Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adaeus

ΑΠΔ ΕΜΜΙΣΘΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ

Question

Χτες μίλησα με την αρμόδια Δ/νση ΕΦΚΑ. Η εγκύκλιος και τα πακέτα για τους εμμίσθους δικηγόρους αναμένονται! Το ζήτημα είναι πολύπλοκο. Οι έμμισθοι δικηγόροι επαρχίας έχουν 12,72% και 21,38% = 34,10%. Οι έμμισθοι Αθηνών έχουν α) Οι νέοι ασφαλισμένοι 16,72 και 21,38 = 34,10% και β) οι παλαιοί ασφαλισμένοι ό,τι και  oi επαρχίας (12,72-21,38) και πάγιο ετήσιο ποσόν για πρόνοια 332,76 ευρώ (110,92 έμμισθος-221,84 εντολέας).

Σημειώνεται πως η διάταξη για τις εισφορές πρόνοιας του άρθρου 35 του Ν.4387/2016 τροποποιήθηκε για 4η φορά με το άρθρο 96 του Ν.4461/2017.

Για τα συνεισπραττόμενα κατά την εγκύκλιο του Υπουργείου τίποτε, ενώ το ορθόν είναι μόνον ΟΑΕΔ και όχι ΟΕΚ και ΟΕΕ. Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ μας των εμμίσθων δικηγόρων http://emmisthos.blogspot.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Η σύμβαση έμμισθης εντολής κατατίθεται στον δικηγορικό σύλλογο, ενώ με βάση τα παλαιά ισχύοντα κατατίθεται στο τ. Ταμείο Νομικών. Καλό είναι λοιπόν να συνεχίσει αυτή η υποχρέωση προς την περιφερειακή δνση ασφάλισης τ.ΤΑΝ του ΕΦΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, adaeus είπε

Η σύμβαση έμμισθης εντολής κατατίθεται στον δικηγορικό σύλλογο, ενώ με βάση τα παλαιά ισχύοντα κατατίθεται στο τ. Ταμείο Νομικών. Καλό είναι λοιπόν να συνεχίσει αυτή η υποχρέωση προς την περιφερειακή δνση ασφάλισης τ.ΤΑΝ του ΕΦΚΑ

Σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο αναφέρεται αυτή η υποχρέωση? Υπάρχει προθεσμία? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην υποβολή ΑΠΔ δικηγόρων με παγία αντιμισθία είναι υποχρεωτική η αναγραφή αριθμού μητρώου ασφαλισμένου; Αν δεν το βάλω το προχωράει; Οι δικηγόροι λόγω της ιδιότητας τους ήταν εγγεγραμμένοι μόνο σε Ταμείο Νομικών-Προνοίας και δεν είχαν εκδόσει ποτέ ΑΜΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, MARKOULAKOS είπε

Στην υποβολή ΑΠΔ δικηγόρων με παγία αντιμισθία είναι υποχρεωτική η αναγραφή αριθμού μητρώου ασφαλισμένου; Αν δεν το βάλω το προχωράει; Οι δικηγόροι λόγω της ιδιότητας τους ήταν εγγεγραμμένοι μόνο σε Ταμείο Νομικών-Προνοίας και δεν είχαν εκδόσει ποτέ ΑΜΑ.

Θεωρώ πως με την θέση του ΑΜΚΑ παίρνει αυτόματα ΑΜΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 5/3/2018 στις 9:34 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο αναφέρεται αυτή η υποχρέωση? Υπάρχει προθεσμία? Ευχαριστώ πολύ.

Στον Κώδικα Δικηγόρων

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Οι δικηγόροι με πάγια αντιμισθία δεν αναγράφονται στον ετήσιο Πίνακα Προσωπικού, σωστά? Ευχαριστώ.

Θεωρώ πως όχι, γιατί δεν πρόκειται για εξαρτημένη εργασία, αλλά έμμισθη εντολή, ενώ όλα τα στοιχεία που ζητούνται προσιδιάζουν σε μισθωτό. Άλλωστε όπως έχει επισημανθεί από τον ΕΦΚΑ δεν ανακοινώνονται οι έμμισθοι δικηγόροι στην ΕΡΓΑΝΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
46 λεπτά πριν, adaeus είπε

Θεωρώ πως όχι, γιατί δεν πρόκειται για εξαρτημένη εργασία, αλλά έμμισθη εντολή, ενώ όλα τα στοιχεία που ζητούνται προσιδιάζουν σε μισθωτό. Άλλωστε όπως έχει επισημανθεί από τον ΕΦΚΑ δεν ανακοινώνονται οι έμμισθοι δικηγόροι στην ΕΡΓΑΝΗ.

Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Καλή συνέχεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...