Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016


georges

Ερώτηση

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
26 λεπτά πριν , asteras5 said:

σε ευχαριστω. Ούτε και εμένα έχει εισόδημα γενικά.. και τα τέκνα κανονικά προστατευόμενα στον σύζυγο?

ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αιτηση για παραταση δηλωσεων έστω 15 μερες θα αιτηθουμε?απο οτι νομιζω ειχανε πει ως 10 15 ιουλιου και το γυρισανε σς 30 ιουνιου?πιο γρηγορα απο ποτε δεν ειναι και το πιο ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, zinon said:

αιτηση για παραταση δηλωσεων έστω 15 μερες θα αιτηθουμε?απο οτι νομιζω ειχανε πει ως 10 15 ιουλιου και το γυρισανε σς 30 ιουνιου?πιο γρηγορα απο ποτε δεν ειναι και το πιο ευκολο

Δεν ξέρω σε εσάς, αλλά σε εμένα δεν έχουν αρχίσει ακόμα να έρχονται για δηλώσεις οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι. Οπότε οι πιο πολλοί θα έρθουν τον Ιούνιο. Άρα, λογικά, θα δώσουν τις 15 μέρες του Ιουλίου, για αυτόν τον λόγο μάλλον η καταληκτική είναι 30 Ιουνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Δεν ξέρω σε εσάς, αλλά σε εμένα δεν έχουν αρχίσει ακόμα να έρχονται για δηλώσεις οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι. Οπότε οι πιο πολλοί θα έρθουν τον Ιούνιο. Άρα, λογικά, θα δώσουν τις 15 μέρες του Ιουλίου, για αυτόν τον λόγο μάλλον η καταληκτική είναι 30 Ιουνίου.

έτσι είναι. Υπάρχει μία...πραότητα στον κόσμο για τις φορολογικές δηλώσεις...άστο μωρέ αδερφέ μου τώρα!!!!!!!!! προς το τέλος μωρέ...δεν τρέχει και τίποτα!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά με τις δηλώσεις μπλοκάκιδων, που είναι και μισθωτοί και τους φορολογεί σαν επιχειρηματική δραστηριότητα τι κάνουμε?? Με επιφύλαξη και ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, DimitrisB said:

Τελικά με τις δηλώσεις μπλοκάκιδων, που είναι και μισθωτοί και τους φορολογεί σαν επιχειρηματική δραστηριότητα τι κάνουμε?? Με επιφύλαξη και ΔΟΥ?

εμένα μία τέτοια περίπτωση δεν με άφησε ούτε με επιφύλαξη...οπότε την έστειλα και φορολογήθηκε ώς ελ.επαγγελματίας για το εισόδημα από επιχ.δραστηριότητα παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε παράλληλη μισθωτή υπηρεσία με επιχ.δραστηριότητα. Απλά την απέστειλα γιατί είχε μεγάλη επιστροφή και βιαζόταν να την αποστείλω γιατί έφευγε από την Ελλάδα...εγώ του εξήγησα ότι κανονικά θα πρέπει να υποβάλλουμε τροποποιητική στη Δ.Ο.Υ. κλπ και αυτός μου είπε μή κάνεις τίποτα στείλτη όπως είναι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα συνάδελφοι,

να κανω μια ερωτηση μπορω να υποβαλλω Ν με το περσινο Ε3? ή θα δημιουργηθει ζήτημα οταν θα βγει το νεο εντυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, v.kourtis said:

εμένα μία τέτοια περίπτωση δεν με άφησε ούτε με επιφύλαξη...οπότε την έστειλα και φορολογήθηκε ώς ελ.επαγγελματίας για το εισόδημα από επιχ.δραστηριότητα παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε παράλληλη μισθωτή υπηρεσία με επιχ.δραστηριότητα. Απλά την απέστειλα γιατί είχε μεγάλη επιστροφή και βιαζόταν να την αποστείλω γιατί έφευγε από την Ελλάδα...εγώ του εξήγησα ότι κανονικά θα πρέπει να υποβάλλουμε τροποποιητική στη Δ.Ο.Υ. κλπ και αυτός μου είπε μή κάνεις τίποτα στείλτη όπως είναι!!!!!

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_E1_2016.html

ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΑΝΤΗΣΗ 13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 15/5/2017 at 10:48 ΠΜ, MARIOSMD11 said:

Καλημέρα όταν έχω αμοιβες μελών Δ.Σ στο έντυπο Ε1 στις εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία βάζω τα ποσά που καταβλήθηκαν μέσα στο 2016 άρα 6ο διμηνο 2015 και τα πρώτα 5 δίμηνα του 2016 ή τις ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν το 2016 άρα τα 6 δίμηνα του 2016 άσχετα αν πληρώθηκε το τελευταίο δίμηνο εμπρόθεσμα στο 2017????

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , MARIOSMD11 said:

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

εγώ πιστεύω ότι ισχύει το 2ο. Αφού αφορά τη χρήση του 2016 , θα υπολογισθεί κανονικά. Βέβαια παλιά στον 053 στις δηλώσεις μέχρι και τις 31/12/2013 στις εισφορές του ΟΑΕΕ κλπ βάζαμε το τί ποσό καταβλήθηκε και όχι το δεδουλευμένο ποσό που αφορούσε τη χρήση(6ο δίμηνο προηγ.χρήσης +5 δίμηνα του τρέχοντος)..οπότε διατηρώ μία μικρή επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου φέρνει ένας γονέας μία ΑΠΥ από ένα ιδιωτικό κολλέγιο-ΙΕΚ με ποσό 5000 ευρώ για το διάστημα 9ος/15-05ος/16. Εγώ θα το σπάσω σε 9/9 ή θα το βάλω μέσα στο 2016 όλο το ποσό(στα δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων)? λογικά το πρώτο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

φοιτητής έβγαλε σήμερα αφμ. Πηγαίνοντας να το συμπληρώσω στη δήλωση του πατέρα στον πίνακα 8 στο taxis εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι αποδεκτό. Εννοείται ότι το βλέπω από τη βεβαίωση αφμ της ΔΟΥ..τι στο διάολο? θέλει μέρες να ενημερωθεί το σύστημα?

δοκίμασα και chrome, mozilla..καμιά ιδέα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, v.kourtis said:

μου φέρνει ένας γονέας μία ΑΠΥ από ένα ιδιωτικό κολλέγιο-ΙΕΚ με ποσό 5000 ευρώ για το διάστημα 9ος/15-05ος/16. Εγώ θα το σπάσω σε 9/9 ή θα το βάλω μέσα στο 2016 όλο το ποσό(στα δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων)? λογικά το πρώτο ε?

Φίλε να μην το σπάσεις γιατί δεν μπαίνει πουθενά αυτό. Μόνο στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης. Read the manual!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , ponzi said:

Φίλε να μην το σπάσεις γιατί δεν μπαίνει πουθενά αυτό. Μόνο στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης. Read the manual!

σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ponzi said:

Φίλε να μην το σπάσεις γιατί δεν μπαίνει πουθενά αυτό. Μόνο στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης. Read the manual!

Τα συγκεκριμενα(μεσηςεκπαιδευσης)διδακτρα ειναι τεκμηριο κ πανε στο 769?τα τριτοβαθμιας διδακτρα ειναι τεκμηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , tseik said:

Τα συγκεκριμενα(μεσηςεκπαιδευσης)διδακτρα ειναι τεκμηριο κ πανε στο 769?τα τριτοβαθμιας διδακτρα ειναι τεκμηριο?

Μέση και στοιχειώδης είναι δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο. Αυτά είναι τεκμήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, ponzi said:

Τις εισφορές που αφορούν το 2016, ακόμη και αν δεν έχουν πληρωθεί.

Νομιζω οτι το 6ο διμηνο του 2016 το οποιο πληρωνεται μεσα στο 2017,για να εκπεσει απο 2016 πρεπει η πληρωμη να ειναι εμπροθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 16/5/2017 at 4:43 ΜΜ, ponzi said:

Τις εισφορές που αφορούν το 2016, ακόμη και αν δεν έχουν πληρωθεί.

Εδώ έχω δώσει λάθος απάντηση.

Ότι λέει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ μπαίνει. Πάντα έτσι ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, ponzi said:

Εδώ έχω δώσει λάθος απάντηση.

Ότι λέει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ μπαίνει. Πάντα έτσι ήταν. 

έτσι πρέπει να είναι γιατί και στα παλιά έντυπα στον 051 που ήταν αν θυμάμαι ο κωδικός για τις ασφαλιστικές εισφορές μέχρι τις 31/12/2013 βάζαμε αυτό που έλεγε η βεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, v.kourtis said:

έτσι πρέπει να είναι γιατί και στα παλιά έντυπα στον 051 που ήταν αν θυμάμαι ο κωδικός για τις ασφαλιστικές εισφορές μέχρι τις 31/12/2013 βάζαμε αυτό που έλεγε η βεβαίωση

Ναι, δεν έχει αλλάξει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρώθηκαν 470€ στο Σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων και Φίλων Των Ατόμων ,Παιδιών και Ενηλίκων με Αναπηρία "Η Αγάπη".

Μπορεί να μπει αυτό το ποσό στους κωδικούς 061-062 (πολιτιστικές χορηγίες του Ν.3525/2007) ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ έχω καταλάβει ότι μπαίνουν κατ'αρχάς όλα τα δίμηνα του 2016 (εμπρόθεσμη πληρωμή και για το 6ο έως 31/01/17) + τυχόν καθυστερούμενα προηγούμενου έτους που πληρώθηκαν εντός του 2016.

και καλά αν δίμηνα είναι τα ίδια 6ο του 2015+5 του 2016 βγάζει ότι λέει η βεβαίωση. σε κάθε άλλη περίπτωση δεν έχουμε διαφορά?

δεν θυμάμαι αν τα ανωτέρω που έγραψα είναι υποχρεωτικά ή δυνητικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...