Προς το περιεχόμενο

Ποιες κατηγορίες επαγγελμάτων και επιχειρήσεων πρέπει να εξοπλιστούν άμεσα με POS - Αναλυτική λίστα 13-04-17


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εγκύκλιος αναφέρει "κύρια" καδ

Ελέγχετε μόνο την κύρια ΚΑΔ??

Αν μια επιχείρηση ως κύρια καδ 46.66 που εξαιρείται αλλά και ενα επιπλέον καδ ως δευτερεύουσα 47.42 που έχει υποχρέωση τι κάνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν , MXalit said:

Η εγκύκλιος αναφέρει "κύρια" καδ

Ελέγχετε μόνο την κύρια ΚΑΔ??

Αν μια επιχείρηση ως κύρια καδ 46.66 που εξαιρείται αλλά και ενα επιπλέον καδ ως δευτερεύουσα 47.42 που έχει υποχρέωση τι κάνετε?

Αφού ισχύει μόνο για τους κύριους ΚΑΔ, όχι τους δευτερεύοντες.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34745

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.AΡΑ ΑΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ POS?

2.AN EXEI ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ  KAI EINAI ΥΠΟΧΡΕΩΣ ,ΘΑ ΒΑΛΕΙ POS?

3.ΜΕΧΡΙ 24/07/2017 Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε λίγο τη διατύπωση. Γράφει η ΚΥΑ:

Άρθρο 1 Καθορισμός υπόχρεων δικαιούχων πληρωμής και προθεσμία συμμόρφωσης 1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α' 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α' 240).

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26054/hl/45231


Λέει κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας, δε λέει Κωδικούς Αριθμούς κύριας Δραστηριότητας.
 

Αν εγώ έχω ΚΑΔ κύριας δρστηριότητας 01.13.14     Καλλιέργεια μαρουλιών
και δευτερεύουσας 69.20.20.00     Λογιστικές υπηρεσίες
μπορεί για την κύρια δραστηριότητα να μην υποχρεούμαι αλλά για την δευτερεύουσα που έχει κύριο κωδικό 69.20 υποχρεούμαι.
Οπότε αν τα έχω παρατήσει και φυτεύω μαρούλια στο χωριό αλλά δεν έχω διακόψει τη δευτερεύουσα δραστηριότητα μήπως πρέπει να έχω pos ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα είναι θέμα διατύπωσης! Σωστή η παρατήρηση για τους πραγματικούς υπόχρεους. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο ήταν να το γράψουν καθαρά και κατανοητά!!! Κάθε φορά καλούμαστε να λύσουμε γρίφους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.AΡΑ ΑΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ POS?

2.AN EXEI ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ  KAI EINAI ΥΠΟΧΡΕΩΣ ,ΘΑ ΒΑΛΕΙ POS?

3.ΜΕΧΡΙ 24/07/2017 Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επάγγελμα του λογιστή θέλει υπομονή , όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις καλό είναι να περιμένεις . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν , CEL said:

Το επάγγελμα του λογιστή θέλει υπομονή , όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις καλό είναι να περιμένεις . 

 

Το πρόβλημα είναι, βέβαια, ότι περιμένοντας για τα πάντα τα στριμώχνουμε όλα στο τέλος και μετά δε βγαίνουν. Κι αυτό είναι εξέλιξη των τελευταίων χρόνων γιατί μέχρι το 2010 υπήρχε μια πιο ομαλή ροή ακόμη και στα λάθη ή στα περιττά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dodos said:

1.AΡΑ ΑΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ POS?

2.AN EXEI ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ  KAI EINAI ΥΠΟΧΡΕΩΣ ,ΘΑ ΒΑΛΕΙ POS?

3.ΜΕΧΡΙ 24/07/2017 Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ?

Κατ' αρχάς η απόφαση είναι αυτή
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26054/hl/45231
και δε γράφει ακριβώς ότι κάποιος πρέπει να βάλει τερματικό pos.
Γράφει:

1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α' 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α' 240).

Άρα αν είμαι δικαιούχος πληρωμής, όπου κι αν είναι η έδρα μου,  υποχρεούμαι να δέχομαι κάρτες κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, δηλαδή τη στιγμή που ο καταναλωτής (ιδιώτης) θα ολοκληρώσει συναλλαγή μαζί μου και έρθει η ώρα να με πληρώσει.

Το θέμα είναι αυτό που γράφει παρακάτω:
 

Επισύναψη

 

Άρθρο 3 Διαδικασία διενέργειας ελέγχου

1. Η Α.Α.Δ.Ε. κοινοποιεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή κατάλογο στον οποίο περιλαμβάνονται:

α) Οι Αριθμοί Φορολογικού Μητρώου του συνόλου των Υπόχρεων, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας.

β) Στοιχεία από τα οποία προκύπτει η δυνατότητα ή μη αποδοχής πληρωμών με κάρτα, όπως, ενδεικτικά, εισπράξεις μέσω πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών ή άλλων μέσων πληρωμής με κάρτα, για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την περ. δ της παρ. 4 του άρθρου 1 της ΠΟΛ.1033/28.1.2014 (Β' 276), όπως ισχύει.

2. Οι αρμόδιες υπηρεσίες συγκροτούν κλιμάκια ελέγχου αποτελούμενα τουλάχιστον από δύο υπαλλήλους.

3. Τα κλιμάκια ελέγχου που συγκροτούνται από τις αρμόδιες αρχές της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας, είναι εφοδιασμένα με τα ακόλουθα έντυπα:

α) «ΕΝΤΟΛΗ ΕΛΕΓΧΟΥ»

β) «ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ».

4. Τα παραπάνω έντυπα ακολουθούν το πρότυπο όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 138 της υπουργικής απόφασης Α2-718/2014 (Κανόνες ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ. - Β' 2090), όπως ισχύει, και συντάσσονται με τη διαδικασία του άρθρου 139 της ίδιας απόφασης.

Άρθρο 4 Ύψος και διαδικασία επιβολής προστίμου

1. Στους παραβάτες του άρθρου 1 της παρούσας επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ.

 

 

Δηλαδή θα συντάσσει η ααδε λίστα με όλους τους αφμ που έχουν καδ υπαγόμενους και μετά θα τσεκάρει αν σε συγκεκριμένα διαστήματα εμφανίζονται ή όχι σ΄αυτούς τους αφμ εισπράξει με κάρτες και ανάλογα θα συμπεραίνει ότι η επιχείρηση δέχεται κάρτες ή δεν δέχεται. Κι επειδή μπορεί να δέχομαι γενικά κάρτες αλλά στο συγκεκριμένο διάστημα δεν έτυχε να έχω εισπράξεις από κάρτες ή γενικά δεν έχω συναλλαγές λιανικής ή βρίσκομαι σε αδράνεια, θα στέλνει κλιμάκιο (πιθανόν και στο σπίτι) να ελέγξει αν δέχομαι η δεν δέχομαι κάρτες.

Και το μεγάλο ερώτημα είναι τι θα κάνει το κλιμάκιο αν εγώ του πω ότι δεν έχω κάνει τίποτα για να δέχομαι κάρτες γιατί απλά δεν έχω τέτοιες συναλλαγές και δεν θέλω να επιβαρυνθώ με το σχετικό κόστος χωρίς λόγο κι αν κάποτε δραστηριοποιηθώ στη λιανική θα φροντίσω να δέχομαι και κάρτες.
Μάλλον θα μου ρίξει το πρόστιμο των 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν , gonzalez said:

Έχει κάποιος εικόνα για το freepos; Υπάρχει και σε άλλο θέμα η ερώτηση βέβαια...Καλύπτεται η επιχείρηση κατα την γνώμη σας;

Ετσι όπως αναφέρεται στην εγκύλιο αλλά και με βάση όσα λένε οι ίδιοι ... καλύπτεται και η επιχείρηση και ο καταναλωτής. (νομίζω)
https://www.vivawallet.com/el-gr/index
https://www.freepos.gr/web/freepos/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενημερωτικούς λόγους να μεταφέρω εδώ σχετική αλληλογραφία του θείου μου (που είναι μηχανικός) με την viva, και φυσικά με την άδεια του.

Κάποιοι στο παρελθόν με είχαν ψέξει σε ερώτημα που είχα σχετικά με κάποιο άλλο θέμα του θειού μου εδώ αναφορικά στο τέλος επιτηδεύματος, ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο. Αλλά και αν συμβεί ισχύει αυτό εδώ που είχα τότε απαντήσει ακριβώς από κάτω από το "ψέξιμο". 

Οπώς και να έχει σε κάθε περίπτωση ελπίζω να φανούν χρήσιμες και διαφωτιστικές οι ερωτήσεις και απαντήσεις που έλαβε..

ΕΡΩΤΗΜΑ_1_Viva.pdf

ΕΡΩΤΗΜΑ_2_Viva.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ype said:

Κατ' αρχάς η απόφαση είναι αυτή
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26054/hl/45231
και δε γράφει ακριβώς ότι κάποιος πρέπει να βάλει τερματικό pos.
Γράφει:

1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α' 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α' 240).

Άρα αν είμαι δικαιούχος πληρωμής, όπου κι αν είναι η έδρα μου,  υποχρεούμαι να δέχομαι κάρτες κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, δηλαδή τη στιγμή που ο καταναλωτής (ιδιώτης) θα ολοκληρώσει συναλλαγή μαζί μου και έρθει η ώρα να με πληρώσει.

Το θέμα είναι αυτό που γράφει παρακάτω:
 

Δηλαδή θα συντάσσει η ααδε λίστα με όλους τους αφμ που έχουν καδ υπαγόμενους και μετά θα τσεκάρει αν σε συγκεκριμένα διαστήματα εμφανίζονται ή όχι σ΄αυτούς τους αφμ εισπράξει με κάρτες και ανάλογα θα συμπεραίνει ότι η επιχείρηση δέχεται κάρτες ή δεν δέχεται. Κι επειδή μπορεί να δέχομαι γενικά κάρτες αλλά στο συγκεκριμένο διάστημα δεν έτυχε να έχω εισπράξεις από κάρτες ή γενικά δεν έχω συναλλαγές λιανικής ή βρίσκομαι σε αδράνεια, θα στέλνει κλιμάκιο (πιθανόν και στο σπίτι) να ελέγξει αν δέχομαι η δεν δέχομαι κάρτες.

Και το μεγάλο ερώτημα είναι τι θα κάνει το κλιμάκιο αν εγώ του πω ότι δεν έχω κάνει τίποτα για να δέχομαι κάρτες γιατί απλά δεν έχω τέτοιες συναλλαγές και δεν θέλω να επιβαρυνθώ με το σχετικό κόστος χωρίς λόγο κι αν κάποτε δραστηριοποιηθώ στη λιανική θα φροντίσω να δέχομαι και κάρτες.
Μάλλον θα μου ρίξει το πρόστιμο των 1500

Kαι δλδ θα βλεπει η ααδε ποιοι πχ μηχανικοι , λογιστες , δικηγοροι κλπ , με εδρα το σπιτι έχουν λιανικη ;;;

Πως θα το βρει αυτο αναρωτιεμαι εγω....

Η απλα θα βλεπει καδ, υπάγεσαι στην υποχρέωση , αρα ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ , ανεξαρτητα αν εσυ εχεις εδρα το σπιτι σου , και κοβεις μονο σε επιχειρησεις;;;; Τα προστιμα θα πεσουν βροχη και αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!

Εγω προσωπικα έχω εδρα το σπιτι μου, και εχω πελατες μονο επιχειρησεις !Γιατι λοιπόν να βαλω pos ;

Ποιος μπορει να δωσει μια επισημη  γραμμη για το τι πρεπει να γινει ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθήσω λίγο.

Τα freepos που έχουν βγάλει θεωρητικά καλύπτουν  τον νόμο αλλά εδώ υπάρχει ένα κενό ασφαλείας. Κάπου αναφέρουν οι διατάξεις για τα POS ότι απαγορεύεται η πληκτρολόγηση. Στην περίπτωση του freepos πρέπει να πληκτρολογηθούν τα στοιχεία.

Η ερμηνεία του 4446 από τον καθένα μας θέλει προσοχή. Οι νόμοι ισχύουν και οι ερμηνευτικές ακόμα δεν έχουν δοθεί. Ένα είναι το σίγουρο ότι όλα όσα ξέραμε αλλάζουν. Αν κάποιος έχει δουλέψει στο εξωτερικό μπορεί να καταλάβει τι θα συμβεί. Τα μητρώα των επαγγελματιών πλέον είναι σε  κοινή θέα, ξέρει να τα βρει μια χαρά η ααδε. 

Να απαντήσω όμως παραπάνω στην DENNY, αν έχεις πελάτες χονδρικής δεν έχεις υποχρέωση για POS αλλά πρέπει να τηρείς τους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών για τα τιμολόγια πάνω από ένα ποσό. 

Επίσης με τα pos πρέπει να δώσουν κίνητρα, (ανταμοιβή κοκ) ώστε να τα ζητάνε οι πελάτες, αν δεν υπάρχουν πελάτες τι να τα κάνουμε τα P.O.S ? Τόσος ψυχαναγκασμός για να βάλουμε κάτι που πριν από λίγο καιρό παρακαλάγαμε και δεν μας δίνανε δεν το καταλαβαίνω πραγματικά. 

Υπάρχει ένα γενικότερο σχέδιο από το κράτος για τον έλεγχο και την διασταύρωση, μεμονωμένες απορίες δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα όπως :

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα POS;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με το άρθρο 69 του 4446;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα αδήλωτα εμβάσματα;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με την πληροφορία που δίνουν τα φροντιστήρια;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα τεκμήρια;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα σήματα αυτοκινήτων;

Αλλά όλα μαζί πέφτουν στην βάση δεδομένων και από Ιούλιο και μετά θα υπάρχουν εξελίξεις 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσέγγιση στην έννοια του "κύριου" απο την επιστημονική ομάδα του κόμβου

Σημείωση: Κατά την άποψή μας αν ένας φορολογούμενος διέθετε στις 27.4.2017 ως κύριο έναν από τους παραπάνω Κ.Α.Δ., αλλά στη συνέχεια μετέβαλε τη δραστηριότητά του βάζοντας κάποια άλλη δραστηριότητα ως κύρια (σ.σ. με κύριο Κ.Α.Δ. κάποιον που δεν περιλαμβάνεται στους ανωτέρω και τον πρώην κύριο Κ.Α.Δ. τον εντάξει στη δευτερεύουσα δραστηριότητά του ή τον διαγράψει οριστικά), τότε στην περίπτωση αυτή δεν είναι υπόχρεος.
Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26393
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MXalit said:

Η προσέγγιση στην έννοια του "κύριου" απο την επιστημονική ομάδα του κόμβου

Σημείωση: Κατά την άποψή μας αν ένας φορολογούμενος διέθετε στις 27.4.2017 ως κύριο έναν από τους παραπάνω Κ.Α.Δ., αλλά στη συνέχεια μετέβαλε τη δραστηριότητά του βάζοντας κάποια άλλη δραστηριότητα ως κύρια (σ.σ. με κύριο Κ.Α.Δ. κάποιον που δεν περιλαμβάνεται στους ανωτέρω και τον πρώην κύριο Κ.Α.Δ. τον εντάξει στη δευτερεύουσα δραστηριότητά του ή τον διαγράψει οριστικά), τότε στην περίπτωση αυτή δεν είναι υπόχρεος.
Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26393
© Taxheaven

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως οι φράσεις:
...κύριοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας,
και
Κωδικοί Αριθμοί κύριας Δραστηριότητας.

έχουν εντελώς διαφορετική έννοια.


Αν ο συντάκτης της ΚΥΑ ήθελε να εντάξει στους υπόχρεους μόνο όσους έχουν κύρια δραστηριότητα που αναφέρεται στους συγκεκριμένους καδ δε θα το έγραφε έτσι.
Επι πλέον αυτή η ερμηνεία θεωρώ ότι καταστρατηγεί το "πνεύμα" του νόμου.


Ξαναγράφω το παράδειγμα:

Αν εγώ έχω ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας 01.13.14     Καλλιέργεια μαρουλιών που δεν είναι στους υπόχρεους και δεν την ασκώ αλλά ζω στην πόλη και έχω ένα κατάστημα με ρούχα
47.71 Λιανικό εμπόριο ενδυμάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα
πιστεύετε ότι μπορώ να μην δέχομαι κάρτες κι όταν έρθει ο έλεγχος να τον πείσω ότι δεν υποχρεούμαι;

Αν κάνουμε όλοι μια μεταβολή στο μητρώο και δηλώσουμε ένα καδ κύριας δραστηριότητας που δεν περιέχεται στη λίστα τότε θεωρητικά κανείς δεν είναι υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nspirop said:

Να βοηθήσω λίγο.

Τα freepos που έχουν βγάλει θεωρητικά καλύπτουν  τον νόμο αλλά εδώ υπάρχει ένα κενό ασφαλείας. Κάπου αναφέρουν οι διατάξεις για τα POS ότι απαγορεύεται η πληκτρολόγηση. Στην περίπτωση του freepos πρέπει να πληκτρολογηθούν τα στοιχεία.

Η ερμηνεία του 4446 από τον καθένα μας θέλει προσοχή. Οι νόμοι ισχύουν και οι ερμηνευτικές ακόμα δεν έχουν δοθεί. Ένα είναι το σίγουρο ότι όλα όσα ξέραμε αλλάζουν. Αν κάποιος έχει δουλέψει στο εξωτερικό μπορεί να καταλάβει τι θα συμβεί. Τα μητρώα των επαγγελματιών πλέον είναι σε  κοινή θέα, ξέρει να τα βρει μια χαρά η ααδε. 

Να απαντήσω όμως παραπάνω στην DENNY, αν έχεις πελάτες χονδρικής δεν έχεις υποχρέωση για POS αλλά πρέπει να τηρείς τους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών για τα τιμολόγια πάνω από ένα ποσό. 

Επίσης με τα pos πρέπει να δώσουν κίνητρα, (ανταμοιβή κοκ) ώστε να τα ζητάνε οι πελάτες, αν δεν υπάρχουν πελάτες τι να τα κάνουμε τα P.O.S ? Τόσος ψυχαναγκασμός για να βάλουμε κάτι που πριν από λίγο καιρό παρακαλάγαμε και δεν μας δίνανε δεν το καταλαβαίνω πραγματικά. 

Υπάρχει ένα γενικότερο σχέδιο από το κράτος για τον έλεγχο και την διασταύρωση, μεμονωμένες απορίες δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα όπως :

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα POS;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με το άρθρο 69 του 4446;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα αδήλωτα εμβάσματα;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με την πληροφορία που δίνουν τα φροντιστήρια;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα τεκμήρια;

Πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή με τα σήματα αυτοκινήτων;

Αλλά όλα μαζί πέφτουν στην βάση δεδομένων και από Ιούλιο και μετά θα υπάρχουν εξελίξεις 

 

 

 

σε σχέση με αυτό θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την παράγραφο της απόφασης που λέει:

Επισύναψη

 

Άρθρο 3 Διαδικασία διενέργειας ελέγχου

1. Η Α.Α.Δ.Ε. κοινοποιεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή κατάλογο στον οποίο περιλαμβάνονται:

α) Οι Αριθμοί Φορολογικού Μητρώου του συνόλου των Υπόχρεων, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας.

β) Στοιχεία από τα οποία προκύπτει η δυνατότητα ή μη αποδοχής πληρωμών με κάρτα, όπως, ενδεικτικά, εισπράξεις μέσω πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών ή άλλων μέσων πληρωμής με κάρτα, για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την περ. δ της παρ. 4 του άρθρου 1 της ΠΟΛ.1033/28.1.2014 (Β' 276), όπως ισχύει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις πελάτες χονδρικής δεν έχεις υποχρέωση για POS αλλά πρέπει να τηρείς τους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών για τα τιμολόγια πάνω από ένα ποσό. 

Γιατι δεν έχω υποχρέωση για pos αν έχω πελάτες χονδρικής  ; Απο που προκύπτει αυτο ;;;

Ηλεκτρονικα μέσα πληρωμής σαφώς και υπάρχουν , αλλα όταν τα ποσά είναι μικρα μεγάλος μέρος λαμβάνεται σε μετρητα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DENNY said:

αν έχεις πελάτες χονδρικής δεν έχεις υποχρέωση για POS αλλά πρέπει να τηρείς τους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών για τα τιμολόγια πάνω από ένα ποσό. 

Γιατι δεν έχω υποχρέωση για pos αν έχω πελάτες χονδρικής  ; Απο που προκύπτει αυτο ;;;

Ηλεκτρονικα μέσα πληρωμής σαφώς και υπάρχουν , αλλα όταν τα ποσά είναι μικρα μεγάλος μέρος λαμβάνεται σε μετρητα !

 

Προκύπτει από την ίδια την απόφαση

Επισύναψη

1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α' 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α' του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α' 240).

----

 

4446/2016

Αρθρο 62. Ορισμοί

Για τους σκοπούς του παρόντος νοούνται ως:
α. «καταναλωτής», κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, ή επαγγελματική του δραστηριότητα σύμφωνα με την περίπτωση 3 του άρθρου 2 του Κανονισμού (ΕΕ) 2015/751.

 

Το θέμα είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις ο ΚΑΔ δεν διακρίνει αν η επιχείρηση δραστηριοποιείται στη χονδρική ή στη λιανική.
πχ 69.20.     Λογιστικές υπηρεσίες
 

Οπότε παραμένει το ερώτημα:
όταν η ΑΑΔΕ από τα στοιχεία που θα βλέπει θα διαπιστώνει ότι κάποιοι υπόχρεοι ΑΦΜ δεν έχουν συναλλαγές με κάρτες (γιατί δεν έχουν λιανική) τι θα κάνει;

Επισύναψη

 

Άρθρο 3 Διαδικασία διενέργειας ελέγχου

1. Η Α.Α.Δ.Ε. κοινοποιεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή κατάλογο στον οποίο περιλαμβάνονται:

α) Οι Αριθμοί Φορολογικού Μητρώου του συνόλου των Υπόχρεων, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας.

β) Στοιχεία από τα οποία προκύπτει η δυνατότητα ή μη αποδοχής πληρωμών με κάρτα, όπως, ενδεικτικά, εισπράξεις μέσω πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών ή άλλων μέσων πληρωμής με κάρτα, για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την περ. δ της παρ. 4 του άρθρου 1 της ΠΟΛ.1033/28.1.2014 (Β' 276), όπως ισχύει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, ype said:

Προκύπτει από την ίδια την απόφαση

 

Το θέμα είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις ο ΚΑΔ δεν διακρίνει αν η επιχείρηση δραστηριοποιείται στη χονδρική ή στη λιανική.
πχ 69.20.     Λογιστικές υπηρεσίες
 

Οπότε παραμένει το ερώτημα:
όταν η ΑΑΔΕ από τα στοιχεία που θα βλέπει θα διαπιστώνει ότι κάποιοι υπόχρεοι ΑΦΜ δεν έχουν συναλλαγές με κάρτες (γιατί δεν έχουν λιανική) τι θα κάνει;

 

Aρα λοιπόν ποιο είναι το συμπέρασμα ; Το ίδιο πράγμα λέμε . Εγω προσωπικά δεν πιστεύω οτι η ααδε μπορεί η θα κάτσει να μπει σε αυτη τη διαδικασία....

Τι προτείνετε εσεις τους πελάτες σας που είτε δεν έχουν χονδρική , είτε είναι μπλοκάκηδες , είτε έχουν έδρα το σπίτι τους;

Ειναι πολύ εύκολο να πεις σε κάποιον βάλε για να είσαι καλλυμένος, αλλά όλοι σκέφτονται το κόστος του όλου πράγματος απο τη στιγμή που δεν απευθύνονται σε ιδιώτες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν , DENNY said:

Aρα λοιπόν ποιο είναι το συμπέρασμα ; Το ίδιο πράγμα λέμε . Εγω προσωπικά δεν πιστεύω οτι η ααδε μπορεί η θα κάτσει να μπει σε αυτη τη διαδικασία....

Τι προτείνετε εσεις τους πελάτες σας που είτε δεν έχουν χονδρική , είτε είναι μπλοκάκηδες , είτε έχουν έδρα το σπίτι τους;

Ειναι πολύ εύκολο να πεις σε κάποιον βάλε για να είσαι καλλυμένος, αλλά όλοι σκέφτονται το κόστος του όλου πράγματος απο τη στιγμή που δεν απευθύνονται σε ιδιώτες !

Δεν έχω πελάτες.
Το θέμα με απασχολεί για την επιχείρηση που εργάζομαι η οποία στα τελευταία 30 χρόνια έχει συναλλαχθεί 3 φορές με ιδιώτες και το ύψος των συναλλαγών ήταν εξαιρετικά υψηλό, ώστε να μην μπορεί να πληρωθεί με κάρτες. Οι συναλλαγές μας γίνονται πάντα μέσω τραπεζών (ή επιταγών) ωστόσο θεωρώ ότι υπαγόμαστε στην υποχρέωση και δεν έχω πειστεί ότι δεν ρισκάρω αν δεν εφαρμόσω την ΚΥΑ παρότι ο ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα, συμπεριλαμβάνονται όμως όλοι οι δευτερεύοντες.
Ετσι όπως ερμηνεύω εγώ την απόφαση θεωρώ πολύ πιθανό όλοι αυτοί που αναφέρετε να βρεθούν μπροστά σε ένα πρόστιμο από κάποιον ελεγκτή που θα εφαρμόσει κατά γράμμα την απόφαση αυτή.
Σημειώστε ότι εκτός των άλλων μπορεί να το κάνει υπό τον φόβο ενός πειθαρχικού ελέγχου για παράβαση καθήκοντος.

Προς το παρόν περιμένω. Θα αποφασίσω την "τελευταία" στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι όπως ερμηνεύω εγώ την απόφαση θεωρώ πολύ πιθανό όλοι αυτοί που αναφέρετε να βρεθούν μπροστά σε ένα πρόστιμο από κάποιον ελεγκτή που θα εφαρμόσει κατά γράμμα την απόφαση αυτή.

Και εγώ αυτό πιστεύω !!!

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...