Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adaeus

ΑΠΔ ΕΜΜΙΣΘΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ

Question

Χτες μίλησα με την αρμόδια Δ/νση ΕΦΚΑ. Η εγκύκλιος και τα πακέτα για τους εμμίσθους δικηγόρους αναμένονται! Το ζήτημα είναι πολύπλοκο. Οι έμμισθοι δικηγόροι επαρχίας έχουν 12,72% και 21,38% = 34,10%. Οι έμμισθοι Αθηνών έχουν α) Οι νέοι ασφαλισμένοι 16,72 και 21,38 = 34,10% και β) οι παλαιοί ασφαλισμένοι ό,τι και  oi επαρχίας (12,72-21,38) και πάγιο ετήσιο ποσόν για πρόνοια 332,76 ευρώ (110,92 έμμισθος-221,84 εντολέας).

Σημειώνεται πως η διάταξη για τις εισφορές πρόνοιας του άρθρου 35 του Ν.4387/2016 τροποποιήθηκε για 4η φορά με το άρθρο 96 του Ν.4461/2017.

Για τα συνεισπραττόμενα κατά την εγκύκλιο του Υπουργείου τίποτε, ενώ το ορθόν είναι μόνον ΟΑΕΔ και όχι ΟΕΚ και ΟΕΕ. Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ μας των εμμίσθων δικηγόρων http://emmisthos.blogspot.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
μόλις τώρα, adaeus said:

Ως προς τα γραμμάτια πρέπει να προσκομίζονται και να φυλάγονται στο λογιστήριο του εργοδότη, για τυχόν έλεγχο στο μέλλον. Αφού προσκομίζονται, θα πρέπει να εξάγεται το ποσόν που έχει καταβληθεί.

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας. Τώρα, θα πρέπει να υποβληθούν προσωρινές ΦΜΥ τροποποιητικές για τους φόρους μισθωτών υπηρεσιών που προκύπτουν στους έμμισθους δικηγόρους από τον Ιανουάριο έως και τον Απρίλιο. Ο έξτρα φόρος που θα προκύψει θα έχει προσαύξηση? Έχετε κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα από τη στιγμή που η εκπρόθεσμη πληρωμή των φόρων δεν είναι υπαιτιότητα του εργοδότη? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, HURRICANE33 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας. Τώρα, θα πρέπει να υποβληθούν προσωρινές ΦΜΥ τροποποιητικές για τους φόρους μισθωτών υπηρεσιών που προκύπτουν στους έμμισθους δικηγόρους από τον Ιανουάριο έως και τον Απρίλιο. Ο έξτρα φόρος που θα προκύψει θα έχει προσαύξηση? Έχετε κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα από τη στιγμή που η εκπρόθεσμη πληρωμή των φόρων δεν είναι υπαιτιότητα του εργοδότη? Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν το Υπουργείο Οικονομικών είναι τόσο λαρτζ! Ίσως θα πρέπει να σταλεί ο λογαριασμός στον ΕΦΚΑ! (Αστειεύομαι βέβαια). Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, adaeus said:

Δεν ξέρω αν το Υπουργείο Οικονομικών είναι τόσο λαρτζ! Ίσως θα πρέπει να σταλεί ο λογαριασμός στον ΕΦΚΑ! (Αστειεύομαι βέβαια). Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη.

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά. Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει ειδική εξαίρεση για τα δώρα και τα επιδόματα για έμμισθους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία σε δικηγορική εταιρεία? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 λεπτό πριν , HURRICANE33 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά. Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει ειδική εξαίρεση για τα δώρα και τα επιδόματα για έμμισθους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία σε δικηγορική εταιρεία? Ευχαριστώ.

Για τις δικηγορικές εταιρείες ισχύει και το άρθρο 48 του Κώδικα Δικηγόρων, το οποίο σας παραθέτω πιο κάτω. Αν λοιπόν έχουν επιλέξει τη σύμβαση του άρθρου 42 περί έμμισθης εντολής με πάγια αντιμισθία, θα πρέπει να καταβάλλονται δώρα και επιδόματα. Αν έχουν επιλέξει τη σύμβαση του άρθρου 48 η συμφωνία είναι ελεύθερη. Αυτά όλα βέβαια κατά τη δική μου νομική άποψη. Επειδή το άρθρο 48 είναι πολύ πρόσφατο δεν υπάρχει νομολογία των δικαστηρίων.

 Αρθρο 48

 Παροχή υπηρεσιών προς δικηγόρους
 και Δικηγορικές Εταιρίες

 1. Δικηγόροι μπορούν να απασχολούνται από άλλους δικηγόρους ή από Δικηγορικές Εταιρίες για 
ορισμένη ή ορισμένες υποθέσεις ή αποκλειστικά. Η σχετική συμφωνία δεν θίγει την επιστημονική 
ανεξαρτησία τους κατά την άσκηση του λειτουργήματος τους ακόμη και όταν ενεργούν 
συντονισμένα με άλλους δικηγόρους ή στην περίπτωση συνεργασίας με Δικηγορική Εταιρεία με 
τους εταίρους και λοιπούς συνεργάτες της εταιρείας.

 2. Οταν η συνεργασία του δικηγόρου με άλλον δικηγόρο ή με Δικηγορική Εταιρεία είναι 
αποκλειστική, η σχετική συμφωνία είναι έγγραφη και πρέπει να κατατεθεί μέσα σε τρεις μήνες από 
την υπογραφή της στο Δικηγορικό Σύλλογο του δικηγόρου που απασχολείται ή στο Δικηγορικό 
Σύλλογο της έδρας της εταιρείας. Διαφορετικά η ρύθμιση της σχέσης δεν υπάγεται στο παρόν 
άρθρο.

 3. Η έγγραφη συμφωνία πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον:

 α) τη διάρκεια της συνεργασίας,

 β) τη συμφωνούμενη αμοιβή,

 γ) τον τρόπο καταβολής της αμοιβής,

 δ) τον τρόπο λύσης της συνεργασίας και την οφειλόμενη αποζημίωση.

 4. Η εντολή χειρισμού υπόθεσης στο πλαίσιο της ρύθμισης της παραγράφου 1 λογίζεται ότι έχει 
δοθεί στον εντολέα δικηγόρο ή στην εντολέα Δικηγορική Εταιρεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, adaeus said:

Για τις δικηγορικές εταιρείες ισχύει και το άρθρο 48 του Κώδικα Δικηγόρων, το οποίο σας παραθέτω πιο κάτω. Αν λοιπόν έχουν επιλέξει τη σύμβαση του άρθρου 42 περί έμμισθης εντολής με πάγια αντιμισθία, θα πρέπει να καταβάλλονται δώρα και επιδόματα. Αν έχουν επιλέξει τη σύμβαση του άρθρου 48 η συμφωνία είναι ελεύθερη. Αυτά όλα βέβαια κατά τη δική μου νομική άποψη. Επειδή το άρθρο 48 είναι πολύ πρόσφατο δεν υπάρχει νομολογία των δικαστηρίων.

 Αρθρο 48

 Παροχή υπηρεσιών προς δικηγόρους
 και Δικηγορικές Εταιρίες

 1. Δικηγόροι μπορούν να απασχολούνται από άλλους δικηγόρους ή από Δικηγορικές Εταιρίες για 
ορισμένη ή ορισμένες υποθέσεις ή αποκλειστικά. Η σχετική συμφωνία δεν θίγει την επιστημονική 
ανεξαρτησία τους κατά την άσκηση του λειτουργήματος τους ακόμη και όταν ενεργούν 
συντονισμένα με άλλους δικηγόρους ή στην περίπτωση συνεργασίας με Δικηγορική Εταιρεία με 
τους εταίρους και λοιπούς συνεργάτες της εταιρείας.

 2. Οταν η συνεργασία του δικηγόρου με άλλον δικηγόρο ή με Δικηγορική Εταιρεία είναι 
αποκλειστική, η σχετική συμφωνία είναι έγγραφη και πρέπει να κατατεθεί μέσα σε τρεις μήνες από 
την υπογραφή της στο Δικηγορικό Σύλλογο του δικηγόρου που απασχολείται ή στο Δικηγορικό 
Σύλλογο της έδρας της εταιρείας. Διαφορετικά η ρύθμιση της σχέσης δεν υπάγεται στο παρόν 
άρθρο.

 3. Η έγγραφη συμφωνία πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον:

 α) τη διάρκεια της συνεργασίας,

 β) τη συμφωνούμενη αμοιβή,

 γ) τον τρόπο καταβολής της αμοιβής,

 δ) τον τρόπο λύσης της συνεργασίας και την οφειλόμενη αποζημίωση.

 4. Η εντολή χειρισμού υπόθεσης στο πλαίσιο της ρύθμισης της παραγράφου 1 λογίζεται ότι έχει 
δοθεί στον εντολέα δικηγόρο ή στην εντολέα Δικηγορική Εταιρεία.

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα τα λέμε συχνά από ό,τι φαίνεται! Καλό σας βράδυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Επιτέλους! Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ποσό που παρακρατήθηκε μέσω γραμματίων προείσπραξης. Πρέπει πριν υποβάλλουμε την ΑΠΔ να μας ενημερώνουν για το ποσό ώστε να αφαιρείτα από τις συνολικές εισφορές. Άλλο μπέρδεμα αυτό! Και να ρωτήσω, αν στη σύμβαση που έχει υπογράψει ο δικηγόρος αναφέρονται 12 αμοιβές τον χρόνο, δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να του καταβάλλει δώρα, σωστά? Ευχαριστώ πολύ.

Ωραία με τα γραμμάτια το λύσαμε το θέμα μας.Με τις εισφορές που "ατομικά" έχουν ήδη καταβάλλει σαν ελευθεροι επαγγελματίες τι θα γίνει ;;;Θα τα πάρουν πίσω ; (εδω γελαμε)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τον φόρο που πρέπει να παρακρατηθεί για το πρώτο τετράμηνο, δεν είναι πιο πρακτικό να συμψηφιστεί με τον φόρο του  Μαίου για παράδειγμα?

δηλαδή εάν είχε υποβληθεί φόρος για το α τετράμηνο 1000€ και μετά τους επαναυπολογισμούς ο φόρος γίνεται 1200€ , γιατί αυτά τα επιπλέον 200€ να μην προστεθούν στην προσωρινή του μαιου και να κλείσει έτσι η διαφορά??

Δεν είναι δικό μας το ''λάθος'' και δεν οφείλουμε να πληρώσουμε προσαυξήσεις για καθυστερήσεις εγκυκλίων του εφκα! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, dynamoking said:

Για τον φόρο που πρέπει να παρακρατηθεί για το πρώτο τετράμηνο, δεν είναι πιο πρακτικό να συμψηφιστεί με τον φόρο του  Μαίου για παράδειγμα?

δηλαδή εάν είχε υποβληθεί φόρος για το α τετράμηνο 1000€ και μετά τους επαναυπολογισμούς ο φόρος γίνεται 1200€ , γιατί αυτά τα επιπλέον 200€ να μην προστεθούν στην προσωρινή του μαιου και να κλείσει έτσι η διαφορά??

Δεν είναι δικό μας το ''λάθος'' και δεν οφείλουμε να πληρώσουμε προσαυξήσεις για καθυστερήσεις εγκυκλίων του εφκα! 

Σωστό αυτό, αλλά το θέμα είναι σε πιθανότητα ελέγχου πώς βρίσκεις άκρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, DENNY said:

Ωραία με τα γραμμάτια το λύσαμε το θέμα μας.Με τις εισφορές που "ατομικά" έχουν ήδη καταβάλλει σαν ελευθεροι επαγγελματίες τι θα γίνει ;;;Θα τα πάρουν πίσω ; (εδω γελαμε)

Έλα ντε? Θα συμψηφιστούν κανονικά, αλλά πώς και πότε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 ώρες πριν, DENNY said:

Ωραία με τα γραμμάτια το λύσαμε το θέμα μας.Με τις εισφορές που "ατομικά" έχουν ήδη καταβάλλει σαν ελευθεροι επαγγελματίες τι θα γίνει ;;;Θα τα πάρουν πίσω ; (εδω γελαμε)

Αν διαβάσετε συνδυαστικά τις εγκυκλίους και αυτή για την παράλληλη ασφάλιση, θα δείτε πως ο έμμισθος δικηγόρος καταβάλλει διπλή εισφορά και επί της αντιμισθίας και με βάση το κφα για το ελεύθερο επάγγελμα, χωρίς όμως ελάχιστο πλαφόν. Αν έχει μηδενικό ή ζημία δεν πληρώνει τίποτε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

On 22/6/2017 at 9:04 ΜΜ, HURRICANE33 said:

Ως προς τα γραμμάτια πρέπει να προσκομίζονται και να φυλάγονται στο λογιστήριο του εργοδότη, για τυχόν έλεγχο στο μέλλον. Αφού προσκομίζονται, θα πρέπει να εξάγεται το ποσόν που έχει καταβληθεί.

Κκαλησπέρα. Μια διευκρίνιση σχετικά με τις παρακρατήσεις των γραμματίων? Αφαιρείται το ποσό που αφορά στα γραμμάτια που έχουν εκδώσει μόνο οι έμμισθοι δικηγόροι στο όνομά τους, ή σε όλα τα γραμμάτια που έχει εκδώσει η δικηγορική εταιρεία? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 27/6/2017 at 7:09 ΜΜ, HURRICANE33 said:

 

Κκαλησπέρα. Μια διευκρίνιση σχετικά με τις παρακρατήσεις των γραμματίων? Αφαιρείται το ποσό που αφορά στα γραμμάτια που έχουν εκδώσει μόνο οι έμμισθοι δικηγόροι στο όνομά τους, ή σε όλα τα γραμμάτια που έχει εκδώσει η δικηγορική εταιρεία? Ευχαριστώ πολύ.

Μόνο τα γραμμάτια της παγίας όπως τα λέμε εμείς. Δηλαδή τα γραμμάτια που αφορούν συγκεκριμένο έμμισθο δικηγόρο, που απασχολείται με έμμισθη εντολή καταχωρημένη στο σύστημα εκάστου δικηγορικού συλλόγου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, adaeus said:

Μόνο τα γραμμάτια της παγίας όπως τα λέμε εμείς. Δηλαδή τα γραμμάτια που αφορούν συγκεκριμένο έμμισθο δικηγόρο, που απασχολείται με έμμισθη εντολή καταχωρημένη στο σύστημα εκάστου δικηγορικού συλλόγου.

Ευχαριστώ. Και αφαιρώ το ποσό ΕΦΚΑ που αναγράφεται στο γραμμάτιο, κάθε μήνα από τις εισφορές του. Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 29/6/2017 at 9:25 ΠΜ, HURRICANE33 said:

Ευχαριστώ. Και αφαιρώ το ποσό ΕΦΚΑ που αναγράφεται στο γραμμάτιο, κάθε μήνα από τις εισφορές του. Σωστά?

Ακριβώς και αν το ποσόν υπερβαίνει την εισφορά του δικηγόρου, το υπερβάλλον μεταφέρεται στον επόμενο μήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 λεπτά πριν , adaeus said:

Ακριβώς και αν το ποσόν υπερβαίνει την εισφορά του δικηγόρου, το υπερβάλλον μεταφέρεται στον επόμενο μήνα.

Ωραία. Αυτό έκανα κι εγώ. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Καλό Σαβ/κο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Έμμισθος δικηγόρος με σύμβαση σε δικηγορική εταιρεία μου έφερε γραμμάτιο προείσπραξης του Ιανουαρίου 2018. Εγώ θα του αφαιρέσω το ΕΦΚΑ από τις εισφορές εργαζομένου του Ιανουαρίου 2018. Το θέμα είναι ότι πρέπει να αλλάξει η μισθοδοσία του Ιανουαρίου 2018, η οποία έχει ήδη καταβληθεί. Τι πρέπει να κάνω τώρα? Να του αλλάξω τη μισθοδοσία του Φεβρουαρίου? Εσείς πώς το αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ θα το πέρναγα στην μισθοδοσία του Ιανουαρίου αφού δεν έχω στείλει ΑΠΔ ,οπότε θα αυξάνονταν οι καθαρές αποδοχές του ,και θα του έκανα πληρωμή την όποια διαφορά προκύπτει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, stavrosv είπε

Εγώ θα το πέρναγα στην μισθοδοσία του Ιανουαρίου αφού δεν έχω στείλει ΑΠΔ ,οπότε θα αυξάνονταν οι καθαρές αποδοχές του ,και θα του έκανα πληρωμή την όποια διαφορά προκύπτει.

Το θέμα είναι ότι αυτό θα γίνεται κάθε μήνα. Στις αρχές του επόμενου θα μου δίνει του προηγούμενου. Τι μπορώ να κάνω, από τη στιγμή που οι εγοδότες του θέλουν να πληρώνουν τη μισθοδοσία στις 15 του κάθε μήνα? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γενικά είναι λάθος να πληρώνετε η μισθοδοσία πριν βγεί ο μήνας. Στην περίπτωση σου για να μην έχεις προβλήματα, θα διορθώνεις συνέχεια.... την μισθοδοσία, θα βάζεις τα γραμμάτια κανονικά στον μήνα τους για να μην έχεις πρόβλημα, θα στέλνεις σωστά την ΑΠΔ, και θα του καταβάλεις συνέχεια τις διαφορές που προκύπτουν στις 5-10 κάθε μήνα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, ΓΙΑΝΝHΣ1 είπε

Γενικά είναι λάθος να πληρώνετε η μισθοδοσία πριν βγεί ο μήνας. Στην περίπτωση σου για να μην έχεις προβλήματα, θα διορθώνεις συνέχεια.... την μισθοδοσία, θα βάζεις τα γραμμάτια κανονικά στον μήνα τους για να μην έχεις πρόβλημα, θα στέλνεις σωστά την ΑΠΔ, και θα του καταβάλεις συνέχεια τις διαφορές που προκύπτουν στις 5-10 κάθε μήνα

Μα και στις 31 να τους πλήρωναν πάλι θα είχα πρόβλημα αφού μέχρι να μαζέψουν όλα τα γραμμάτια να μου τα δώσουν πάει 5 του επόμενου μήνα. Ευχαριστώ πάντως.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι ο προγραμματισμός ώστε τα γραμμάτια να κόβονται πιο νωρίς, έστω μερικές μέρες πριν το τέλος του μήνα. Άλλωστε πλέον αυτά μπορεί να εκδίδονται ηλεκτρονικά από το portal της ολομέλειας, παράλληλα να εκτυπώνεται κατάσταση γραμματίων μηνός προς διευκόλυνση του λογιστηρίου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, adaeus είπε

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι ο προγραμματισμός ώστε τα γραμμάτια να κόβονται πιο νωρίς, έστω μερικές μέρες πριν το τέλος του μήνα. Άλλωστε πλέον αυτά μπορεί να εκδίδονται ηλεκτρονικά από το portal της ολομέλειας, παράλληλα να εκτυπώνεται κατάσταση γραμματίων μηνός προς διευκόλυνση του λογιστηρίου!

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.Υπάρχει υποχρεώση γνωστοποίησης του εργοδότη- δικηγορικής εταιρείας- στον ΕΦΚΑ ότι απασχολεί έμμισθούς δικηγόρους? Ευχαριατώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, dynamoking είπε

οχι 

Ευχαριστώ, αυτό ήξερα και εγώ. Μου είπε μια υπάλληλος, η οποία είναι και ελεύθερη επαγγελματίας παράλληλα, ότι της είπε ο ΕΦΚΑ ότι πρέπει να κάνει γνωστοποίηση ο εργοδότης ότι είναι μισθωτή. Αλλά δεν είδα να προκύπτει από την εγκύκλιο αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...