Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση σε ΕΦΚΑ


sbourantas

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους. Σύμβουλος Μάρκετινγκ εκδίδει κάθε τρίμηνο ΤΠΥ με ΦΠΑ και παρακράτηση 20% προς ΑΕ με αμοιβή μικρότερη των 586€. Και η ΑΕ είναι ο μοναδικός του Πελάτης. Θα πρέπει να τον ασφαλίσει στον ΕΦΚΑ και να τον παρουσιάσει στην ΑΠΔ της, και αν ναι με τι εισφορές (πχ 9,22% εργαζομένου και 17,88% εργοδότη, λέω εγώ τώρα...)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

συνταξιούχος λόγω χηρείας από οίκο ναύτου και ελεύθερος επαγγελματίας . Από τη στιγμή που καλύπτεται για τον κλάδο υγείας από τον συνταξιοδοτικό του φορέα, θα πληρώνει και 6,95% για τον ΕΦΚΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαχειριστής και παράλληλα εταίρος σε ιδιωτική κεφαλαιουχική εταιρία (όχι μονοπρόσωπη ικε) οι εισφορές που θα καταβάλει στον φορέα σας θα υπολογιστούν πέρα από τις αμοιβές που παίρνει σαν Διαχειριστής και στο καταβαλλόμενο μέρισμα από τα κέρδη της εταιρίας?

Δηλαδή αν παίρνει αμοιβές διαχείρισης έστω 10.000 και μέρισμα 20.000 τότε για το σύνολο των 30.000 του εισοδήματος θα καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές ή μόνο για το εισόδημα των 10.000 που αφορούν τις αμοιβές διαχείρισης?

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον ΕΦΚΑ μου απάντησαν ότι δεν υπολογίζονται στο παραπάνω παράδειγμα ασφαλιστικές εισφορές στο μέρισμα....

Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει?????

Σας ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 25/4/2017 at 2:47 ΜΜ, v.kourtis said:

συνταξιούχος λόγω χηρείας από οίκο ναύτου και ελεύθερος επαγγελματίας . Από τη στιγμή που καλύπτεται για τον κλάδο υγείας από τον συνταξιοδοτικό του φορέα, θα πληρώνει και 6,95% για τον ΕΦΚΑ???

μάλλον η απάντηση είναι ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα δεδομένα......Μέτοχος με συμμετοχή στο 6% του κεφαλαίου και μέλος του Δ.Σ. σε Α.Ε. ο οποίος μπήκε στην εταιρεία σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΓΕΜΗ τέλη Γενάρη 2017. Ο συγκεκριμένος είχε και ατομική την οποία διέκοψε στις 31.12.2016 και ενημερώθηκε ο ΕΦΚΑ έγκαιρα και με τη διακοπή της ατομικής του και με την είσοδό του στην εταιρεία. Μάλιστα όταν πήγε στον ΕΦΚΑ με τα σχετικά δικαιολογητικά του είπε η υπάλληλος ότι θα ενημερωθεί άμεσα το μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ με τις αλλαγές....ο ενδιαφερόμενος επίσης έκανε και μία ρύθμιση 12 δόσεων για προηγούμενη οφειλή του στον ΟΑΕΕ την οποία και πληρώνει με πάγια εντολή..το ερώτημά μου και οι ανησυχίες μου(φαντάζομαι και πολλών από εσάς) είναι οι εξής : α) αν δεν πληρώσει τα 6 πρώτα δίμηνα του 2017 και πληρώσει τα συμψηφισθέντα τον Σεπτέμβριο του 2017 που θα γίνουν οι συμψηφισμοί και θα ληφθεί υπόψιν το εισόδημα του 2016, θα εμφανιστούν τα ποσά που έπρεπε να εμφανιστούν από τον γενάρη(και που λόγω της μή δυνατότητας άντλησης των εισοδημάτων του 2016, αντλούνται του 2015 κ.ο.κ.), θα χάσει τη ρύθμιση αυτή??? και εν συνεχεία το μέρισμα που θα πάρει από την εταιρεία για τη φετινή χρήση θα φανεί ασφαλιστικά τον Σεπτέμβριο αντίστοιχα του 2018? οπότε τί μπάχαλο!!!!!!!!!!!! Συγγνώμη αν για κάποιους αυτά είναι αυτονόητα αλλά βλέποντας παραδείγματα πελατών μου , πραγματικά συφιλιάζεσαι με την προχειρότητα αυτού του άθλιου κατασκευάσματος του 4387/2016 και αντιλαμβάνεται κάποιος ότι δεν μπορεί να κάνει οικονομικό προγραμματισμό σε τίποτα πιά!!!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 29/4/2017 at 5:10 ΜΜ, v.kourtis said:

τα δεδομένα......Μέτοχος με συμμετοχή στο 6% του κεφαλαίου και μέλος του Δ.Σ. σε Α.Ε. ο οποίος μπήκε στην εταιρεία σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΓΕΜΗ τέλη Γενάρη 2017. Ο συγκεκριμένος είχε και ατομική την οποία διέκοψε στις 31.12.2016 και ενημερώθηκε ο ΕΦΚΑ έγκαιρα και με τη διακοπή της ατομικής του και με την είσοδό του στην εταιρεία. Μάλιστα όταν πήγε στον ΕΦΚΑ με τα σχετικά δικαιολογητικά του είπε η υπάλληλος ότι θα ενημερωθεί άμεσα το μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ με τις αλλαγές....ο ενδιαφερόμενος επίσης έκανε και μία ρύθμιση 12 δόσεων για προηγούμενη οφειλή του στον ΟΑΕΕ την οποία και πληρώνει με πάγια εντολή..το ερώτημά μου και οι ανησυχίες μου(φαντάζομαι και πολλών από εσάς) είναι οι εξής : α) αν δεν πληρώσει τα 6 πρώτα δίμηνα του 2017 και πληρώσει τα συμψηφισθέντα τον Σεπτέμβριο του 2017 που θα γίνουν οι συμψηφισμοί και θα ληφθεί υπόψιν το εισόδημα του 2016, θα εμφανιστούν τα ποσά που έπρεπε να εμφανιστούν από τον γενάρη(και που λόγω της μή δυνατότητας άντλησης των εισοδημάτων του 2016, αντλούνται του 2015 κ.ο.κ.), θα χάσει τη ρύθμιση αυτή??? και εν συνεχεία το μέρισμα που θα πάρει από την εταιρεία για τη φετινή χρήση θα φανεί ασφαλιστικά τον Σεπτέμβριο αντίστοιχα του 2018? οπότε τί μπάχαλο!!!!!!!!!!!! Συγγνώμη αν για κάποιους αυτά είναι αυτονόητα αλλά βλέποντας παραδείγματα πελατών μου , πραγματικά συφιλιάζεσαι με την προχειρότητα αυτού του άθλιου κατασκευάσματος του 4387/2016 και αντιλαμβάνεται κάποιος ότι δεν μπορεί να κάνει οικονομικό προγραμματισμό σε τίποτα πιά!!!!! 

 

κάποια άποψη επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Με την εγκύκλιο για τα πακέτα κάλυψης για τους έμμισθους δικηγόρους τι έχει γίνει? Την έχουν ξεχάσει εντελώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Σημερα σκεφτομουν πως δεν μπορει,  κατι θα εχει βγει και δεν το καταλαβα.

Ευτυχως που βλεπω πως και συ αναρωτιεσαι αναλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  On 4/24/2017 at 2:06 ΜΜ, dynamoking said:

Σύμφωνα με την εγκ.4 το τελευταίο παράδειγμα λέει ότι αν παρέχει εξαρτημένη σε μια εταιρία και λαμβάνει αμοιβές σε άλλη θα καταβάλλονται εισφορές μέχρι το ύψος των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών ανά εταιρία.

Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση θα πληρώνει δύο φορές εισφορές μέχρι το ύψος του πλαφόν ή κάτι μου διαφεύγει;

 

Θα πληρώνει εισφορές επί των ποσών που λαμβάνει έως το μηνιαίο πλαφόν των 5860,80€ για όλα μαζί τα εισοδήματα αυτά.

Η εγκ 4 λεει το ανα εταιρία. Συνεπώς αν πάρει 6000 € απο τη μια και 6000€ απο την άλλη η κάθε εταιρία θα κρατάει εισφορές μέχρι το ποσό 5860 και στο τέλος θα γινει συμψηφισμός απο το ταμείο; ή η μια θα κρατήσει κ η άλλη όχι; Στη δευτερη  περίπτωση πως μπορει να εξασφαλιστεί η εταιρία που δεν καταβάλλει εισφορες;

Καλημέρα. Γνωρίζει κάποιος σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την εντύπωση ότι μηνιαίο πλαφόν υπάρχει μόνο για τον εργαζόμενο, με βάσει όσα έχω δει, αλλά στην πράξη πως μπορεί να εφαρμοστεί αυτό στις ΑΠΔ 2 διαφορετικών εταιρειών?!!

Οπότε φαίνεται , ότι και οι 2 εταιρείες κρατάνε κανονικά μέχρι τα 5860,80€ η καθεμιά ξεχωριστά , και μετά θα πρέπει ο ασφαλισμένος να κάνει μια αίτηση συμψηφισμού/επιστροφής...

Μπάχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάλι στην εγκύκλιο 4 παράδειγμα 3 : Αν οι αποδοχες εξαρτημένης υπερβαίνουν το ποσό των 5860,80 δεν θα υπάρξει εγγραφή στην ΑΠΔ για τις υπόλοιπες αμοιβές πχ Αμοιβή ΔΣ, συνεπώς ούτε καταβολή επιπλέον εργοδοτικών εισφορών.

Απ αυτό αντιλαμβάνομαι οτι ισχύει το πλαφόν και για τους δύο.

Τώρα όσον αφορά αίτηση συμψηφισμού δεν το καταλαβαίνω....να συμψηφιστεί με τι; Με τις επόμενες ετήσιες εισφορές; Δηλαδή ο δεύτερος εργοδότης θα πληρώσει εισφορές και θα περιμένει το ΕΦΚΑ να "καθαρίσει" τα εισοδήματα του εργαζομένου και να δεί αν έχει να λάβει επιστροφή ή όχι.

Κάτι άλλο θα υπάρχει το οποίο θα μας διαφεύγει...πιστεύω!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Με την εγκύκλιο για τα πακέτα κάλυψης για τους έμμισθους δικηγόρους τι έχει γίνει? Την έχουν ξεχάσει εντελώς? Έχουμε κάποια πληροφόρηση σχετικά με το θέμα? Τι εισφορές θα πληρώσουν οι εργοδότες? Πότε θα σταλούν οι χειρόγραφες ΑΠΔ? Έχει ο κόμβος κάποια, έστω ανεπίσημη, ενημέρωση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιατρός ελεύθερος επαγγελματίας, αμειβόμενος με ΔΠΥ (κατά τα γραφόμενα της ΕΓΚ. 17 του ΕΦΚΑ) σε ποιό Πακέτο ασφάλισης θα υπαχθεί, τόσο στην απεικόνιση της συμβάσεώς του, όσο και στην υποβολή της σχετικής ΑΠΔ;

Υπάγεται στο πακέτο κωδικού ειδικότητας 000800 και ΚΠΚ:080 ήτοι συνολικό ποσοστό εισφορών 34,10% ή στο 000801 και ΚΠΚ:081 ήτοι συνολικό ποσοστό εισφορών 38,10 %?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 3/5/2017 at 11:30 ΠΜ, demisp said:

Πάλι στην εγκύκλιο 4 παράδειγμα 3 : Αν οι αποδοχες εξαρτημένης υπερβαίνουν το ποσό των 5860,80 δεν θα υπάρξει εγγραφή στην ΑΠΔ για τις υπόλοιπες αμοιβές πχ Αμοιβή ΔΣ, συνεπώς ούτε καταβολή επιπλέον εργοδοτικών εισφορών.

Απ αυτό αντιλαμβάνομαι οτι ισχύει το πλαφόν και για τους δύο.

Τώρα όσον αφορά αίτηση συμψηφισμού δεν το καταλαβαίνω....να συμψηφιστεί με τι; Με τις επόμενες ετήσιες εισφορές; Δηλαδή ο δεύτερος εργοδότης θα πληρώσει εισφορές και θα περιμένει το ΕΦΚΑ να "καθαρίσει" τα εισοδήματα του εργαζομένου και να δεί αν έχει να λάβει επιστροφή ή όχι.

Κάτι άλλο θα υπάρχει το οποίο θα μας διαφεύγει...πιστεύω!!! 

το παράδειγμα 3 αφορά τον ίδιο εργοδότη νομίζω όμως.. οπότε καλά τα λέει..

Ο συμψηφισμός θα αφορά τον εργαζόμενο και μόνο αυτόν, ο εργοδότης ότι έδωσε έδωσε, οπότε με μελλοντικές εισφορές,φόρους,απαιτήσεις του Δημοσίου προς τον εργαζόμενο.. Αγνωσται οι βουλαι του Κυριου πως θα γίνει αυτός ο συμψηφισμός τελικά, γιατί πρακτικώς δεν είναι και εύκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ: 

ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ,ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ 2017, ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΠΕΣΟΥΝ ΩΣ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟ 2017 Ή ΤΟ 2018????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...