Προς το περιεχόμενο

!!! ΠΟΛ GUS 1/4/2005 - Κατάργηση του ορίου των 300,00 ευρώ στις Συγκ/κές !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρ.Πρωτ.: 1032899/214/0019 ΠΟΛ.: 1057

Αθήνα, 01 Απριλίου 2005

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

1. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 15η ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ B΄ - Γ΄

Ταχ.Δ/νση : Καρ. Σερβίας 10

Ταχ.Κώδικας : 101 84

Θέμα : Φορολογικά στοιχεία που θα συμπεριληφθούν στις συγκεντρωτικές καταστάσεις της παραγράφου 1 του άρθρου 20 που αφορούν συναλλαγές του ημερολογιακού έτους, από 1/1-31/12/2005 καθώς και χρήσεις που έπονται αυτής .

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις της υποπερίπτωσης γε’ της περίπτωσης γ’ και της περίπτωσης στ’ του άρθρου 38 του π.δ. 186/1992 όπως ισχύουν.

2. Τις διατάξεις του άρθρου 20 του π.δ. 186/1992 (ΦΕΚ 84 Α’) περί υποβολής στοιχείων για διασταύρωση, όπως ισχύουν.

3. Τις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 20 του ν. 3296/2004 (ΦΕΚ 253 Α΄).

4. Την 14650/Δ10Ε85/17.3.2004 (ΦΕΚ 519/Β’) κοινή Απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών περί «καθορισμού αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών».

5. Ότι από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.

Από τους ελέγχους που έχουν διενεργηθεί το τελευταίο χρονικό διάστημα σε δηλώσεις που υποβλήθηκαν με βάση τις διατάξεις του Άρθρου 13 του ν.3296/2004 διαπιστώθηκαν καταχωρήσεις εικονικών συναλλαγών στα βιβλία των επιχειρήσεων.

Για τον λόγο αυτό αποφασίζουμε την κατάργηση της διαταγης (Αρ.Πρ. 1019513/125/0015) Πολ.:1030 με την οποία δινόταν η δυνατότητα μη υποβολής φορολογικών στοιχείων στις καταστάσεις της παρ. 1 του άρθρου 20 του Π.Δ 186/1992 (ΚΒΣ) για διαστάυρωση, κάτω των 300,00 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λόγια είναι περιττά, τι να πω....

ΡΕ ΑΛΕΚΟ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ!!!!!

ΕΥΡΩΠΗ ΤΡΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ Φ.Π.Α. ΣΤΟ 25%

ΠΑΙΔΕΣ ΠΙΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ RED BULL ME VODKA ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gus, νομίζω ότι η ενημέρωσή σου δεν είναι σωστή, πως να το πω, ολοκληρωμένη. Εγώ έχω πληροφορίες ότι επίσης, από φέτος η προθεσμία υποβολής επαναφέρεται στις 31 Μαρτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ GUS ! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ON LINE !  :blink:  :blink:  :D

ΈΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ SITE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grzokas, δεν ψαρώνουμε!!!

CAP, καλημέρα ρε!

Άσχετο: κοιτάχτε εδώ για να δείτε πως μετατρέπονται οι 11 και οι 13,5 ίντσες στη γαλλική μονάδα μέτρησης:

Αρ.Πρ.119/0013/29.03.05 Συμπληρωματικές οδηγίες για την υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων έτους 2005, σε προεκτυπωμένο μηχανογραφικό έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την ΠΟΛ 1056 και μέσα στο άγχος μου διάβασα και την πολυγραφημένη "GUS 1057" και παραλίγο να το πάθω το εμφραγματάκι 35 χρονών παιδί.

Νά 'στε καλά και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Να δείτε πάντως που με τόσα που συμβαίνουν δεν αποκλείω να υπάρξουν ανάλογες ΠΟΛ στ' αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

GUS ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ! ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρ.Πρωτ.: 1032899/214/0019 ΠΟΛ.: 1057

Αθήνα, 01 Απριλίου 2005

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

1. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 15η ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ B΄ - Γ΄

Ταχ.Δ/νση : Καρ. Σερβίας 10

Ταχ.Κώδικας : 101 84

Θέμα : Φορολογικά στοιχεία που θα συμπεριληφθούν στις συγκεντρωτικές καταστάσεις της παραγράφου 1 του άρθρου 20 που αφορούν συναλλαγές του ημερολογιακού έτους, από 1/1-31/12/2005 καθώς και χρήσεις που έπονται αυτής .

Έχοντας υπόψη:

1.      Τις διατάξεις της υποπερίπτωσης γε’ της περίπτωσης γ’ και της περίπτωσης στ’ του άρθρου 38 του π.δ. 186/1992 όπως ισχύουν.

2.      Τις διατάξεις του άρθρου 20 του π.δ. 186/1992 (ΦΕΚ 84 Α’) περί υποβολής  στοιχείων για διασταύρωση, όπως ισχύουν.

3.      Τις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 20 του ν. 3296/2004 (ΦΕΚ 253 Α΄).

4.      Την 14650/Δ10Ε85/17.3.2004 (ΦΕΚ 519/Β’) κοινή Απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών περί «καθορισμού αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών».

5.    Ότι από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.

Από τους ελέγχους που έχουν διενεργηθεί το τελευταίο χρονικό διάστημα σε δηλώσεις που υποβλήθηκαν με βάση τις διατάξεις του Άρθρου 13 του ν.3296/2004  διαπιστώθηκαν καταχωρήσεις εικονικών συναλλαγών στα βιβλία των επιχειρήσεων.

Για τον λόγο αυτό αποφασίζουμε την κατάργηση της  διαταγης  (Αρ.Πρ. 1019513/125/0015) Πολ.:1030 με την οποία δινόταν  η δυνατότητα μη υποβολής φορολογικών στοιχείων στις καταστάσεις της παρ. 1 του άρθρου 20 του Π.Δ 186/1992 (ΚΒΣ) για διαστάυρωση, κάτω των 300,000 ευρώ.

Αν δεν ήταν αυτό το 300,000 ευρώ στο τέλος, θα έδινα άριστα 10 στη τήρηση του εθίμου.

Αντί της υπογραφής:

Ζηλεύω όσους έχουν καλύτερο χιούμορ από το δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό παιδιά, με τον χαμό που επικρατεί παρ'ολίγο να την πατήσω.

Αλλωστε με αυτά που ακούμε τελευταία, τίποτα δεν μου φαίνεται παράδοξο.

Καλό μήνα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήταν αυτό το 300,000 ευρώ στο τέλος, θα έδινα άριστα 10 στη τήρηση του εθίμου.

Αντί της υπογραφής:

Ζηλεύω όσους έχουν καλύτερο χιούμορ από το δικό μου

Εμένα LandS αυτό ήταν ( 300,000) που με έκανε να το πιστέψω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα LandS αυτό ήταν ( 300,00) που με έκανε να το πιστέψω .

Ασχετο στην 1056 σχετικά με το ΦΠΑ έγραφε η γραμματέας Αδαμ Ρεγγούζας, αυτό γιατί δεν το σχολιάσατε?

Στην δύσκολη αυτή περίοδο συμβαίνουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-bercon-

Καλημερα και καλο μηνα σε ολες κι ολους ....Gus ενιωσα προς στιγμην ενα φτερουγισματακι οταν διαβασα την επικεφαλιδα στο main....ευτυχως αυτο το 300,00 εφερε τα πραγματα στη θεση τους.... :lol: .....

Καλη συνεχεια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλο μηνα και απο εμενα...

Gus ομολογω οτι με "ψαρωσες" και μαλιστα πολυ.... :lol:

(δεν τα κανουν αυτα τετοιες μερες....να παθουμε και κανενα εμφραγμα :D:D:D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα σε όλους & καλό κουράγιο. Στην Δ.Ο.Υ. Σαλαμίνας σήμερα γεμάτος αγωνία ζήτησα από την υπάλληλο να μου επιστρέψει όλες τις κατατεθειμένες με αυτοπεραιωση δηλώσεις του 2004 λογω λάθους (ψέμα). Η πολύ συμπαθής και καλη υπάλληλος επαθε μεγαλη πλακα μιας και είχε εκκαθαρίσει τις περισσότερες. εγινε καλη πλακα που ολοι ειχαμε αναγκη. Καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισαν λοιπον τα ομορφα

καλο μηνά

και για οσους δεν πιστευουνε οτι ειναι πραγματική η πολ ας δουν στην διευθυνση του υπουργειου

εκτός αν νομίζετε οτι ο gus εχει συνενοηθει με τον Ρεγκούζα να κάνουν το ιδιο αστειο

(Κωστα εχουμε τετοιο βισμα και δεν το εχουμε χρησιμοποιηση ακόμη. να τον βάλουμε να δινει απαντησεις στο φορουμ. Κανε μια ενότητα γι αυτο

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...