Προς το περιεχόμενο
  • 0

Χειρισμός Επιδότησης ΕΣΠΑ ''Ενίσχυση της αυτοαπασχόλησης πτυχιούχων''


matthew85

Ερώτηση

Καλημερα συναδελφοι,

επιχειρηση εγκριθηκε τον Νοεμβριο του 2016 για το προγραμμα του ΕΣΠΑ ''Ενίσχυση της αυτοαπασχολησης πτυχιουχων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης'' και ξεκινησε απο τοτε να πραγματοποιει δαπανες για τις οποιες δαπανες θα καταθεσει αίτημα για να λαβει την πρωτη δοση της επισοδτησης μέσα στο 2017. Οταν και εφοσον εγκριθει το αιτημα, θα λαβει το ποσο της πρωτης δοσης το οποιο θα αφορα δαπανες 2016 και 2017. 
Η ερωτηση μου ειναι, πως θα αντιμετωπισουμε τη δηλωση του 2016 (το Ε3 )και συγκεκριμενα τις δαπανες αυτες για τις οποιες αιτηθηκαμε επιδοτηση?
1) Θα αγνοησουμε την τυχον επιδοτηση που ενδεχεται να λαβουμε, εφοσον ακομη δεν εχουμε λαβει κατι, καταχωρωντας αυτες τις δαπανες στο Ε3 χωρις να αναμορφωσουμε κατι, και οταν μεσα στο 2017 λαβουμε την πρωτη δοση θα την καταχωρησουμε κατευθειαν στα εσοδα της επιχειρησης (στα εσοδα του 2017)?
2) Θα αναμορφωσουμε στο 2016 τις δαπανες για τις οποιες θα αιτηθουμε την πρωτη δοση (δε ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, διοτι δε γνωριζουμε απο τωρα ποιες απο αυτες τις δαπανες θα εγκριθουν) ?
3) Κατι αλλο?

ΥΓ: Νομιζω πως ειμαστε στο 1)

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα συνάδελφε,

Κι εγώ έχω 2 περιπτώσεις όμοιες με τη δική σου και θα πράξω όπως αναφέρεις στην πρώτη περίπτωση. Θεωρώ ότι είναι ο ορθότερος χειρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι απόλυτα σχετικό με την ερώτηση αλλά ..προσοχή στος εξής:  

...όπως έχει γίνει πάγια δεκτό από τη Διοίκηση, τα εισπραττόμενα ποσά των επιχορηγήσεων για αγορά παγίων δεν θεωρούνται προσθετικά στοιχεία των ακαθάριστων εσόδων, δηλαδή δεν προσαυξάνουν τα ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο των πραγματοποιηθεισών νέων επενδύσεων. Περαιτέρω, οι αποσβέσεις υπολογίζονται στην αξία κτήσης των παγίων αφού αφαιρεθούν τα ποσά των επιχορηγήσεων, ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε.

(απόσπασμα από σχετική διευκρίνιση / faq για το πρόγραμμα)

στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι λίγο σπάνιο να υπάρχουν αγορές παγίων άνω των 1500€ ωστόσο στα άλλα προγράμμα που βγήκαν πέρισυ θα έχουν σίγουρα τέτοια πάγια.. αν τα έχουν ήδη κάνει μέσα στο 2016... καλή τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, gianzo said:

Καλημέρα συνάδελφε,

Κι εγώ έχω 2 περιπτώσεις όμοιες με τη δική σου και θα πράξω όπως αναφέρεις στην πρώτη περίπτωση. Θεωρώ ότι είναι ο ορθότερος χειρισμός.

Συναδελφε και εγω προς τα εκει κλεινω. Πιστευω οτι ειναι ο πιο ασφαλης και σωστος τροπος.. Ο ενδοιασμος μου βρισκοτανε στο κομματι που αναφερει ο συναδελφος GiannisM απο πανω, αλλα υπαρχει προβλημα οταν δε γνωριζεις εκ των προτερων ποιες δαπανες θα επιδοτηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, GiannisM said:

όχι απόλυτα σχετικό με την ερώτηση αλλά ..προσοχή στος εξής:  

...όπως έχει γίνει πάγια δεκτό από τη Διοίκηση, τα εισπραττόμενα ποσά των επιχορηγήσεων για αγορά παγίων δεν θεωρούνται προσθετικά στοιχεία των ακαθάριστων εσόδων, δηλαδή δεν προσαυξάνουν τα ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο των πραγματοποιηθεισών νέων επενδύσεων. Περαιτέρω, οι αποσβέσεις υπολογίζονται στην αξία κτήσης των παγίων αφού αφαιρεθούν τα ποσά των επιχορηγήσεων, ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε.

(απόσπασμα από σχετική διευκρίνιση / faq για το πρόγραμμα)

στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι λίγο σπάνιο να υπάρχουν αγορές παγίων άνω των 1500€ ωστόσο στα άλλα προγράμμα που βγήκαν πέρισυ θα έχουν σίγουρα τέτοια πάγια.. αν τα έχουν ήδη κάνει μέσα στο 2016... καλή τύχη 

Καλησπερα συναδελφε,

αυτο ειδα και εγω το faq για το προγραμμα κ με προβκηματισε. Ισχυει οτι τις αγορες παγιων τις περιοριζουν οι περισσοτεροι στα 1500 € ωστε να μη χρειαστει να δεσμευτουν για 3 επιπλεον χρονια. Νομιζω ο πρωτος τροπος αντιμετωπισης ειναι κ ο πιο ορθος να ακολουθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι !! 

Το ίδιο έκανα και εγω , 

Τελικά αποφάσισα αυτές τις έγγραφες  - μετά απο πολύ κόπο είναι η αλήθεια - για το πρόγραμμα "Ενίσχυσης ΜΜΕ" που αφορούσε επιδότηση παγίων/δαπανών , στα έτη 2013 εως 2015 , ενω η είσπραξη έγινε στο 2016 . άρα  Οριστική Έγκριση σε 2016.

 

25/11/2016 Χρέωση 38.03 30.000,00
                                   Πίστωση 41.40 30.000,00
Aιτιολογία :Είσπραξη επιχορήγησης ,

31/12/2016   Χρέωση 41.10.00.000 6304,79

                                      Πίστωση 81.01.05.000 6304,79

Aιτιολογία :Αναλογούσα Επιχορήγηση πάγιων περιουσιακών στοιχείων

31/12/2016  , Χρέωση 41.10.00.000 4897,12
                                        Πίστωση 74.03.00.000 4897,12
Aιτιολογία : Αναλογούσα Επιχορήγηση λειτουργικών δαπανών

και περιμένω το ΟΚ απο τους Ορκωτούς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι και ετσι οπως το πανε οι @@$@ θα παρει χρηματα ο πελατης το 2020 και θα πρεπει τοτε να του τα φορτωσεις ολα ως φορολογητεα κερδη, διοτι λογω τεκμηριων θα εχεις χασει το δικαιωμα μεταφορας των ζημιων

καλυτερα κανε αναμορφωση δαπανων κατα το ποσο που ''θα'' επιδοτηθειτε για καθε χρονια, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

ο μονος ασφαλης και νομιμος τροπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, ethos said:

ναι και ετσι οπως το πανε οι @@$@ θα παρει χρηματα ο πελατης το 2020 και θα πρεπει τοτε να του τα φορτωσεις ολα ως φορολογητεα κερδη, διοτι λογω τεκμηριων θα εχεις χασει το δικαιωμα μεταφορας των ζημιων

καλυτερα κανε αναμορφωση δαπανων κατα το ποσο που ''θα'' επιδοτηθειτε για καθε χρονια, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

ο μονος ασφαλης και νομιμος τροπος..

Δηλαδή εννοείς ότι π.χ. θα αναμορφώσω το σύνολο των εξόδων από τη στιγμή που "θεωρητικά" επιδοτούνται όλα και να περιμένω πότε και πόσα θα πάρει; Λίγο ριψοκίνδυνο μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, gianzo said:

Δηλαδή εννοείς ότι π.χ. θα αναμορφώσω το σύνολο των εξόδων από τη στιγμή που "θεωρητικά" επιδοτούνται όλα και να περιμένω πότε και πόσα θα πάρει; Λίγο ριψοκίνδυνο μου φαίνεται...

oi 9 στους 10 επιδοτουμενους δεν προκειται να φερουν σοβαρα εσοδα τα πρωτα 2 χρονια.

οι περισσοτεροι απλα θελουν να επ[ιδοτηθουν οι ασφαλιστικες τους εισδφορες, να παρουν κανα υπολογιστη για το σπιτι και να προσλαβουν κανα φιλο-φιλη για τζαμπα μισθους και ενσημα

αυτη ειναι η γενικη νοοτροπια και για αυτο ευθυνεται το υπουργειο που ανακοινωσε-νομοθετησε τετοια ΕΣΠΑ

κρινεις και πραττεις αναλογα την περιπτωση βεβαια, αλλα ριψοκινδυνο ειναι να βασιστεις στις υποσχεσεις και τα χρονοσχεδιαγραματα του ΕΣΠΑ που ανακοινωθηκε πριν 1,5χρονο και ακομη και σημερα δεν εχει βγαλει πινακες τελικων εγκριθεντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω αντίστοιχη περίπτωση όπου επιχείρηση έχει λάβει επιχορήγηση για τα πάγια που αγόρασε καθώς και για διάφορες άλλες δαπάνες. Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι η σωστή αντιμετώπιση της επιχορήγησης είναι, η επιχορήγηση να αποτελέσει μειωτικό στοιχείο των παγίων και μετα να αποσβεστούν τα παγια και αντίστοιχα μειωτικό στοιχείο των δαπανων (μισθοδοσία) που επιχορηγήθηκαν. Το πρόβλημα είναι ότι τα πάγια και οι δαπάνες γίνανε στο 2016 και 2017, ενω η επιχορήγηση ήρθε το 2018. Σε ποια χρονια η επιχορηγηση θα αποτελέσει μειωτικό στοιχείο? στις χρονιες που π.χ. αγοραστηκαν τα παγια 2016 & 2017 (με τροποποιητικές?) και εγίναν και οι μισθοδοσίες  ή στη χρονιά που οριστικοποιηθηκε η επιχορηγηση?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, billsio είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω αντίστοιχη περίπτωση όπου επιχείρηση έχει λάβει επιχορήγηση για τα πάγια που αγόρασε καθώς και για διάφορες άλλες δαπάνες. Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι η σωστή αντιμετώπιση της επιχορήγησης είναι, η επιχορήγηση να αποτελέσει μειωτικό στοιχείο των παγίων και μετα να αποσβεστούν τα παγια και αντίστοιχα μειωτικό στοιχείο των δαπανων (μισθοδοσία) που επιχορηγήθηκαν. Το πρόβλημα είναι ότι τα πάγια και οι δαπάνες γίνανε στο 2016 και 2017, ενω η επιχορήγηση ήρθε το 2018. Σε ποια χρονια η επιχορηγηση θα αποτελέσει μειωτικό στοιχείο? στις χρονιες που π.χ. αγοραστηκαν τα παγια 2016 & 2017 (με τροποποιητικές?) και εγίναν και οι μισθοδοσίες  ή στη χρονιά που οριστικοποιηθηκε η επιχορηγηση?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

ΤΟ ΧΑ ΜΠΕΡΔΈΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΏ ΡΊΞΕ ΜΙΑ ΜΆΤΙΑ ΕΔΏ 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27970

 

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=201891

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@125883623

Ευχαριστω για την απαντηση. τα διαβασα ολα αυτα πριν κανω το ποστ αλλα δε βρηκα κατι ξεκαθαρο εκτος του οτι κανω μειωση της αξιας των παγιων. Αλλοι εχω δει οτι το κανουν αναδρομικα με τροποποιητικες στο ετος που αγοραστηκαν κτλ... και αλλοι με τις αποσβεσεις στα χρονια που απομενουν κανουν τις αντιστροφες κινησεις για να εναπομειναντα χρονια ωστε να βγει το αποτελεσμα που πρεπει. Απλα δεν βγηκα κατι ξεκαθαρο να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, billsio είπε

@125883623

Ευχαριστω για την απαντηση. τα διαβασα ολα αυτα πριν κανω το ποστ αλλα δε βρηκα κατι ξεκαθαρο εκτος του οτι κανω μειωση της αξιας των παγιων. Αλλοι εχω δει οτι το κανουν αναδρομικα με τροποποιητικες στο ετος που αγοραστηκαν κτλ... και αλλοι με τις αποσβεσεις στα χρονια που απομενουν κανουν τις αντιστροφες κινησεις για να εναπομειναντα χρονια ωστε να βγει το αποτελεσμα που πρεπει. Απλα δεν βγηκα κατι ξεκαθαρο να ειμαι σιγουρος.

Αυτό που έχω καταλαβαίνει εγω είναι αυξητική των εσόδων. Και οσο για τα πάγια οτι λέει το σλοτ απο την στιγμή της οριστικοποιησης της εισπράξεις της επιδοτήσεις και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μειώνεις την μισθοδοσία μονο σε επιδότηση οαεδ.ολα έχουν να κάνουν για ποια επιδότηση μιλάμε. Πχ στα αγροτικά αναφέρουν αλλα.στους νέους επιχειρηματιες αλλα και για πρόσληψη προσωπικού αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, billsio είπε

To προγραμμα ειναι ΕΣΠΑ και για τα παγια και για τη μισθοδοσια. δεν ειναι μεσω ΟΑΕΔ

Αν μιλάμε για το πρόγραμμα της επικεφαλίδας του τίτλου παει αυξητικα των εσόδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω βγάλει άκρη στο συγκεκριμένο ΕΣΠΑ ''Ενίσχυση της αυτοαπασχολησης πτυχιουχων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης''

Επιχείρηση Β κατηγ. έλαβε έγκριση το 2018
θα λάβει σε 1 μήνα χρήματα για δαπάνες 2019 απο αποσβέσεις, λειτουργικά, ασφαλιστικές εισφορές κλπ
Πως θα είναι ο πιο σωστός χειρισμός αυτής της επιχορήγησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...