Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιτηδευματίας με απαλλαγή απο ΟΑΕΕ, σε Πρωην ΟΓΑ -νυν ΕΦΚΑ


efthimiou

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, επιτηδευματίας (μηχανουργείο) μέχρι πρότινος έπαιρνε απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ (μάλιστα αυτή που έχουμε ισχύει εως το 2019) επειδή κατοικούσε και εργάζονταν σε χωριο. Δήλωνε  κάποιο μικρό ποσο απο αγροτική δραστηριότητα (500€) και έχει και κάποιο χωράφι,-χωρίς όμως να είναι αγρότης. Η εξαίρεση ισχύει?

Το ειδοποιητήριο απο τον ΕΦΚΑ  δείχνει ότι τον αντιλαμβάνεται ως αγρότη (87€) ήταν το ποσό της εισφοράς, ωστόσο πρέπει να κάνουμε κάποια διαδικασία για να κατοχυρωθούμε και να είμαστε σίγουροι οτι είμαστε νόμιμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και μια που μιλαμε για απαλλαγες.... Υποχρέωση ασφάλισης έχουν οι ετερόρρυθμοι εταίροι των προσωπικών εταιρειών.
Χωρίς να διευκρινίζει ανήλικος ή ενήλικος!
 Σε περιπτώσεις Ανηλίκων , λοιπον,  ζητάει (πλέον τώρα) ο ΕΦΚΑ ασφαλιστική εισφορά η οποία όμως δεν δίνεται στο ανήλικο άτομο το οποίο είναι εμμέσως ασφαλισμένο από τον γονέα με την επιμέλειά του. (οπως στη φορολογια δλδ).  Παραδειγμα, κληρονομει ενα παιδι % ως ετερρορυθμο μέλος, και ο ΕΦΚΑ  βγαζει να πληρωσει εισφορα στο ονομα που εχει την επιμελεια.   Ειναι με τα καλα τους????
Από την άλλη μεριά πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές όταν η νομοθεσία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την εργασία ανηλίκων και την εμπορικη ιδιοτητα !
Εν πάσει περιπτώσει, παλαιότερα επί ΤΕΒΕ και ΟΑΕΕ, οι ανήλικοι ΔΕΝ πλήρωναν ασφαλιστικές εισφορές, πράγμα το οποίο άλλαξε επί ΕΦΚΑ.
Η Λογική του Παραλόγου; ή το Παράλογο της Λογικής; Μάλλον το Παράλογο του Παραλόγου! 

Μπορει να ρωτησει καποιος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ(ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ) ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΟΑΕΕ ΒΓΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ 14%.ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΩΣ ΑΓΡΟΤΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΩΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ 14% ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΧΩΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ  ΟΑΕΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΩΣ ΑΓΡΟΤΗ.ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, weberthalia said:

Η Λογική του Παραλόγου; ή το Παράλογο της Λογικής; Μάλλον το Παράλογο του Παραλόγου! 

 

Μπορεί να είναι ένα εξ αυτών χωρίς να αποκλείεται και το ενδεχόμενο να είναι απλώς η λογική του κ. Κατρούγκαλου  (η οποία συναιρεί τα πάντα , εφαρμοζόμενη στο ασφαλιστικό )   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι επαγγελματίες που έπαιρναν εξαίρεση από το Οαεε και ασφαλίζονταν στον ΟΓΑ λόγω προαιρετικής περιοχής αντιμετωπιζονται όπως οι αγρότες.. (Εγκύκλιος 3-2017 ΕΦΚΑ)..Οι μόνοι που αλλάζουν καθεστώς είναι οι ιδιοκτήτες ενοικιαζομενων δωματίων που άσχετα με τον αριθμό πλέον αντιμετωπιζονται όπως οι υπόλοιποι επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, αύτο είχα υπόψιν μου και εγώ, αλλα όταν σου λένε κάτι επίμονα ξανά-ξανά, νομίζεις ότι εσύ είσαι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,

με τα ενοικιαζομενα δωματια οντως εχει δημιουργηθει ενα μπαχαλο....σιγουρα τα ειδοποιτηρια δεν ανταποκρινονται σε αυτα που οριζει ο νομος.

η μονη περιπτωση που αντιμετωπιστηκε βασει του νομου ,ειναι μονο σε αυτους που δεν ειχαν καθολου αγροτικο εισοδημα(αν και ειδα κανα δυο ειδοποιτηρια ,επισης, να τους υπολογιζει με το 14% +6.95%)

δυο τινα,υπαρχουν ..... η να ειναι λαθος υπολογισμενα, η αλλιως, να εχουν στο νου να αλλαξουν κατι στο νομο  για τα δωματια προς το ευνοικοτερο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΩ ΖΗΜΙΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΤΙΣ ΦΕΤΙΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΩΤΗΡΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • -1
12 ώρες πριν, Klemonis said:

Οι επαγγελματίες που έπαιρναν εξαίρεση από το Οαεε και ασφαλίζονταν στον ΟΓΑ λόγω προαιρετικής περιοχής αντιμετωπιζονται όπως οι αγρότες.. (Εγκύκλιος 3-2017 ΕΦΚΑ)..Οι μόνοι που αλλάζουν καθεστώς είναι οι ιδιοκτήτες ενοικιαζομενων δωματίων που άσχετα με τον αριθμό πλέον αντιμετωπιζονται όπως οι υπόλοιποι επαγγελματίες

Οντως μολις τωρα ειδα και την εγκυκλιο! Το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν και ενοικιαζομενα πρεπει να πανε βαση του αρθρου 39!οποιαδηποτε απαντηση πανω στο θεμα θα βοηθουσε πολλους πιστευω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...