Προς το περιεχόμενο

Εργασιακά δικαιώματα μισθωτού λογιστή Β τάξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με προσωπικό μου θέμα.

Είμαι απόφοιτη λυκείου και έχω τελειώσει ΙΕΚ "Μηχανογραφημένη Λογιστική". Εργάζομαι σε λογιστήριο ΑΕ από το 2002 και το 2007 μου έκαναν αλλαγή ειδικότητας σε βοηθό λογιστή με κωδικό ειδικότητας "412100 Βοηθοί λογιστηρίου και υπάλληλοι που τηρούν λογιστικά βιβλία". Προσφάτως έκανα εγγραφή στο επιμελητήριο και πριν από λίγες μέρες πήρα στα χέρια μου τη βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος Λ/Φ Β τάξης.

Επειδή η εταιρεία μου ανήκει σε όμιλο, υπάρχει τμήμα HR του ομίλου, πολύ ψαγμένο. Θέλω να τους στείλω την βεβαίωση, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη και ενημερωμένη ως προς τα εργασιακά μου δικαιώματα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) θα πρέπει να μου αλλάξουν κωδικό ειδικότητας; και αν ναι σε ποιόν θα υπαχθώ;

2) μισθολογικά υπάρχει διαφοροποίηση; (δυστυχώς ο μισθός μου είναι ο βασικός βάσει της ΕΓΣΣ και ό,τι παραπάνω παίρνω το δηλώνουν ως οικοιωθελής παροχή εταιρείας)

3) Προσφάτως μου κόλλησαν την ταμπέλα του υπεύθυνου λογιστηρίου και μάλιστα λόγω αποχώρησης της οικονομικής διευθύντριας, πλέον το λογιστήριο λειτουργεί σχεδόν μόνο με τις πλάτες μου. Δικαιούμαι επίδομα ισολογισμού ή οτιδήποτε άλλο;

4) Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να γνωρίζω για να μην με πιάσουν αδιάβαστη;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εκτιμώ βαθύτατα όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Πάμε εν συντομία:

1)343310 Θα μπορούσε να μπει ως ειδικότητα( Βοηθοι λογιστών πτυχιουχοι ΤΕΙ ή άλλων σχολών)

2)Συλλογική Σύμβαση δεν υπάρχει, ΕΓΣΣΕ και ότι μπορέσετε παραπάνω

3)Το ερώτημα είναι κλείνετε εσείς τον ισολογισμό για να ζητήσετε κάτι τέτοιο; Στην ΕΓΣΣΕ πάντως δεν προβλέπεται ούτως ή άλλως

4)Αν θέλετε κάτι άλλο ζητήστε το, τα πάντα είναι θέμα διαπραγμάτευσης πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

να τολμήσω να εκμεταλευτώ την καλοσύνη σας και να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Μπορώ με αυτή τη βεβαίωση να αλλάξω ειδικότητα και από βοηθός λογιστή να έχω κανονικά των τίτλο του λογιστή ή η κατηγορία μου και η μη κατοχή πτυχίου δεν μου επιτρέπει να αναβαθμιστώ σε λογιστή, αλλά θα παραμείνω για πάντα βοηθός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν , gianzo said:

Η Β'κατηγορία τάξης επιτρέπει την ειδικότητα του λογιστή, η μη κατοχή αντίστοιχου τίτλου όμως όχι...

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις διάθεση ποτέ δεν είναι αργά να αποκτήσεις πτυχίο. Μπορείς να γραφτείς στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, το πτυχίο του οποίου σου δίνει δικαίωμα να αποκτήσεις την άδεια Α΄ τάξης στο ΟΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , MARKA said:

Αν έχεις διάθεση ποτέ δεν είναι αργά να αποκτήσεις πτυχίο. Μπορείς να γραφτείς στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, το πτυχίο του οποίου σου δίνει δικαίωμα να αποκτήσεις την άδεια Α΄ τάξης στο ΟΕΕ.

Αχ τώρα πάτησες το κουμπί που με πονάει.

Κάνω αιτήσεις κάθε χρόνο εδώ και μια δεκαετία. Επειδή το συγκεκριμένο τμήμα έχει απίστευτη ζήτηση, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει και με ποιά κριτήρια ακριβώς γίνεται η επιλογή, μονίμως είμαι στη Γ κατηγορία. Δεν έχω καταφέρει να μπω στη Β ούτε μια φορά.

Έχω κάνει πάρα πολλά σεμινάρια και γενικά είμαι πολύ ενεργή στα θέματα εκπαίδευσης και ενημέρωσης, αλλά δυστυχώς ο τίτλος στο χαρτί μόνο μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τώρα, VASSOCH said:

Αχ τώρα πάτησες το κουμπί που με πονάει.

Κάνω αιτήσεις κάθε χρόνο εδώ και μια δεκαετία. Επειδή το συγκεκριμένο τμήμα έχει απίστευτη ζήτηση, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει και με ποιά κριτήρια ακριβώς γίνεται η επιλογή, μονίμως είμαι στη Γ κατηγορία. Δεν έχω καταφέρει να μπω στη Β ούτε μια φορά.

Έχω κάνει πάρα πολλά σεμινάρια και γενικά είμαι πολύ ενεργή στα θέματα εκπαίδευσης και ενημέρωσης, αλλά δυστυχώς ο τίτλος στο χαρτί μόνο μετράει.

Μην τα παρατάς....Και εγώ στην δεκαετία κατάφερα να μπω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , MARKA said:

Μην τα παρατάς....Και εγώ στην δεκαετία κατάφερα να μπω :)

Συγχαρητήρια!!!

μήπως είχες ψάξει εντωμεταξύ το θέμα των κολλεγίων ή των πανεπιστημίων εξωτερικού (πχ Κύπρος) για εξ αποστάσεως εκπαίδευση με ισότιμο πτυχίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν , VASSOCH said:

Συγχαρητήρια!!!

μήπως είχες ψάξει εντωμεταξύ το θέμα των κολλεγίων ή των πανεπιστημίων εξωτερικού (πχ Κύπρος) για εξ αποστάσεως εκπαίδευση με ισότιμο πτυχίο;

Όχι δεν το είχα ψάξει, αλλά εφόσον είναι αναγνωρισμένοι ισότιμοι τίτλοι σε εγγράφει το οεε ως μελος. Ψάξτο καλά όμως πριν ξεκινήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του επιδόματος και της υπογραφής στον ισολογισμό καλό είναι πρώτα να δείτε τις ευθύνες που έχετε από μία τέτοια ενέργεια. Επίσης το ότι κάποιος βγάζεις μισθοδοσίες,καταχωρεί τιμολόγια,στέλνει φπα κτλπ κτλπ δλδ εργασίες λογιστηρίου δεν σημαίνει πως πρέπει ή είναι ικανός να συντάσσει κ να υπογράφει τον ισολογισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είσαι Λ/Φ Β΄Τάξης, δεν έχει καμία σχέση με την απασχόληση σου ως μισθωτή σε λογιστήριο ΑΕ, όπως και σε κάθε εταιρεία με διπλογραφικά βιβλια...Η Β΄τάξη σου δίνει το δικαίωμα να τηρήσεις απλογραφικά βιβλία ως ελεύθερη επαγγελματίας, είναι απαραίτητη για να περάσεις στην Α τάξη αν είσαι απο ΑΕΙ/ΤΕΙ και μπορείς να είσαι υπεύθυνη λογιστηρίου ως μισθωτή μόνο σε επιχείρηση με απλογραφικά βιβλία (περίπτωση ιδιαίτερα σπάνια πλέον). Υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι ΑΕΙ/ΤΕΙ που εργάζονται ως μισθωτοί και δεν έχουν πάρει ούτε τη Β΄τάξης γιατί πολύ απλά δεν υπογράφουν οι ίδιοι και δεν τους ενδιαφέρει.

Όσο εργάζεσαι σε ΑΕ η Β τάξη είναι απλά ένα "συν" στο βιογραφικό σου, για αυτούς είναι αδιάφορο. Αν θέλεις να πετύχεις κάτι, καλύτερα να βασιστείς στις γνώσεις σου και στη μέχρι τώρα προσφορά σου.

Όσον αφορά την ειδικότητα ως μισθωτή, όλα αυτά είχαν νόημα όσο ίσχυαν οι κλαδικές και ομοιοεπαγγελματικές ΣΣΕ.. ή θα έχουν εφόσον ισχύσουν καινούργιες. Η τότε ΣΣΕ των λογιστών, για παράδειγμα θεωρούσε λογιστές τους αποφοίτους λυκείου με 17 έτη προϋπηρεσία ως βοηθοί και αν θυμάμαι καλά τους αποφοίτος ΙΕΚ με 10 έτη και ένταξη στο αντίστοιχο μισθολογικό κλιμάκιο. Εφόσον απασχολείσαι βάσει της ΕΓΣΣΕ ο μισθός και η ειδικότητα είναι καθαρά θέμα συμφωνίας μεταξύ εργαζομένου και εργοδότη.

Καλή τύχη και προσπάθησε να βρεις μια σχολή που θα σου δώσει την Α τάξη, μακριά απο "κολέγια'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...