• 0
georges

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016

Question

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 answers to this question

  • 0

καλησπέρα

δε φαίνεται πατώντας πάνω στον κωδικό μαζί με τα υπόλοιπα εισοδήματα?  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

φαίνεται, απλά βάζω κ τις βεβαιώσεις του φορέα στη δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

φαντάζομαι ότι..

ή θ ανοίξει κάποια εφαρμογή ο ΕΦΚΑ ή όταν ανοίξουν τις γνωστές εφαρμογές τους τα παλιά ταμεία, θα εμφανισθούν εκεί..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...τα ενοίκια που έχουν πληρωθεί μέσω του επιδόματος ενοικίου πως θα δηλωθούν από τον ένοικο και τον ιδιοκτήτη??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

έχει ανοίξει το Ε3 μέσα απο το έντυπο  Ν γιατί μπήκα με τους κωδικούς του νόμιμου εκπροσώπου και μου βγάζει το περσινό έντυπο κάνω κάτι λάθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά.

Φέτος οι τυχόν δωρεές σε ιδρύματα, Μονές κλπ. (κωδ.781) καταχωρούνται και εκπίπτει ποσό φόρου ή δεν προσμετρούνται καθόλου στις ελαφρύνσεις.. υπάρχει όριο κατώτερο-ανώτερο ή κάποιο ποσοστό επί του εισοδήματος;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...τα ενοίκια που έχουν πληρωθεί μέσω του επιδόματος ενοικίου πως θα δηλωθούν από τον ένοικο και τον ιδιοκτήτη??

όπως ήξερες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σχετικά με τη γνωμοδότηση του ΣΛΟΤ περί της κρατικής επιχορήγησης δαπανών(προφανώς εννοεί και ΟΑΕΔ-ΕΣΠΑ κλπ) γράφει ότι η επιχορήγηση αυτή αναγνωρίζεται ώς έσοδο ή ώς μειωτικό στοιχείο των δαπανών στη χρήση όπου καταχωρήθηκαν αυτές οι δαπάνες..δηλαδή αν την επιδότηση την πήρε κάποια επιχείρηση το 2016 και αφορούσε δαπάνες των χρήσεων 2014-2015 θα πρέπει να κάνει 2 τροποποποιητικές??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, TRIANTAFYLLIA said:

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά.

Φέτος οι τυχόν δωρεές σε ιδρύματα, Μονές κλπ. (κωδ.781) καταχωρούνται και εκπίπτει ποσό φόρου ή δεν προσμετρούνται καθόλου στις ελαφρύνσεις.. υπάρχει όριο κατώτερο-ανώτερο ή κάποιο ποσοστό επί του εισοδήματος;

στον 781 δεν δηλώνονται οι δωρεές(ιδρύματα κτλπ) αλλά οι δωρεές που κάνουν σε εμάς δλδ είναι εισόδημα αν βάλουμε ποσό στον 781. Μάλλον τον 059-060 λέτε . Δείτε τις οδηγίες του Ε1 με προσοχή όπως επίσης κ το άρθρο 19 του νόμου 4172 και θα σας λυθούν οι απορίες. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι, θα μειώσει τις δαπάνες της χρήσης που εισπράχθηκε και αν δεν φθάνει θα αυξήσει τα έσοδα της χρήσης.

πριν μία ώρα, v.kourtis said:

Σχετικά με τη γνωμοδότηση του ΣΛΟΤ περί της κρατικής επιχορήγησης δαπανών(προφανώς εννοεί και ΟΑΕΔ-ΕΣΠΑ κλπ) γράφει ότι η επιχορήγηση αυτή αναγνωρίζεται ώς έσοδο ή ώς μειωτικό στοιχείο των δαπανών στη χρήση όπου καταχωρήθηκαν αυτές οι δαπάνες..δηλαδή αν την επιδότηση την πήρε κάποια επιχείρηση το 2016 και αφορούσε δαπάνες των χρήσεων 2014-2015 θα πρέπει να κάνει 2 τροποποποιητικές??? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, nick63 said:

Όχι, θα μειώσει τις δαπάνες της χρήσης που εισπράχθηκε και αν δεν φθάνει θα αυξήσει τα έσοδα της χρήσης.

 

οκ ευχαριστώ πολύ. Αλλά σε τί εξυπηρετεί η διττή επιλογή??? δηλαδή ποιά η διαφορά αν θα αυξηθούν τα ακαθάριστα έσοδα ή αν αντίστοιχα  μειωθούν οι δαπάνες της χρήσης που εισπράχθηκε ή αποκτήθηκε το δικαίωμα της είσπραξης?το ίδιο αποτέλεσμα δε θα υπάρξει?? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μπαίνοντας μέσα στο σύστημα για να επιβεβαιώσω μία κοινή δήλωση κατοίκων εξωτερικού (οι οποίοι έχουν μεταφερθεί στην ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ πάνω από 15 έτη παρεπιπτόντως) διαπίστωσα αυτό που αναφέρεται στις οδηγίες για τη συμπλήρωση των φετινών δηλώσεων ότι δηλ. πλέον εμφανίζεται κουτάκι για την επιλογή της χώρας που κατοικεί ο κάτοικος εξωτερικού αλλά αν είναι "παλαιά μεταφερόμενοι¨κάτοικοι εξωτερικού όπου η σύζυγος δεν έχει προσκομίσει πιστοποιητικό φορ.κατοικίας κλπ, ναί μεν σε αφήνει να επιλέξεις τη χώρα αλλά μετά σου ζητάει να προσέλθεις στη ΔΟΥ με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά...εγώ πάντως σε μία τέτοια περίπτωση δεν επέλεξα τίποτα για τη σύζυγο(άφησα κενό το κουτάκι) και προχώρησα σε επιβεβαίωση στοιχείων..με άφησε κανονικότατα. Τώρα δεν ξέρω αν βιάστηκα λίγο και δεν έκανα καλώς που το έκανα.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

επίσης διαπιστώνω με βαθύτατη θλίψη πώς για άλλη μία χρονιά τα προνοιακά επιδόματα από τους δήμους δεν έχουν ανέβει ακόμη..(ελπίζω να ανέβουν στην συνέχεια)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 19/4/2017 at 1:26 ΜΜ, v.kourtis said:

οκ ευχαριστώ πολύ. Αλλά σε τί εξυπηρετεί η διττή επιλογή??? δηλαδή ποιά η διαφορά αν θα αυξηθούν τα ακαθάριστα έσοδα ή αν αντίστοιχα  μειωθούν οι δαπάνες της χρήσης που εισπράχθηκε ή αποκτήθηκε το δικαίωμα της είσπραξης?το ίδιο αποτέλεσμα δε θα υπάρξει?? 

Μερικές φορές το ύψος των ακαθάριστων εσόδων παίζει ρόλο στη φορολόγιση. (π.χ. νέοι επαγγελματίες κατά την πρώτη 3τία.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, nick63 said:

Μερικές φορές το ύψος των ακαθάριστων εσόδων παίζει ρόλο στη φορολόγιση. (π.χ. νέοι επαγγελματίες κατά την πρώτη 3τία.)

α ναί πολύ σωστά. Το είχα ξεχάσει .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πατερας εχει παραχωρησει ενα μερος της οικειας του στο παιδι του που ειναι πλανοδιος εμπορος ζαχαρωτων. Στον πατερα πρεπει να υπολογισω τεκμαρτο εισοδημα;

Δλδ κ για καποιον που χρησιμοποιει ενα μερος της οικιας του (πχ τραγουδιστης) πρεπει να υπολογιστει κ εκει τεκμαρτο εισοδημα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
35 λεπτά πριν , zeus1984 said:

Πατερας εχει παραχωρησει ενα μερος της οικειας του στο παιδι του που ειναι πλανοδιος εμπορος ζαχαρωτων. Στον πατερα πρεπει να υπολογισω τεκμαρτο εισοδημα; κάτι τέτοιο λέει το αρθ.39..;)

Δλδ κ για καποιον που χρησιμοποιει ενα μερος της οικιας του (πχ τραγουδιστης) πρεπει να υπολογιστει κ εκει τεκμαρτο εισοδημα;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ?ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΜΟΝΟ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΠΟΧΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, jim1970 said:

 

jim καταλαβαινω οτι εαν παραχωρουσε ολη την οικεια να υπολογιστει δεν αντιλεγω, αλλα σε αυτο το σπιτι μενει ολη η οικογενεια δλδ για τα 10 τμ πρεπει να υπολογισω το τεκμαρτο εισοδημα; κ πως υπολογιζεται αυτο; υπολογιζω την αα ολης της οικειας κ διαρω τα τμ κ πολλαπλασιαζω τα τμ που χρησιμοποιει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έδωσε ρέστα ο κ. Σαφαρής εχθές. Τέλος, σταματήστε το διάβασμα. Δεν έχει νόημα. Πώς θα "μεταφράσει" τον νόμο ο Σαφαρής μετράει μόνο.

Δεν ξέρω πόσοι το είδατε αλλά εγώ προσωπικά ένιωσα τελείως βλάκας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κοιτάξτε λαγό που έβγαλα σήμερα!

Σε ζευγάρι αγροτών στο Ε1 2015 εισόδημα από εργόσημα > εισόδημα αγροτικών

και στο Ε1 2016 θα έχει μόνο εισόδημα από αγροτικά και πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για να χαρακτηριστεί κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

Οι κωδ. 037 και 038 δεν είναι προσυμπληρωμένοι. Προφανώς ενημερώνονται από το προηγούμενο έτος. 

Είναι σωστό αυτό όμως??? Έχει κάποιος άποψη γι' αυτό?

Υ.Γ.: Θα δοκιμάσω να στείλω το Ε3 να δω εάν διορθωθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 22/4/2017 at 3:09 ΜΜ, ponzi said:

Έδωσε ρέστα ο κ. Σαφαρής εχθές. Τέλος, σταματήστε το διάβασμα. Δεν έχει νόημα. Πώς θα "μεταφράσει" τον νόμο ο Σαφαρής μετράει μόνο.

Δεν ξέρω πόσοι το είδατε αλλά εγώ προσωπικά ένιωσα τελείως βλάκας.

Δεν το είδαμε. Πινελιές έχουμε...?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, v.kourtis said:

Δεν το είδαμε. Πινελιές έχουμε...?

Θα σου πω μόνο ένα: Είσπραξη ΕΣΠΑ το 2016 για δαπάνες που έκανες το 2013. Γυρνάς στο 2013 και κάνεις τροποποιητική!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, ponzi said:

Θα σου πω μόνο ένα: Είσπραξη ΕΣΠΑ το 2016 για δαπάνες που έκανες το 2013. Γυρνάς στο 2013 και κάνεις τροποποιητική!

Σε αυτό το θέμα όμως εξεδόθη γνωμάτευση από τον ΣΛΟΤ προχθές, που λέει ότι μπορείς να το χειριστείς είτε έτσι είτε αλλιώς(προσαυξάνοντας τα έσοδα τη χρονιά της έγκρισης),έτσι δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
56 λεπτά πριν , v.kourtis said:

Σε αυτό το θέμα όμως εξεδόθη γνωμάτευση από τον ΣΛΟΤ προχθές, που λέει ότι μπορείς να το χειριστείς είτε έτσι είτε αλλιώς(προσαυξάνοντας τα έσοδα τη χρονιά της έγκρισης),έτσι δεν είναι?

Φορολογικά μιλούσε εκείνος. Γι' αυτό σου λέω μην διαβάζεις. Το χρόνο σου χάνεις. Θα έρθει μετά ένας Σαφαρής και θα αναρωτιέσαι: Μα καλά, τόσο βλάκας είμαι?

Κόντεψε να βγάλει από τα ρούχα της και την άλλη εισηγήτρια προχθές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.