Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016


georges

Ερώτηση

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
πριν μία ώρα, sakispap said:

από τις οδηγιες της ΑΑΔΕ

Η συμπλήρωση του IBAN είναι υποχρεωτική, εκτός από τις περιπτώσεις των κατοίκων εξωτερικού και  αυτόν που δεν διαθέτουν IBAN 

Τότε γιατί το προσπερνάει το σύστημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, v.kourtis said:

έκανε διακοπή την 31.3.2016

Αν δεν έχει κάνει διακοπή λες να υπάρχει πρόβλημα? Θα το κάνεις κ σε άλλους εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, DimitrisB said:

Αν δεν έχει κάνει διακοπή λες να υπάρχει πρόβλημα? Θα το κάνεις κ σε άλλους εσύ?

εδώ τώρα σκέφτομαι-φοβούμαι μήπως υπάρχει ήδη πρόβλημα στην περίπτωσή μου, πόσο μάλλον στις περιπτώσεις χωρις διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 18/4/2017 at 6:24 ΜΜ, georges said:

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Καλησπέρα,

Ο πατέρας μου μου έκανε γονική παροχή ένα σπιτάκι τον Αύγουστο του 2016.Κράτησε την επικαρπία ο ίδιος.Από τότε το σπίτι είναι κλειστό  δε νοικιάζεται και δεν έχω κατοικήσει.Να σημειώσω πως είναι ηλεκτροδοτούμενο κανονικά.Στο ποσοστό συνιδιοκτησίας τί συμπληρωνω;100%; Ή βάζω 50% και συμπληρώνω και τη δεύτερη γραμμή του Ε2;

 

Σας ευχαριστώ θερμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, nancyk said:

Καλησπέρα,

Ο πατέρας μου μου έκανε γονική παροχή ένα σπιτάκι τον Αύγουστο του 2016.Κράτησε την επικαρπία ο ίδιος.Από τότε το σπίτι είναι κλειστό  δε νοικιάζεται και δεν έχω κατοικήσει.Να σημειώσω πως είναι ηλεκτροδοτούμενο κανονικά.Στο ποσοστό συνιδιοκτησίας τί συμπληρωνω;100%; Ή βάζω 50% και συμπληρώνω και τη δεύτερη γραμμή του Ε2;

 

Σας ευχαριστώ θερμά!

Ο μπαμπάς σας θα το δηλώσει. Κενό στο ε2 από τότε και μετά. Πιο πριν, αναλόγως.

Εσείς φαντάζομαι ότι έχετε κάνει ε9 τότε που έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, ponzi said:

Ο μπαμπάς σας θα το δηλώσει. Κενό στο ε2 από τότε και μετά. Πιο πριν, αναλόγως.

Εσείς φαντάζομαι ότι έχετε κάνει ε9 τότε που έπρεπε.

Θα συμφωνήσω σε όλα αγαπητέ, μία απορία όμως, στο Ε2 το δικό της και  παρ' όλο που έχει ψιλή κυριότητα δε πρέπει να το αναγράψει στον τελευταίο πίνακα ως περιουσία που μεταβιβάστηκε από γονική παροχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, lightabsorber said:

Θα συμφωνήσω σε όλα αγαπητέ, μία απορία όμως, στο Ε2 το δικό της και  παρ' όλο που έχει ψιλή κυριότητα δε πρέπει να το αναγράψει στον τελευταίο πίνακα ως περιουσία που μεταβιβάστηκε από γονική παροχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ναι θα πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης μία ερώτηση που με διακατέχει από πρόπερσι βασικά....ποιός ο λόγος που το Υ.Ο. στους κωδικούς 727-728(ποσά τοκοχρεολυτικών αποσβέσεων δανείων) θέλει από τον φορολογούμενο να μαθαίνει κάθε χρόνο αν κάποιο από τα δάνεια που έλαβε σε παρελθόντα χρόνο είναι στεγαστικό Α κατοικίας ή όχι...αφού δεν υπάρχει πιά η έκπτωση για τους τόκους στεγαστικού δανείου Α΄κατοικίας. Επίσης άλλη μία απορία...Εάν ένας φορολογούμενος είχε λάβει δάνειο Α' κατοικίας όντας τότε φορολογικός κάτοικος Ελλάδας τότε, σήμερα που είναι φορ.κάτοικος Αλλοδαπής ,αυτό συνεχίζει να μπαίνει στο "εξτρά" πεδίο που ανοίγει στον 727-728 όπου όπως έγραψα και πιό πάνω αποτυπώνονται τα ποσά των δανείων Α' κατοικίας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, lightabsorber said:

Θα συμφωνήσω σε όλα αγαπητέ, μία απορία όμως, στο Ε2 το δικό της και  παρ' όλο που έχει ψιλή κυριότητα δε πρέπει να το αναγράψει στον τελευταίο πίνακα ως περιουσία που μεταβιβάστηκε από γονική παροχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Ας το γράψει αν θέλει. Ωστόσο, η έννοια του κάτω πίνακα είναι ουσιαστικά να δικαιολογείται η μικρότερη από 12 μήνες αναγραφή του στον πρώτο πίνακα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μία ζόρικη περίπτωση και θα ήθελα να την φέρω στο φώς και διαδικτυακά μήπως και βρώ καμμιά ιδέα-βοήθεια κλπ...έχω μία περίπτωση με πρόβλημα σε κάλυψη τεκμηρίου..Αγόρασε μία γυναίκα ένα σπίτι χωρίς να ρωτήσει κάποιον συνάδελφο(και δυστυχώς ούτε η συμβολαιογράφος που της συνέταξε το συμβόλαιο της έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου) με αντίτιμο γύρω στα 30000 ευρώ και ταυτόχρονα πούλησε το δικό της σπίτΙ με 20000 ευρώ χωρίς να έχει κανένα άλλο εισόδημα πλην κάποιας μικρής επιδότησης ΟΠΕΚΕΠΕ ενός πολύ μικρού προνοιακού επιδόματος. Πηγαίνοντας στα προηγούμενα έτη βρήκα κάποια προνοιακά επιδόματα που δεν είχαν δηλωθεί στη δήλωσή της , τα οποία και έβαλα καταθέτοντας συμπληρωματικές οι οποίες και εκκαθάριστηκαν. Λόγω όμως υποχρέωσης υποβολής συμπληρωματικής δήλωσης για το φορ.2015 από επιδότηση του ΟΠΕΚΕΠΕ , προκύπτει και για αυτό το έτος πρόβλημα κάλυψης τεκμηρίων διότι είχε ζημία λόγω μεγαλύτερης καταβολής ασφαλιστικών εισφορών ογα σε σχέση με το εισόδημα του ΟΠΕΚΕΠΕ(οπότε και ζημία στο Ε3). Το 2005 είχε λάβει δάνειο ώς παλλινοστούντας(ποντιακής καταγωγής) και με αυτό το δάνειο είχε χτίσει το σπίτι της σε παραμεθόριο περιοχή. Σε εκείνη τη δήλωση έβαλε και το δάνειο και το κόστος ανέγερσης της οικοδομής. Δεν είχε όμως βάλει και του ταμείου αρωγής το συμπληρωματικό δάνειο που έλαβε το οποίο εγώ "δοκίμασα" να βάλω σε συμπληρωματική του οικ.2012(τελευταίο μή παραγεγραμμένο έτος) για να της αυξήσω την ανάλωση. Σε επικοινωνία όμως που είχα με τη Δ.Ο.Υ. η υπάλληλος μου είπε ότι δεν μπορεί να το δεχθεί αυτό το ποσό από το ταμείο αρωγής διότι αυτό το δάνειο δόθηκε για συγκεκριμένο λόγο(για ανέγερση ακινήτου) και δεν μπορεί να καλύψει τεκμήρια!!! Και εγώ της λέω με την ίδια λογική ότι δε θα βάλουμε στην ανάλωση και το ποσό της ανέγερσης του οικ.2005!! δεν μου είπε ναί ή όχι. Εν πάσει περιπτώσει το ερώτημά μου είναι αν αυτό που μου είπε ισχύει ή όχι και αν ναί αναγράφεται σε κάποια εγκύκλιο αυτό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi said:

Ας το γράψει αν θέλει. Ωστόσο, η έννοια του κάτω πίνακα είναι ουσιαστικά να δικαιολογείται η μικρότερη από 12 μήνες αναγραφή του στον πρώτο πίνακα.   

Αυτος που εχει τη ψιλη κυριοτητα δεν ασχολειται με το πινακα 1 του ε2,εκει το γραφει ο επικαρπωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κληρονόμος κατά 9,38% κατοικίας μαζί με τα αδέλφια του που έχουν το υπόλοιπο, ήταν του πατέρα τους. Ο πρώτος διέμενε σε αυτό με φιλοξενία από τον πατέρα. Τώρα λόγω θανάτου του πατρός πως θα δηλώσουμε την κατοικία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , koukoulakis said:

Οι αποδείξεις από φαρμακεία που γράφουν επάνω «Παραφάρμακα» μετράνε στις Ιατρικές Δαπάνες;

οχι,μονο τα φαρμακα 6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, dcc410 said:

Κληρονόμος κατά 9,38% κατοικίας μαζί με τα αδέλφια του που έχουν το υπόλοιπο, ήταν του πατέρα τους. Ο πρώτος διέμενε σε αυτό με φιλοξενία από τον πατέρα. Τώρα λόγω θανάτου του πατρός πως θα δηλώσουμε την κατοικία?

Αν μένουνε όλοι οι κληρονόμοι στο σπίτι τότε ο καθένας θα βάλει το ποσοστό που χρησιμοποιεί το ακίνητο στο πινάκα 5 της δήλωσης του.Αν όμως μένει μόνος του στο ακίνητο τότε θα το βάλει 100 % στο πινάκα 5,και οι άλλοι κληρονόμοι(αδέρφια) θα του κάνουν δωρεάν παραχώρηση κ θα προκύπτει γι αυτούς τεκμαρτό μίσθωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε κοινή δήλωση εκ των οποίων ο σύζυγος έχει μεταφερθεί στην κατοίκων εξωτερικού και η σύζυγος όχι(γιατί το 2014 ενώ της ζήτησα πιστοποιητικό δεν μου το έστειλε ποτέ αλλά το 2014 και το 2015 δεν δημιουργείτο πρόβλημα και την "έπαιρνε" πάνω του ο σύζυγος στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού). Στη φετινή δήλωση όμως τα πράγματα έγιναν πιό αυστηρά και όταν πάτησα υποβολή που έβγαλε μύνημα ότι δεν έχω δηλώσει κατοικία στον πίνακα 5 ή φιλοξενία στην 4η σελίδα του Ε1. Αυτό συμβαίνει γιατί το σύστημα βλέπει πιά ότι η σύζυγος δεν είναι κάτοικος εξωτερικού. Το μόνο παγκόσμιο εισόδημα που έχει εκείνη είναι μόνο στην Ελλάδα για το 2016 και είναι 0,01 ευρώ από τόκους καταθέσεων και συνδικαιούχος στον λογμο δεν υπάρχει(η σύζυγος). Αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλω φιλοξενία στην 4η σελίδα για τη σύζυγο(αν και δε φαίνεται για ποιόν είναι αλλά ποσώς μας ενδιαφέρει). Φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Και του χρόνου θα μου στείλει έγκαιρα το πιστοποιητικό και η σύζυγος ώστε να την μεταφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Ζητάω τις συμβουλές σας σχετικά με τη δήλωση της κατοικίας μου στο Ε1.

Είμαι κάτοικος καταυλισμού (Στρατοπεδου Καποτά) από το 2000 ύστερα από το σεισμό του 1999 στην Παρνηθα. Το λυόμενο στο οποίο διαμένω από τότε είναι 24 τ.μ. και είχε παραχωρηθεί απο το ΥΠΕΧΩΔΕ με μια διετής σύμβαση. Από τότε, όπως και πολλοί άλλοι, συνεχίζω να διαμένω εδω. Το πρόβλημα στη παρούσα φάση ειναι ότι προσπαθώ να ενταχθώ στο πρόγραμμα ΚΕΑ ως άνεργος τα τελευταία έτη αλλά λόγω της μη ακριβής δήλωσης της οικίας στο ε1 έχω τεκμήριο από αυτο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω το βοήθημα του ΚΕΑ.

Πως κατά τη γνώμη σας θα έπρεπε να δηλώνω τη κατοικία αυτή στη δήλωσή μου? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Lobeq said:

Καλησπέρα σας,

Ζητάω τις συμβουλές σας σχετικά με τη δήλωση της κατοικίας μου στο Ε1.

Είμαι κάτοικος καταυλισμού (Στρατοπεδου Καποτά) από το 2000 ύστερα από το σεισμό του 1999 στην Παρνηθα. Το λυόμενο στο οποίο διαμένω από τότε είναι 24 τ.μ. και είχε παραχωρηθεί απο το ΥΠΕΧΩΔΕ με μια διετής σύμβαση. Από τότε, όπως και πολλοί άλλοι, συνεχίζω να διαμένω εδω. Το πρόβλημα στη παρούσα φάση ειναι ότι προσπαθώ να ενταχθώ στο πρόγραμμα ΚΕΑ ως άνεργος τα τελευταία έτη αλλά λόγω της μη ακριβής δήλωσης της οικίας στο ε1 έχω τεκμήριο από αυτο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω το βοήθημα του ΚΕΑ.

Πως κατά τη γνώμη σας θα έπρεπε να δηλώνω τη κατοικία αυτή στη δήλωσή μου? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όταν λέτε "μή ακριβής δήλωση της οικίας στο Ε1" τί ακριβώς εννοείτε??? ότι την δηλώσατε λανθασμένα και αν ναί ποιό ήταν το σφάλμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, Lobeq said:

Εννοώ ότι τη δήλωσα ως "δωρεάν παραχωρημένη" ενώ μετά το πέρας της σύμβασης δεν ξέρω αν θεωρείται πλέον έτσι.

Αλλο το δωρεαν παραχωρημενη κ αλλο το φιλοξενουμενος(που δημιουργει προβλημα με τα κεα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

έχει αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης της διαφοράς πραγματικού-τεκμαρτού εισοδήματος σε επιχειρηματική δραστηριότητα με παράλληλο εισόδημα από μισθωτή εργασία της συζύγου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...