Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016


georges

Ερώτηση

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σε όλους,

Την βοήθειά σας παρακαλώ για Πελάτη της τελευταίας στιγμής και ως συνήθως προβληματικό...

Αντικείμενο εργασιών Αναισθησιολόγος  (με έδρα το σπίτι) και παροχή εργασιών σε δύο εργοδότες (κλινικές) για το 2016.

Από το ΤΣΑΥ δεν μπορούμε να εκδόσουμε βεβαίωση για τις εισφορές που έχει πληρώσει για το 2016. Σε επικοινωνία με τους εργοδότες του ενημερώθηκε ότι παρότι εργαζόταν ως εξωτερικός συνεργάτης (με ΤΠΥ) οι εισφορές του πληρώνονταν εξ ολοκήρου από εκείνους κατά το 2016, σαν να ήταν μισθωτός. 

Υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς για τους γιατρούς -  ελεύθερους επαγγελματίες όσον αφορά το τρόπο απόδοσης των εισφορών τους  ? Ο ασφαλισμένος ιατρός - ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει υποχρεώση καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών που βαραίνουν τον ίδιο ? Ειναι θέμα συμφωνίας μεταξύ εργοδότη και ασφαλισμένου για το ποιός τελικά θα τις πληρώνει ? Τέλος, αν όντως έχουν αποδοθεί από τους εργοδοότες του οι εισφορές που αναλογούν σ' εκείνον εγώ θα πρέπει να τις εκπέσω από τα έσοδά του ? Αν ναι τότε γιατί από ΤΣΑΥ  δεν εκδίδεται βεβαίωση εισφορών για να τις συμπεριλάβουμε στη δήλωση ? Το σχετικό  link του ΕΦΚΑ δεν λειτουργει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φοιτητρια εισπραττει ενοικια 1600 ευρω τον χρονο.ειχε μισθο απο πρακτικη 175 ευρω τον χρονο. Και φυσικα ενεργοποιουνται τεκμηρια η διαφορα απο το 3χιλιαρο και βγαινει και προκαταβολη και φορος 650 ευρω πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , zinon said:

φοιτητρια εισπραττει ενοικια 1600 ευρω τον χρονο.ειχε μισθο απο πρακτικη 175 ευρω τον χρονο. Και φυσικα ενεργοποιουνται τεκμηρια η διαφορα απο το 3χιλιαρο και βγαινει και προκαταβολη και φορος 650 ευρω πχ. 

όλα αυτά καλά..η ερώτηση  ποια είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ως προς το αδικο του συστηματος λεω,Δεν υπαρχει τροπος μειωσης του φορου σωστα(εκτος παο γιατρους-φαρμακα αν εχει)?ουτε επειδη ειναι κατω απο 3 χιλιαρικα το εισοδημα της να μπει σαν προστατευομενο τεκνο,Αν δεν υπηρχαν αυτα τα 175 ευρω ,δεν βγαινει ουτε προκαταβολη ουτε τοσος φορος.Σαν συστημα λεω δεν στεκει να παιρνεις ενοικια 1500 ευρω και να δινεις 650 φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , zinon said:

ως προς το αδικο του συστηματος λεω,Δεν υπαρχει τροπος μειωσης του φορου σωστα(εκτος παο γιατρους-φαρμακα αν εχει)?ουτε επειδη ειναι κατω απο 3 χιλιαρικα το εισοδημα της να μπει σαν προστατευομενο τεκνο,Αν δεν υπηρχαν αυτα τα 175 ευρω ,δεν βγαινει ουτε προκαταβολη ουτε τοσος φορος.Σαν συστημα λεω δεν στεκει να παιρνεις ενοικια 1500 ευρω και να δινεις 650 φορο

με τα δεδομένα αυτά..εξαρτώμενο μπορεί να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 7/7/2017 at 10:34 ΜΜ, klery said:

καλησπερα

αν κατα λαθος ανοιχτει τροποποιητικη εισοδηματος μπορει να ακυρωθει ?

η πρεπει να στειλουμε ξανα ολα τα στοιχεια?

Δεν κατάλαβα , έχεις απλώς ανοίξει την τροποποιητική και δεν την έχεις προχωρήσει για υποβολή ?

Τότε δεν κάνεις τίποτα. Επανέρχετε στην προηγούμενη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ρυτινοσυλέκτη έχει κοπεί τιμολόγιο αγοράς. αυτοί δεν ήταν μισθωτοί έως πέρσι??

Τι άλλαξε φέτος? που πηγαίνει το εισόδημα τούς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μπλοκάκιας με έναν εργοδότη, με σύμβαση, με έδρα το σπίτι. Πριν την υπογραφή της σύμβασης, όμως, ο ίδιος εργοδότης τον πλήρωσε 2800,00 και το ποσό αυτό το έβαλε στον 403- Ακαθάριστα έσοδα απο επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες. Οπότε, το σύστημα δεν τον δέχεται ως μισθωτό. Τώρα τι πρέπει να κάνω? Να διορθώσω το Ε3, να βάλω το σύνολο των κερδών στον 401 σαν να ήταν επιτηδευματίας και να τη στείλω με επιφύλαξη? ¨Ωστε να αποδείξει στη ΔΟΥ ότι, όντως, οι αμοιβές προήλθαν από τον ίδιο εργοδότη? Και αν το κάνει πιστεύετε θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή επειδή ο νόμος είναι ξεκάθαρος θα τον φορολογήσουν κανονικά ως επιτηδευματία? Σε όποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν επικαλύπτει χρονικά η μία περίοδος την άλλη τότε την στέλνεις με επιφύλαξη και η τελική εκκαθάριση γίνεται στη Δου με την προσκόμιση των δικαιολογητικών ...

Τουλάχιστον έτσι γίνεται όταν υπάρχει και εισόδημά,α από μισθωτές υπηρεσίες..

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και το ίδιο όταν υπάρχει εισόδημα από Α.Ε.Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν , kotlistianos said:

Αν δεν επικαλύπτει χρονικά η μία περίοδος την άλλη τότε την στέλνεις με επιφύλαξη και η τελική εκκαθάριση γίνεται στη Δου με την προσκόμιση των δικαιολογητικών ...

Τουλάχιστον έτσι γίνεται όταν υπάρχει και εισόδημά,α από μισθωτές υπηρεσίες..

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και το ίδιο όταν υπάρχει εισόδημα από Α.Ε.Δ

Όλο το εισόδημα αφορά το 2016. Και με επιφύλαξη πρέπει να πάνε σε 3 εργάσιμες τα διακιολογητικά? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω κάνει με απόλυση στις 01/06/2015 και έναρξη μπλοκάκιας στις 4/6/2015 . Η ΔΟΥ δεχθηκε την επιφυλαξη. όμως ήταν με ΙΚΑ σε άλλον και ξεκίνησε ΑΠΥ σε άλλον . το κρίσιμο είναι να μην συμπίπτουν χρονικα τα διατηματα ΙΚΑ & ΑΠΥ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , asteras5 said:

Το έχω κάνει με απόλυση στις 01/06/2015 και έναρξη μπλοκάκιας στις 4/6/2015 . Η ΔΟΥ δεχθηκε την επιφυλαξη. όμως ήταν με ΙΚΑ σε άλλον και ξεκίνησε ΑΠΥ σε άλλον . το κρίσιμο είναι να μην συμπίπτουν χρονικα τα διατηματα ΙΚΑ & ΑΠΥ 

Επειδή δεν θα την στείλω με επιφύλαξη, αφού δεν μπορεί να την πάει άμεσα στη ΔΟΥ, θα τη στείλω κανονικά και θα κάνω χειρόγραφη τροποποιητική προσκομίζοντας τη σύμβαση, τα ΤΠΥ και υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου ότι δεν απασχολήθηκε σε άλλο εργοδότη. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Ευχαριστώ, πάντως, για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, kotlistianos said:

Αν δεν επικαλύπτει χρονικά η μία περίοδος την άλλη τότε την στέλνεις με επιφύλαξη και η τελική εκκαθάριση γίνεται στη Δου με την προσκόμιση των δικαιολογητικών ...

Τουλάχιστον έτσι γίνεται όταν υπάρχει και εισόδημά,α από μισθωτές υπηρεσίες..

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και το ίδιο όταν υπάρχει εισόδημα από Α.Ε.Δ

στα δικαιολογητικά ζητάνε κάτι άλλο εκτός από τη μισθωτή σύμβαση(Ε9-ΕΡΓΑΝΗ δηλ.),την πρόσληψη και ενδεχομένως την καρτέλα ενσήμων του ΙΚΑ?? Εννοώ βέβαια πέραν των υπολοίπων προυποθέσεων του ενός ή μέχρι 3 εργοδότη κλπ κλπ.. για μή παράλληλη μισθωτή με ¨"επαγγελματική" δραστηριότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου είπαν στην εφορία..Ότι υπάρχει ένα τηλέφωνο στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης που πέρνεις και τσεκάρεις τους αγρότες αν είναι κατ'επάγγελμα ή όχι και ανεβάζουν το σχετικό αρχείο στην ΑΑΔΕ..

Έχει ακούσει κανένας τίποτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 said:

Δεν θυμάμαι σε πόσο χρονικό διάστημα την πήγαμε εμείς να πω την αλήθεια....

Τελικά την έστειλα με επιφύλαξη και μου έβγαλε μύνημα εντός 15 ημερών να προσκομίσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ. Έχω την εξής απορία: αν δεν τα προσκομίσει θα εκκαθαριστεί μετά την παρέλευση των 15 ημερών ή θα πρέπει να προσκομίσει τα δικαιολογητικά έτσι κι αλλιώς? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Τελικά την έστειλα με επιφύλαξη και μου έβγαλε μύνημα εντός 15 ημερών να προσκομίσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ. Έχω την εξής απορία: αν δεν τα προσκομίσει θα εκκαθαριστεί μετά την παρέλευση των 15 ημερών ή θα πρέπει να προσκομίσει τα δικαιολογητικά έτσι κι αλλιώς? Ευχαριστώ.

Και εγώ την έστειλα και μου εβγαλε μύνημα εντός 15 ημερών προσκόμιση της δήλωσης μετά των δικαιολογητικών....αν δεν προσκομίσεις τα δικαιολογητικά σε σύντομο χρονικό διάστημα(εγώ σου λέω και εντός 2 μηνών να είναι αυτό το διάστημα)τότε κάποια στιγμή θα την εκκαθαρίσουν και δε θα λάβουν υπόψιν την επιφύλαξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 said:

εγω ειχα πάρει μαζί μου πρόσληψη και απόλυση και τα κοίταξαν

Άρα καλό είναι να έχουμε πρόσληψη-σύμβαση εργασίας-απόλυση-ΤΠΥ-Διακοπή ΔΟΥ-Σύμβαση με εργοδότη-Μισθωτήριο-ένα σάμαλι και μπόλικους ηλιόσπορους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση...για την απόδειξη της ενοικίασης ενός σπιτιού που τυχαίνει να είναι και επαγγελματική στέγη , συνεχίζουν να ζητάνε στις ΔΟΥ υπεύθυνες δηλώσεις όπως στο παρελθόν ή τους αρκούν τα ηλεκτρονικά μισθωτήρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, v.kourtis said:

ερώτηση...για την απόδειξη της ενοικίασης ενός σπιτιού που τυχαίνει να είναι και επαγγελματική στέγη , συνεχίζουν να ζητάνε στις ΔΟΥ υπεύθυνες δηλώσεις όπως στο παρελθόν ή τους αρκούν τα ηλεκτρονικά μισθωτήρια?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...