφτεί στον ΟΓΑ.

Άρα θεωρώ πως καλυπτόμαστε οσον αφορά τον ορισμό του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη μιας και :

Το θέμα είναι πως στο τοπικό Κεπυελ μου λένε πως για να δώσουν τη βεβαίωση του κατά κύριο επάγγελμα αγρότη πρέπει να είναι γραμμένος στον ΟΓΑ.

Έχετε καμία ιδέα/πρόταση;

Οποτε δεν είναι κατ επάγγελμα αγρότης, σύνταξη δεν παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν παίρνει σύνταξη, τελευταία φορά που ασφαλίστηκε ήταν στο ΙΚΑ το 1978 και έκτοτε είναι έμμεσα ασφαλισμένη στο ταμείο του συζύγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,για εγγραφη (προεγγραφη κατα κυριο επαγγελαμ)νεος αγροτης ποσα λεφτα δινει στον ΟΓΑ σαν δικαιωμα εγγραφης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, zinon said:

καλησπερα,για εγγραφη (προεγγραφη κατα κυριο επαγγελαμ)νεος αγροτης ποσα λεφτα δινει στον ΟΓΑ σαν δικαιωμα εγγραφης?

Μέχρι πρότινος δεν πλήρωνες για εγγραφή. Δεν ξέρω με ΕΦΚΑ αν άλλαξε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκανε κανεις συναδελφος έναρξη αγροτη κανονικου καθεστωτος στον ΟΓΑ;ζητανε βεβαιωση απο ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ οτι δεν ειναι γραμμενος εκει?παιρνω τηλεφωνα αλλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέλος ΔΣ συμετοχή άνω του 3% που το 2016 δήλωσε αγροτικά ( ε3 με κωδικό 598) τις ασφαλιστικές εισφορές του οαεε θα τις αφαιρέσει από το ε3 και όχι στο ε1 από τον κωδικό 351 ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να προσθέσω ότι οι αμοιβές που παίρνει εντάσονται στην περίπτωση του αρθρου 12  του 4172 (μιαθωτές υπηρεσίες).Επειδή μπήκε το ποσό στον 351 η δήλωση πήγε για έλεγχο.Στη δου βλέποντας το ε3 με τα αγροτικά υποστηρίζουν ότι οι εισφορές πρέπει να αφαιρεθούν απο ε3 και όχι από ε1 λόγω της αγροτικής επιχειρηματικής δραστηριότητας.Με βάση την απόφαση 1057709/2016 θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνει.Υπάρχει κάποια άλλη άποψη? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία απορία .

Συνταξιούχος έχει 10 ελιές τις μαζεύει και πηγαίνει στο ελαιοτριβείο να βγάλει το λάδι του σπιτιού του .

Ωραία έως εδώ. 

Δεν είναι αγρότης , δεν λαμβάνει επιδότηση , ούτε πουλάει λάδι .

Στο ελαιοτριβείο , επειδή δεν είναι αγρότης πληρώνει το δικαίωμα και παίρνει όλο το λαδάκι του στο σπίτι .

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

Εκτός από το λάδι , κατά την έκθλιψη παράγεται και ελαιοπυρήνας , τον οποίο το ελαιοτριβείο στο παραστατικό του τον εμφανίζει ότι του τον πουλάει ο <<παραγωγός>> . Μπορεί να μην υπάρχει πώληση λόγω δικαιώματος , αλλά με τον ελαιοπυρήνα τι μπορεί να γίνει , γιατί φαίνεται ότι ο <<παραγωγός >> έχει πουλήσει στο ελαιοτριβείο αυτό το υποπροϊόν .

 

Μήπως τελικά λαδάκι μπορούν να βγάζουν μόνο οι ειδικού και κανονικού; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με τους αγρότες θέλω τη βοήθειά σας.

Πελάτης μου, που του κάνω τη δήλωση κάθε χρόνο, μου είπε ότι η γυναίκα του πήρε επιδότηση από τον ΟΓΑ και του είπανε ότι πρέπει να κάνει εγγραφή στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

Τι πρέπει να κάνει? Τι δικαιολογητικά χρειάζονται? Η εγγραφή γίνεται ηλεκτρονικά ή με έντυπο στο Μητρώο της ΔΟΥ?

Όποιος γνωρίζει και έχει χρόνο ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά τον ενημέρωσαν. Πρέπει πριν την υποβολή της δήλωσης να προσέλθει με την ταυτότητα του στο μητρώο της δυο που ανήκει με φωτοτυπία της ταυτότητας του και συμπληρώνει το έντυπο Μ0 – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ για να αναταχθεί την 31/12/2017 στο ειδικό καθεστώς  .ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dimarg είπε

Σωστά τον ενημέρωσαν. Πρέπει πριν την υποβολή της δήλωσης να προσέλθει με την ταυτότητα του στο μητρώο της δυο που ανήκει με φωτοτυπία της ταυτότητας του και συμπληρώνει το έντυπο Μ0 – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ για να αναταχθεί την 31/12/2017 στο ειδικό καθεστώς  .ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να γίνει .

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τη δήλωση την έχω ήδη στείλει, θα υπάρξει πρόβλημα, πρέπει να γίνει τροποποιητική? Η επιδότηση δεν αφορά το 2018?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όλα έχουν αλλάξει  το 1) έχει ένα αφορολόγητο άλλα λογικά θα το χάσει γιατί δεν θα έχει γεωργικό εισόδημα παραπάνω από σύνταξη .στο ελαχιστο λογικα θα τον πάει δλδ  το 10 ευρω του ο.α.ε.δ  αφού καλυπτη ασφαλιστικές εισφορές από την σύνταξη του  άλλα θα έχει μείωση στην σύνταξη του. 

στο δυο δεν υπάρχει πια απαλλαγή από 01/01/2017 ,όσο για το κληρικαλισμα  ειναι θέμα γιατί το υπουργειο αγροτικής  ανάπτυξης θέλει εκκαθαριστικο για να δει οτι πλήρης τις προδιαγραφές κανε δήλωση  πας το  εκκαθαριστικο και μετά μπες για τροποποιητικη που θα ειναι ενημερωμένο  το αρχείο 

το τρία και φέτος το αφήνει 

για το τέσσερα ότι είπαμε χθες  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. Τη δήλωση την έχω ήδη στείλει, θα υπάρξει πρόβλημα, πρέπει να γίνει τροποποιητική? Η επιδότηση δεν αφορά το 2018?

Κάτι δεν γράφεις σωστά .Την επιδότηση του 2018 θα την πάρει σε δύο δόσεις Οκτώβριο 2018 και Δεκέμβριο 2018.

Λογικά και το 2017 πρέπει να πήρε επιδότηση (υποθέτω ).Πρέπει να μπεις στο σύστημα πληρωμή Οπεκεπε και να εκτυπώσεις την βεβαίωση  .Με τα στοιχεία αυτά θα κάνεις το Ε3 και μεταφορά στο Ε1.Θα πρέπει εφόσον όντος πήρε επιδότηση το 2017 να κάνεις τροποποιητική δήλωση και πριν την τροποποιητική να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2018 στις 4:44 ΜΜ, dimarg είπε

. Τη δήλωση την έχω ήδη στείλει, θα υπάρξει πρόβλημα, πρέπει να γίνει τροποποιητική? Η επιδότηση δεν αφορά το 2018?

Κάτι δεν γράφεις σωστά .Την επιδότηση του 2018 θα την πάρει σε δύο δόσεις Οκτώβριο 2018 και Δεκέμβριο 2018.

Λογικά και το 2017 πρέπει να πήρε επιδότηση (υποθέτω ).Πρέπει να μπεις στο σύστημα πληρωμή Οπεκεπε και να εκτυπώσεις την βεβαίωση  .Με τα στοιχεία αυτά θα κάνεις το Ε3 και μεταφορά στο Ε1.Θα πρέπει εφόσον όντος πήρε επιδότηση το 2017 να κάνεις τροποποιητική δήλωση και πριν την τροποποιητική να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μπήκα στον ΟΠΕΚΕΠΕ με τους κωδικούς της συζύγου και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν βρέθηκε διακιούχος με αυτά τα στοιχεία. Αυτό σημαίνει ότι δεν πήρε επιδότηση για το 2017 και ότι την ως άνω διαδικασία πρέπει να την κάνει του χρόνου? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορία...αγρότης ειδικού με έσοδο για τη χρήση 2017 μόνο την επιδότηση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ. πληρώνει "εικονικό" μίσθωμα στα 3 της παιδιά για ένα αγροτεμάχιο(από 25% η μάνα και τα 3 τέκνα) 500 ευρώ ετησίως από το 2013(χειρόγραφο όχι μέσω taxis) μέχρι και το τέλος του μισθωτηρίου που είναι μέσα στο 2019. Ο ένας εκ των 3 αδερφών είναι στο εξωτερικό χρόνια και δεν έχει κάνει ποτέ του δήλωση ούτε έχει βγάλει ΑΦΜ εδώ..σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά στον πίνακα των μισθωμάτων του Ε3 βάζω μόνο των 2 αδερφών τα ΑΦΜ και τα καταβαλλόμενα μισθώματα συν την ιδιόχρηση της μάνας, σωστά? Επίσης είναι αυτού του είδους οι αγρότες ανήκουν σε κάποια κατηγορία οντοτήτων πχ στις πολύ μικρές?Θεωρείται ατομική ώστε να τσεκάρω ότι είναι του άρθρου 1 παρ. 2γ?  Κλείνοντας ενώ έβαλα στον πίνακα Γ τα καταβαλλόμενα μισθώματα , τα ΑΦΜ των εκμισθωτών κλπ στην ηλεκτρονική υποβολή διαπιστώνω ότι δεν μου τα πήρε...μήπως επειδή στον αριθμό ΔΕΗ έχω βάλει 999999999 και στον χαρακτηρισμό εγκατάστασης έχω βάλει αγροτεμάχιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Συνταξιούχος αφανής αγρότης χωρίς επιδότηση, έχει αγροτικό εισόδημα (40,00 - 45,00 ευρώ) προφανώς για να δικαιολογήσει την συνέχιση κατοχής αγροτικού ΦΙΧ που έχει από παλιότερα.

Στο Ε3 θα εμφανιστεί ως μη ενταγμένος σε καθεστώς ΦΠΑ και παράλληλα ως μη ενταγμένη οντότητα ενώ θα συμπληρωθεί στον 361 κωδικό το αγροτικό εισόδημα.

Θα έπρεπε να έχει υποβάλλει Μ0 στο μητρώο από το 2017 και θα έχει πρόστιμο ή επειδή όπως λέει στην ΠΟΛ 1010/2018 δεν υποχρεούνται σε έναρξη μέχρι την πρώτη  υποβάλλει αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ δεν θα επιβληθεί πρόστιμο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, dRf είπε

Καλημέρα.

Συνταξιούχος αφανής αγρότης χωρίς επιδότηση, έχει αγροτικό εισόδημα (40,00 - 45,00 ευρώ) προφανώς για να δικαιολογήσει την συνέχιση κατοχής αγροτικού ΦΙΧ που έχει από παλιότερα.

Στο Ε3 θα εμφανιστεί ως μη ενταγμένος σε καθεστώς ΦΠΑ και παράλληλα ως μη ενταγμένη οντότητα ενώ θα συμπληρωθεί στον 361 κωδικό το αγροτικό εισόδημα.

Θα έπρεπε να έχει υποβάλλει Μ0 στο μητρώο από το 2017 και θα έχει πρόστιμο ή επειδή όπως λέει στην ΠΟΛ 1010/2018 δεν υποχρεούνται σε έναρξη μέχρι την πρώτη  υποβάλλει αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ δεν θα επιβληθεί πρόστιμο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος.

 

Απο σχετικό άρθρο του κυρίου Παπαδημητρίου 

 Η ένταξη στο ειδικό καθεστώς έχει πρόστιμο;

Όχι, η ΠΟΛ.1010/2018 ορίζει ξεκάθαρα ότι η ένταξη ενός ανένταχτου στο ειδικό καθεστώς, μπορεί να γίνει οποτεδήποτε χωρίς πρόστιμο.

Καταλαβαίνω για τον λόγο που γράφεται δηλαδή , 

Τέλος για την αποφυγή παρερμηνειών, λαμβάνοντας υπόψη και τα σχετικά ερωτήματα που τίθενται στην Υπηρεσία μας, επισημαίνεται ότι οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς αγροτών δεν υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης έναρξης εργασιών, 

Εγώ όμως πέρσι τασκώθηκα άσχημα με το Μητρώο διότι ήθελαν να μου βάλουν πρόστιμο 100 ευρώ.  Και μου βάλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Απο σχετικό άρθρο του κυρίου Παπαδημητρίου 

 Η ένταξη στο ειδικό καθεστώς έχει πρόστιμο;

Όχι, η ΠΟΛ.1010/2018 ορίζει ξεκάθαρα ότι η ένταξη ενός ανένταχτου στο ειδικό καθεστώς, μπορεί να γίνει οποτεδήποτε χωρίς πρόστιμο.

Καταλαβαίνω για τον λόγο που γράφεται δηλαδή , 

Τέλος για την αποφυγή παρερμηνειών, λαμβάνοντας υπόψη και τα σχετικά ερωτήματα που τίθενται στην Υπηρεσία μας, επισημαίνεται ότι οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς αγροτών δεν υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης έναρξης εργασιών, 

Εγώ όμως πέρσι τασκώθηκα άσχημα με το Μητρώο διότι ήθελαν να μου βάλουν πρόστιμο 100 ευρώ.  Και μου βάλανε

Εγώ με εσένα είμαι συνάδελφε εκείνη η ΠΟΛ 1201/2016 που λέει:

" Αγρότης ο οποίος το φορολογικό έτος 2016 πραγματοποιεί αποκλειστικά και μόνο λιανικές πωλήσεις (π.χ. πωλεί τα προϊόντα σε ένα πάγκο που έχει στην άκρη του χωραφιού του), χωρίς να έχει δικαίωμα επιστροφής με τον κατ' αποκοπή συντελεστή 6% για τις πωλήσεις αυτές, εντάσσεται υποχρεωτικά στο ειδικό καθεστώς πριν την πρώτη πώληση που θα πραγματοποιήσει εντός του φορολογικού έτους 2017. Αν η πρώτη πώληση προηγηθεί της ένταξης, η ένταξη θεωρείται εκπρόθεσμη. "

μου το χαλάει!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον την ένταξη στο ειδικό καθεστώτος την επιβάλει η επιδότηση τότε το μητρώο προχωράει στην ένταξη μη ημερομηνία 31/12/2017 χωρίς την επιβολή κυρώσεων .Αυτό μπορεί να γίνει και απαιτείται να γίνει μέχρι και πριν την υποβολή την δήλωσης φορολογίας εισοδήματος π.χ 27/06/2018  .

Εάν άλλος λόγος την απαιτεί  πχ πώληση λαδιού την 01/11/2017  τότε θεωρείται εκπρόθεσμη και επιβάλλεται πρόστιμο 100 ευρώ   διότι η ένταξη πρέπει να γίνει την 01/11/2017 το αργότερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...