Jump to content
  • 0
DENNY

Φωτογράφος...υποχρέωση ταμειακής ή όχι

Question

Καλημέρα

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει καποια εγκλυκλιος ,νόμος δε ξέρω τι άλλο σχετικά με το ποιοι υποχρεούται σε χρήση ταμειακής ;;;

Ρωταω γιατι εχω ενα παραδειγμα φωτογράφου σε εκδηλώσεις που ΄δεν τυπώνει φωτογραφίες , άλμπουμ,κλπ αλλα τα αποθηκεύει σε ενα site καΙ ο κάθε πελάτης μπαίνει , επιλέγει τι θέλει και αν τυπώσει πληρώνει μια άλλη εκτυπωτική εταιρεια.

Εδω λοιπόν μάλλον έχουμε να κάνουμε με υπηρεσία και όχι με αγαθο . Ο Σταματοπουλος για τους φωτογραφους που δίνουν φωτογραφίες,αλμπουν,cd το λεει ξεκαθαρα ποτι προκειται για αγαθο και ΘΕΛΕΙ ΤΑΜΕΙΑΚΗ .Στην εφορία που εκανε την έναρξη ο φωτογράφος του είπαν όχι !

Τι ισχύει όπως και πως μπορώ να είμαι καλλυμένη ;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν η έναρξη του είναι ως παροχή υπηρεσίας και δεν αναφέρει ούτε δευτερεύων ΚΑΔ λιανικής πώλησης δε νομίζω ότι χρειάζεται ταμειακή.

Αν βέβαια έχει μαγαζί και πουλάει και λιανική τότε σίγουρα θέλει αλλά στην περίπτωσή σας δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η Εναρξη ειναι ως φωτογραφος ....

Εχει μαγαζι απο οπου δεν εχει κανενα εμπορευμα (αλμπουμ και τα σχετικα)

Και ολα αυτα που αναφερει και ο Σταματοπουλος ότι πρόκειται για αγαθο ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μα το αγαθό είναι το άλμπουμ, dvd κτλ (τα οποία δεν πουλάει) το ότι πάει και τραβάει φωτογραφίες είναι υπηρεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συγνώμη αλλά 

αδιάφορο αν ειναι αυτό ή εκείνο 
σημασία έχει αν ο ΚΑΔ που έχει δηλώσει στην εφορία συμπεριλαμβάνεται στους ΚΑΔ  της διαταγής 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 4/5/2017 στις 10:20 ΠΜ, DENNY είπε

Καλημέρα

Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει καποια εγκλυκλιος ,νόμος δε ξέρω τι άλλο σχετικά με το ποιοι υποχρεούται σε χρήση ταμειακής ;;;

Ρωταω γιατι εχω ενα παραδειγμα φωτογράφου σε εκδηλώσεις που ΄δεν τυπώνει φωτογραφίες , άλμπουμ,κλπ αλλα τα αποθηκεύει σε ενα site καΙ ο κάθε πελάτης μπαίνει , επιλέγει τι θέλει και αν τυπώσει πληρώνει μια άλλη εκτυπωτική εταιρεια.

Εδω λοιπόν μάλλον έχουμε να κάνουμε με υπηρεσία και όχι με αγαθο . Ο Σταματοπουλος για τους φωτογραφους που δίνουν φωτογραφίες,αλμπουν,cd το λεει ξεκαθαρα ποτι προκειται για αγαθο και ΘΕΛΕΙ ΤΑΜΕΙΑΚΗ .Στην εφορία που εκανε την έναρξη ο φωτογράφος του είπαν όχι !

Τι ισχύει όπως και πως μπορώ να είμαι καλλυμένη ;;;;

ΤΕΛΙΚΑ?? ΕΒΑΛΕ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μην ψάχνεται να βρείτε ποιοι έχουν υποχρέωση ταμειακής, αλλά ποιοι δεν έχουν. Είναι ξεκάθαρα διατυπωμένες οι εξαιρέσεις, όλοι οι άλλοι και οτιδήποτε άλλο έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείου λιανικής από ΦΤΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγω ακόμα δεν έχω κατάλαβει πάντως....γιατί  στο φωτογράφο που ανέλαβα ( δεν έχω κάνει εγω την έναρξη ) , του είπαν από την αρμόδια δ.ο.υ οτι δε χρειάζεται ταμειακή!!!!Τι να κάνω τώρα;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, 7832 είπε

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

ναι .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 4/11/2019 στις 12:29 ΜΜ, DENNY είπε

Εγω ακόμα δεν έχω κατάλαβει πάντως....γιατί  στο φωτογράφο που ανέλαβα ( δεν έχω κάνει εγω την έναρξη ) , του είπαν από την αρμόδια δ.ο.υ οτι δε χρειάζεται ταμειακή!!!!Τι να κάνω τώρα;;;

έλα ντε.. 

πότε έκανε έναρξη? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 4/11/2019 στις 9:43 ΠΜ, 7832 είπε

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) 

αν κατά την έναρξη  3-10-19 μπήκε στο άρθρο 39 ισχύει το ανώτερο...?

Η ένταξη στο 39 εξετάζεται με κριτήριο τον τζίρο της προηγούμενης χρήσης. Τον ενέταξαν με την έναρξη; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, Locomondo είπε

Η ένταξη στο 39 εξετάζεται με κριτήριο τον τζίρο της προηγούμενης χρήσης. Τον ενέταξαν με την έναρξη; 

Έχει ψηφιστεί φέτος κι από την έναρξη. Εφόσον ξεπεράσει τις 10.000€ μπαίνει στο κανονικό καθεστώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 6/11/2019 στις 9:40 ΜΜ, 7832 είπε

έλα ντε.. 

πότε έκανε έναρξη? 

το 2017 ....την είχε κάνει μόνος του και ετσι του είπαν τότε απο την αρμόδια δ.ο.υ...

Η αληθεια είναι οτι απο περυσι που τον ανέλαβα με προβληματιζερι αυτο , αλλά δε ξέρω πως να το χειρισθω!

Τι να κάνω να παω στην εφορία και να τους πω ρε παιδια αυτος πρέπει να έχει ταμειακή ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×