Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2016


georges

Ερώτηση

Καλησπέρα, ας συγκεντρώνουμε εδώ τα μικροθέματα των φετεινών δηλώσεων! κ ξεκινάω

την βεβαίωση για το επίδομα που δώσαν στους συνταξιούχους τα χριστόυγεννα ξέρει κανείς από πού την εκτυπώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, Sibyl said:

Καλημέρα.

Οι ασφαλιστικές εισφορές του 2015 των δικηγόρων, που είχε πάρει παράταση μέχρι Νοέμβριο(;) του 2016, σε ποιο έτος θα τις καταχωρήσω;;

Πληρώθηκαν μέσα στην παράταση, κάπου στα τέλη της προθεσμίας, μέσα στο 2016 δηλαδή.

Μπορεί να φαίνεται ανόητη η ερώτηση, αλλά πραγματικά έχω κολλήσει πολύ άσχημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Σύμφωνα με την ΠΟΛ1113/15: Συνεπώς, οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.

Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν

Σύμφωνα λοιπόν με την εγκύκλιο θα πρέπει να εκπέσουν στο έτος το οποίο αφορούν. Το 2015 δηλαδή. 

Παρ' ολ' αυτά, από την στιγμή που δημιουργήθηκε κατά το φορολογικό 2015 διαφορά στην προσωρινή βάση λόγω απλήρωτων ασφ. εισφορών και από την στιγμή που η καταληκτική ημερομηνία εξόφλησής τους τελικώς μετά την παράταση ξεπέρασε την καταληκτική ημερομηνία της υποβολής των δηλώσεων, άποψή μου είναι ότι θα εκπέσουν κατά το έτος καταβολής. Δηλαδή το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, jim1970 said:
πριν μία ώρα, klery said:

και παλι καλημερα

σε αναπηρο ανηλικο τεκνο με εξωιδρυματικο επιδομα απο ικα μεγαλυτερο των 6000 και επιδομα 300 στον

617 τι κανουμε

χωριστη δηλωση απο τον γονεα ?

προστιθενται στο γονεα?

 

στον γονέα..

το ρωταω γιατι απο τη δου μου ειπαν το τεκνο χωριστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, monty said:

εγώ δεν το πρόσεξα και έστειλα για το 2015. Τώρα η ΔΟΥ θα ζητήσει 100€ πρόστιμο. Πως το αποφεύγω?

Τι έστειλες, τροποποιητική αναδρομικών για το 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, klery said:

το ρωταω γιατι απο τη δου μου ειπαν το τεκνο χωριστα 

δεν πάει να λέει η ΔΟΥ ότι θέλει..

ο νόμος τι λέει..

το αρθ.11 παρ.4 του Ν.4172 λέει ξεκάθαρα σε ποιες περιπτώσεις το ανήλικο κάνει χωριστή δήλωση..

και θα είναι και εξαρτώμενο σύμφωνα με την παρ.3 του ιδίου άρθρου..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, klery said:

το ρωταω γιατι απο τη δου μου ειπαν το τεκνο χωριστα 

και το αρθ. 11 παρ 3 λεει επισης ( αν φοβασαι το οριο των 6000,00)

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:

α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,

β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , TasosX said:

και το αρθ. 11 παρ 3 λεει επισης ( αν φοβασαι το οριο των 6000,00)

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:

α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,

β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

βάσει αυτού παόκι θα είναι και εξαρτώμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, KostasSag said:

Σύμφωνα με την ΠΟΛ1113/15: Συνεπώς, οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.

Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν

Σύμφωνα λοιπόν με την εγκύκλιο θα πρέπει να εκπέσουν στο έτος το οποίο αφορούν. Το 2015 δηλαδή. 

Παρ' ολ' αυτά, από την στιγμή που δημιουργήθηκε κατά το φορολογικό 2015 διαφορά στην προσωρινή βάση λόγω απλήρωτων ασφ. εισφορών και από την στιγμή που η καταληκτική ημερομηνία εξόφλησής τους τελικώς μετά την παράταση ξεπέρασε την καταληκτική ημερομηνία της υποβολής των δηλώσεων, άποψή μου είναι ότι θα εκπέσουν κατά το έτος καταβολής. Δηλαδή το 2016.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έτσι σκεφτόμουν κι εγώ να το αντιμετωπίσω, αλλά ήθελα και μία μικρή βοήθεια.

Καλό Σ/Κ και καλή ξεκούραση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

γνωριζει καποιος συναδελφος

εαν εχει οριστικοποιηθει η δηλωση  αγροτη με ποιο τροπο μπορουμε να δουμε αν παραμενει τικαρισμενος οπως ηταν στην αρχικη υποβολη η αποτικαριστικε με το καινουργιο αρχειο ο 038?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 said:

Τι έστειλες, τροποποιητική αναδρομικών για το 2015?

Καλησπέρα,

Σε πολλές φετινές βεβαιώσεις αποδοχών υπάρχουν αναδρομικές αποδοχές. 

Αυτές που υποβάλλονται στα έτη που ανάγονται υποβάλλονται χωρίς πρόστιμο σωστά? και έως πότε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Καλησπέρα,

Σε πολλές φετινές βεβαιώσεις αποδοχών υπάρχουν αναδρομικές αποδοχές. 

Αυτές που υποβάλλονται στα έτη που ανάγονται υποβάλλονται χωρίς πρόστιμο σωστά? και έως πότε??  31/12/2017

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, asteras5 said:

Πάντα ενημερωμένος!!!! 

Καλή συνέχεια....

να σαι καλά..καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , monty said:

Ναι και μαλιστα σε δυο πελατες

πως τα έβαλες τα αναδρομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , asteras5 said:

Καλησπέρα,

Σε πολλές φετινές βεβαιώσεις αποδοχών υπάρχουν αναδρομικές αποδοχές. 

Αυτές που υποβάλλονται στα έτη που ανάγονται υποβάλλονται χωρίς πρόστιμο σωστά? και έως πότε??

Χωρίς πρόστιμο έως 31/12/2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty said:

Αποδοχες που δεν εχουν ηλεκτρονικη πληροφορηση

 και εβγαλε μηνυμα για  προσκομιση στη  δου   η  οχι   ??

αν ναι ποιο το οφελος  , τελικα    ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

αν κατα λαθος ανοιχτει τροποποιητικη εισοδηματος μπορει να ακυρωθει ?

η πρεπει να στειλουμε ξανα ολα τα στοιχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την βοηθειά σας στο παρακάτω σχετικά με το σε ποιο έτος θα εκπέσει ως ποσό:

Με τα παρακάτω δεδομένα:
1) ΕΚπρόθεσμη χρονική βεβαίωση για ΠΡΩΤΗ φορά το '16 από το ασφαλιστικό ταμείο. Δηλαδή εισφορές του '11 το ασφαλιστικό ταμείο δεν τις είχε βεβαιώσει το '11 ως όφειλε αλλά τις βεβαίωσε για ΠΡΩΤΗ φορά το '16.
ΚΑΙ ταυτόχρονα
2) ΕΚπρόθεσμη χρονικά εκκαθάρισή του κατά ποσό για ΠΡΩΤΗ φορά το '16 από το ασφαλιστικό ταμείο. Δηλαδή το ασφαλιστικό ταμείο ως ποσό ενω όφειλε να τις έχει εκκαθαρισθεί ως ποσό το '11, αλλά τις εκκαθάρισε για ΠΡΩΤΗ φορά το '16.
ΚΑΙ ταυτόχρονα
3) ΕΜπρόθεσμη ημερομηνία εξόφλησης εντός του '16 σύμφωνα με το ασφαλιστικό ταμείο.

και τέλος: Η οφειλή πληρώθηκε-εξοφλήθηκε Νοέμβριο '16.

Η δε βεβαίωση του ταμείου δεν (και δεν θα) αναφέρει το έτος που αφορά το ποσό αυτό δηλ. το '11, αλλά ότι αφορά διάστημα από 1/7/16-1/7/16. (Δεν είναι λάθος το χρονικό διάστημα).

Υπόψην ότι η παραπάνω διαδικασία θα γίνεται μέχρι και το 2020 για κάθε παλαιό έτος μέχρι και το 2015. Δηλαδή στο '17 θα βεβαιώσει χρονικά για ΠΡΩΤΗ φορά και θα εκκαθαρίσει κατά ποσό για ΠΡΩΤΗ φορά εισφορές του '12, κ.ο.κ. 

Σε ποιό έτος θα εκπέσει το ποσό ?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, G.E.S. said:

 και εβγαλε μηνυμα για  προσκομιση στη  δου   η  οχι   ??

αν ναι ποιο το οφελος  , τελικα    ??

 

Ναι Εβγαλε μηνυμα για ελεγχο

Τι εννοεις οφελος? Η ΔΟΥ μου ειπε πως θα ερθει 100αρικο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , monty said:

Ναι Εβγαλε μηνυμα για ελεγχο

Τι εννοεις οφελος? Η ΔΟΥ μου ειπε πως θα ερθει 100αρικο.... 

εσυ εχεις το θεμα του προστιμου   ,  το  τι θα  γινει  ...πολυ σωστα

εγω, αναφερθηκα στο οτι  , οι δηλ για  αναδρομικα του 2015,  μαλλον , θα οδηγηθουν στην δου

ετσι εκτιμουν στην δου   !!!!    - λογω τεχνικων προβληματων με τους κωδ-....  αναμενουμε 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

αν κατα λαθος ανοιχτει τροποποιητικη εισοδηματος μπορει να ακυρωθει ?

η πρεπει να στειλουμε ξανα ολα τα στοιχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Εγω απο λαθος εστειλα μονο τροποποιητικο Ε2 και δεν μπορω να το αρχικοποιησω.Το αφησα ετσι λετε να εχω θεμα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ 0,01 € ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ.1034/2017 ?

Επιστημονική ομάδα TAXHEAVEN

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1034/2017 που ορίζει τον τύπο και το περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2016:
 

Τα στοιχεία του φορολογούμενου απαιτείται να είναι επικαιροποιημένα, καθόσον χρησιμοποιούνται και ως στοιχεία επικοινωνίας από τη Φορολογική Διοίκηση. Κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, στην επιβεβαίωση στοιχείων, υποχρεωτικά καταχωρείται και ηλεκτρονική διεύθυνση (email) που χρησιμοποιείται. 

Ειδικά, ο φορολογικός κάτοικος αλλοδαπής υποχρεούται να επιβεβαιώσει και τη ΧΩΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ του, όπως αυτή είναι καταχωρημένη στα Στοιχεία Μητρώου/Φυσικού Προσώπου, καθώς χρησιμοποιείται για σκοπούς ανταλλαγής πληροφοριών. 

Στην περίπτωση που ο φορολογούμενος δεν συμφωνεί με τη χώρα φορολογικής κατοικίας που εμφανίζεται στην επιβεβαίωση στοιχείων ή το πεδίο της χώρας φορολογικής κατοικίας είναι συμπληρωμένο με <999>, θα πρέπει να τροποποιήσει το σχετικό πεδίο. 

Οι παραπάνω φορολογούμενοι υποχρεούνται σε κάθε περίπτωση, εφόσον κληθούν, να προσκομίσουν το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (tax residence certificate) στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., προκειμένου να αποδείξουν τη Χώρα της φορολογικής τους κατοικίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Asteras5 κι εγώ το ίδιο έκανα σε προηγούμενο έτος και τηλ. στο taxis, όπου μου είπαν ότι την αφήνεις έτσι και θα διαγραφεί κάποια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...