Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φοιτητής & ταμείο ανεργίας


Soc

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Φοιτήτρια ΤΕΙ η οποία εργάστηκε πέρυσι σε επιχείρηση και απολύθηκε,  λαμβάνει τώρα  τακτική  επιδότηση  ανεργίας.

Ενδιαφέρεται να κάνει τώρα την πρακτική της άσκηση 6 μηνών σε επιχείρηση, όπου θα ασφαλίζεται για 1% επαγγελματικό κίνδυνο. Με ρώτησε αν μπορεί να συνεχίσει να λαμβάνει κατά τη διάρκεια της πρακτικής το επίδομα ανεργίας. Βέβαια εμένα μου γεννήθηκαν και άλλα ερωτήματα.

  1. Μήπως κακώς το λαμβάνει ως φοιτήτρια το επίδομα ανεργίας ? (Η ίδια μου είπε ότι όταν πήγε στον ΟΑΕΔ να μπει ταμειο, της είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.....)
  2. Μπορεί να συνεχίσει να το λαμβάνει κατά τη διάρκεια της πρακτικής ???? (Θεωρώ πως ΟΧΙ....)
  3. Η διακοπή του ταμείου, γίνεται αυτόματα με την πρόσληψη ή θα πρέπει να ενημερωθεί ο ΟΑΕΔ από την φοιτήτρια προσκομίζοντας κάποιο δικαιολογητικό ?

Αναμένω γνώμες/απόψεις.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι φοιτητές των ΤΕΙ κατά τη διάρκεια της πρακτικής τους άσκησης, εκτός από το δικαίωμα της αποζημίωσης και ασφάλισής τους έναντι επαγγελματικού κινδύνου, δεν αποκτούν κανένα άλλο δικαίωμα εργασιακής ή συνταξιοδοτικής μορφής σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 12 του Νόμου 1351/83.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...