Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016


georges

Ερώτηση

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι! Λόγω υπερβολικού φόρτου φέτος είναι η πρώτη χρονιά που δεν υπέβαλα ακόμη τις δηλώσεις μελών ΝΠ που τηρούν απλογραφικά. Είπα να εκμεταλλευτώ την προθεσμία που έχουν έως 16/8 για να μην τρελαθώ από την πίεση. Η ερώτησή  μου είναι εάν αλλάζει κάτι όταν ο σύζυγος είναι μεν μέλος τέτοιου ΝΠ αλλά η σύζυγος επαγγελματίας με ατομική. Επίσης προφανώς δεν παίζει ρόλο αν το ΝΠ έχει κέρδη ή ζημίες σωστά? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. ΕΠΕ με φόρο 110.000,00 όταν λήξει η πρώτη δόση σε πόσες δόσεις μπαίνει η ρύθμιση στο Τάξις? Μπορεί να του βγάλει και 24? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. ΕΠΕ με φόρο 110.000,00 όταν λήξει η πρώτη δόση σε πόσες δόσεις μπαίνει η ρύθμιση στο Τάξις? Μπορεί να του βγάλει και 24? Ευχαριστώ πολύ.

Σε 12. Σε 24 μπαίνουν κληρονομικά, του 4446 κα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Με την Τροποποιητική Φορολογικού έτους 2015 λόγω αναδρομικών συντάξεων έχουμε κάποια ενημέρωση? Θα ανοίξει ηλεκτρονικά η εφαρμογή ή θα σταλεί χειρόγραφα? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Με την Τροποποιητική Φορολογικού έτους 2015 λόγω αναδρομικών συντάξεων έχουμε κάποια ενημέρωση? Θα ανοίξει ηλεκτρονικά η εφαρμογή ή θα σταλεί χειρόγραφα? Ευχαριστώ πολύ.

Ουδέν νεότερο απ' όσο γνωρίζω... Όλοι το περιμένουμε, γύρω στα Χριστούγεννα ίσως την ανοίξει ο Αη Βασίλης την εφαρμογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση συνταξιούχου τράπεζας, ο οποίος επέστρεψε 20000,00 ευρώ στο επικουρικό του ταμείο για το φορολογικό 2015 και το ταμείο του έδωσε νέα Βεβαίωση εισφορών η οποία αντικαθιστά την αρχική με πολύ μειωμένες συντάξεις. Αυτό πώς θα το δηλώσω? Θεωρείται τροποποιητική λόγω αναδρομικών συντάξεων? Ή πρέπει να κάνω απλή τροποποιητική χειρόγραφη στην οποία θα εξηγώ σε επιστολή τους λόγους μείωσης των αποδοχών? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση συνταξιούχου τράπεζας, ο οποίος επέστρεψε 20000,00 ευρώ στο επικουρικό του ταμείο για το φορολογικό 2015 και το ταμείο του έδωσε νέα Βεβαίωση εισφορών η οποία αντικαθιστά την αρχική με πολύ μειωμένες συντάξεις. Αυτό πώς θα το δηλώσω? Θεωρείται τροποποιητική λόγω αναδρομικών συντάξεων? Ή πρέπει να κάνω απλή τροποποιητική χειρόγραφη στην οποία θα εξηγώ σε επιστολή τους λόγους μείωσης των αποδοχών? Ευχαριστώ πολύ.

Χειρόγραφη στη δου, ηλεκτρονικά δεν γίνεται γιατί το ταμείο δεν θα  στείλει αυτήν την βεβαίωση.  Εγώ προσωπικά τους το εξήγησα προφορικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, epis said:

Χειρόγραφη στη δου, ηλεκτρονικά δεν γίνεται γιατί το ταμείο δεν θα  στείλει αυτήν την βεβαίωση.  Εγώ προσωπικά τους το εξήγησα προφορικά!

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 3/8/2017 at 2:00 ΜΜ, epis said:

Χειρόγραφη στη δου, ηλεκτρονικά δεν γίνεται γιατί το ταμείο δεν θα  στείλει αυτήν την βεβαίωση.  Εγώ προσωπικά τους το εξήγησα προφορικά!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο ίδιο έτος έχει και αναδρομικά ΙΚΑ. ΘΑ πρέπει να γίνουν 2 δηλώσεις, μία για τη μείωση συνταξεων λόγω επιστροφής και μία για τα αναδρομικά ή γίνεται με μία χειρόγραφη? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 20/7/2017 at 6:53 ΜΜ, v.kourtis said:

υπέβαλα ηλεκτρονικά μία τροποποιητική φορ. 2015 λόγω επιδότησης ΟΠΕΚΕΠΕ όταν άνοιξε το σύστημα για τις τροποποιητικές και σήμερα του επεβλήθη πρόστιμο 100 ευρώ λόγω εκπροθέσμου!!!!!!!! έστειλα στη Δ.Ο.Υ. τον ενδιαφερόμενο με την σχετική διαταγή της 11.8.2016(σχετικά με τη μή επιβολή προστίμων από τροποποιητικές ΟΠΕΚΕΠΕ) και του είπαν ότι κακώς την έστειλε ο λογιστής σου..θα έπρεπε να περιμένει...(τί άραγε??) τελικά αιτήθηκε την διαγραφή του προστίμου αφού του ζητήθηκε!!!!!!!!! η σχετική διαταγή που έγραψα πιο πάνω και όλα καλά!!!!!!!   

Σε αυτη την περιπτωση (τροπ/κη λογω ΟΠΕΚΕΠΕ ) εαν εχω κανει και καποιες μικροδιορθωσεις στο Ε3 επιβαλεται προστιμο?

Επισης στην συγκεκριμενη δηλωση γιενται τροποιητικη και λογω αναδρομικων συνατξης της συζυγου....

Αρα , μηπως θα πρεπει να σταλει ηλεκτρονικα λογω αναδρομικων οταν κ εφοσον ανοιξει το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Οι τροποποιητικές δηλώσεις 2015 λόγω αναδρομικών σύνταξης έχουν ανοίξει? Μπορούμε να στείλουμε? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλημέρα. Οι τροποποιητικές δηλώσεις 2015 λόγω αναδρομικών σύνταξης έχουν ανοίξει? Μπορούμε να στείλουμε? Ευχαριστώ πολύ.

θα ανακοινωθεί από τον κόμβο. Άμα δε βλέπεις στο taxheaven καμμία ανακοίνωση πάει να πεί ότι δέν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/31/2017 at 1:13 ΜΜ, v.kourtis said:

θα ανακοινωθεί από τον κόμβο. Άμα δε βλέπεις στο taxheaven καμμία ανακοίνωση πάει να πεί ότι δέν..

και ακόμα δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα καλημέρα

μια ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα..

Κοινοπραξία χωρίς εργασίες έκανε κανονικά δηλώσεις έως το φορολογικό 2016 και βεβαιώνονταν μόνο το 800αρι από το τέλος επιτηδεύματος.

Κάναμε εκπρόθεσμη διακοπή με 17/3/2015 και παράλληλα αιτηθήκαμε τη διαγραφή των ποσών του τέλους επιτηδεύματος. Ολόκληρο για το 2016 και την αναλογία για το 2015. Η ΔΟΥ μας λέει ότι για να προχωρήσει στη διαγραφή πρέπει να γίνουν τροποποιητικές δηλώσεις Ν(να μη φαίνεται στο έντυπο το ποσό του τέλους) για τα έτη αυτά με πρόστιμο.

Εχουμε κάποια απόφαση γι αυτή τη διαδικασία?

 

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

Σήμερα (λόγω μερίσματος) θυμήθηκε κάποιος ότι η γυναίκα του έχει δικαιώματα σε ακίνητο 33%. Είχε δηλώσει κύρια κατοικία φιλοξενούμενος από γονείς (ευνόητοι λόγοι τεκμήρια). Λέει τώρα κάνε τροποποιητική (μέρισμα βλέπεις) και βάλε κύρια κατοικία της συζύγου. (μισθωτή) .  Ποια η άποψη σας ?  Καταρχήν πρόστιμο (250€ ) ή 100 € ?? Διότι το αρχικό χρεωστικό οφείλεται στο τέλος ???  Η δήλωση θα εκκαθαριστεί ποτέ ???? ή θα την βγάλει για έλεγχο???   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , jim1970 said:

καλημέρα καλημέρα

μια ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα..

Κοινοπραξία χωρίς εργασίες έκανε κανονικά δηλώσεις έως το φορολογικό 2016 και βεβαιώνονταν μόνο το 800αρι από το τέλος επιτηδεύματος.

Κάναμε εκπρόθεσμη διακοπή με 17/3/2015 και παράλληλα αιτηθήκαμε τη διαγραφή των ποσών του τέλους επιτηδεύματος. Ολόκληρο για το 2016 και την αναλογία για το 2015. Η ΔΟΥ μας λέει ότι για να προχωρήσει στη διαγραφή πρέπει να γίνουν τροποποιητικές δηλώσεις Ν(να μη φαίνεται στο έντυπο το ποσό του τέλους) για τα έτη αυτά με πρόστιμο.

Εχουμε κάποια απόφαση γι αυτή τη διαδικασία?

 

 

     

 

ναι ετσι ειναι το εκανα εγω σε ΦΔ φυσικου προσωπου στην εκκαθαριση εφυγε το 650 ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , parmgr said:

 

ναι ετσι ειναι το εκανα εγω σε ΦΔ φυσικου προσωπου στην εκκαθαριση εφυγε το 650 ,

ευχαριστώ..

ναι το ξέρω..αυτό που ρωτάω είναι το εξής..

από τη στιγμή που υπάρχει εκπρόθεσμη διακοπή δεν πρέπει αυτομάτως να σβήνονται και τα ποσά των χρήσεων που δεν υπάρχουν? για ποιο λόγο να κάνω τροποποιητική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, jim1970 said:

ευχαριστώ..

ναι το ξέρω..αυτό που ρωτάω είναι το εξής..

από τη στιγμή που υπάρχει εκπρόθεσμη διακοπή δεν πρέπει αυτομάτως να σβήνονται και τα ποσά των χρήσεων που δεν υπάρχουν? για ποιο λόγο να κάνω τροποποιητική?

Δημήτρη κι εγώ αυτό βλέπω, αλλά κάποιο θέμα υπάρχει στη ΔΟΥ (δεν ξέρω τι!), πριν 3 χρόνια δεν είχα βγάλει άκρη κι εγώ:

 

ΠΟΛ.1149/13.6.2012 (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) Επιβολή τέλους επιτηδεύματος οικονομικού έτους 2012 στις περιπτώσεις εκπρόθεσμης διακοπής δραστηριότητας επιτηδευματιών

..........

Επίσης, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρ. 4 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης, στις περιπτώσεις που η ΓΓΠΣ δεν διαθέτει στοιχεία για την ορθή εκκαθάριση, τότε οι υπόχρεοι φορολογούμενοι, εφόσον διαπιστώσουν λάθος, κατά τη παραλαβή του εκκαθαριστικού σημειώματος, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., κατά περίπτωση, είτε αίτηση για διαγραφή μέρους ή ολόκληρου του βεβαιωθέντος ποσού, είτε τροποποιητική δήλωση και η Δ.Ο.Υ. θα προβεί σε διαγραφή ή σε νέα εκκαθάριση.
 
δες κι αυτό: 
ΠΟΛ.1068/2017 Διαγραφή τέλους επιτηδεύματος οικ. ετών 2012 και 2013 σε νομικά πρόσωπα που έχουν κάνει εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών
 
Κάτι άλλο δεν έχω υπόψη μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Δημήτρη κι εγώ αυτό βλέπω, αλλά κάποιο θέμα υπάρχει στη ΔΟΥ (δεν ξέρω τι!), πριν 3 χρόνια δεν είχα βγάλει άκρη κι εγώ:

 

ΠΟΛ.1149/13.6.2012 (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) Επιβολή τέλους επιτηδεύματος οικονομικού έτους 2012 στις περιπτώσεις εκπρόθεσμης διακοπής δραστηριότητας επιτηδευματιών

..........

Επίσης, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρ. 4 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης, στις περιπτώσεις που η ΓΓΠΣ δεν διαθέτει στοιχεία για την ορθή εκκαθάριση, τότε οι υπόχρεοι φορολογούμενοι, εφόσον διαπιστώσουν λάθος, κατά τη παραλαβή του εκκαθαριστικού σημειώματος, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., κατά περίπτωση, είτε αίτηση για διαγραφή μέρους ή ολόκληρου του βεβαιωθέντος ποσού, είτε τροποποιητική δήλωση και η Δ.Ο.Υ. θα προβεί σε διαγραφή ή σε νέα εκκαθάριση.
 
δες κι αυτό: 
ΠΟΛ.1068/2017 Διαγραφή τέλους επιτηδεύματος οικ. ετών 2012 και 2013 σε νομικά πρόσωπα που έχουν κάνει εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών
 
Κάτι άλλο δεν έχω υπόψη μου.

ευχαριστώ φιλαράκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, jim1970 said:

ευχαριστώ φιλαράκι..

Παρακαλώ.

Καλή τύχη...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...