Jump to content
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016

georges
 Share

Question

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Recommended Posts

• 0

Πως εμφανίζεται η ζημιά παρελθόντων ετών στο Ε1? Αυτόματα ή την καταχωρούμε?? 

Έχω βάλει σε πολλούς ανάλωση κεφαλαίου  πέρσι, οπότε δεν φορολογήθηκαν με τεκμήρια  αλλά τίποτα στο Ε1 ..... φέτος...

Τι λάθος έχω κάνει?

• 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Πως εμφανίζεται η ζημιά παρελθόντων ετών στο Ε1? Αυτόματα ή την καταχωρούμε?? 

Έχω βάλει σε πολλούς ανάλωση κεφαλαίου  πέρσι, οπότε δεν φορολογήθηκαν με τεκμήρια  αλλά τίποτα στο Ε1 ..... φέτος...

Τι λάθος έχω κάνει?

την καταχωρoύμε..415-416

• 0

Μέλος  εμπορικής  Ο.Ε έχει παράλληλα και 30 κυψέλες μελίσσια.....τα οποία παλιά τα δήλωνε με τα αντικειμενικά....

Τώρα πρέπει να μπουν σε κάποιο κωδικό?

• 0

καλημέρα σας

είχε βγει μια ανακοίνωση πως οι πρώτες επιστροφές φόρου θα είναι διαθέσιμες στους λογαριασμούς την 16/6/2017. Εχει κανείς συνάδελφος κάποια πληροφόρηση από πελάτες ότι τα πήραν? Εγώ όσους ρώτησα μου είπαν δεν..

• 0

Συνάδελφοι.

Ατομική επιχ δραστηριότητα με ζημιά . στέλνω δήλωση και δεν το φορολογεί με τεκμήρια λόγω κωδικού 617!!!(επίδομα τέκνου)

Είναι σωστό??? Του κάνει μείωση φόρου (όπως οι μισθωτοί) ισχύει αυτό???

• 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Συνάδελφοι.

Ατομική επιχ δραστηριότητα με ζημιά . στέλνω δήλωση και δεν το φορολογεί με τεκμήρια λόγω κωδικού 617!!!(επίδομα τέκνου)

Είναι σωστό??? Του κάνει μείωση φόρου (όπως οι μισθωτοί) ισχύει αυτό???

δεν τα φωνάζουμε αυτά !!

• 0

επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ το φοεορλογει με 22% και το βαζει στην εισφορα αλληλεγγυης σας ετυχε?μισθωτος με 10800 και ενοικια840 ευρω , κατω απο 12 χιλιαδες δηλαδη,εχει εποιδομα ανεργιας 1850 ευρω πχ και με τα τεκμηρια του τα ξεπερναει τα 12 χιλιαρικα και υπολογιζει φορο με 22%, απο πότε φορολογουν το επιοδμα ανεργιας εχασα επεισοδια

• 0
7 λεπτά πριν , zinon said:

επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ το φοεορλογει με 22% και το βαζει στην εισφορα αλληλεγγυης σας ετυχε?μισθωτος με 10800 και ενοικια840 ευρω , κατω απο 12 χιλιαδες δηλαδη,εχει εποιδομα ανεργιας 1850 ευρω πχ και με τα τεκμηρια του τα ξεπερναει τα 12 χιλιαρικα και υπολογιζει φορο με 22%, απο πότε φορολογουν το επιοδμα ανεργιας εχασα επεισοδια

Το επίδομα ανεργίας είναι αφορολόγητο αν τα υπόλοιπα εισοδήματα δεν ξεπερνούν τις 10.000,00 (όχι 12.000,00).

• 0

στην υποβολή του Ε1 (αγρότης με ΦΠΑ από 1/1/17 πριν ειδικό καθεστως ) βγαίνει μήνυμα υπάρχει πρόβλημα με έναν από τους κωδικούς 021 ή 037 επιστρέψτε στο μενού και δοκιμάστε ξανά ,ξαναδοκιμάζω τα ίδια μήπως ξέρει κανείς τι κάνουμε  . 

• 0

Καλησπέρα. ΕΠΕ τέθηκε σε εκκαθάριση 29/12/2016. Η δήλωση της περιόδου 1/1/2016- 29/12/2016 λήγει 30/6/2017. Δεν έχει υποβληθεί ακόμα. Πήρε παράταση έως 17/7/2017? ΤΙ καταλάβατε εσείς από την ανακοίνωση?

• 0
4 ώρες πριν, jim1970 said:

καλημέρα σας

είχε βγει μια ανακοίνωση πως οι πρώτες επιστροφές φόρου θα είναι διαθέσιμες στους λογαριασμούς την 16/6/2017. Εχει κανείς συνάδελφος κάποια πληροφόρηση από πελάτες ότι τα πήραν? Εγώ όσους ρώτησα μου είπαν δεν..

Δημητρη,  γεια σου

ναι  ,  ενας  που μιλησα, οντως   πηρε επιστροφη - την  500 ρα - και ειναι ηδη στο χωριο του , διακοπες  !!!!

• 0

Καλησπερα,για νομικο προσωπο παω να στειλω δηλωση βαζοντας εξουσιοδοτηση που λεει λογιστης/λογιστικο γραφειο βαζω το ΑΦΜ μου ,και βγαζει μηνυμα δεν μπορει να γινει εξουσιοδοτηση,Αν το βαλω ομως κατω που λεει κεπροσωπων,(χωρις να ειμαι εκπροσωπος )του νομικου προσωπου το παιρνει κανονικα,Αντιστοιχα αν δε βαλω τα δικα μου ,χρειαζονται οι κωδικοι του προεδρου /αντιπροσδρου κλπ,Γιατι συμβαινει αυτο?πιστοποιημενοι ειμαστε οικονομικο επιμελητηριο κλπ

• 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. ΕΠΕ τέθηκε σε εκκαθάριση 29/12/2016. Η δήλωση της περιόδου 1/1/2016- 29/12/2016 λήγει 30/6/2017. Δεν έχει υποβληθεί ακόμα. Πήρε παράταση έως 17/7/2017? ΤΙ καταλάβατε εσείς από την ανακοίνωση?

2. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2016 των νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων του άρθρου 45 του ν. 4172/2013, που δεν έχουν υποβληθεί μέχρι τη δημοσίευση της παρούσας και των οποίων η προθεσμία υποβολής δεν έχει λήξει παρατείνεται μέχρι την 17 Ιουλίου 2017.

Νομιζω οτι θασε οκ.τουλάχιστον ετσι λεει η πολ.

• 0
51 λεπτά πριν , zinon said:

Καλησπερα,για νομικο προσωπο παω να στειλω δηλωση βαζοντας εξουσιοδοτηση που λεει λογιστης/λογιστικο γραφειο βαζω το ΑΦΜ μου ,και βγαζει μηνυμα δεν μπορει να γινει εξουσιοδοτηση,Αν το βαλω ομως κατω που λεει κεπροσωπων,(χωρις να ειμαι εκπροσωπος )του νομικου προσωπου το παιρνει κανονικα,Αντιστοιχα αν δε βαλω τα δικα μου ,χρειαζονται οι κωδικοι του προεδρου /αντιπροσδρου κλπ,Γιατι συμβαινει αυτο?πιστοποιημενοι ειμαστε οικονομικο επιμελητηριο κλπ

Οπως το παίρνει ,στειλτην και ας ειναι και σαν νομ. εκπροσωπος.Μήπως εχετε πολλές εταιρειες και λογω καυσωνα κτυπάει?

• 0

οχι,δεν εχω πολλες,απλα αναρωτιεμαι μηπως παιζει ρολο κατι με το οικονομικο επιμελητηριο,και υπευθυνη δηλωση καναμε και πληρωσαμε συνδρομη.την εστειλα με τους κωδικους του εκπροσωπου ανγκαστικα

• 0
2 ώρες πριν, zinon said:

πρεπει  να ισε BETA TESTER

α) διαγραφης την παλια

β) πας πρωτα πανω κι κανεις νεα εξουσιοδότηση , θα σου πει οτι δεν μπορεις λπ κλπ κλπ

γ) βγαινεις εξω , ξαναμπαινεις

δ) πας τερμα κατω κι κανεις εξουσιοδότηση  εχει 2 σημεια για εξουσιοδότηση , πανω κι κατω

ε) βγαινεις μπαινεις

ζ) αποδοχη

αυτα τα λιγα με το ουρδελο τους

• 0
8 ώρες πριν, jim1970 said:

καλημέρα σας

Σε δικό μου μπήκαν κανονικά.

• 0
4 ώρες πριν, G.E.S. said:

Δημητρη,  γεια σου

ναι  ,  ενας  που μιλησα, οντως   πηρε επιστροφη - την  500 ρα - και ειναι ηδη στο χωριο του , διακοπες  !!!!

γεια σου ρε Θανάση..

• 0

Ξέρει κανείς τι κάνουμε όταν δεν είναι τσεκαρισμένος ο κωδικός 021 ενω έπρεπε..?

• 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ξέρει κανείς αν ισχύει η μείωση 50% της προκαταβολής σε νέα ατομική επιχείρηση και αν συμπληρώνουμε κάποιο πεδίο στο Ε1?

• 0
22 λεπτά πριν , LARRY said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ξέρει κανείς αν ισχύει η μείωση 50% της προκαταβολής σε νέα ατομική επιχείρηση και αν συμπληρώνουμε κάποιο πεδίο στο Ε1?

για προκαταβολή όχι..μόνο σε ειδικές περιπτώσεις τον κωδ.655 με τροποποιητική..

αν όμως το ακαθάριστο εισόδημα είναι μέχρι 10.000 μπορείς να τσεκάρεις τον κωδ.017 για μείωση κατά 50% του φόρου της πρώτης κλίμακας..από 22% σε 11% δηλαδή..

• 0
μόλις τώρα, jim1970 said:

για προκαταβολή όχι..

αν όμως το ακαθάριστο εισόδημα είναι μέχρι 10.000 μπορείς να τσεκάρεις τον κωδ.017 για μείωση κατά 50% του φόρου της πρώτης κλίμακας..από 22% σε 11% δηλαδή..

Ευχαριστώ, το βρήκα και εγώ άρθρο 29 παρ 2 Ν4172.

Για προκαταβολή όμως , δεν βρίσκω κάτι....

• 0
μόλις τώρα, LARRY said:

Ευχαριστώ, το βρήκα και εγώ άρθρο 29 παρ 2 Ν4172.

Για προκαταβολή όμως , δεν βρίσκω κάτι....

σου έγραψα για τον κωδ.655..

• 0
μόλις τώρα, jim1970 said:

σου έγραψα για τον κωδ.655..

Ο 655 δεν συμπληρώνεται όταν υπάρχει μείωση τζίρου; Εγώ αναφέρομαι σε νέα επιχείρηση.