Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φωτογράφος...υποχρέωση ταμειακής ή όχι


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει καποια εγκλυκλιος ,νόμος δε ξέρω τι άλλο σχετικά με το ποιοι υποχρεούται σε χρήση ταμειακής ;;;

Ρωταω γιατι εχω ενα παραδειγμα φωτογράφου σε εκδηλώσεις που ΄δεν τυπώνει φωτογραφίες , άλμπουμ,κλπ αλλα τα αποθηκεύει σε ενα site καΙ ο κάθε πελάτης μπαίνει , επιλέγει τι θέλει και αν τυπώσει πληρώνει μια άλλη εκτυπωτική εταιρεια.

Εδω λοιπόν μάλλον έχουμε να κάνουμε με υπηρεσία και όχι με αγαθο . Ο Σταματοπουλος για τους φωτογραφους που δίνουν φωτογραφίες,αλμπουν,cd το λεει ξεκαθαρα ποτι προκειται για αγαθο και ΘΕΛΕΙ ΤΑΜΕΙΑΚΗ .Στην εφορία που εκανε την έναρξη ο φωτογράφος του είπαν όχι !

Τι ισχύει όπως και πως μπορώ να είμαι καλλυμένη ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν η έναρξη του είναι ως παροχή υπηρεσίας και δεν αναφέρει ούτε δευτερεύων ΚΑΔ λιανικής πώλησης δε νομίζω ότι χρειάζεται ταμειακή.

Αν βέβαια έχει μαγαζί και πουλάει και λιανική τότε σίγουρα θέλει αλλά στην περίπτωσή σας δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Εναρξη ειναι ως φωτογραφος ....

Εχει μαγαζι απο οπου δεν εχει κανενα εμπορευμα (αλμπουμ και τα σχετικα)

Και ολα αυτα που αναφερει και ο Σταματοπουλος ότι πρόκειται για αγαθο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη αλλά 

αδιάφορο αν ειναι αυτό ή εκείνο 
σημασία έχει αν ο ΚΑΔ που έχει δηλώσει στην εφορία συμπεριλαμβάνεται στους ΚΑΔ  της διαταγής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/5/2017 στις 10:20 ΠΜ, DENNY είπε

Καλημέρα

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει καποια εγκλυκλιος ,νόμος δε ξέρω τι άλλο σχετικά με το ποιοι υποχρεούται σε χρήση ταμειακής ;;;

Ρωταω γιατι εχω ενα παραδειγμα φωτογράφου σε εκδηλώσεις που ΄δεν τυπώνει φωτογραφίες , άλμπουμ,κλπ αλλα τα αποθηκεύει σε ενα site καΙ ο κάθε πελάτης μπαίνει , επιλέγει τι θέλει και αν τυπώσει πληρώνει μια άλλη εκτυπωτική εταιρεια.

Εδω λοιπόν μάλλον έχουμε να κάνουμε με υπηρεσία και όχι με αγαθο . Ο Σταματοπουλος για τους φωτογραφους που δίνουν φωτογραφίες,αλμπουν,cd το λεει ξεκαθαρα ποτι προκειται για αγαθο και ΘΕΛΕΙ ΤΑΜΕΙΑΚΗ .Στην εφορία που εκανε την έναρξη ο φωτογράφος του είπαν όχι !

Τι ισχύει όπως και πως μπορώ να είμαι καλλυμένη ;;;;

ΤΕΛΙΚΑ?? ΕΒΑΛΕ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην ψάχνεται να βρείτε ποιοι έχουν υποχρέωση ταμειακής, αλλά ποιοι δεν έχουν. Είναι ξεκάθαρα διατυπωμένες οι εξαιρέσεις, όλοι οι άλλοι και οτιδήποτε άλλο έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείου λιανικής από ΦΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω ακόμα δεν έχω κατάλαβει πάντως....γιατί  στο φωτογράφο που ανέλαβα ( δεν έχω κάνει εγω την έναρξη ) , του είπαν από την αρμόδια δ.ο.υ οτι δε χρειάζεται ταμειακή!!!!Τι να κάνω τώρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 7832 είπε

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/11/2019 στις 12:29 ΜΜ, DENNY είπε

Εγω ακόμα δεν έχω κατάλαβει πάντως....γιατί  στο φωτογράφο που ανέλαβα ( δεν έχω κάνει εγω την έναρξη ) , του είπαν από την αρμόδια δ.ο.υ οτι δε χρειάζεται ταμειακή!!!!Τι να κάνω τώρα;;;

έλα ντε.. 

πότε έκανε έναρξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/11/2019 στις 9:43 ΠΜ, 7832 είπε

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

Η ένταξη στο 39 εξετάζεται με κριτήριο τον τζίρο της προηγούμενης χρήσης. Τον ενέταξαν με την έναρξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, Locomondo είπε

Η ένταξη στο 39 εξετάζεται με κριτήριο τον τζίρο της προηγούμενης χρήσης. Τον ενέταξαν με την έναρξη; 

Έχει ψηφιστεί φέτος κι από την έναρξη. Εφόσον ξεπεράσει τις 10.000€ μπαίνει στο κανονικό καθεστώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 6/11/2019 στις 9:40 ΜΜ, 7832 είπε

έλα ντε.. 

πότε έκανε έναρξη? 

το 2017 ....την είχε κάνει μόνος του και ετσι του είπαν τότε απο την αρμόδια δ.ο.υ...

Η αληθεια είναι οτι απο περυσι που τον ανέλαβα με προβληματιζερι αυτο , αλλά δε ξέρω πως να το χειρισθω!

Τι να κάνω να παω στην εφορία και να τους πω ρε παιδια αυτος πρέπει να έχει ταμειακή ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/11/2019 στις 2:04 ΜΜ, DENNY είπε

το 2017 ....την είχε κάνει μόνος του και ετσι του είπαν τότε απο την αρμόδια δ.ο.υ...

Η αληθεια είναι οτι απο περυσι που τον ανέλαβα με προβληματιζερι αυτο , αλλά δε ξέρω πως να το χειρισθω!

Τι να κάνω να παω στην εφορία και να τους πω ρε παιδια αυτος πρέπει να έχει ταμειακή ;;;

Τελικά έβγαλες άκρη; Χρειάζεται ταμειακή;

Έχω να κάνω μια έναρξη φωτογράφου με έδρα το σπίτι, μόνο παροχή υπηρεσιών (φωτογραφήσεις για σελιδές και blog). Θα χρειαστεί ταμειακή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/3/2022 στις 9:19 ΜΜ, DimitrisD είπε

Τελικά έβγαλες άκρη; Χρειάζεται ταμειακή;

Έχω να κάνω μια έναρξη φωτογράφου με έδρα το σπίτι, μόνο παροχή υπηρεσιών (φωτογραφήσεις για σελιδές και blog). Θα χρειαστεί ταμειακή;

όχι δεν χρειάζεται ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...