Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΕΝΩ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΟΧΙ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Ο σύζυγος είναι φορολογικός κάτοικος  ΗΠΑ ενώ η σύζυγος όχι. Ο σύζυγος είχε μεταφερθεί προ της 1058.

Τώρα θα κάνουν κοινή δήλωση? Υπάρχει κάποια οδηγία για να υποβάλλουν χωριστή?

Ευχαριστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπες στο σύστημα και δοκίμασε στην επιβεβαίωση στοιχείων να δηλώσεις το συζ. φορ. κάτοικο ΗΠΑ και τη συζυγο φορ. κατοικο ελλάδος. (Εφόσον συμφωνεί με το μητρώο)

Έχω την εντύπωση ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα το δω συνάδελφε. Το θέμα είναι ότι εφόσον ο σύζυγος είναι κάτοικος εξωτερικού υπόκειται σε φόρο μόνο για εισοδήματα από πηγές Ελλάδος σωστά?  Ασχέτως που η σύζυγος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να προσέξεις ότι ο σύζυγος παρασύρει και την σύζυγο ως κάτοικο εξωτερικού και χάνει το αφορολόγητο..

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μόνο μία επιλογή έχει για χώρα φορολογικής κατοικίας .Στον συζυγο, την συζυγο την θεωρεί κάτοικο Ελλάδος προφανώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν , asteras5 said:

Καλησπέρα,

Μόνο μία επιλογή έχει για χώρα φορολογικής κατοικίας .Στον συζυγο, την συζυγο την θεωρεί κάτοικο Ελλάδος προφανώς?

Ναί έτσι είναι. Το θέμα είναι αν βάλεις την χώρα κατοικίας του εξωτερικού που δεν έχεις δηλώσει προφανώς στο μητρώο(αλλιώς θα την εμφάνιζε) και υποβάλλεις τη δήλωση έτσι, θα σου βγάλει μύνημα για έλεγχο μετά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ θα σας πώ και το άλλο. Έχω ένα ζευγάρι που τους έχω μεταφέρει από πέρσυ(φορ.2015) στην Κατοίκων εξωτερικού γιατί εργάζονται και οι 2 ώς μισθωτοί εκεί. Τώρα μου λέει ο σύζυγος ότι θέλει του χρόνου η σύζυγος να ανοίξει ατομική στην Ελλάδα με κάποια δραστηριότητα με συνέπεια να πρέπει να την ξαναμεταφερω στην ελληνική ΔΟΥ. Σε αυτή την περίπτωση η σύζυγος "τραβάει" και τον σύζυγο(υπόχρεο) που θα παραμείνει στη Γερμανία με μισθωτή απασχόληση? Υπάρχει και θέμα μετοικεσίας στη μέση (αφού θα έχουν συμπληρώσει 2 συνεχόμενα έτη στο εξωτερικό) και γενικά από ότι καταλαβαίνω η περίφημη απόφαση του ΣΤΕ δεν διόρθωσε τα κακώς κείμενα και ούτε πρόκειται γιατί αφορά μία συγκεκριμένη περίπτωση φορολογουμένου. Βέβαια έγινε η αρχή αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προβλήματα v.kourtis...προβλήματα....

Εγώ για αρχή έτσι για να μιλήσω με λογικούς ανθρώπους  θα έπαιρνα στη Δ.Ο.Σ. ένα τηλ., έτσι για τη ψυχανάλυση και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

προβλήματα v.kourtis...προβλήματα....

Εγώ για αρχή έτσι για να μιλήσω με λογικούς ανθρώπους  θα έπαιρνα στη Δ.Ο.Σ. ένα τηλ., έτσι για τη ψυχανάλυση και μόνο.

καλημέρα. Ναί για την ψυχανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, v.kourtis said:

Ναί έτσι είναι. Το θέμα είναι αν βάλεις την χώρα κατοικίας του εξωτερικού που δεν έχεις δηλώσει προφανώς στο μητρώο(αλλιώς θα την εμφάνιζε) και υποβάλλεις τη δήλωση έτσι, θα σου βγάλει μύνημα για έλεγχο μετά???

Δεν κατάλαβα .Δηλαδή δεν μπορώ να συνεχίσω την δήλωση ώς έχει? Ο σύζυγος ζει και εργάζεται Αμερική ανήκει στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ,ενώ η σύζυγος παραμένει εδώ. Τι πρόβλημα θα υπάρξει ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 said:

Δεν κατάλαβα .Δηλαδή δεν μπορώ να συνεχίσω την δήλωση ώς έχει? Ο σύζυγος ζει και εργάζεται Αμερική ανήκει στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ,ενώ η σύζυγος παραμένει εδώ. Τι πρόβλημα θα υπάρξει ? 

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μήπως σας καλέσουν για έλεγχο τη Δήλωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν , asteras5 said:

Πέρσι εκκαθαρίστικε . Φέτος να έχει αλλάξει κάτι?

Στην περίπτωσή σας μάλλον έχετε δίκιο, έτσι είναι όπως το λέτε..δεν ξέρω αν ήταν μέχρι σήμερα και οι 2 φ.κάτοικοι Ελλάδας και θέλατε να μεταφέρετε τον σύζυγο μόνο του φέτος στην κατοίκων (για τη χρήση του 2016 πχ) αν θα μπορούσατε να το κάνετε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις τεσταρα μια δήλωση όπου ο σύζυγος είναι δηλωμένος κάτοικος Ελλάδας και η σύζυγος (ξεχασμένη στο μητρώο) ως κάτοικος εξωτερικού.

Ο κωδ. 320 μετά την επιβεβαίωση στοιχείων είναι προ-συμπληρωμένος και η δήλωση υποβάλλεται κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω ότι, η σύζυγος είναι ξεχασμένη στο μητρώο ως κατ. εξωτερικού και με διακοπή σχέσης φορ. εκπροσώπου. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια θέλω να πάω να το διορθώσω στο μητρώο και να την κάνω κάτοικο Ελλάδος.

Απλά αναφέρω τη περίπτωση πως το σύστημα μπορεί να δεχτεί διαφορετική φορολογική κατοικία. Όλα μετά είναι θέμα εγκεφάλου του κάθε αρμόδιου υπαλλήλου σε συνάρτηση με την απόφαση του ΣΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι ουσιαστικά τι λύση να δωθεί? να βγει μια πολ για να έχουν ως οδηγό οι υπάλληλοι στα μητρώα. 

Γιατί και απόφαση του ΣΤΕ υπάρχει και τεχνικά γίνεται στο taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...