Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ-ΜΕΛΟΣ ΔΣ-ΜΕΤΟΧΟΣ >3%


imsaccount

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής:

Ένας μισθωτός υπάλληλος εταιρείας ΑΕ, είναι ταυτόχρονα μέλος ΔΣ χωρίς να παίρνει κάποια αμοιβή, και ταυτόχρονα μέτοχος με ποσοστό μεγαλύτερο του 3%. Το ειδοποιητήριο που αναρτήθηκε στον ΕΦΚΑ για λογαριασμό του, περιλαμβάνει μόνο το ποσό των 10 ευρώ για τον ΟΑΕΔ. Το ποσό αυτό θα πρέπει να δηλωθεί και στην ΑΠΔ, και αν ναι με ποιον τρόπο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπορει καποιος συναδελφος να απαντησει απλα αν τα μερισμτα Α.Ε. 2016 που θα διανεμηθουν το 2017 θα εχουν ΕΦΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, ΜΑΝΟΛΗΣ6902 said:

Μπορει καποιος συναδελφος να απαντησει απλα αν τα μερισμτα Α.Ε. 2016 που θα διανεμηθουν το 2017 θα εχουν ΕΦΚΑ?

Κοιταξε αυτη την εγγυκλιο και θα δεις οτι θες...καπου μιλαέι για μερίσματα αε.

Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 1/2017 Ενιαίοι κανόνες υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών Ελευθέρων Επαγγελματιών και Αυτοαπασχολούμενων από 01/01/2017 (Ενιαίοι κανόνες υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών Ελευθέρων Επαγγελματιών και Αυτοαπασχολούμενων από 01/01/2017) Κατηγορία: Ασφαλιστικά ΕΦΚΑ Αθήνα, 20/01/ 2017 Αρ. Πρωτ.:ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?

ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΝ ΕΦΚΑ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΜΑΝΟΛΗΣ6902 said:

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?

ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΝ ΕΦΚΑ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3%?

Kαλά την παραπα΄νω εγγυκλιο δεν την είδες που το λέει καθαρά, ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΑΕ?ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΩΣΕΙ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΨΗ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, ΜΑΝΟΛΗΣ6902 said:

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΩΣΕΙ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΨΗ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ

Αν σου είναι εύκολο να μου τους αναγράψεις,τους μεταγενέστερους αντιφατικούς επί του θέματος των μερισμάτων,γιατί δεν τους κατέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έβγαλα την ειδοποίηση για τον Ιανουάριο ,, με Ετησιο 85% ,,,, για τα εισοδήματα του 2016 .

Δεν συμπεριέλαβαν τα μερίσματα στον υπολογισμό ,, χρεώνουν μόνο  10€ !! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το διάβασα και εγω .. η μεγάλη μου εντύπωση ήταν πως  ΔΕΝ συμπεριέλαβαν μερίσματα ΑΕ ,,αντίθετα κερδη απο ΟΕ υπολογίστηκαν !!  Η απορία μου είναι γιατί δεν τα συμπεριέλαβαν  ... δεν βγάζεις ακρη τελικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Ναι το διάβασα και εγω .. η μεγάλη μου εντύπωση ήταν πως  ΔΕΝ συμπεριέλαβαν μερίσματα ΑΕ ,,αντίθετα κερδη απο ΟΕ υπολογίστηκαν !!  Η απορία μου είναι γιατί δεν τα συμπεριέλαβαν  ... δεν βγάζεις ακρη τελικα .

πρώτα είχε την ΟΕ και μετά την ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Saga1 είπε

Οχι ταυτόχρονα μετοχος στη μια  και εταίρος στη αλλη .

εννοώ πρώτα ιδρύθηκε η ΟΕ και μετά η ΑΕ?

δηλ. στον πρώην ΟΑΕΕ δήλωσε και την ΑΕ (μέτοχος+ΔΣ) ή λόγω της ΟΕ πήρε ασφαλιστική ενημερότητα και για την ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πρώτα ηταν σε ΟΑΕΕ εξαιτίας της ΟΕ , και μετα απέκτησε και την ιδιότητα του μετόχου>3%+Μελος ΔΣ .          Τι σημασία εχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Νομίζω πρώτα ηταν σε ΟΑΕΕ εξαιτίας της ΟΕ , και μετα απέκτησε και την ιδιότητα του μετόχου>3%+Μελος ΔΣ .          Τι σημασία εχει ?

πρέπει να φαίνεται και στον ΕΦΚΑ η δεύτερη ιδιότητα ,μέλος ΔΣ με ποσοστό>3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λές ,,μπα νομίζω  πως  πρέπει να είχε δηλωθεί κάποια στιγμή αργότερα ( μεταβολή ΚΑΔ κτλπ )  , Έχω  3 περιπτώσεις ,, η μια ήταν αυτή , οι άλλες 2 γράφτηκαν σε ΟΑΕΕ  μόνο για την ιδιότητα μέτοχος>3% ,,ολοι επίσης είχαν και εισοδήματα απο μισθωτή εργασία  ,και στους 3 πάντως ΔΕΝ υπολογίστηκαν εισφορές στα μερίσματα της ΑΕ παρότι είχαν στο 2016 ,,με αποτέλεσμα  οι 2 να πληρώνουν μόνο το 10ρικο απο τον Γενάρη .. τι να συμβαινει τελικά ,,δεν εχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη περίπτωση να δει τι εγινε , το θεωρω σημαντικό .. Βεβαια στο 2017 οι εισφορές ήταν κοντά στο 800 τον μηνα για όλους  ολη την χρονιά ,,αρα για τους 2 θα πρεπει να αναμενω επιστροφή ?

οταν λές να φαίνεται ,,εννοείς και στις  "Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες" του ΕΦΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλημέρα

Θά ήθελα τα φώτα όποιων έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα.

Εχω μέτοχο με ποσοστό >3% καί μέλος του Δ.Σ. 

Εδώ και μία 5ετία δεν έχει λάβει μέρισμα.

Απο της εφαρμογής λοιπόν του ΕΦΚΑ καταβάλει μηνιαίως τις κατώτατες ασφαλιστικές εισφορές 167,95 ευρώ.

Επειδή οσωνούπω θα αρχίσει να του καταβάλλεται μηνιαία αμοιβή μέλους Δ.Σ. με εισφορές 34,10% , ήθελα να ρωτήσω τά εξής.

1. Θα εξακολουθήσει να καταβάλλει τα 167,95 ευρώ εισφορές , ανεξάρτητα απο τις καταβαλλόμενες εισφορές επι της αμοιβής ? 

2. Θα υπάρξει εκκαθάριση - συμψηφισμός ειφορών . Δηλαδή απο τις δηλωθείσες με ΑΠΔ και καταβληθείσες εισφορές οι οποίες θα υπερβαίνουν κατά πολύ το κατώτερο ποσό , θα αφαιρεθούν τα 167,95 ευρώ ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ειδοποιητήρια λογικά θα βγαίνουν κανονικά , νομίζω δεν ενημερώνεται το σύστημα για την έκδοση αμοιβής ΔΣ μέσω ΑΠΔ,  οπότε αν τα πληρώνει θα αναμένει την εκκαθάριση για επιστροφή την επόμενη χρονιά, εφόσον η μηνιαία αμοιβή ΔΣ είναι 586,08€ και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις είδα την Εκκαθάριση του 2017 .. οτι ειχε πληρωθεί και αφορούσε εισοδήματα απο ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ !!! => ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ !!! ολο το ποσό !!  ( αλλα λέει πως δεν εχει δηλωθεί IBAN -και καλά -  ..και δεν θα επιστραφεί ? )

Είναι όμως 2 περιπτώσεις :

H Επιστροφή στήν  1η περιπτώση  , αφορά το ποσό που έιχε πληρωθεί στο 2017 , όπου οι ασφαλιστικές εισφορές είχαν υπολογιστεί με τα εισοδήματα 2015 και 2016 στα όποία και υπήρχαν μερίσματα . Καθώς στο 2017 ΔΕΝ υπήρχαν  μερισματα , υπολογίσθηκε επιστροφή ??? ?

Στη δευτερη περίπτωση ,  προσθέτουμε παραπάνω  οτι υπάρχει και διανομή Καθαρών κερδών από συμμετοχή σε ΟΕ ,και σε 2015,2016 ,και στο 2017

Εδω βεβαια βγαίνει πληρωμή ,,αλλα ΔΕΝ βγαζω ακρη με τα ποσά που εχουν αναγραφει ώς  "Εισφοροδοτούμενες Αποδοχές Μισθωτής Απασχόλησης 2017" αλλα και με το "ΕΙΣΦΟΡΟΔΟΤΗΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ" .. δεν θα μπορούσαν να τα κάνουν πιο αναλυτικά ?

Η τελική εκκαθάριση του 2017 δεν γίνεται με τα είσοδήματα 2017 για μισθωτές  και 2016 για επιχειρηματική δραστηριότητα ? 

Πως μπορούμε να μάθουμε αυτά τα ποσα πως υπολογίσθηκαν ?

 

 επίσης σε μια  περίπτωση αλλαξε η εκκαθάριση ως προς το 2018 απο χθές το βράδυ ..χαθηκε το μηνιαίο10€..ισως να επανέρθει το απόγευμα ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά τα 10 ευρώ τον μήνα πρέπει να πληρωθούν, από την στιγμή που έχει την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία και συνεπώς πρέπει να καταβληθεί το ποσό υπέρ λογαριασμού ανεργίας. Βέβαια, δε νομίζω να έχει διευκρινιστεί σε καμία εγκύκλιο, οπότε μπορεί να διευκρινιστεί στην επόμενη που θα μας λέει πως έγινε η εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανηλθε τελικά το 10€ ..

Αν κάποιος γνωρίζει ,, σε περίπτωση που έχουμε διαφωνία με το ποσο εκκαθάρισης -γραφω πιο πάνω σχετικά - ,,τι κάνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Saga1 είπε

Επανηλθε τελικά το 10€ ..

Αν κάποιος γνωρίζει ,, σε περίπτωση που έχουμε διαφωνία με το ποσο εκκαθάρισης -γραφω πιο πάνω σχετικά - ,,τι κάνουμε ?

Απευθύνεσαι στον αρμόδιο εφκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι , για εξετάστε αν τα ατομα αυτά ( δλδ Μελη ΔΣ > 3% ,+ Μισθωτή εργασία ) έχουν Ασφαλιστική  Κάλυψη απο 1/3/2019 ? Σε εμένα δεν εχει κανένα !! 

Κάλεσα στον ΕΦΚΑ ,και στην ουσία  δεν ήξεραν να μου πούν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Συνάδελφοι , για εξετάστε αν τα ατομα αυτά ( δλδ Μελη ΔΣ > 3% ,+ Μισθωτή εργασία ) έχουν Ασφαλιστική  Κάλυψη απο 1/3/2019 ? Σε εμένα δεν εχει κανένα !! 

Κάλεσα στον ΕΦΚΑ ,και στην ουσία  δεν ήξεραν να μου πούν !!

έχει γίνει μπάχαλο στις 28/02/2019 έπεσαν σχεδόν  όλοι

έμενα άτομα που πληρώνουν κάθε μηνά οε 50-50 ατομικη  επειδη φαινεται οτι εναν μηνα δεν τον εχουν πληρωσει ενω στις πληρωμες μεσα στον εφκα φαινεται η πληρωμη δεν τους εκαναν ανανέωση και μετα αν το δεις οτι με3 μηνες ειναι οκ παλι επρεπε να του την κανουν .πηγα απο εκει χθες οκ το εφτιαξαν αλλα μετα ενω δηλωσα το δευτερο παιδι δεν φαινοταν μεσα .ειναι γενικο το προβλημα οχι μονο στην περιπτωση σου. 

πρεπει να πας απο εκει αλλα αυτες τις μερες εχει πολλη παρα πολλη κοσμο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα μου είπαν να πάνε σε όποιο "Ταμείο"  εχουν Βιβλιάριο Υγείας ,,,.!! 

(μα καλα αυτά τα βιβλιάριο υποτίθεται δεν τα είχαμε καταργήσει)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...