Προς το περιεχόμενο
  • 0

κρατήσεις δικηγορικού συλλόγου και στήλες βιβλίων


dimitris_78

Ερώτηση

Καλησπέρα παιδιά,

Στους δικηγόρους έχουμε την ελάχιστη αμοιβή σε αυτήν υπολογίζεται 12% κράτηση.

Υπολογίζεται παρακράτηση 15% στην διαφορά ελάχιστης και 12%.
20% παρακράτηση εάν και εφόσον υπάρχει υποχρέωση λόγω της περίπτωσης και αυτό πάνω στην επιπλέον και αν η επιπλέον είναι πάνω από 300 ευρώ.

Από την ααδε το 15% και το 12% θα εμφανιστεί στο Ε1. Σωστά;

Εδώ λοιπόν διαβάζωντας εναν οδηγό φορολογικό των δικηγόρων, λέει στα βιβλία ενός δικηγόρου είναι σωστό να έχω ως παροχή υπηρεσιών που θα πάει στο ε3 ώς αμοιβές το άθροισμα:
(ελάχιστη αμοιβή-12%-15%) + επιπλέον αμοιβή.
Εμένα αυτό δεν μου αρέσει γιατί αφαιρώ ήδη κάτι που θα αφαιρεθεί από την ααδε.

Σαν παράδειγμα στο χιλιαρικάκι που είναι η ελάχιστη στο παράδειγμα ο φορολογικός προτείνει να καταχωρηθεί ενα μικρότερο ποσό. π.χ.880. Μα αν βάλω το ποσό αυτό η ααδε θα ρίξει τις κρατήσεις και θα υπολογίσει στα 880. Ενώ θα έπρεπε στο στρογγυλό χιλιάρικο. Κάνω λάθος;

Εγώ θεωρώ να έχω την στήλη κανονικά παροχής υπηρεσιών 24% όπου βάζω το ποσό ελάχιστη+επιπλέον με τις κρατήσεις και τις παρακρατήσεις, καθώς και την στήλη φπα παροχής. Δηλαδή όλο το χιλιαρικάκι του παραδείγματος αυτού.
Αυτό το χιλιάρικο πάει Ε3, πάει Ε1 και η ααδε "κουμπώνει" τις παρακρατήσεις + κρατήσεις.
Αν είμαι λάθος και γνωρίζει κάποιος ας με διορθώσει παρακαλώ.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά, 

στηλες μπορείς να κάνεις όσες θες ανάλογα τι ενημέρωση θες εσύ και ο δικηγόρος.

στα έσοδα βάζεις αμοιβή + στήλη για ΦΠΑ. 

στα έξοδα καταχωρείς τις κρατήσεις του Δ.Σ. 

ε3 κανονικά δεν έχει ιδιαιτερότητες, όπως καταλαβαίνεις οι κρατήσεις είτε πανε αιφαιρετικά των εσόδων είτε καταχωρηθούν στα έξοδα ίδιο αποτέλεσμα έχεις. 

παρακράτηση 15% του δικηγορικού συλλόγου δεν την αφαιρείς απο κάπου ούτε την λαμβάνεις υπόψη στα βιβλία και στο ε3.

οκει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσεξε γιατί τώρα κραταει και τον εφκα ο δικηγορικος συλλογος οπως και ο διανεμητικος ο οποίος μειώνει τα έσοδα  αλλα με το μερισμα Α και Β εξαμήνου αυξάνοναται εκ νέου τα έσοδα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , xristosF said:

τπτ βρε , πλακα κανεις? οτι μπορουμε κανουμε. οτι θες μπες στο τσατ να ρωτησεις.

πολλες καλημερες!

Γιατί ρε δουλεύει το τσατ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τον ΕΦΚΑ τώρα πως το αντιμετωπίζεται, το περνάτε σε κάθε γραμμάτιο ή στο τέλος του έτους θα κάνουμε μία σούμα? Σε κάποιους που πληρώνουν το ελάχιστο ΕΦΚΑ οι κρατήσεις από τα γραμμάτια συνολικά κάθε μήνα είναι πολλαπλάσιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς το παρόν κάνω ότι έκανα και πριν.

Δηλαδή καταχωρώ τις κρατήσεις (ΔΣ, ΕΦΚΑ, ΤΕΑΧ Κλπ) ανά γραμμάτιο προείσπραξης ως έξοδα και σε όσους πλήρωσαν και περαιτέρω ΕΦΚΑ με ειδοποίηση το καταχώρησα και αυτό (κυρίως στον Γενάρη μόνο έτυχε).

Απο εκεί και πέρα από Σεπτέμβρη που λένε οτι θα κάνουν συμψηφισμούς ή από οδηγίες απο Δικηγορικούς Συλλόγους, βλέποντας και κάνοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας, βλέποντας την συζήτηση στο forum αν μπορει καποιος να μου δωσει μια καθοδήγηση διότι μου ετυχε πελάτης δικηγόρος.. σε ποιον κωδικο περνάτε  τις κρατήσεις; (ΔΣ,ΕΦΚΑ,ΤΕΑΧ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά ότι αφορά κρατήσεις ΔΣΑ τις καταχωρώ σε ένα λογαριασμό του 64 και σε έναν άλλο πάλι του 64 τις δαπάνες για ΕΦΚΑ.

Όπως σε βολεύει όμως και αναλόγως τι δυνατότητες σου δίνει το πρόγραμμα. Μιλάμε φαντάζομαι για απλογραφικά βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, εγω έχω μια επιφύλαξη πάνω σε αυτό.Δηλαδη για παραδειγμα το γραμματιο προεισπραξης ειναι 120,58 ευρω( 48.20 εφκα, 30,23 κρατησεισ και 36,15 ευρω η προκατβολη 15%). στισ στηλες δεν πρεπει να βαλω και το 15%??? διοτι στην ουσια το συνολο του γραμματιου που πληρωσε ο δικηγορος περιεχει και το 15%. (αν και το συνολο ολου βγαινει114,58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας,

 

έχω ένα γραμμάτιο 117 ευρώ:

1. ΔΣΑ 5 ΕΥΡΩ

2.ΕΦΚΑ 23,40

3.ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΡΘΡΟΥ 29 0,40ΕΥΡΩ

4. 15% 17,55

Και η απόδειξη που κόπηκε είναι 517+φπα.

και 5. Για τη παρακράτηση 20%... στη περίπτωση μας είναι 400*20/100, σωστά; Αν όμως ήτανε συνολικο ποσο 317 και ελάχιστη αμοιβή 117, τότε η διαφορά 200.. αρα δεν υπάρχει το 20%. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, EvangeliaK είπε

Νομίζω πως έχεις δίκιο, έτσι είναι. Αν και δεν μου έτυχε ποτέ σε πελάτες μου δικηγόρους, κάπου το είχα διαβάσει..

ευχαριστώ. γνωρίζει κάποιος άλλος για τη καταχώρηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εχω ιδεα ριξε μια ματια στον οδηγο σελιδα 71-75 αν και ειναι παλιος οχι φετινος 

ΔΣΑ: Φορολογικός Οδηγός Δικηγόρων

https://www.taxheaven.gr/news/41160/dsa-forologikos-odhgos-dikhgorwn#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...