Jump to content
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΑΤΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΜΟΙΒΗ


IATROPOLIS
 Share

Question

ΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΣΕ ΕΝΑΝ Η΄ΔΥΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ, ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑ ΠΡΑΞΗ & ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΗΝΙΑΙΑ  Ή ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ. ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΙΜΗΜΑ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟ?

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

εμ εδω ειναι που γκαριζουμε τοσο καιρο οτι αυτη η βλακεια με τους μπλοκακηδες του ΕΦΚΑ ειναι λαθος σαν σκεψη

υποτιθεται η διαταξη βγηκε για αυτους που εχουν μια εξαρτημενη , σταθερη και μακροχρονια εργασια, αλλα ο νομος αδυνατει να προσδιορισει αυτες τις εννοιες

παρουσιαζει το παραδειγμα ιατρου που εχει συμβαση 10μηνων με απολαβες τις ταξεως των 5000ευρω , οποτε υπολογιζει μισθο 500ευρω για καθε μηνα

Ο ΝΟΜΟΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ (μπλοκακηδες δημοσιου) ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ , καθως η προβλεψη του εχει σαν αποτελεσμα μονο να αυξησει τις κρατικες δαπανες .(καθως αυξανεται το βαρος του εργοδοτη-, που στην παραπανω περισπτωση ειναι το κρατος)

Αφου εκραξα, τωρα να παμε στο πρακτικο του θεματος και λεω το εξης.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ το κατα ποσο εσεις που ''αμοιβεστε με συμβασεις εργου-κυμαινομενες αποδοχες'',εμπιπτετε στις διαταξεις του ''μπλοκακια'',  καθως δεν γνωριζουμε αν πληρειται το κριτηριο της εργασιας σε καθεστως και συνθηκες εξαρτημενης εργασιας συμφωνα με το νεο ασφαλιστικο νομο

και εξηγουμαι εδω...στο καθεστως των κυμαινομενων αποδοχων, εάν λόγω συγκυρίας ή ακόμη και μειωμένης απόδοσης του εργαζόμενου, το ποσοστό των κερδών το οποίο του αναλογεί είναι μικρότερο οπό τον νόμιμο μισθό, ο εργοδότης υποχρεούται να καλύψει τη διαφορά, καταβάλλοντος τουλάχιστον το νόμιμο μισθό. Σε άλλες περιπτώσεις συμφωνείται η εργασία να αμείβεται βάσει του παραχθέντος ­έργου (μισθός κατά μονάδα εργασίας ή κατ΄ αποκοπή). Αυτό δεν πρέπει να συγχέεται με τη σύμβαση έργου. Πρόκειται για εξαρτημένη σχέση εργασίας, για την οποίο ισχύουν όλες οι προστατευτικές διατάξεις της νομοθεσίας. 

 

οποτε , καθως κανενα παραδειγμα που δοθηκε απο το υπουργειο δεν μας 'δειχνει' τον τροπο των κυμαινομενων συμβασεων εργου, οφειλω να αφησω να αιωρειται η σκεψη οτι οσοι εργαζεστε με ποσοστα, ισως δεν θεωρειστε ''μπλοκακηδες ΕΦΚΑ'' .

αν ομως ???αποφασισετε??? οτι τελικα υπαγεστε στο νομο, τοτε το μονο λογικο ειναι να βαλετε στπ πεδιο τιμηματος, τον αριθμο της συμβασης σας, οπου αναγραφεται σε πινακα και το ποσοστο που λαμβανεται ως μισθο καθε μηνα,η' να αναγραψετε 'συμφωνα με τη συμβαση' και εννοειται να στελνεται καθε μηνα διαφορετικη ΑΠΔ αναλογα με τα εσοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Yπάρχουν ασάφειες πράγματι στα κριτήρια . Μπορούσε πχ να πάρει ως κριτήριο τη σύμβαση διαρκείας 9 μηνών , όριο που δίνει ο νόμος για να κριθεί αν υπάρχει εξαρτημένη σχέση εργασίας στους αμειβόμενους με τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

συνάδελφοι μήπως υπάρχει κάποια νεότερη ιδέα για τους ιατρούς απασχολούμενους σε έναν ή δύο εργοδότες αμειβόμενους κατα πράξη, με ιδιωτικό συμφωνητικό χωρίς συγκεκριμένη διάρκεια και αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

  • 0
37 λεπτά πριν , gus said:

Εάν δεν υφίσταται διαρκής σχέση, τότε δεν εμπίπτει στο καθεστώς της παρ 9 του άρθρου 39. "Διαρκής σχέση"

η σχεση με χρονικο κριτηριο μπορει να ειναι 999 χρονια....

αλλα με εισοδηματικο κριτηριο, μπορει τον ενα μηνα να ειναι 0,00 ευρω και τον αλλο 7000,00 ευρω, καθως η συμβαση αναφερει πληρωμη κατα πραξη...  

τι θεωρειται ''διαρκης σχεση'' για το εργατικο δικαιο? και ισχυουν σε αυτες τις περιπτωσεις ορισμοι του εργατικου δικαιου??καθως εχουμε να κανουμε με ελευθερους επαγγελματιες..

οσο και να εψαξα στο ασφαλιστικο δικαιο παντως, δεν βρηκα ορισμους. Απο την αλλη.. τι να ξερω εγω ενας απλος λογιστακος, ισως να μας διευκολυνε ενας εργατολογος , ενας συνταγματολογος, μια πυθια

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης στους ιατρούς αμειβόμενους  κατά πράξη δεν μπορεί να εφαρμοστεί πρακτικά το μπλοκάκι. Επιπλέον  στον 4387/2016 στο αρθρ.39 παρ. 5 λέει: ΄΄Οι παράγραφοι 1 έως 4 εφαρμόζονται και για τους υγειονομικούς που αμείβονται κατά πράξη και περίπτωση''. Στην συνέχεια στο ίδιο άρθρο στην παραγρ.9 λεέι '' Στους ασφαλισμένους της παρ. 1 του παρόντος άρθρου, οι οποίοι αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά) εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του παρόντος.'' Στην παράγραφο 1 όμως δεν είναι οι γιατροί που αμοίβονται κατά πράξη και περίπτωση αλλά τους έχει στην παράγραφο 5  ''Οι παράγραφοι 1 έως 4 εφαρμόζονται και για τους υγειονομικούς που αμείβονται κατά πράξη και περίπτωση,......''  , αρα μήπως οι γιατροί και οι δικηγόροι δεν μπορούν να πάνε με μπλοκάκι εφόσον αμείβονται κατα πράξη ? Κάτι που είναι λογικό , επίσης εαν δεν θέλει κάποιος να ασφαλιστή μπλοκάκι και δεν το δηλώσει τι πρόβλημα έχει ο εργοδότης ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 ώρες πριν, gus said:

Εάν δεν υφίσταται διαρκής σχέση, τότε δεν εμπίπτει στο καθεστώς της παρ 9 του άρθρου 39. "Διαρκής σχέση"

Η σχέση είναι διαρκής , αλλά η αμοιβή προκύπτει κατόπιν επιμέτρησης , ήτοι δεν είναι γνωστή εξ αρχής . Μένει να δούμε πως στην ευχή θα "ανεβάσουμε" τέτοιες συμβάσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφοι, καλή σας μέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι (αν και νομίζω ότι έχει ήδη απαντηθεί σε άλλα, παρόμοια, θέματα): Η ασφάλιση των γιατρών  αυτών (ανεξάρτητα με το θέμα του προσδιορισμού της αμοιβής τους) είναι υποχρεωτική, ακόμα κι αν διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
47 λεπτά πριν , geka said:

Συνάδελφοι, καλή σας μέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι (αν και νομίζω ότι έχει ήδη απαντηθεί σε άλλα, παρόμοια, θέματα): Η ασφάλιση των γιατρών  αυτών (ανεξάρτητα με το θέμα του προσδιορισμού της αμοιβής τους) είναι υποχρεωτική, ακόμα κι αν διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο;

Η ασφάλιση με το άρθρο 39 παράγραφο 9 είναι δυνητική και άμα θέλει ο εργαζόμενος αναγράφει την ένταξη του στην συγκεκριμένη περίπτωση 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Η ασφάλιση με το άρθρο 39 παράγραφο 9 είναι δυνητική και άμα θέλει ο εργαζόμενος αναγράφει την ένταξη του στην συγκεκριμένη περίπτωση 

Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Συγνώμη για το "υποχρεωτική" που έγραψα, εννοούσα αν, λόγω και του ιδιωτικού ιατρείου (ιδιωτική πελατεία ταυτόχρονα με τη σύμβαση), μπορεί να υπαχθεί στις συγκεκριμένες διατάξεις ακόμα κι αν ο ίδιος το επιθυμεί ή εξαιρείται και πάει ως ελεύθερος επαγγελματίας για όλα του τα έσοδα (ιδιωτική πελατεία και σύμβαση).

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...