Προς το περιεχόμενο
  • 0

Eιδοποιητηρια εφκα για εισφορες 3/2017


DENNY

Ερώτηση

Καλημερα σε όλους

Γνωριζει καποιος συνάδελφος πως θα πληρωθουν οι εισφορες για τον 3/2017 ;

Δεν εχει αναρτηθει κατι στο site .Παμε με το ειδοποιητηριο του 1-2/2017;;;

Και αν σε καποιους επρεπε να γινουν διορθωσεις;;; Πχ σε μενα δεν ειχε υπολογισθει μειωση λογω μητροτητας και μου ειπαν οτι ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ-ΣΥΜΨΗΦΙΣΘΕΙ τον Απρίλη ( ποιανου ετους δε ξερω !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπας και καταργήθηκε ο ΕΦΚΑΣ με τους απατεώνες που έχουμε μπλέξει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως γνωστόν - πλέον - η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων πληρωμής το μεσημέρι της καταληκτικής ημερομηνίας θεωρείται ορθή ενέργεια, κάτι ως νόμιμο αλλά (βεβαίως) όχι ηθικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, NIKOSPETSAS said:

Ως γνωστόν - πλέον - η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων πληρωμής το μεσημέρι της καταληκτικής ημερομηνίας θεωρείται ορθή ενέργεια, κάτι ως νόμιμο αλλά (βεβαίως) όχι ηθικό.

Νόμιμη ειδοποίηση του ασφαλισμένου δεν αποτελεί η ανάρτηση αλλά η ταχυδρομική αποστολή του ειδοποιητηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως σε πελάτη προερχόμενο από το ΤΣΜΕΔΕ, για τον οποίο είχαν υπολογιστεί λάθος οι εισφορές του 2ου και ζήτησα διόρθωση, μου απάντησαν ότι δεν θα γίνουν άλλες διορθώσεις, παρά μόνο μετά τις φετινές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως ούτε εγώ προσωπικά αλλά ούτε και όσοι άλλοι ασφαλισμένοι γνωρίζω λάβαμε έντυπη ειδοποίηση ταχυδρομικώς, μόνο ηλεκτρονική ενημέρωση. Όντως έστειλαν ταχυδρομικώς ειδοποιητήρια σε κάποιους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν , NIKOSPETSAS said:

Πάντως ούτε εγώ προσωπικά αλλά ούτε και όσοι άλλοι ασφαλισμένοι γνωρίζω λάβαμε έντυπη ειδοποίηση ταχυδρομικώς, μόνο ηλεκτρονική ενημέρωση. Όντως έστειλαν ταχυδρομικώς ειδοποιητήρια σε κάποιους ?

Αναφέρομαι στο τι γράφει η εγκύκλιος, όχι στο τι έγινε στην πράξη:

Α. Κοινοποίηση ασφαλιστικών εισφορών Η κοινοποίηση των ασφαλιστικών εισφορών θα πραγματοποιείται: - Με ειδοποιητήριο πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών - Μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών Ε.Φ.Κ.Α. στην ιστοσελίδα www.efka.gov.gr. i. Ειδοποιητήριο πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών Σε συνεργασία με την ΗΔΙΚΑ ΑΕ θα αποστέλλεται, σε έντυπη μορφή, μέσω ΕΛΤΑ, «Ειδοποίηση Πληρωμής Ασφαλιστικών Εισφορών» (συν/νο υπόδειγμα). Στο έντυπο παρέχονται πληροφορίες ομαδοποιημένες σε τρεις ενότητες: 

Αυτή είναι η υποχρέωση του ΕΦΚΑ. Η ηλεκτρονική ενημέρωση είναι δυνατότητα του ασφαλισμένου.

Ευελπιστώ ότι δεν θα βάλουν προσαυξήσεις σε καθυστερημένες πληρωμές για το πρώτο διάστημα εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάτι που διαπίστωσα σήμερα σε πελάτη μου φυσικό πρόσωπο-ελ.επαγγελματία. Ενώ το αρχικό ειδοποιητήριο έγραφε ένα συγκεκριμένο ποσό και το οποίο και κατέβαλε, μπαίνω σήμερα να ελέγξω αν είχε αναρτηθεί το επόμενο δίμηνο και βλέπω ένα άλλο ποσό και μία διαφορά προς πληρωμή γύρω στα 50 ευρώ..Ελέγχοντας τα 2 ειδοποιητήρια διαπίστωσα ότι αρχικά δεν είχε αντλήσει ο ΕΦΚΑ τα ορθά στοιχεία από το Ε1 και συγκεκριμένα το ποσό που υπήρχε στον κωδικό 403(τίτλο κτήσης), αλλά μόνο το ποσό που υπήρχε στον κωδικό 401. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mα είναι δυνατό τόσους μήνες μετά να επικρατεί αυτό το χάος ;;;;

Λάθη , διορθώσεις που δεν γίνονται ποτε ...και 5 μερες πριν τη λήξη να ψάχνουμε αν και πότε πρέπει να πληρώσουμε ;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, v.kourtis said:

κάτι που διαπίστωσα σήμερα σε πελάτη μου φυσικό πρόσωπο-ελ.επαγγελματία. Ενώ το αρχικό ειδοποιητήριο έγραφε ένα συγκεκριμένο ποσό και το οποίο και κατέβαλε, μπαίνω σήμερα να ελέγξω αν είχε αναρτηθεί το επόμενο δίμηνο και βλέπω ένα άλλο ποσό και μία διαφορά προς πληρωμή γύρω στα 50 ευρώ..Ελέγχοντας τα 2 ειδοποιητήρια διαπίστωσα ότι αρχικά δεν είχε αντλήσει ο ΕΦΚΑ τα ορθά στοιχεία από το Ε1 και συγκεκριμένα το ποσό που υπήρχε στον κωδικό 403(τίτλο κτήσης), αλλά μόνο το ποσό που υπήρχε στον κωδικό 401. 

Φαντάζομαι αναφέρεστε στο ειδοποιητήριο του 2/2017 που ανέβηκε στις 6/4. Όντως σε μερικούς ασφαλισμένους είχαν γίνει αλλαγές σε σχέση με το πρώτο. Π.χ. είδα περίπτωση όπου το πρώτο ήταν με βάση το εκκαθαριστικό του 2014 και το δεύτερο με το 2015. Πάντως ήταν λάθος που το πρώτο έγραφε και τους δύο μήνες γιατί κανένας δεν ήξερε ότι θα εκδοθεί ξεχωριστό για τον Φεβρουάριο και έγιναν πληρωμές χωρίς να γίνει έλεγχος για τυχόν αλλαγές στα ποσά με το δεύτερο ειδοποιητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 22/4/2017 at 2:04 ΜΜ, aplessas said:

Φαντάζομαι αναφέρεστε στο ειδοποιητήριο του 2/2017 που ανέβηκε στις 6/4. Όντως σε μερικούς ασφαλισμένους είχαν γίνει αλλαγές σε σχέση με το πρώτο. Π.χ. είδα περίπτωση όπου το πρώτο ήταν με βάση το εκκαθαριστικό του 2014 και το δεύτερο με το 2015. Πάντως ήταν λάθος που το πρώτο έγραφε και τους δύο μήνες γιατί κανένας δεν ήξερε ότι θα εκδοθεί ξεχωριστό για τον Φεβρουάριο και έγιναν πληρωμές χωρίς να γίνει έλεγχος για τυχόν αλλαγές στα ποσά με το δεύτερο ειδοποιητήριο.

σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα στην ομάδα,

έχω πελάτη γιατρό και ενώ μέχρι και τον Απρίλιο έβγαινε ειδοποιητήριο κανονικά τον Μάιο δεν αναρτήθηκε.

Ο γιατρός δεν έχει καμία μεταβολή λειτουργεί κανονικά. 'Εχουν ανακοινώσει κάτι και δεν έχω ενημερωθεί; μήπως έχετε 

καμιά ενημέρωση ή να επικοινωνήσω με τον ΕΦΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, silvi said:

καλησπέρα στην ομάδα,

έχω πελάτη γιατρό και ενώ μέχρι και τον Απρίλιο έβγαινε ειδοποιητήριο κανονικά τον Μάιο δεν αναρτήθηκε.

Ο γιατρός δεν έχει καμία μεταβολή λειτουργεί κανονικά. 'Εχουν ανακοινώσει κάτι και δεν έχω ενημερωθεί; μήπως έχετε 

καμιά ενημέρωση ή να επικοινωνήσω με τον ΕΦΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλησπέρα..

είδα μια ανακοίνωση ότι αναρτήθηκαν. Αν πάλι δε φαίνεται, ας πληρώσει μ ένα προηγούμενου μήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχουν αναρτηθεί όλα, υπάρχει ένας μικρός αριθμός που τα επεξεργάζεται ακόμα η ΗΔΙΚΑ (για ενδεχόμενες αλλαγές στα ποσά) και θα αναρτηθούν τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2 ερωτήσεις....α) με διακοπή σημερινή 6/7/2017 δηλαδή επιβαρύνεται ο επιτηδευματίας όλο τον Ιούλιο όπως ίσχυε και με το καθεστώς του ΟΑΕΕ? β) από 1/1/2017 δεν ισχύει η καταβολή των 111 ευρώ ώς πρώτη απογραφή στο ταμείο όπως ίσχυε με το  πρότερο καθεστώς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , v.kourtis said:

2 ερωτήσεις....α) με διακοπή σημερινή 6/7/2017 δηλαδή επιβαρύνεται ο επιτηδευματίας όλο τον Ιούλιο όπως ίσχυε και με το καθεστώς του ΟΑΕΕ? β) από 1/1/2017 δεν ισχύει η καταβολή των 111 ευρώ ώς πρώτη απογραφή στο ταμείο όπως ίσχυε με το  πρότερο καθεστώς? 

Α)ολο το μήνα κανονικά

Β)καταργηθηκε η εγγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ερώτηση σχετικά με τον ΕΦΚΑ. Μισθωτός ΙΚΑ (ασφαλισμένος μετά το 93) και συγχρόνως ιδιοκτήτης ατομικής επιχείρησης,  όπως ίσχυε παλιά δεν πλήρωνε ΟΑΕE . Με τα νέα δεδομένα,από 1/1/2017 και μετά έχει καταργηθεί αυτό σωστά?? Μπαίνω κάθε μήνα με τους κωδικούς taxis και ΑΜΚΑ και γράφει οτι "η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δεν μπορείτε να δείτε την εισφορά σας." Το προσωρινά, τόσους μήνες, τι εννοεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μένα μου φαίνεται περίεργο, γιαυτό ρώτησα... Δηλαδή δεν τη γλιτώνουν τελικά, αυτοί που έχουν παράλληλη ασφάλιση??:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, vasilisps said:

Και μένα μου φαίνεται περίεργο, γιαυτό ρώτησα... Δηλαδή δεν τη γλιτώνουν τελικά, αυτοί που έχουν παράλληλη ασφάλιση??:(

Δυστυχώς κανένας δε γλιτώνει!

Απλά θα πληρώσει λιγότερα, εμένα έτσι φαίνεται σε παρόμοια περίπτωση παράλληλα απασχολούμενου, του αφαιρούν ένα ποσό λόγω της ασφάλισης του ως ημιαπασχολούμενος στο ΙΚΑ. Πληρώνει 120 αντί για 170 στο ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, gianzo said:

Δυστυχώς κανένας δε γλιτώνει!

Απλά θα πληρώσει λιγότερα, εμένα έτσι φαίνεται σε παρόμοια περίπτωση παράλληλα απασχολούμενου, του αφαιρούν ένα ποσό λόγω της ασφάλισης του ως ημιαπασχολούμενος στο ΙΚΑ. Πληρώνει 120 αντί για 170 στο ΕΦΚΑ.

Ναι αλλά γιατί ακόμα δεν έχει βγει το ποσό που είναι να πληρωθεί μετά από τόσους μήνες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 21/8/2017 at 9:52 ΜΜ, vasilisps said:

Μία ερώτηση σχετικά με τον ΕΦΚΑ. Μισθωτός ΙΚΑ (ασφαλισμένος μετά το 93) και συγχρόνως ιδιοκτήτης ατομικής επιχείρησης,  όπως ίσχυε παλιά δεν πλήρωνε ΟΑΕE . Με τα νέα δεδομένα,από 1/1/2017 και μετά έχει καταργηθεί αυτό σωστά?? Μπαίνω κάθε μήνα με τους κωδικούς taxis και ΑΜΚΑ και γράφει οτι "η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δεν μπορείτε να δείτε την εισφορά σας." Το προσωρινά, τόσους μήνες, τι εννοεί???

Πότε έκανε έναρξη; Ήταν ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ και πριν την 1-1-2017; Λογικά κάποιο πρόβλημα του Μητρώου του ΕΦΚΑ θα είναι, καλό είναι να απευθυνθείτε στο αρμόδιο περιφερειακό τμήμα μη μισθωτών του ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, aplessas said:

Πότε έκανε έναρξη; Ήταν ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ και πριν την 1-1-2017; Λογικά κάποιο πρόβλημα του Μητρώου του ΕΦΚΑ θα είναι, καλό είναι να απευθυνθείτε στο αρμόδιο περιφερειακό τμήμα μη μισθωτών του ΕΦΚΑ.

Ναι την ατομική επιχείρηση την είχε πριν απο 1/1/2017 και έπαιρνε απαλλαγή, εφόσον ήταν μισθωτός πλήρους απασχόλησης μετά το 93.  Παρόμοια περιπτώση έχει τυχει σε κανέναν?? Πληρώνει κανονικά στον ΕΦΚΑ??  Ή του βγάζει το ίδιο μήνυμα όπως σε μένα "η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δεν μπορείτε να δείτε την εισφορά σας."???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιο λάθος θα υπάρχει στη σύνδεση του μητρώου μεταξύ τέως ΙΚΑ και  ΟΑΕΕ, στο τοποικό γραφείο μη μισθωτών ΕΦΚΑ (πρώην ΟΑΕΕ).

Απευθυνθείτε εκεί το συντομότερο αλλιώς θα πέσουν μαζεμένες οι εισφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...