Προς το περιεχόμενο

βεβαιώσεις αποδοχών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρός ενημέρωση των συναδέλφων,

μίλησα με την ααδε (πρώην γγπσ) και μου είπαν ότι η τροποποίηση αρχείου βεβαιώσεων γίνεται με την υποβολή καινούριου αρχείου με όλες τις εγγραφές και τις διορθωμένες και τις σωστές. Εάν θέλουμε να διαγράψουμε όλο το αρχείο που έχουμε στείλει, στέλνουμε ένα μηδενικο αρχείο (με τα στοιχεία της εταιρείας και καθόλου εγγραφές) και να υποβάλλουμε εξαρχής ένα καινούριο.

Η τροποποίηση αρχείου που έχει σταλεί εμπρόθεσμα δεν έχει πρόστιμο.

Καλό Πάσχα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά δεν υπάρχει πρόστιμο, προσοχή όμως διότι η υποβολή των δηλώσεων άνοιξε φέτος πιο νωρίς από το αναμενόμενο και σε περίπτωση που ο αντισυμβαλλόμενος έχει υποβάλει την δήλωση του, οποιαδήποτε αλλαγή στο αρχείο των βεβαιώσεων αυτόματα σημαίνει και την ανάγκη τροποποίησης της υποβληθείσας δήλωσης φόρου εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και πέρυσι μπορούσες να επανυποβάλλεις όσες φόρες ήθελες χωρίς πρόστιμο ,αρκεί να υπήρχε εμπρόθεσμη αρχική υποβολή, που αναφέρεται ότι άλλαξε αυτό? ότι δηλαδή επανυποβολή επιτρέπεται μόνο εμπρόθεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν , dynamoking said:

Μέχρι και πέρυσι μπορούσες να επανυποβάλλεις όσες φόρες ήθελες χωρίς πρόστιμο ,αρκεί να υπήρχε εμπρόθεσμη αρχική υποβολή, που αναφέρεται ότι άλλαξε αυτό? ότι δηλαδή επανυποβολή επιτρέπεται μόνο εμπρόθεσμα?

Δεν άλλαξε κάτι από πέρσι. Μπορεί να γίνει επανυποβολή και μετά την λήξη της προθεσμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Anniek said:

Πρός ενημέρωση των συναδέλφων,

μίλησα με την ααδε (πρώην γγπσ) και μου είπαν ότι η τροποποίηση αρχείου βεβαιώσεων γίνεται με την υποβολή καινούριου αρχείου με όλες τις εγγραφές και τις διορθωμένες και τις σωστές.

 

Εάν θέλουμε να διαγράψουμε όλο το αρχείο που έχουμε στείλει, στέλνουμε ένα μηδενικο αρχείο (με τα στοιχεία της εταιρείας και καθόλου εγγραφές) και να υποβάλλουμε εξαρχής ένα καινούριο.   

Η τροποποίηση αρχείου που έχει σταλεί εμπρόθεσμα δεν έχει πρόστιμο.

Καλό Πάσχα σε όλους!

έχει νόημα το δεύτερο πλην της ολικής διαγραφής του ,αφού καλύπτεσαι από το πρώτο?

το γράφω για να το καταλάβω ,γιατί πάντα έστελνα το τροποποιημένο με όλα μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν , PROAKIS said:

έχει νόημα το δεύτερο πλην της ολικής διαγραφής του ,αφού καλύπτεσαι από το πρώτο?

το γράφω για να το καταλάβω ,γιατί πάντα έστελνα το τροποποιημένο με όλα μέσα.

 

Αφορά την περίπτωση που έχει γίνει λάθος στο είδος του αρχείου πχ. αρχείο μισθωτών αντί για ελευθέρων επαγγελματιών. Στέλνουμε πρώτα το μηδενικό αρχείο για να διαγράψει το λανθασμένο και στην συνέχεια το σωστο. Κατά τα λοιπά δεν έχει αλλάξει κάτι όπως είπατε.Όταν το αρχικό αρχείο έχει σταλεί εμπρόθεσμα μετά κάνουμε όσες τροποποιήσεις χρειάζονται (και μετά την λήξη της προθεσμίας)χωρίς προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα αυτό με το μηδενικό αρχείο που αναφέρεις, κάνεις τσάμπα δουλειά..

Αφού όταν επανυποβάλλεις οποιοδήποτε αρχείο , το σύστημα το τάξις κρατάει ΜΟΝΟ το τελευταίο αρχείο, τα προηγούμενα δεν υφίστανται και ότι και εάν είχες υποβάλλει με αυτά θα καταργηθεί (αρκεί βέβαια να μην έχει προχωρήσει κάποιος φορολογουμένυς σε υποβολή της φορολ. του δήλωσης, οπότε για να αλλάξει κάτι σε αυτήν, θα πρέπει να κάνει μόνος του τροποποιητική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τώρα, dynamoking said:

Δεν έχει νόημα αυτό με το μηδενικό αρχείο που αναφέρεις, κάνεις τσάμπα δουλειά..

Αφού όταν επανυποβάλλεις οποιοδήποτε αρχείο , το σύστημα το τάξις κρατάει ΜΟΝΟ το τελευταίο αρχείο, τα προηγούμενα δεν υφίστανται και ότι και εάν είχες υποβάλλει με αυτά θα καταργηθεί (αρκεί βέβαια να μην έχει προχωρήσει κάποιος φορολογουμένυς σε υποβολή της φορολ. του δήλωσης, οπότε για να αλλάξει κάτι σε αυτήν, θα πρέπει να κάνει μόνος του τροποποιητική).

...πιθανόν να είναι υπερβολή αλλά εάν έχεις υποβάλλει ένα αρχείο μισθωτών και μετά ένα ελευθέρων είστε σίγουρος ότι θα το αντικαταστήσει και δεν θα το θεωρήσει επιπλέον ? Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα απλά μεταφέρω αυτό που μου είπαν απο την ααδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99,9% είμαι σίγουρος βάσει όσων έχω δει τα τελευταία 3 χρόνια που ισχύουν οι βεβαιώσεις αποδοχών..

Αν θες κάνε και μια δοκιμή σε κάποιον πελάτη σου με εσένα και την φορολογική σου δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...